הבחירה שלי לחודש ספטמבר הייתה מעניינת: שני ספרים באנגלית, הייתי משוכנעת שהם שניהם בדיוק לטעמי – בסופו של דבר הבנתי שזה נכון רק לגבי אחד מהם.

Stray של סטפני דנלר הוא ספר בדיוק כמו שאני אוהבת. היא פרסמה את הספר האוטוביוגרפי אחר פרסום ספר הביכורים שלה Sweetbitter שגם אותו יש לי אבל לא קראתי. היה הייפ כשרק יצא וקניתי בעקבות ההייפ מבלי לדעת במי ובמה מדובר, ועכשיו כשיצא לי להכיר את דנלר בצורה מעמיקה יותר בזכות Stray, בהחלט מעניין אותי לקרוא גם את היצירה הראשונה שלה.

Stray הוא כל מה שאני אוהבת בספרים: תיעוד אוטוביוגרפי של משפחות לא מתפקדות והנשים שהצליחו לשרוד אותן. סטפני היא כזו: היא מגיעה מבית שהיה מלא בהתמכרויות, שקרים והפרעות אישיות נרקיסיסטיות. היא ניסתה ליצור לעצמה עתיד טוב יותר מעבר למגבלות שהטיל עליה העבר ולתקופה מסוימת היה נראה שהיא נכשלת בכך: עם היסטוריה של התמכרויות בעצמה ומערכת יחסים רעילה עם בן זוג שכלל לא בנוי לה, היה נראה שסטפני תמשיך את דפוסי ההתנהגות של ההורים שלה – אבל כפי שמסתבר בסיום הספר, לא כך הדבר והיא אכן מצליחה להתעלות מעל הבסיס הלא פשוט שיצרו עבורה הוריה.

מדובר בקריאה קצרה ודחוסה יחסית, אך מאוד מהנה וגם כואבת. מדהים כמה כנות אפשר להכניס ב-200 וקצת עמודים, אבל דנלר עושה את זה בחן ומשאירה את העבר שלה, את המשפחה שלה ואת ההחלטות שלה על שולחן המנתחים עבורנו לקרוא ולשפוט. ממליצה בחום לכל חובבות הדרמות המשפחתיות כמוני, את הספר ניתן להזמין כאן.

גם את Tiny Beautiful Things של שריל סטרייד ציפיתי לאהוב. אמנם שוב יש לי כאן חור בהשכלה והפעם די רציני, כי את WILD טרם קראתי, אבל על פניו לא היה נראה שאני צריכה: Tiny Beautiful Things הוא טור עצות, סטייל “מעריב לנוער”, אבל ברוטאלי בכנותו שהפך לקאלט הודות למעניקת העצות, Sugar, דמות לא מוסמכת בעליל שמשתפת מהתובנות שלה בחיים. 

הפורמט עצמו אכן ייחודי וקולח: הספר הוא בעצם אוסף של שאלות ששלחו כותבים למערכת והתשובות המנומקות, האישיות והמפורטות ששוגר סיפקה להם. רק מה? בשלב מסוים זה מתחיל לעייף, ממש לעייף. גילוי נאות: אני רק אחרי אמצע הספר וכבר היו לי כמה מחשבות לנטוש אותו. אני שונאת לנטוש ספרים ולכן מנסה להחזיק מעמד עד הסוף. בעיקר מה שמפתיע אותי זה שזה לא ספר גרוע, או כתוב רע, או לא רלוונטי. אפילו ממש אהבתי את הפורמט בהתחלה: אני רק לא יודעת האם הפורמט הזה מחזיק ספר של 350 עמודים או לכל הפחות – מחזיק מבחינתי. ברגע שמבינים את השטאנץ ומבינים אותו די מהר, כבר אפשר לצפות איזה עצות תתן שוגר במסגרת הטורים שלה וזה מרגיש כמו עוד מאותו דבר. 

לספר הראשון נתתי 4.5 כוכבים מתוך 5, לספר הבונוס אני מעניקה רק 2.5 כוכבים מתוך 5. 

רוצות לדעת מה רשימת הספרים שלנו לחודש אוקטובר? ההרשמה פתוחה עד ה-14.10 בחצות, היא חינמית ובסיומה, ב-15.10 יישלח ניוזלטר עם הבחירות החודשיות שלי כך שנוכל להמשיך לקרוא יחדיו. מזכירה לכן שאפשר גם להצטרף לקהילת הספרים שלנו ממש כאן. הספרים של חודש נובמבר הם ספר אחד בעברית שהוא למעשה תרגום וספר אחד באנגלית שאני אישית רציתי לקרוא כבר הרבה זמן, כך שיהיה כיף!