אחד הדברים ששנת 2020 לימדה אותי בהקשר של הרגלי קניות, זה שאני לא חייבת לקנות באותו רגע את המוצר שמעורר בי חשק באותו רגע מאחר שזה לא בהכרח יישרת את הצרכים והרצונות שלי גם בהמשך. כמו כן, ההטבה שמציעים לי עבור המוצר כרגע בוודאות תחזור בוריאציה כזו או אחרת גם בעתיד ולכן אלמנט הלחץ לממש את הקנייה באותו רגע מיותר.

למעשה, מה שבדרך כלל מזיק לחשבון הבנק והרגלי הקניות שלנו, זו העובדה שאנחנו מוצאת את עצמנו מול סייל באתר – עוד סייל אחד מיני רבים ומנסות לברור מתוך ההיצע הקיים במבצע מה יכול להתאים לנו. ייתכן שזה לא בדיוק מה שאנחנו רוצות, ייתכן שהמידה היא גבולות, ייתכן שאנחנו מודעות לכך שאנחנו מתפשרות או מנסות לשכנע את עצמנו שיהיה בסדר והתוצאה? יכולה להיות טובה ויכולה להיות פחות מוצלחת.

בואו ניגש לזה הפוך

מנגד, גם כשיצרתי לעצמי רשימות של פריטים שרציתי במטרה לבחון את זה בהמשך, מצאתי שזה לא ממש אפקטיבי. לשמור סימניה בדפדפן או בפתק בנייד חוסכים ממני לטווח ארוך אינפורמציה שיכולה להיות משמעותית: דמי המשלוח? האם הפריט עולה על כל הקריטריונים שלי? למה בחרתי בו מלכתחילה? האם סימנתי אותו לעתיד כי הוא כרגע לא בתקציב? כי המידה חסרה? כי אין את הגוון שאני רוצה?

לכן החלטתי ליצור לעצמי ומכאן גם עבורכן, את רשימת “הווישליסט שלי”, רשימה שניתנת להורדה חינמית ובה תוכלו לסמן, חמישה מוצרים בעמוד – את כל הקריטריונים שכדאי לקחת בחשבון לטובת הזמנה עתידית ואפילו לדרג את הפריטים מהנחשקים והדחופים ביותר עד פחות. זה מעניק לכן תמונת מצב רחבה יותר של כל הפריטים שאתן רוצות על כל הפרמטרים השונים כך שתוכלו ליצור קניה מושכלת, בטוחה, מבלי להיכנע ל-FOMO שמנסים להפעיל אתרי הקניות מתוך ידיעה ברורה מה ישרת אתכן ומה לא. 

מאז שאני התחלתי להשתמש ברשימה הזו שמתי לב למשהו מעניין: במקום לזרוק לינקים שנראים לי רלוונטיים למועדפים ואז לשכוח מהם, אני ממש יושבת ובוררת מה ראוי להיכנס לרשימה ומה ראוי שאשקול לקנות. מלכתחילה זה פוסל עבורי לא מעט מוצרים שאני מבינה שאם הם לא מספקים מספיק ערך כדי שארצה לסמן אותם בעט לתוך הרשימה שלי, אז הם בוודאי לא יוסיפו לי ערך במבחן המציאות כשאביט בהם משקיפים אליי בחזרה מהארון שלי או מכל מקום אחר בבית שבו הם מונחים.

במקום לשאול את עצמי “האם הגיוני לקנות את זה בשנת לואו ביי?”, כפי שהייתי עושה ב-2020 שבה התחלתי בניסוי של צמצום הקניות, היום אני שואלת “האם זה הגיוני להוסיף את זה לרשימת הווישליסט שלי?”, כך שתהליכי הבחירה וההחלטה שלי לגבי קניות האטו עוד יותר ומקניות שהיו לא פעם אימפולסיביות, היום אני שואלת מה כל פריט ופריט חדש מביאים לחיי שכבר לא קיים בערך שאני מקבלת מהקיים. במובן הזה אני מרגישה ששנת הלואו ביי ובאופן כללי כל הלקחים הכלכליים שהפקתי משנת 2020 הייתה בעלת השפעה משמעותית על הרגלי הקניות שלי לטווח ארוך.

אני שמחה להציע לכן במתנה קובץ PDF עם הווישליסט שלי, הפורמט שעוזר לי לנהל את החשקים שלי בקניות. כדי לקבל את הקובץ ישירות למייל, אנא מלאו את הפרטים שלכן בתיבת המידע. שימו לב שבמילוי הפרטים אתן מאשרות לי לשלוח לכן מייל אחת לשבועיים עם עדכונים לגבי הנעשה במגזין, אין ספאם והפרטים שלכן תמיד נשמרים אצלי!