הספר שסיימתי לקרוא לאחרונה היה כל כך מטלטל ומשנה עולמות מבחינתי – שהייתי חייבת להקדיש לו פוסט בנפרד מסקירות הספרים הרגילות שאני מעלה. הוא ללא ספק הספר הכי משמעותי שקראתי בשנים האחרונות – invisible Women אותו כתבה קרוליין קריאדו פרז. ספר שמחולק לתחומי חיים שונים ומבוסס על ביביליוגרפיה של חמישים עמודי מחקר, שנועדו להראות לנו כיצד התעלמות מנשים משפיעה על כל היבט והיבט בחיים שלנו.

אני בכוונה משתמשת במונח “התעלמות מנשים” ולא “שנאת נשים” מכיוון שיש כאן פערי מידע עצומים שנובעים מהעובדה שגבר לבן וצעיר נחשב כברירת המחדל האנושית ואילו נשים, על אף שהן מייצגות מחצית מאוכלוסיית העולם, נחשבות לנישה. כלומר זו לא שנדרשת שנאת נשים כדי ליצור אפליה כלפי נשים אלא עצם המחשבה שזה כנראה לא מספיק חשוב לקחת בחשבון נשים ומספיק להשתמש בגברים כמודל שחוקרים, בודקים ומעצבים לפיו על אף שידוע שיש הבדלים ביולוגיים, פיזיולוגיים והורמונליים בין גברים לנשים – היא שיוצרת את האפליה.

תכנון עירוני, תכנון מוצרים, אלגוריתמים שמעמיקים אפליות, שפה מגדרית – מדהים לראות עד כמה תכנונים בסיסיים לחלוטין שמקיפים אותנו ביום יום בעצם לא נועדו לשרת אותנו ספציפית מכיוון שלא לקחו אותנו בחשבון וזה עוד לפני שאני מדברת על מחדלים מובהקים יותר כמו פערי השכר. יש אינספור פרמטרים, מהתכנון של תחנות האוטובוס שממוקמות במקומות חשוכים, עד לדקים שלא תוכננו לשימוש עם נעלי עקב דרך חגורות בטיחות שלא מתאימות לגוף נשי עם חזה – מדהים לחשוב עד כמה פרטים קטנים לכאורה, שלמדנו לקבל כמובנים מאליהם, נוצרו בעצם כתכנון לקוי וחוסר התחשבות מגדרית טוטאלית. 

 

מדהים גם לחשוב עד כמה תכנונים בסיסיים וחסרי חשיבות לכאורה, למעשה מסלילים את הדרך שלנו כבר בתור ילדות לחשוב שאנחנו לא יכולות לעסוק במקצועות ריאליים או ספורטיביים – ועד כמה קל לשנות את זה. אני לא רוצה להעמיק בפרטים המדויקים כי מצפה לכן קריאה מרתקת, אז רק אסתפק בלומר שכל הפרספקטיבה שלכן לגבי דברים שתפסתן כבסיסיים וטריוויאליים, עומדת להשתנות.

פערים במידע הורגים

אם זה נשמע לכן קטנוני ואולי לכל היותר עניין של אי נוחות, אז הספר מדגיש עד כמה פערים במידע הורגים. מאז שנשים יצאו לשוק העבודה, כמות תאונות העבודה אצל נשים, גם כאלה פטאליות – גדלה באופן משמעותי לאורך השנים כתוצאה מציוד שלא מותאם לנשים, כתוצאה ממיגון ומדי עבודה שאינם מותאמים לנשים, כתוצאה מחגורות בטיחות שלא מותאמות לנשים: על פניו זה נשמע סתם לא נעים ומציק בחזה, אבל בפועל לחגורות בטיחות יש את מירב הסיכויים להציל גברים מאשר נשים.

כל זה כאמור מגובה במחקרים על גבי מחקרים. האם הבחירה במחקרים האלה מגמתית? חד משמעית, ראשית כי קריאדו פרז בחרה במחקרים שתואמים את הנרטיב שלה ושנית, כי אחת הטענות העיקריות שלה בספר היא שהרבה מהמחקרים המתקיימים בכל יום בעולם הם מלכתחילה לא מדויקים, שלא לומר מעוותים היות והם לא עושים הפרדה מגדרית או לא בוחרים בנשים כמושא המחקר. 

מי יקרא את הספר הזה?

יותר מאשר חשוב לי שנשים יקראו את הספר הזה, היה חשוב לי מאוד שגברים יקראו אותו. הספר שופך אור באופן שלא נתון לפרשנות על מידת האפליה שאנחנו חוות מעצם העובדה שנולדה למין ביולוגי מסוים בכל תחומי החיים. לצערי הרב, אני לא צופה שגברים רבים יקראו בספר הזה ולכן אבקש מכן לקרוא אותו ולספר עליו לכל מי שאתן יכולות, גם לנשים אחרות וגם לגברים – זה עד כדי כך חשוב.

הספר עוסק באופן שבו נשים מעלות את התמ”ג לנפש בכל העולם ועל החשיבות שלהן לכלכלה, כך שמעבר לכך שהוא מדגיש פערים ואפליות, הספר יותר מכל מצביע על כך שלקחת נשים בחשבון, לכלול אותן, לאפשר להן להתפרנס בכבוד, להעניק להן כלים מתאימים לעבודה – זו פשוט התנהגות כלכלית נבונה והגיון בסיסי. למה ההגיון הבסיסי הזה לא מתקיים בפועל? שאלה מצוינת. אולי אם הספר הזה יגיע לכמה שיותר אנשים, נתחיל לראות את גלגלי הצדק זזים לאט, אך לפחות זזים.

במסגרת שיתוף הפעולה המרגש שלי עם כנרת זמורה, קיבלתי לסקירה כמות מרשימה של ספרים שאני מצפה לקרוא במהלך החודש הקרוב. זו רשימה שאפתנית, אני מודה ואני ערוכה לכך שהיא תגלוש גם לחודש אוגוסט, אבל בכל מקרה, זו הרשימה שלי לשבועות הקרובים. אם מתחשק לכן להזמין ולקרוא במקביל אליי (אדווח כמובן בסטורי מה התחלתי ומה סיימתי לקרוא), אז דעו שאתן מקבלות 15 ש”ח הנחה נוספים בהקשת הקוד CoolGirl2020 בכל קנייה מהאתר של כנרת זמורה, כולל כפל מבצעים וניתן למימוש יותר מפעם אחת.

נתחיל עם הרשימה:

+ חיים קטנים/ האניה ינגיהארה (תרגום: אמיר צוקרמן) : העולם נחלק לאנשים שכתבו לי שזה ספר ארוך וקשוח מאוד לבין אנשים שכתבו לי שזה הספר הכי טוב שהם קראו. קראתי דיעות לכאן ולכאן, בעיקר על כך שזה ספר קשה מאוד לקריאה אבל עושה רושם שהוא משובח. אחרי שקראתי השנה את A Fine Balance ועוד באנגלית, אחד הספרים הכי קשים לקריאה שיש (600+ עמודים עם טקסט קטן), הגעתי למסקנה שאני כל יכולה וספרים עבי כרס אינם מפחידים אותי. A Fine Balance היה אחד הספרים הכי טובים שקראתי השנה ואני נוטה להאמין שגם “חיים קטנים” יתברג לראש הרשימה, הספר עוקב אחר חברות של ארבעה גברים תוך שהם מסיימים את הקולג’ ועוברים לניו יורק להתחיל את חייהם . ניתן להזמין כאן. 

+ בלדה לנחשים וציפורי שיר/ סוזן קולינס (תרגום: יעל אכמון): הנה וידוי – מעולם לא קראתי את משחקי הרעב ועם זאת אני מתכוונת לקרוא את הספר הרביעי בסדרה ולקוות שהוא עומד כספר בפני עצמו, מוזמנות לכתוב לי בתגובות האם זה רעיון נבון או לא. אסביר: מאז הארי פוטר כנערה לא קראתי סדרות של ספרים ומשום מה זה מעורר בי רתיעה שטרם התגברתי עליה. אם תספרו לי בתגובות שאני חייבת לקרוא את כל הספרים לפי הסדר, אז אני אתעלה על עצמי ואנסה אבל בינתיים, הספר הרביעי והחדש מחכה לי. ניתן להזמין כאן.

+ אסייתים עשירים מטורפים/ קווין קוואן (תרגום: שאול לוין): עוד ספר שיש מסביבו באזז מטורף הוא רומן הביכורים של קווין קוואן, שסוקר את תרבות האסייתים העשירים החדשים. הקונטקסט לסיפור הוא שרק לפני עשר שנים לא היה מיליארדר אסייאתי אחד לרפואה וכיום יש לא פחות מ-122 אסייתים ברשימת העשירים של פורבס והספר הזה חוקר את התופעה. ניתן להזמין כאן.

+ מומו/ מיכאל אנדה (תרגום: חנה לבנת): “מומו” זו קלאסיקה גרמנית משנת 1973 שנחשבת לספר ילדים, אבל השמועות אומרות שזה ספר מופלא גם למבוגרים. מדובר בפנטזייה מאת מיכאל אנדה שעוסקת בקונספט של זמן וכיצד המבוגרים עושים שימוש בקונספט הזה. הספר שקיבלתי זו מהדורה חדשה ויפיפייה לקלאסיקה וזה ספר הילדים הראשון אצלי באוסף, מה שמרגש אותי מאוד מסיבות מובנות מאליהן. ניתן להזמין כאן.

+ אנחנו האקלים/ ג’ונתן ספרן פויר (תרגום: שרה ריפין): קראתי כמה ספרים של ספרן פויר לפני כעשור ולכן יהיה מעניין לחזור אליו שוב, כי הוא זכור לי לטובה עוד מאז. הספר, כפי שאפשר להבין מהכותרת, מדבר על שינויים שצריכים להיעשות כדי להציל את העולם שלנו. נאמר שהוא לא קיצוני ולא מטיף, שזה טוב כי מדובר בהיבט שחששתי ממנו ואני מתארת לעצמי שזה יכול להרתיע עוד אנשים רבים. אני לא יודעת אם יש לי ציפיות ענקיות לגביו, אבל אני בהחלט מוכנה לתת לזה צ’אנס וזו נראית כמו קריאה חשובה. ניתן להזמין כאן.

+ אמריקנה/ צ’יממנדה נגוזי אדיצ’יה (תרגום: גיל שמר): חשוב לי להרחיב את מעגל האנשים והספרות שאני קוראת, ברוח התקופה ולא רק, כי עשיתי את זה גם לפני כן. “אמריקנה” עוסקת בסיפור אהבתם של נאהבים צעירים בניגריה, תחת דיקטטורה צבאית, שגורם לאימפלו, לברוח לאמריקה. יהיה מעניין לראות איך הדמויות הופכות פתאום להיות מודעות לכך שגזע מעסיק אותם בארה”ב יותר מאי פעם ולחוות את הרומן שלהם. מצפה מאוד לקריאה הזו. ניתן להזמין כאן.

+ אתן לך את השמש/ ג’ודי נלסון (תרגום: יעל אכמון): אם לגבי “חיים קטנים” קיבלתי תגובות מעורבות, אז כל מי שראתה את עטיפת הספר “אתן לך את השמש” כתבה לי ללא יוצאת מן הכלל שמצפה לי קריאה נפלאה, אז ובכן, אני בהחלט מצפה לה. הספר מספר על ג’וד ואחיה התאום נואה ועל שבר איום ונורא שהרחיק ביניהם. אני מאוד אוהבת סיפורים משפחתיים אז יש לי תחושה שאני אוהב אותו בדיוק כמוכן. ניתן להזמין כאן.

+ השנאה שנתתם/ אנג’י תומאס (תרגום: אילת אטינגר, אהד זהבי): סטאר עדה לרציחתו של הידיד שלה בידי שוטר לבן ואם זה נשמע לכן מוכר עד כדי צמרמורת – אתן לא טועות. הספר חושף את המאבק הפנימי של סטאר המתלבטת האם לשמור את האמת המרה הזו בסוד או להילחם למען הצד של ידידה שנרצח. מדובר בספר שמקוטלג כספרות צעירה אך הוא מתאים גם למבוגרים ואני חושבת שברוח התקופה, כל אחד ואחת צריכים לקרוא את זה כדי לקבל נקודת מבט על אלימות משטרתית בארה”ב. ניתן להזמין כאן.

+ גם השמש היא כוכב/ ניקולה יון (תרגום: יעל אכמון): ברוב עוונותיי לא שמעתי על ניקולה יון ולא ברור לי למה, כי “השמש היא כוכב” זכה בביקורות נפלאות. מדובר ברומן על נערה מג’מייקה חובבת מדע שמתאהבת בנער קוריאני חובב שירה והשילוב הזה נשמע לי מספיק קסום כדי שארצה לקרוא את הספר גם מבלי להתוודע לשאר העלילה. ניתן להזמין כאן.

+ הניקס/ נייתן היל (תרגום: אורטל אריכה): “סמואל אנדרסון לא הכיר את אמו מאז שנטשה את משפחתה וכעת היא חוזרת כשאחרי שביצעה פשע אבסורדי שמסעיר את מהדורת החדשות ומשלהב את המדינה”, זה התיאור של הספר היישר מהאתר של כנרת זמורה ואם זה לא נשמע מסקרן, אז אני לא יודעת מה כן. הספר נמצא כבר הרבה זמן בווישליסט שלי ובכלל, אני לעולם לא בוחרת ספרים רנדומלית אלא רק אחרי שבררתי אותם בקפידה, אז הגיע הזמן לקרוא אותו. ניתן להזמין כאן.

מזכירה לכן שיש כעת מבצעי ה-4 ביולי עדיין באתר של כנרת זמורה, ממש כאן ובנוסף, תוכלו לעשות שימוש בקוד CoolGirl2020 כדי לקבל הטבה של 15 ש”ח נוספים בקופה. בכל קנייה מעל 199 ש”ח המשלוח הוא בחינם, ההטבה אינה מוגבלת לשימוש אחד. תהנו!