מועדון הספרים שלנו הוא בהחלט אחד המיזמים הכי כיפיים שעלו כאן לאחרונה. ההזדמנות לקרוא יחד כקהילה, לחלוק חוויות, להתוודע לסופרות וסופרים מכל מיני עולמות תוכן וז’אנרים – היא משמחת מאוד. הספרים הראשונים שבחרתי לנו לקריאה בחודש יוני, כשהשקנו את המועדון היו שני ספרים באנגלית – שתי בחירות לא מובהקות אך מאוד מעניינות ואותן אסקור בהמשך הפוסט.

לפני כן אספר שלא רק אנחנו מאמינות במועדון הספר שלנו, אלא גם כנרת זמורה – הוצאת הספרים הגדולה בארץ שרצתה להעניק לנו את חסותה. זה אומר שמעתה והלאה נוכל לבחור ספרים בעברית לקריאה מהאתר ולקבל עליהם הנחה נוספת ובלעדית לקול גירלז בלבד. ההטבה תקפה על כל הספרים באתר: ספרות מקור, ספרות מתורגמת, ספרות ילדים ונוער, שירה, והיא כמובן גם תהיה תקפה על הספרים הנבחרים כל חודש.

מה זה אומר? בכל קנייה מהאתר של כנרת זמורה ובהקשת הקוד CoolGirl2020 תקבלו 15 ש”ח הנחה, כולל כפל מבצעים ובנוסף להטבות הקיימות באתר. לכבוד יום העצמאות האמריקאי, אפשר לקנות ספרות אמריקאית במחירי מבצע וזו הזדמנות לקרוא ספרים של ג’ונתן ספרן פויר, מרגרט אטווד, פיליפ רות’ וכן ספרים ברוח התקופה כמו “השנאה שנתתם” של אנג’י תומאס ו”אמריקנה” של צ’יממנדה נגוזי אדיצ’יה העוסקים בגזענות. את רשימת הספרים שבמבצע תוכלו למצוא כאן ומזכירה לכן להשתמש בקוד הקופון של הקול גירלז כדי ליהנות מהנחה נוספת בקופה.

איך עובד הבוק קלאב?

במסגרת הבוק קלאב אני שולחת לכן חודש מראש את רשימת הספרים אותה נתחיל לקרוא בחודש הבא. המטרה היא לאפשר מספיק זמן כדי להצטייד בספרים וכדי שבתחילת החודש נוכל כולנו להתחיל לקרוא בנחת. היום למשל, אשלח למשתתפות בבוק קלאב את הרשימה ל-1 באוגוסט, במטרה שבאותו יום, נתחיל כולנו בו זמנית לקרוא את הספרים הנבחרים. 

הרשימה הנשלחת כוללת ספר ראשי וספר בונוס, כאשר המטרה היא שכולנו נקרא את הספר הראשי ומיטיבות הלכת שיסיימו אותו וירצו להעמיק את הקריאה שלהן יוכלו להזמין ולקרוא גם את הספר הנוסף. במסגרת הבוק קלאב החודשי אני סוקרת ואנחנו מנהלות דיונים על שני הספרים שנבחרו וכמובן שאם אתן רוצות להזמין אותם בדיעבד ולקרוא בנפרד מהבוק קלאב – יצורפו לינקים בסיום הסקירה.

בבוק קלאב אין ספאם. אני מקבלת את המייל שלכן כדי לשלוח לכן ניוזלטר אחת לחודש בלבד, המכיל את רשימת הקריאה וכמה המלצות נוספות, ניוזלטר שכולו מוקדש לספרים. לא מתאים לכן להצטרף אלינו החודש? לא מתחברות לרשימת הקריאה? יש לכן עומס ואתן לא מגיעות לזה? נסו אותנו שוב בחודש הבא, רשימת הקריאה בכל חודש עומדת בפני עצמה. בכל מקרה, יש לנו גם קבוצת פייסבוק, שם מתקיימים כל הזמן דיונים על ספרים וזה המקום להעלות סקירות ספרים גם בנפרד מספרי החודש שלנו, להציג מה חדש באוסף הספרים שלכן, לבקש המלצות ועוד. את הקבוצה תוכלו למצוא כאן.

ההרשמה לבוק קלאב היא בחינם

מעבר לכך שאין ספאם, הבוק קלאב שלנו חינמי לגמרי. המייל שאתן משאירות לי נשאר אצלי ואצלי בלבד, לא נעשה בו שימוש לשום מטרה אחרת. קניית הספרים נעשית באופן עצמאי, כל משתתפת בהתאם לרצונה ובחירתה – ובדיוק מהסיבה הזו היה חשוב לי לארגן קוד הנחה לחברות הקהילה שרוצות להזמין וליהנות מהטבות. קוד הקופון תקף על הזמנת כל ספר מהאתר של כנרת זמורה ולא רק הספרים הנבחרים לבוק קלאב, אז גם כשיופיעו כאן סקירות של ספרים – תוכלו להזמין את הספרים בהטבה. ממליצה לכן להירשם לבוק קלאב: זה קל, נוח וכיף. בהרשמה מיד תקבלו את רשימת הספרים שנקרא במהלך חודש אוגוסט במייל.

  הספרים שקראנו יחד

  The most fun we ever had/ Claire Lombardo

  זו הייתה בחירה מאוד לא שגרתית שלא לומר אמיצה, שכן מדובר ברומן משפחתי ארוך שנפרש על פני עשרות שנים, מהסבנטיז ועד ימינו אנו, על גבי מעל 500 עמודים ובאנגלית. אני מודעת לכך שקיימת רתיעה מספרים מאוד ארוכים (ואני יכולה להבין את זה) ובמיוחד בעולם הרומנים המשפחתיים זה אכן נחשב לספר ארוך במיוחד, אבל אני שמחה שקראנו אותו בכל זאת.

  מדובר באחד הספרים הכי טובים שקראתי השנה ולמרות האורך שלו, זו הייתה קריאה סוחפת ונעימה, בשפה שהיא לא מורכבת מאוד ולכן זה היה לחלוטין בר ביצוע. הספר מתאר את סיפור התאהבותם של מרלין ודיוויד סורנסון ועל האופן שבו נשארו מאוהבים מאז הסבנטיז ועד היום, כשהם כבר זוג ותיק מעל גיל שישים. אם עד כה קראתי בעיקר רומנים משפחתיים מנקודת המבט של הקשיים והטעויות שעשו ההורים בגידול ילדיהם ואיך זה השפיע על מערכות היחסים שלהם כבוגרים, כאן קיבלתי הצצה להשלכות של המצב ההפוך: מודל משפחתי חם, עוטף, מאוהב ואיך גם זה עלול להציב רף לא פשוט להתמודד איתו עבור הילדים וספציפית עבור ארבע בנותיהן של מרלין ודיוויד.

  בניית הדמויות כאן הייתה מרתקת והוכיחה שמעל לכל: כולנו כאנשים פגומים בצורה כזו או אחרת. אם אחת הדמויות עשתה משהו שעורר בי הזדהות עמוקה, בפרק שלאחר מכן קרה משהו שהכעיס אותי לגמרי וגרם לי להרגיש ניכור מהדמות הזו עד שדעתי התרככה עליה שוב. הדיאלוג הזה עם העליות והמורדות השתקף גם ביחסי הדמויות עצמן ומעניין לראות איך זה עבר בצורה נפלאה אליי כקוראת, תוך שאני מבינה שמדובר בדמויות עגולות שחוות חיים מורכבים ואין כאן חלוקה חד משמעית לאנשים טובים ורעים. אהבתי את השוני בין כל בנות המשפחה ואיך האופן שבו גדלו בסביבה מאוד מוגנת ועטופה, עדיין הובילה אותן לבחירות חיים שונות לחלוטין זו מזו.

  הספר מצליח לדון בצורה רגישה ולא קלישאתית בנושאים מורכבים כמו לידה שקטה, בגידות, אמהות חד הורית ומסירה לאימוץ.

  האם היה אפשר לקצר את הספר? לטעמי לא, בניית היחסים עם הדמויות התאפשרה דווקא בגלל הירידה לפרטים והעובדה שליווינו את המשפחה מאז שנות השבעים ועד היום – וקיבלנו רקע להוויה של משפחת סורנסון עוד לפני שהיו משפחה, אלא כזוג צעיר. הספר מתאר בצורה יפיפייה, כואבת אבל גם מלאת חמלה את ההחלטות, ההקרבות והפשרות שעושים אנשים ובאופן ספציפי נשים, בניסיון לגדל משפחות מתפקדות ולא לאבד את עצמם.ן בתהליך. קריאה יפיפייה ומומלצת לכל מי שמרגישה שיכולה להתמודד עם ספר ארוך באנגלית (עדיין לא קיים לספר תרגום).  את הספר ניתן להזמין כאן.

  זה אמנם לא קורה הרבה, אבל הספר קיבל ממני חמישה מתוך חמישה כוכבים. מוזמנות להשאיר את הדירוג שלכן לספר כאן בתגובות, בקבוצת הפייסבוק שלנו או באינסטגרם ולתייג #coolgirlbookclub כדי שאוכל לשתף את הסקירה שלכן גם.

  American Dirt/ Jeanine Cummins

  הספר יצא לא מזמן וכבר הצליח לעורר סערה תקשורתית בארה”ב. חלק מהאנשים מרעיפים מחמאות על העלילה וחלק שנאו אותה מאוד, כמו כן, American Dirt נבחר למועדון הספר של אופרה ווינפרי. אז הספר נבחר גם במסגרת הבוק קלאב שלנו, יחי ההבדל הקטן, כספר בונוס. אני מודה שלא הייתי ערה בתחילה לכל הסערה הזו ובחרתי בו כי עניין אותי לקרוא על הגירה.

  נתחיל בטריגרים: מדובר בספר שמתוארת בו הרבה אלימות, גם אלימות מינית, כך שזה ספר לא קל בלשון המעטה. הספר מתאר את קורותיה של לידיה, בעלת חנות ספרים באקפולקו, שמוצאת את עצמה במנוסה ובמלחמה על חייה, יחד עם בנה לוקה, שהוא ילד פלא וגאון גיאוגרפיה – והדרך היחידה להציל את חייהם היא להגיע לארה”ב. 

  הספר מתאר את המסע הלא אפשרי שלה לארה”ב, כל הזוועות והקשיים שהיא עוברת תוך כדי, על רקע קרטל הסמים ששולט במדינה והאנשים שהיא ולוקה פוגשים תוך כדי במסע שלהם, תוך שהיא מנסה לגונן על הבן שלה מכל הנעשה מסביב (ובמקביל שואבת ממנו לא מעט כוחות ותמיכה להמשיך). הספר מתאר בצורה מעוררת אימה איך חיים יכולים להשתנות מן הקצה אל הקצה ועד כמה יצר ההישרדות גובר על הכל ומאפשר ללידיה ולוקה לנוס על חייהם למרות כל הקשיים שהם עוברים.

  אם אני סוקרת את הספר כיצירה בפני עצמה מבלי לקחת בחשבון את הקונטקסט שלה – זה ספר טוב מאוד. לא מאסטרפיס, יש בעיה בכתיבה של קומינס שלאורך כל הספר מתארת את העלילה מנקודת מבטה של לידיה ובהמשך קופצת לנקודות מבט של דמויות אחרות, אבל הוא עדיין עשוי טוב: מותח, מעורר אימה, מלחיץ. לאור כל הספר, מבלי לספר ספויילרים, אתן פשוט מקוות שלידיה והבן שלה יצלחו את המסע בשלום ויגיעו לצד השני – וזה יכול להיות מאוד מורט עצבים.

  הבעיה היא שקשה לסקור את הספר בלי קונטקסט, במיוחד על רקע האירועים בארה”ב, כי הקונטקסט הוא שהסופרת היא אישה לבנה שכתבה על קרטלים של סמים ועל התרבות במקסיקו, יש לשער, כפרי דמיונה בלבד. ג’נין קומינס הואשמה ובצדק יש לומר, בכתיבה שהיא מאוד סטריאוטיפית, שרק עוזרת להנציח את הסטיגמה שיש כלפי דרום אמריקה מבלי להיות מעורבת בנעשה בצורה ישירה. 

  האם ראוי לתמוך בסופרת לבנה שמתארת תרבות שהיא איננה חלק ממנה ומבקשת גם להרוויח על גבה כסף? אין לי תשובה. אני רק יודעת שאם אנחנו בוחרות להתייחס לספר כעלילה בדיונית בפני עצמה, הוא מקבל ממני ארבעה כוכבים מתוך חמישה אך אם אנחנו לוקחות בחשבון את הכתיבה של סופרת לבנה על תרבות שהיא איננה שלה ועל אי הדיוק בעובדות ובהיסטוריה – הספר ייקבל רק כוכב מתוך חמישה. בעוד שעל הספר הראשי אני יכולה להמליץ בלב שלם, כאן אני באמת לא יודעת מה לומר ואשאיר את הבחירה לכן. את הספר ניתן להזמין כאן.

  מזמינה אתכן שוב להצטרף לבוק קלאב שלנו ומזכירה לכן, קול גירלז מקבלות 15 ש”ח הנחה בנוסף להטבות הקיימות באתר של כנרת זמורה, ממש כאן. תוכלו לנצל את ההטבה גם על מבצעי ה-4 ביולי, ממש כאן. הקוד לקבלת ההטבה הוא CoolGirl2020, המשלוח הוא בחינם בקנייה מעל 199 ש”ח.