מי שהזדמן לה לקרוא בעבר פוסטים הקשורים בעור שלי, לבטח יודעת שמערכת היחסים שלי איתו הוא כבר בגדר מסע – מלא עליות ומורדות שאת רובן אני משתדלת לתעד כאן בשנים האחרונות. אקנה פגש אותי בעוצמה כזו או אחרת כבר משהו כמו 4-5 פעמים בחיי הבוגרים וכך למרות שאני מטופלת בטיפולי הפנים ובמוצרים הכי טובים שיש לעולם הטיפוח להציע לי – אני מצליחה לאזן את העור בין התפרצויות האקנה אך לא למנוע אותן לגמרי.

מה שאני מגדירה כהתפרצות זו הופעה כמעט פתאומית של מספר דו ספרתי של פצעונים באזור לחי ימין ובייחוד קו הלסת ומעט בסנטר. התפרצויות האקנה שלי הורמונליות ולכן זה לא ממש מפתיע שאחד הסימפטומים הראשונים שקיבלתי בהריון היה אקנה. היום בסוף החודש הרביעי אני יכולה לומר שהאקנה שלי כבר בתהליכי החלמה שוב, אך עדיין צצים פצעונים פה ושם, נותרו לי סימנים מפצעונים שהופיעו לפני כמה שבועות ולתחושתי גם כתמי השמש שלי חוזרים. אני יכולה להעיד שהעור כרגע נראה לא טוב בסטנדרטים שלי אך כמובן שבתמונה הגדולה, אני מבינה שזה זמני, זה יעבור ולהבדיל ממה שחשבתי בעבר – יש לי מה לעשות בנדון גם עכשיו, כשאני בהריון.

אקנה בהריון - מה עושים?

כשגיליתי שאני בהריון התחלתי לחקור את נושא הטיפוח בצורה מאסיבית וגיליתי, שהאינטרנט מהסס לספק לי תשובות. כנראה מתוך הפחד לקחת אחריות על הנושא (ובצדק, הרבה מונח כאן על כף המאזניים), רוב אתרי המידע דוגלים בגישה להימנע מהכל כדי לא לקחת שום סיכון. זה גרם לי לחשוב שלא אוכל לגעת בעור שלי בשום צורה במהלך תשעת חודשי ההריון עד שנזכרתי: גאל לוי היא הקוסמטיקאית שלי, למה שלא אברר מולה? נדמה לי שכל הריונית עם קוסמטיקאית תעיד שמדובר באחד האנשים הראשונים שמספרים להן אודות ההריון, כדי לדעת במה להשתמש וזה בדיוק מה שעשיתי.

לשמחתי גיליתי שכל מוצרי ביולוג’יק רישרש הזמינים בארץ מותרים לשימוש במהלך ההריון. כמו כן, גיליתי שקיים פחד לא מוצדק לעשות שימוש בחלק ניכר מהמוצרים הזמינים כיום בשוק והוא נובע בעיקר מחוסר מידע ברור. מיד כשבישרתי לה שאני בהריון והאקנה שלי חזר, היא הוסיפה לי מוצר לטיפול באקנה שמותר במהלך ההריון בשילוב עם מוצרים שכבר עשיתי בהם שימוש בשגרה. לכן ההמלצה העיקרית שלי היא קודם כל לדעת שלא חייבים לקבל אקנה או כל תופעה אחרת בעור כרוע הגזירה במהלך ההריון: כדאי להתייעץ עם איש או אשת מקצוע שאתן סומכות עליהם כדי לקבל טיפול מותאם לכן, עדין אך אפקטיבי, למשך התקופה הקרובה.

אז מה באמת אסור ומה מותר?

אצרף דיסקליימר גם אני: בסופו של דבר, זה הגוף שלכן, העור שלכן והתינוק שלכן. אם אתן חוששות לעשות שימוש במוצרי טיפוח רבים בתקופה הזו – זו לגמרי זכותכן והחלטה שלכן. את הפוסט הזה כתבתי לטובת אמהות לעתיד כמוני, שיש להן כבר רוטינת טיפוח שעובדת היטב ויש לעור שלהן נטייה לפתח אקנה, כדי שיוכלו לדעת איך לנווט את הנושא המתעתע שנקרא “טיפוח בהריון”. 

אומר גם שהאחריות על כל מוצר שבו תחליטו להשתמש היא היא שלכן בלבד, אני לקחתי את האחריות על המוצרים שמופיעים כאן בפוסט בשיתוף עם הקוסמטיקאית שלי וייתכן שתחליטו שזה לא מתאים לכן. יחד עם זאת, כדי להרגיע את מפלס הפחד אציין: רוב המוצרים שאפשר להשיג היום בפארמים, שהם ללא חוזק מקצועי ולא מותאמים על ידי גורם מקצועי – הם מוצרים שאינם יכולים לחדור לשליה, הם אינם מגיעים בריכוז שיכול לגרום לנזק ואין מה לחשוש מהם. ככלל, כשאנחנו מדברות על רכיבים שאסורים בהריון, הרבה פעמים אנחנו שוכחות או לא מודעות לכך שזו לא רק פונקציה של הרכיב עצמו – אלא גם של הריכוז שלו במוצר. במרבית המוצרים שאפשר לקנות מהמדף או להזמין אונליין, אין ריכוזים שיכולים לגרום לנזק ואמורים להוות חשש.

להלן רשימת הרכיבים והריכוזים שכדאי להימנע מהם בהריון:

+ רטינול – אסור באף נגזרת ובאף ריכוז

+ חומצה סליצילית בריכוז מעל 2%

+ חומצה גליקולית בריכוז מעל 2%

+ שמנים אתריים בחלק מהמקרים. יכולה לומר שאני עובדת כבר חודשים עם נילס יארד שמבוססים על שמנים אתריים וממשיכה להשתמש בהם גם בהריון, כי כל מוצרי הטיפוח מאושרים לשימוש במהלך ההריון וההנקה, אז גם כאן שווה לבדוק כל מקרה לגופו.

ראוי לציין שזו רשימה כללית, אך במידה ויש אקנה ופונים לטיפול מקצועי, אפשר אפילו לקבל מרשם אנטיביוטיקה לטיפול. שוב, מבינה שזה לא מתאים לכל אחת, יחד עם זאת, חשוב לי שתדעו שיש מה שאפשר לעשות גם במהלך התקופה הזו.

טיפולי פנים - כן או לא?

את טיפולי הפנים המאסיביים והכואבים שעשיתי בחורף שעבר ועשו פלאים לעור שלי – נאלצתי לאפסן בינתיים במגירה. יחד עם זאת, גם כאן אין סיבה להימנע מטיפולי פנים לחלוטין: נכון, אסור לעשות שימוש במוצרים בריכוזים גבוהים, נכון, אסורה מזותרפיה וטיפולים המבוססים על רוב המכשור המתקדם, אך אפשר ליהנות מטיפול פנים שהוא כייפי ולחלוטין למטרת ה- Self Care, אפשר לעשות שימוש בפוטותרפיה וכאמור, אפשר גם לעשות שימוש בלא מעט רכיבים שמותרים במהלך התקופה. 

עשיתי טיפול פנים אחד ויחיד עד כה ואני מניחה שארצה לעשות אחד נוסף כל עוד מתאפשר לי עדיין לשכב על הגב בניחותא – וזה באמת היה כיף טהור. בטיפול הפנים האחרון לא עשינו שום דבר שעשוי לגרום אפילו לאי נוחות קלה, אלא להיפך: הכל היה מרגיע, נעים, מלטף אך גם אפקטיבי. העור שלי היה נראה רגוע, מאוזן ופחות אדמומי כבר בסיום הטיפול היחיד שעברתי לאחרונה.

שגרת הטיפוח שלי

אני עושה שימוש כיום בכמה מוצרים שמסיימים לי להתמודד עם האקנה, בחלקם עשיתי שימוש עוד לפני ההריון וחלק נוספו לתפריט שלי כעת עם ההתפרצות המחודשת:

+ Lotion P50 – מוצר הפילינג הכימיקלי הקבוע שלי כבר שנים, מוצר הטיפוח היחידי שאי פעם הכרתי שאני באמת יכולה להעיד שהוא מחולל ניסים ונפלאות – ואין שום סיכוי שאמצא את עצמי בלעדיו. מכיל גם חומצה לקטית וגם גליקולית, מסייע בהסרת תאי עור מתים וחידוש מראה העור. בחומצה לקטית אפשר להשתמש בלא חשש בהריון, כל שאר הרכיבים הם בריכוזים המותרים במהלך התקופה.

+ Dermalosophy Acne.E Triple – מוצר שאני מניחה על הפצעונים אחת ליומיים, מבוסס חומצה סליצילית בריכוז שמותר לי לשימוש יחד עם עוד שלושה סוגים של חומצות שונות. המוצר הזה הוא סוס עבודה והביא להרגעה של האקנה שלי באופן די מיידי עם תחילת השימוש בו.

+ סרום Complex Iribiol + Placenta – אני עושה שימוש בצמד הסרומים הללו כבר חודשים כי אני מוצאת שזה שילוב ששומר על העור שלי המאוזן ביותר, אלה שני סרומים המיועדים להחלמה וליצירת אחידות בעור לאחר שהאקנה משאיר בו את אותותיו. בקוקטייל הסרומים אני עושה שימוש בימים שבהם אני לא משתמשת במוצר של דרמלוסופי. 

יש לי כמובן גם ניקוי פנים, מסיכה, קרם פנים – אך בחרתי לספר על המוצרים שבעיניי הם הליבה של שגרת הטיפוח שלי כרגע וכנראה גם המוצרים שעשויים לעורר את השאלות הרבות ביותר בהקשר של טיפוח בהריון. אומר שוב שלגבי כל שלב אני מתייעצת עם גאל, מעדכנת אותה במצב העור והיא מעדכנת אותי מה עליי לעשות בשלבים הבאים. זה ללא ספק מרגיע לדעת שיש מישהי שאפשר לסמוך עליה בתהליך בצורה כזו, בייחוד היות שלא מצאתי מידע מספיק קונקרטי בחיפושים העצמאיים שלי.

זו גם ההזדמנות לספר לכן שלגאל יש אתר חדש שממנו אפשר להזמין מוצרים ואפשר גם לקבל ממנה שירות התאמה למוצרים הללו לא משנה באיזה שלב בחיים אתן נמצאות, בין אם אתן בהריון או לא, בין אם אתן סובלות מאקנה או לא. גאל מציעה שירות משלוחים לכל רחבי הארץ כך שכדאי להכיר את האתר ואת המוצרים גם אם אין לכן אפשרות פיזית להגיע לטיפולים.

לסיכום, סדר הפעולות להריונית המטפחת:

– לא להיכנס לפאניקה, ברוב המקרים סטרס הוא גורם משמעותי יותר מכל נזק ממשי שאתן עשויות בפועל לגרום לעצמכן במהלך שגרת הטיפוח.

– אם אפשר להיעזר באיש או אשת מקצוע שיכינו לכן תפריט מותאם לטיפוח בהריון – הכי טוב.

– אם לא ואתן מתלבטות לגבי מוצרים כמו של דה אורדינרי או דה אינקי ליסט שלכאורה יש בהם ריכוזים גבוהים יותר של רכיבים פעילים (אך זה עדיין לא חוזק מקצועי), הדבר הכי טוב שתוכלו לעשות הוא לברר ישירות מול המותג, במייל שירות הלקוחות או באינסטגרם. לפני שאני מתחילה לעבוד עם מותגי טיפוח חדשים אני תמיד מבררת מה מותר לשימוש בהריון, למותגים יש מדיניות ברורה בנושא.

– לרוב מוצרי הטיפוח שאתן יכולות להזמין מאתרים כמו קאלט, סופר פארם וכו’ אין ריכוזים בחוזק מקצועי שצריך לחשוש מהם.

– אם בכל זאת יש חשש, אני בוודאי לא אמליץ לכן לפעול נגד תחושת הבטן, החליפו את המוצר שלגביו אתן סקפטיות במוצר בו תוכלו לעשות שימוש ללא חשש, כך שתהיו רגועות.