אחת הבחירות הכי רגישות שאפשר לעשות במהלך תקופת ההריון זו הבחירה בדולה. מצד אחד, רציתי אשת מקצוע נוכחת מטעמי בחדר הלידה שתעזור לתווך את הרצונות שלי, מצד שני, הבחירה במישהי שתלווה אותי במה שעתידה להפוך לאחת החוויות האינטנסיביות ביותר בחיים שלי ללא ספק מורכבת – עד שלרגעים אפילו שקלתי לוותר על זה. ואז גיליתי את טל ברנסון, מלווה נשים בהריון ובלידה, ואני כל כך שמחה שלא ויתרתי.

כבר משיחת הטלפון הראשונה גיליתי שיש בינינו חיבור: התחברתי לגישה הפרקטית ומכוונת העובדות (אך גם הרגישה מאוד) של טל והיא התחברה להיותי בעלת גישה די זורמת, לא מכוונת ללידה מסוימת, עם העדפות מסוימות אך לא נעולה על שום אפשרות. הפנמתי לא מכבר ששליטה על ההריון אין לי וכך גם לא תהיה לי על הלידה, לכן החלטתי שהדבר הכי טוב שאני יכולה לעשות זה לשחרר, תוך שאני מקבלת כמה שיותר אינפורמציה שתכין אותי לכל מיני תרחישים מראש כי אין לדעת מה יקרה בדיוק ברגע האמת. 

בפוסט האורח של טל, היא תספר לנו איך נבחר קורס הכנה ללידה (לי היה קורס פרטי איתה אך כמובן שזו לא האופציה היחידה), איך נדע ברגע האמת שהגיע הזמן לצאת לבית החולים בשאיפה למנוע כמה שיותר נסיעות הלוך ושוב, מה עוזר להתאושש לאחר הלידה וכל מה שכדאי לארוז בתיק – באמצעות רשימה שתוכלו לקבל במייל בחינם בהמשך הפוסט הזה.

דיסקליימר לגבי הרשימה לפני שנתחיל: בעוד שאני מכירה בכך שחשוב להרגיש בנוח בבית החולים ולכן כל דבר שמעורר בכן תחושת נוחות וביטחון – מומלץ, במבחן התוצאה אני מרגישה שהרבה רשימות מכוונות לארוז הרבה יותר ממה שצריך. אותי אישית דווקא מרגיע יותר לדעת שבבית החולים אקבל כמעט את כל מה שאני רוצה וצריכה עבורי ועבור התינוק, כך שאין צורך לארוז כמות אדירה של חפצים. לכן הצעת ההגשה שלנו היא מינימליסטית יחסית, אך כמובן שאם יש פריטים מסוימים שאתן מרגישות צורך להוסיף כדי לשמור על ראש שקט, לכו על זה.

טל, הבמה שלך

אפשר לחלק את מהלך ההריון והלידה לכמה שלבים, אני רוצה להתמקד בשלושה סופר חשובים:

– איך מתכוננים ללידה ומה את חייבת איתך בתיק?
– הדגשים שחשוב להכיר כשמגיעים כשמגיעים ללדת
– אחרי הלידה, מה צפוי? ואיך עוברים את זה בטוב?

ההכנה ללידה

כדי להגיע הכי מוכנה שאפשר מצד אחד, אבל בלי לשמוע סיפורי מעשיות, חשוב לעשות קורס הכנה ללידה. יש כיום הרבה אפשרויות קיימות, החל מקורסים קבוצתיים בחינם בבתי חולים, ועד קורסים פרטיים אצל מדריכת הכנה ללידה או דולה.
חשוב שתבחרי את מה שהכי מתאים לך:

– מכוונת ללידה טבעית לחלוטין? תקראי על קורס היפנובירת’ינג.
– מעדיפה קורס בפורמט של מפגש תמציתי יחיד (במקום סדרת מפגשים)? בחרי קורס הכנה קבוצתי אצל מדריכת הכנה ללידה.
– מחפשת אופציה אינטימית ואישית? בחרי קורס הכנה פרטי עם דולה שתתאים את התכנים בהתאם לתכנית הלידה שלך.
– מחפשת קורס בחינם, שכולל מספר מפגשים? בדקי את האפשרות לבצע קורס הכנה ללידה בית חולים ללא עלות.

מה חובה לארוז בתיק הלידה?

כמה פריטים מתוך רשימת החובה שלי תוכלי למצוא בסרטון IGTV שעלה באינסטגרם שלי, ממש כאן. אחד המוצרים שאני ממליצה בחום להשכיר סביב שבוע 36 מ”יד שרה” הוא האיזי טנס, מכשיר בצבע לבן וכפתורים סגולים (הוא קל יותר לתפעול לעומת הכסוף שעשויים להציע לכן במקום). האיזי טנס מתחבר באמצעות אלקטרודות בשני אזורים בגב ויכול לסייע להתמודדות עם כאבי צירים עד לפתיחה 5. שימי לב שאת מכניסה סוללות טרום השימוש ולא נכנסת עם המכשיר למקלחת.

הערת מערכת: הזיני את הפרטים שלך כדי לקבל את הצ’קליסט של טל לחדר הלידה, שימי לב שעם הרשמתך, את מאשרת לקבל ממני מיילים עם עדכונים אחת לשבועיים ללא ספאם 🙂

  איך נדע מתי לצאת לחדר הלידה?

  בלידה ראשונה: 

  – צירים כל 3-5 דקות
  – משך כל ציר 45 שניות ומעלה
  – במשך שעתיים רצוף

  במידה ויש ירידת מים:

  – אם המים אינם צלולים נצא מיד

  – אם המים צלולים עם צירים חזקים – נצא עד חצי שעה

  – ירידת מים נקיים: נצא עד 3 שעות

  במידה ויש הפחתה בתנועות עובר או דימום שאינו פקק רירי- נצא מיד.

  יצאנו לדרך, לאן נוסעים? למיון יולדות!

  איפה חונים? לרוב אם הצירים צפופים ניתן להוריד בסמוך למיון יולדות ולאחר מכן להזיז את הרכב.

  ממליצה בחום לעשות ״נסיעת ניסיון״ בשבוע 37 כדי להכיר את הדרך, הכניסה, החניה ואיפה ממוקם מיון יולדות כדי שבזמן אמת- הכל יהיה ברור.

  בן או בת הזוג מגיעים לקבלה ועושה ״טופסולוגיה״ ואת הולכת לאחות: היא תבצע תשאול על מהלך ההריון, תחבר למוניטור, ולאחר מכן תבצע בדיקת פתיחה ותאריך את התקדמות הלידה.

  כעת יש שלושה תרחישים אפשריים:
  – הגעת בלידה פעילה- מדהים, הופ! עולים לחדר לידה
  – צוואר הרחם ארוך וסגור – חוזרים הביתה
  – כמעט- צוואר מקוצר, פתיחה 2.5 ס״מ, תעשי סיבוב של שעה, תחזרי ואז כנראה שהופ! לחדר לידה

  עוד כמה דגשים לפני

  כשתיכנסי לחדר לידה, תוכלי לעשות חוקן. אם בחרת שלא, זה בסדר: יכול להיות שבשלב הלחיצות תצא מעט צואה, נו אז מה? תהליך פיזיולוגי, נשבעת שלא תשימי לב, המיילדת מיד תחליף מרפד, המלווה לא יראה, הכל בסדר! ואם בכל זאת בחרת לעשות חוקן: מדובר בבקבוקון קטן, את מכניסה את הפיה שלו לפי הטבעת, משחררת לשם נוזל (כמות מעזרית) למשך 2-3 דקות ואז חוזרת לשירותים ומשחררת הכל. את יכולה לבקש מהמלווים שלך לצאת מחדר הלידה ולקחת לך כמה פרטיות שתרצי.

  מכאן, זה ממש בסוג הלידה שלך: בלידות עם אפידורל, אחת לשעה תתבצע בדיקת פתיחה, יבוצע קטטר להוצאת שתן אחת לכמה שעות, תחוברי באופן רציף למוניטור, לא תוכלי לרדת מהמיטה, אבל כן תרגישי ותוכלי להזיז את הרגליים.

  לפני כל התהליך, ממליצה לעשות מקלחת חמימה עם זרם מים על הגב, ככה מושכים קצת זמן ומקלים על הכאב, וגם רגע להתנקות ולהתרענן לפני שנכנסים לחלוק. שאלה נפוצה: כן, החלק האחורי של החלוק פתוח, אבל אם זה מטריד אותך יש טריק, הביאי איתך מהבית ציפית ותחברי על הרצועות של המוניטור את הציפית כך שתוכלי לייצר לעצמך ״חצאית״ מאחורה.

  תביאי איתך הרבה אופטימיות, תשני תנוחות כל חצי שעה, כן בהחלט! גם עם אפידורל: תנוחת צד, הנעת האגן, סיבוב קרסוליים, בוטן בין הרגליים וכו.

  עוד משהו קטן לשלב הזה, אוקסיטוצין הוא המלך! והוא ממש אוהב אינטימיות, רוך, חושך, הגנה, עטיפה. בחרי מראש במלווים שיוכלו לספק לך את כל אלו, וכבי את האור בחדר לידה, אין בו שום צורך, כיבוי האור יעזור לך להיכנס למקום יותר רגוע, עטוף, מכיל.

  השלב שאחרי

  ילדת, מזל טוב, את אמא!

  התינוק מונח ישירות על החזה שלך לבונדינג שאין כמותו, רגעים שיזכרו ויחרטו לתמיד: הגוף שלו חם, יש לו ריח ייחודי שלא מזכיר כלום בעולם הזה.

  עכשיו יש לך שעתיים שבהן תישארי בחדר לידה, בשעה הראשונה מומלץ להניק למי שמעוניינת וייבדקו אם צריך לבצע תפירה.

  לאחר שעתיים יבדקו אותך: מבחינת לחץ דם, דימום, תפרים, כיווץ הרחם ואם הכל תקין, יוציאו את העירוי, האפידורל (אם יש ) ותעברי למחלקת יולדות.

  אפשר להגיד שכאן המסע מתחיל, עכשיו זה רק אתם. נכון את במקום עם תמיכה, אבל יש לך את כל הזמן שבעולם רק עבורכם, תחקרי, תתבונני, תלמדי.

  כל יום תזהי עוד משהו חדש, תביני קצת יותר, אתם לומדים אחד/ אחת את השניה.

  עוד 3-4 שבועות הכל יראה הכל יותר ברור, אני מבטיחה לך.

  קימה ראשונה את עושה רק בליווי אחות, היא תעזור לך. אם קיבלת אפידורל זה יקח בין 2-6 שעות לאחר לידה, תלוי בית חולים, עד שיאפשרו לך לקום, וחשוב שתרגישי את הרגליים. ללא אפידורל- תוכלי כבר בחדר לידה, באמצעות המיילדת להיעמד ואפילו להתקלח.

  לתינוק יבוצעו בדיקות ראשונות וחיסונים המומלצים ע״י משרד הבריאות, תוכלי לבקש לבצעם ליד מיטתך בחדר לידה עצמו, או שהמלווה יגש למחלקת ילודים לביצוע הבדיקות והחיסונים.

  כמה טיפים שמקדמים החלמה

  – שטיפות וכמה שיותר, אין דבר כזה יותר מידי
  – מוצרים מקררים- פד קירור, מגנזיום
  –  בקבוק פרי- בכל פעם שתעשי פיפי תשתמשי בו, משפריצים מים על הפירינאום ובכך מונעים שלא ישרוף. אם אין בקבוק פרי, תעשי פיפי תחת זרם מים פושרים
  – פיפי ראשון- תשבי בנוחות בשירותים, פתחי זרם מים בכיור, קחי נשימה וכשאת מוציאה אוויר תשחררי ותרפי, קחי הפיפי יצא בקלות
  – עזרה- כשאת מגיעה הביתה מאוד עוזר שיש אוכל מוכן בבית, כל הציוד הדרוש, בית נקי וכל מה שעושה לך הרגשה טובה
  –  אל תעמיסי במבקרים ביום הראשון והשני לאחר הלידה- את תשושה, הגוף עשה מאמץ אדיר
  – לאחר קיסרי- כמה שיותר מהר מרגע שמותר, קומי, אפילו 2-3 צעדים כל פעם, מעודד החלמה ומפנה ממחזור הדם את חומרי ההרדמה ופסולת לא נחוצה

  – משככי כאבים – מותר לך! וזה ממש עוזר, תבקשי מהאחות, יש משככים שמותר בהנקה
  – יועצת הנקה שהכנת מראש למקרה הצורך- בחרי לך מישהי שאת סומכת עליה
  – הגעת למחלקה? ישר לשלוח את המלווה לרשום אותך לביקור של יועצת הנקה (חינם בבית החולים בחדרך)
  – אם את מניקה, הביאי איתך ערכה להנקה- משחה לפטמות, רפידות הנקה, וגם רתיעת קירור, אם אין, קחי פד, הרטיבי קלות, הכניסי למקפיא, כשיהיה לך גודל את תברכי על כך!

  צילום: אלדד רפאלי

  טל ברנסון היא מלווה נשים וזוגות בהריון ולידה ומעבירה קורסי הכנה ללידה לקבוצות ופרטיים.

  בעלת תואר שני במנהל עסקים, דולה מוסמכת ודולה פוסטפארטום, מדריכת הכנה ללידה ואמא לשני ילדים.

  לאתר הרשמי של טל

  לפרטים נוספים ויצירת קשר, הקליקו כאן.