הפוסט הזה הוא חלק מסדרה של שני חלקים, שיסקרו קניות גדולות שעשיתי לקראת הלידה והרציונל בבחירת המוצרים. החלק הראשון יכלול מנשא, טרמפולינה ועגלה שהתקבלו לסקירה, החלק השני יכלול מוצרים שקניתי בעצמי ויכללו תיק החתלה, משאבה, משטח החתלה, אוניברסיטה וכו’. כמה דיסקליימרים הכרחיים לפני שמתחילים:

+ זו הפעם הראשונה שאני כותבת על קניות גדולות ומשמעותיות שקשורות בתינוק ואם יש משהו שכבר הספקתי ללמוד: כל אחת היא שונה, לכל אחת יש העדפות משלה, לכל אחת יש תינוק שונה. כבר מהמעט שהעליתי בסטורי היו כמה שכתבו לי שהן נשבעות במנשא שאציג לפניכן בפוסט והיו כאלה שכתבו לי שהן לא מרגישות שהוא מספיק יעיל עבורן. הפוסט הזה לא מהווה תחליף למחקר עצמאי משלכן, אך הוא בהחלט מבוסס על מחקר שעשיתי עבור הצרכים שלי, האופי שלי, אורח החיים שלי והסטנדרטים שלי לגבי בטיחות – כך שאני עומדת מאחורי הבחירות שלי ב-100%.

+ מנגד, אני עדיין לא מכירה את האופי של התינוק שלי כי ובכן, הוא עדיין לא נולד. לכן בפוסט הזה אני משתפת את הרציונל בבחירת המוצרים שלפני ומה הביא אותי לבחור ספציפית בהם ובעוד כמה חודשים אעלה פולואפ כדי לגלות איזה בחירות הוכיחו את עצמן ואיזה לא. אין הבטחה שכל המוצרים שבחרתי בהם יתאימו לתינוק שלי ואני לגמרי לוקחת את זה בחשבון. לכן קחו גם אתן בחשבון שאלה לא המלצות שנדגמו ונבדקו בשטח, אלא בחירות שביצעתי מראש ומה עמד מאחוריהן.

+ אי אפשר להתעלם מהעובדה שיש כאן כמה מוצרים גדולים שהתקבלו לסקירה. מעבר לכך שציינתי זאת במפורש, חשוב לי גם לומר שכדי שברטר יהיה מדויק ובעל ערך עבורי, הוא צריך להתבסס על בחירות שהייתי עושה ממילא בעצמי. היות ואלה מוצרים שגם ככה תכננתי לקנות ואת סדרת הפוסטים הזו תכננתי ליצור עוד לפני שהייתי סגורה על הבחירות המדויקות שלי – זה היה הגיוני לעשות את זה במסגרת ברטר.

העגלה - עגלת עריסה יויו2 של בייביזן

הבחירה הזו הפתיעה אותי, כי במשך זמן מה התלבטתי לגבי עגלת הדונה שפופולארית מאוד אצל אמהות עירוניות . אני בחורה די עירונית שהולכת להפוך ככל הנראה גם כן לאמא עירונית: אין לי רישיון ואני מתניידת רוב הזמן במוניות ובצעידות ברגל, כמו כן, אני לא טיפוס ספורטיבי במיוחד שעושה הרבה טיולי שטח ולכן גלגלים גדולים מאוד בעגלה זה קונספט שאינו נחוץ לי.

הסיבה שבגללה שקלתי את הדונה בהתחלה היה ההיבט של הפרקטיות והניידות שמתאימים מאוד לאורח החיים שלי, אבל היות והתינוק לא יכול לבלות בתוכה זמן רב ברציפות הבנתי שהיא תהיה לי שימושית לסיטואציות מאוד ספציפיות ובכך לא באמת עונה על הצרכים שלי. לכן כשגיליתי שיויו הוציאו עגלה חדשה שמשלבת עריסה ובהמשך גם טיולון במוצר אחד, בגודל שאפשר לקפל ולאחסן בקלות בתא המטען – הרגשתי שזה הדגם שהכי קרוב לענות על כל הצרכים שלי מבחינת בטיחות, יציבות וקלות בתנועה. 

דבר נוסף שגיליתי על עצמי כאמא: גודל קומפקטי מאוד חשוב לי ואם יש מוצרים שיכולים להיות פונקציונליים עבור יותר משימוש אחד – זה נפלא. המקום שלי בדירה מוגבל ואני לא רוצה להעמיס עליו בחפצים מאסיביים של התינוק שלא לצורך, לכן גם כאן גיליתי כאמור שהיויו2 פרקטית מאוד לצרכים שלי. למעשה, העגלה מתקפלת בצורה כל כך קומפקטית עד שאפשר אפילו להעלות אותה למטוס ולהכניס אותה לתא המטען, כך שהיא אידיאלית לאחסון בדירות עירוניות לא גדולות כמו שלי.

אמנם הגלגלים של היויו2 קטנים מאוד, אך על סמך רושם ראשוני מבלי להעביר אותה עדיין מבחן מעשי כלשהו – קיבלתי רושם שהיא יציבה בצורה מספקת ותסתדר עם מדרכות רמת גן ללא קשיים מיוחדים. גם העריסה שלה נראית מיניאטורית והיא כולה קומפקטית ברמה שאולי לא לגמרי מעוררת ביטחון, אבל ככל שמתנסים בה ובוחנים אותה לעומק מגלים שהיא חזקה מכפי שהיא נראית ואף הספיקה לעבור מקצה שיפורים מאז היויו הראשונה במטרה להיות כמה שיותר עמידה ובטוחה, עם בולמי זעזועים חדשים. את העריסה ניתן לרכוש בנפרד ואפשר גם לרכוש ערכת ניו בורן הכוללת גגון שמש ובדי ריפוד דוחי מים, ממש כאן.

העגלה עצמה שוקלת קצת מעל שישה קילוגרמים ויכולה לשאת משקל כולל של עד 18 קילוגרמים, ביויו2 הידית עשויה מחומר דמוי עור שנוח מאוד למגע של הידיים. החוזק שלה נובע מהרכב החומרים כמו אלומיניום, פלדת אל חלד ופייברגלס. תא האחסון מתחת לעגלה, בגלל הגודל הקומפקטי שלה – אינו מרווח, אך יש אפשרות לקנות תיק נסיעות של המותג שנתלה על הכתף והגב, או כל תיק החתלה שאתן מוצאות לנכון. יחד עם זאת, אם אתן מחפשות עגלה עם תא אחסון גדול מאוד, ייתכן שעגלת יויו2 פחות תתאים לכן.

כמובן אי אפשר להתעלם גם מההיבט החיצוני שהוא מאוד מספק למראה: בחרתי בצבע שמבחינתי מתאים לשני המגדרים ויוכל לשמש אותי גם בילד הבא, צבע שהרגיש לי שימושי ובכל זאת לא שחור, כי לא רציתי עגלה שתתחמם מאוד בקיץ הישראלי. אחד ההיבטים שהכי התרשמתי מהם: כמה טוב עשוי הבד, התיפורים והכפתורים. מהרגע שבחנתי את העגלה הרגשתי שאני מקבלת מוצר פרימיום מבחינת ההקפדה על כל הפרטים ואלה דברים שחשובים לי בבחירת מוצר, בטח בסדר הגודל הזה.

היות ושנינו לא אנשים גבוהים, מצאנו שהשלדה של היויו2 מתאימה לצרכים שלנו ולגודל שלנו במדויק אבל ייתכן ולהורים גבוהים מאוד זו תהיה בחירה פחות מתבקשת. הסגירה והפתיחה מחדש של העגלה מאוד אינטואיטיבית וזריזה (יש סרטונים שמראים איך אפשר לפתוח את העגלה בשניות עם יד אחת, אז ברור שעם חפצים עליה זה לא יהיה כל כך מהיר, אבל אני מוצאת שזה עדיין ממש יעיל ופרקטי) והיא יכולה להשתנות בקלות עם הזמן מעריסה לטיולון. בעריסה התינוק שוכב על משטח ישר לחלוטין עם הפנים להורה, בטיולון הפעוט פונה כלפי חוץ.

העגלה מתאימה מאוד לטיולים עם התינוק בחו”ל, אופציה שאולי עדיין לא נראית רלוונטית כרגע אבל בהמשך זה יהיה נוח מאוד. היא מתקפלת כאמור לכדי גודל מיניאטורי למדי (גודל של שקית קניות) ויש לה רצועת כתף נוחה שמאפשרת לשאת אותה בקלילות, היא לא כבדה ולא מסורבלת. אין לי מושג מה יהיו התכנונים שלנו לטיולים בעתיד, אבל מכל הסיבות שהיויו2 מתאימה לטיולים בחו”ל, היא מתאימה לי גם ליום יום לחיי העיר.

למי העגלה תתאים? להורים שמתכוונים לטייל הרבה, הורים עירוניים שמחפשים פתרון קומפקטי ומעשי, הורים שגרים בדירה קטנה, הורים שמחפשים פתרון גמיש שיכול להשתנות עם הצרכים שלהם לאורך זמן.

למי העגלה לא תתאים? להורים שמחפשים עגלה מאסיבית עם גלגלים גדולים והרבה מקום אחסון, הורים שצריכים לעשות שימוש בעגלה במדרכות בעייתיות ובתנאי שטח, שרוצים לעשות פעילות גופנית יחד עם העגלה.

המנשא - בייבי ביורן

מנשא זו כנראה הקטגוריה הכי אישית ולכן זו גם הסיבה שקיבלתי מאמהות אחרות חוות דעת לכאן ולכאן. בכלליות, אני מאוד בעד “ללבוש” את התינוק כמה שיותר ומקווה שיתאפשר לי ולבן הזוג שלי לעשות זאת. בתקופה הראשונה אעשה זאת בעיקר בבית עם מנשא בד רך שקניתי מ- SollyBaby אבל למטרת טיולים בחוץ, בסיטואציות שבהן אני לא רוצה להוציא עגלה או רוצה שתהיה לי אופציה גם וגם, רציתי מנשא שיהיה פרקטי באותה מידה גם לי וגם לבן הזוג – והמנשא של בייבי ביורן ענה על כל הסעיפים.

בייבי ביורן הוא עסק משפחתי שבדי שנוצר בשנת 1970 והפך לשם דבר בעולם התינוקות. המנשא מאושר לשימוש מגודל של 3.5 ק”ג ומאושר על ידי המכון הבינלאומי של מפרק הירך. אני יודעת שיש כאלה שמרגישות שהוא לא ארגונומי מספיק, אך מכל מה שאני חקרתי ובדקתי – מצאתי שהוא בטיחותי לשימוש עבור התינוק שלי ומבחינתי זו האינדיקציה הכי טובה לגבי מה אני חושבת בנוגע לטיבו.

המנשא שלי הוא מדגם בייבי ביורן 1, מתאים לשימוש מגילאי 0-3, עד 15 ק”ג, כאשר הספרה 1 בשמו נובעת מהסלוגן שלהם שאחד הוא כל מה שצריך, כלומר המנשא אמור לענות על כל צרכי הנשיאה למשך הגילאים הללו בתינוק. המנשא מיועד לנשיאת התינוק בשלב הניו בורן, לנשיאה עם הפנים פנימה, החוצה ועל הגב – מבלי שיהיה צורך לקנות תוספות כדי לבצע התאמה לשלבי ההתפתחות השונים. מערכת הרוכסנים של המנשא מאפשרת את ביצוע ההתאמה וזו בדיוק הסיבה שבגללה בחרתי אותו: מנשא פרקטי, עם הרבה מחשבה בתכנון ובביצוע, תיפורים מדויקים ואיכות גימור מרשימה. 

בחרתי בבד רשת כך שהמנשא יהיה כמה שיותר אוורירי לקיץ הישראלי ובצבעוניות שפעם נוספת, מרגיש לי שתתאים לי לשני המגדרים וגם לילד הבא. אמנם אין להכחיש שהפן האסתטי חשוב לי גם בכל מה שקשור לבחירת מוצרים לתינוק, אבל הקריטריונים המנחים אותי הם בעיקר קלות שימוש, פרקטיות והתאמה לאורח החיים. קל ללבוש את המנשא (כמובן חשוב להקפיד ללבוש אותו נכון כך שהתינוק יהיה במרחק נשיקה), קל להדק אותו, קל להתאים אותו לגוף, קל להיכנס ולצאת אליו מבלי להסתבך במינימום זמן.

אני אוהבת את העובדה שהבד מרגיש מצד אחד רך מספיק כדי שזה יהיה נעים לתינוק ומצד שני יציב מספיק כדי לספק את התמיכה הנדרשת עבור ההורים שירגישו בנוח לשאת את התינוק גם כשיגדל. הכתפיות מרגישות עבות ויציבות, הסוגר בגב נסגר בקלות באופן עצמאי מבלי שיהיה צורך להיעזר באדם נוסף או לעשות את זה מול המראה. הוראות השימוש תפורות לתוך בטן המוצר עצמו אז לא צריך לחפש אותן בכל פעם ברחבי הבית, כמו כן, את המוצר ניתן לכבס במכונה.

מהמחקר שעשיתי גיליתי שגם ההכנסה וההוצאה של התינוק אל המנשא וממנו אמורה להיות פשוטה, אני מתארת לעצמי שהשלב היחידי שבו יהיה צורך בעזרה של ידיים נוספות זה עבור מי שירצה להכניס פעוט גדול יחסית למנשא בתנוחת גב. היות והוא בנוי להתאמה אישית, המנשא אמור להיות מותאם לאנשים בעלי מבנה גוף שונה, בקרב נשים וגברים. בשני המקרים, גם בעגלה וגם במנשא, מדובר בהוצאה לא קטנה ביחס לאלטרנטיבות אחרות הקיימות בשוק, אבל מבחינת איכות הגימור ותכנון המוצרים, משך הזמן שבו הם אמורים לשמש אותי עם הילד ובשאיפה גם יתאימו לילד הבא – הייתי אומרת שזו הוצאה ריאלית שאמורה להחזיר את עצמה.

הטרמפולינה - בליס בייבי ביורן

בעוד שלעגלה הגעתי אחרי עבודת מחקר ולגבי המנשא הייתי סגורה די מההתחלה – הטרמפולינה הייתה תהליך של ניסוי וטעייה. התחלתי לקנות מוצרים מסוימים בשלב די מוקדם בהריון כדי להרגיש שאני עושה משהו: הרבה אמהות יגידו שזה לא נבון במיוחד אבל זו צורת התנהגות צרכנית שתואמת את האישיות שלי ולא ממש יכולתי להתנהג אחרת. זה איפשר לי לגבש בצורה הכי מדויקת את הטעם שלי, להבין מה חשוב לי ועל מה אני לא יכולה להתפשר, לכן אני לא מתחרטת על זה.

הייתה לי טרמפולינה אחרת שאותה מכרתי: בשלב די מוקדם קניתי את הטרמפולינה של טייני לאב שנחשבת לטרמפולינה מצוינת עם אופציה למעבר בין כל מיני מצבים, טרמפולינה שגם לחברה שלי יש ומאוד מרוצה ממנה – לכן ידעתי שזו קנייה סולידית. רק מה? זו קנייה שלא התאימה לי. מהרגע שקניתי אותה הייתי מוטרדת מגודל המוצר, זוכרות שאמרתי לכן שקומפקטיות חשובה לי? ובכן, קומפקטית היא לא והרגשתי שזה קריטריון שאני לא יכולה להתפשר עליו.

זו דוגמה קלאסית לשני מוצרים טובים בפני עצמם ומתאימים לאנשים שונים: אין לי כוונה “לרדת” על הטרמפולינה של טייני לאב כדי להצדיק את הבחירה שלי, אבל אני בהחלט יכולה לומר שעשיתי בחירה שלא התאימה לי, העברתי אותה הלאה ועשיתי בחירה מחודשת וקולעת יותר לצרכים שלי. הטרמפולינה של בייבי ביורן קומפקטית, ניתן לקיפול, דקה מאוד, קל מאוד לנייד ממקום למקום וכן, גם נראית מעולה. 

היא ארגונומית ובנויה בצורה כזו שנועדה לערסל את התינוק, מתאימה לשימוש החל מ-3.5 ק”ג ומספקת תמיכה לאזורי הגוף השונים של התינוק. היא מצוינת מבחינה התפתחותית, כי התנועתיות של הטרמפולינה מלמדת את התינוק להירגע ולהימתח, גם בה יש כל מיני מצבים שמתאימים יותר לישיבה, משחק, אכילה וכו’, היא עומדת כמובן בתנאי הבטיחות הנדרשים.

הבד של הטרמפולינה נשלף בקלות ומתכבס בקלות, את דוגמת הקווילט בחרתי מסיבות אסתטיות בלבד כי זו הדוגמה שמצאה חן בעיניי. גם כאן מדובר במוצר שאני צופה שיוכל ללוות אותי במשך זמן רב וגם בילד הבא (ואוכל לאחסן אותה בקלות בין השימושים). החיסרון היחידי של הטרמפולינה זה שהיא לא מתנדנדת לבד אלא יש לה מנגנון שמצריך נענוע עם היד או הרגל, יש אמהות שפחות מתחברות לזה ומעדיפות משהו אוטומטי שלא דורש מעורבות ישירה, אני לא צופה שזה יפריע לי כך שזה לא היווה שיקול כך או אחרת.

מילה לסיכום: אם אתן שוקלות לקנות את אחד המוצרים שסקרתי, ממליצה בחום להגיע לחלל התצוגה של בוגבו במשכית 14 הרצליה. שם אפשר להתרשם מכולם, לקבל הדרכה והתאמה אישיים. אני יודעת כמה בחירות כאלה לפני הלידה יכולות להיות מתעתעות במיוחד בילד ראשון וכמו שאתן רואות, לפעמים הצרכים והקריטריונים מתחדדים עם הזמן. אין תחליף לנסות את הדברים מקרוב ולראות מה מתאים לכן במבחן התוצאה ומה לא.