אחד הדברים שמאפיינים את המסע שלי בעולם המיניות והבריאות הנשית – הוא שאני לומדת תוך כדי תנועה. אין לי את התשובות להכל, להרבה מהנושאים כלל לא הייתה לי שום מודעות עד לפני כמה שנים, אבל יש בי סקרנות גדולה ורצון ללמוד. במובן הזה אתן שותפות מלאות איתי יחד למסע הזה כי כל מידע שיש לי, אני מעבירה הלאה, מתוך מקום לא שופט ולא מתנשא. 

את הפערים בידע הרגשתי בין השאר בכל הנוגע לצעצועי מין: התחלתי לסקור את הנושא מתוך עניין אמיתי אך הרגשתי שאין לי את הכלים להעניק לכן כדי שתוכלו צעצוע מין משלכן. כתוצאה מכך נוצר ביקוש למדריך מסודר ולכן ידעתי שלא אני האדם להעביר את המידע הזה, בין השאר כי יש לי עוד הרבה מה ללמוד בעצמי. אני שמחה וגאה לארח את סיון לוטן שתעשה לנו סדר בעולם המושגים. 

+ ספרי קודם על עצמך, על ההכשרה שלך ועל הגישה שלך כלפי מיניות.

שמי סיון לוטן, בוגרת תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן גוריון. במסגרת עבודת התזה בתואר השני חקרתי מיניות ופורנוגרפיה, כיום לומדת בתוכנית ההכשרה לטיפול מיני באוניברסיטת בר אילן. אני בעלת ניסיון רב בהדרכה וייעוץ בנושא מיניות וזוגיות לנוער וצעירים/ות, ומנחת סדנאות והרצאות מזה 5 שנים. התחלתי את דרכי בעמותת “דלת פתוחה” (לקידום מיניות בריאה בישראל) כמתנדבת בסניף ת”א בשנת 2010, בארבע שנים האחרונות ניהלתי את סניף באר שבע וכיום מנהלת את סניפים תל אביב וחולון. בעבר, עבדתי בחנות צעצועי מין והסברה מינית “סיקרט שי” כאחראית תוכן.

איזה כיף שאת שואלת מה הגישה שלי לגבי מיניות! בעיקרון, הגישה שלי היא Sex positive, אני מאמינה שלכל אדם יש את הזכות ליהנות ממיניות בריאה ויחסי מין מענגים. אני חושבת שהתפיסה בחברה שלנו מעוותת לגבי מיניות ושאנחנו לרוב ניגשים אליה דרך הפריזמה של פתולוגיה, מה שגורם לרוב האנשים לפתח רגשות שליליים לנושא – כמו בושה, אשמה, חרדה ועוד.

אני חושבת שמיניות היא דרך להביע את עצמנו, ליצור קשרים משמעותיים, לענג את עצמנו, להגיע להגשמה עצמית, ופשוט לעשות לנו ולאחרים נעים. לכן אני חושבת שצריך לחגוג את המיניות, לשים אותה במרכז, על הבמה, על השולחן, לא בהסתר ולא במחשכים. ובעיקר כמו שאת השכלת לעשות – להתחיל לדבר עליה, על החלקים הנעימים והפחות, אבל פשוט לדבר עליה – כולם.

לדבר עליה בין חברים, הורים עם ילדיהם, מורים עם תלמידיהם, מדריכים בתנועות נוער עם החניכים שלהם, מטפלים עם המטופלים שלהם, צעירים ומבוגרים, בעלי מוגבלות, נשים, גברים, א-בינארים, טרנסים/יות, הומואים, לסביות, סטונדטים, משרדי עבודה – כולם ובכל מקום. אני חושבת שמיניות לא צריכה להיות תחת טאבו ואני דואגת לחיות את האג’נדה הזאת יום יום בכך שאני מדברת על מיניות כל הזמן.

+ בואי נצלול לעולם הויברטורים: מה ההבדל בין ויברטור נרתיקי, ויברטור שפועל על הדגדגן?

אוקי, בואי נתחיל מזה שזה עולם צעצועי המין ולא עולם הוויברטורים, מכיוון שוויברטור זה סוג מסוים של צעצוע מין. אפשר לקרוא לזה גם אביזרי מין, אבל אני יותר אוהבת צעצועים כי אז זה מזכיר לנו שמיניות זה עולם של משחקיות שבו אנחנו זוכים לשחק עם עצמנו ועם אחרים ולרגע להניח לרצינות שמלווה אותנו ביום יום. המיניות מאפשרת לנו להיות מי שאנחנו רוצים להיות באותו הרגע (אם אנחנו מאפשרים לה) ופשוט לשחק אחד עם השני, לצחוק ולהנות.

 אז ויברטור לדגדגן הוא בעצם מה שנקרא רוקט פוקט וזה בעצם כל צעצוע שהוא קטן ורוטט, הוא יכול להראות כמו שפן, אודם, זחל ועוד. הדגש המשמעותי הוא שרוקט פוקט לא מתאים לחדירה לנרתיק מכיוון שהוא קטן מדי ולכן יש סכנה שהוא יבלע בתוך הנרתיק (ואנחנו לא מעוניינות בתאונות מביכות שיהוו סיפור טוב לכל מי שעשה משמרת במיון באותו היום).

רוקט פוקט הוא פשוט רטט שאפשר לנצל לכל המקומות הארוגניים בגוף שלנו (כל המקומות שיש בהם ריכוז גבוה של עצבים כמו הפטמות, שפתיים, אוזניים, אשכים, פי הטבעת ועוד) וכמובן שהמקום המרכזי ומהנה ביותר הוא הדגדגן שיש בו את הריכוז עצבים הגבוה ביותר בגוף האדם (כן, גם יותר מאצל גברים): יש בדגדגן 8000 קצוות עצבים ולכן רוב הנשים מגיעות לאורגזמה ממגע בדגדגן. רוקט פוקט הוא מוצר טוב להתחיל ממנו כי הוא קטן, לא מאיים ומאוד משחקי, אפשר לגעת איתו בכניסה לנרתיק (איפה שיש יותר עצבים בנרתיק) אבל כמו שאמרתי לא להחדיר אותו. הוא מתאים גם לאוננות וגם למשחקיות עם פרטנר/ית נוסף ביחסי מין (יחסי מין= לא בהכרח חדירה).

ויברטור נרתיקי זה בעצם ויברטור שמתאים גם לחדירה, תהיה לו לרוב ידית ובאופן הזה הוא יהיה בטיחותי גם לחדירה לתוך הנרתיק.

יש ויברטורים שיש להם רק פונקציה של חדירה לנרתיק ויש ויברטורים שיש להם גם משענת לדגדגן ואז בעצם אפשר להרגיש רטט גם על הדגדגן וגם פנים נרתיקי. יש כל מיני גדלים, עם חדירה גדולה יותר ופחות. אני אישית ממליצה תמיד לקנות את הקטנים יותר ובהמשך לקנות גדולים יותר אם יש צורך (כן, תפנו מגירה, זה הולך להיות תחביב חדש). מכיוון שחדירה של ויברטור לנרתיק מרגישה שונה מחדירה של אצבעות או פין ולכן גם תמיד מומלץ להשתמש גם בחומר סיכה על בסיס מים כדי לאפשר חדירה נעימה יותר. אין צורך שהוא יהיה גדול מדי כי זה יכול להפוך את כל הסיפור למסורבל יותר ולדרוש יותר הכנה לקראת החדירה, דבר שלא תמיד מעוניינות/ים בו.

יש היום צעצוע נוסף שעובד על שיטת יניקה ולא רטט, שזה מדמה חלק מסוים במין אוראלי. לחברה המובילה קוראים סטיספייר ולהם יש גם את שני המוצרים האלה, אחד שמותאם רק ליניקה של הדגדגן והשני שמותאם לחדירה עם רטט תוך כדי יניקה של דגדגן (מטריף).

+ איך לבחור צעצוע מין למטרת אוננות ואיך לבחור צעצוע מין למטרת סקס עם בן/בת הזוג?

השאלה הראשונה שצריכה להישאל זה- מה נעים לי? או איך אני גומרת בדרך כלל? ממגע בדגדגן? חדירה? שילוב בין שניהם? ככה אפשר להחליט מה הצעצוע שמתאים יותר, וגם כמו שאמרתי קודם, תמיד אפשר להתחיל עם אחד פשוט יותר רק עם פונקציה אחת ובהמשך להתקדם לאחד עם כמה פונקציות. 

לכן דגדגנית- יתאים לה יותר רוקט פוקט, מיני ויברטור או הצעצוע היונק.

נרתיקית- יתאים לה יותר ויברטור מותאם לחדירה ואז אפשר להחליט אם הוא יהיה עם משענת לדגדגן או לא. לפי ההרגשה שלה האם המגע בדגדגן מוסיף או גורע. (כנ”ל גם לדגדגנית שיכול להיות שחדירה עדינה יחסית תוכל להוסיף לה או לגרוע).

בעיקרון כל צעצוע שמתאים לאוננות יכול להתאים גם לסקס עם פרטנר/ית כי תמיד אפשר לאונן אחד לשניה, לצפות בפרטנר שלי מתענג/ת, ולגעת עם רטט בכל האזורים הארוגניים הקיימים גם אצל נשים וגם אצל גברים

יש כמה מוצרים שמתאימים באופן ספציפי ליחס מין עם פרטנר/ית-

+ טבעת רטט- (יותר מתאים לזוגות הטרוסקסואלים) את הטבעת הגבר מלביש על איבר המין עד בסיסו וברגע שהאישה עולה מעליו היא נהנית מרטט על הדגדגן. באותו הזמן הפין רוטט בתוכה שזה גם יכול להיות שדרוג נחמד. הטבעת גם לרוב מעכבת אצל הגבר את הגמירה וזה יכול להיות נחמד (לא אצל כל אישה כמובן)

+ ביצת רטט- היא גם רוקט פוקט וגם מיני ויברטור. ניתן לשחק עם הביצה על אזור הדגדגן וכמובן על כל הגוף. וכן, ניתן גם להחדירה לנרתיק. אפשר להחדיר תוך כדי אצבעות או פין

+ צעצועים בצורת U היכולים להתיישב על הדגדגן (רטט או יניקה) ועל פתח הנרתיק במקביל, מה שמאפשר חדירה תוך כדי על ידי אצבעות או הפין

+ צעצועים שהם נראים כמו שני ויברטורים מחוברים (כמו חרב פיפיות בעצם) ואז שתי נשים יכולות להנות מחדירה בתנוחת מספריים או דוגי

יש עוד המון תצורות אבל נתתי פה כמה טעימות.

+ צעצועים שמתאימים למין טרנסג’נדרי/ חד מיני?

כמו שכתבתי קודם, כל הצעצועים שיש בהם רטט יכולים לשמש את כל בני האדם במגע עם האזורים הארוגניים המלאים בעצבים, ללא הבדל דת, גזע ומין 😊
ציינתי קודם צעצועים שמתאימים גם ללסביות, אפשרויות נוספות הן:

+ סטרפ און -חגורה אשר אליה מחובר דילדו (צעצוע פאלי ללא רטט) או ויברטור אשר מתיישבת על האגן. מכיוון שהסטרפ און מתחבר לגוף נוצרת התחושה שהחדירה מגיעה ממי שלובש/ת אותה ואפשר לשלוט בחדירה בעזרת כל הגוף ולא רק בעזרת היד. מתאים לנשים עם נשים, נשים עבור גברים, טרנסים ועוד

+ אוקטיפוס- צעצוע שמתאים לפין או דגדגן מוגדל (אצל טרנסים). שתי כנפיים אשר עוטפות את הפין/דגדגן מוגדל. הויברטור עובד על חיכוך ולכן מאפשר להגיע לאורגזמה ללא חדירה וגם ללא זקפה מלאה

+ אנבי- פותח ממש לאחרונה באוסטרליה, נראה כמו חתול ים. צעצוע לא בינארי (Enby- זה הדרך להגיד לא בינארי). הוא נועד לרצות מגוון של גופים, הצעצוע רוטט וניתן לשפשף אותו, לחדור אליו, להשתמש בו כסטרפ און ולהניח בין גופים בכל המקומות הנעימים. הוא עשוי מסיליקון רך ובטיחותי לגוף.

+ פלאג אנאלי (כי לכולם יש פי טבעת) – בפי הטבעת יש ריכוז מאוד גבוה של עצבים ולכן זה יכול לכאוב אם לא עושים את זה בצורה הדרגתית ועדינה אבל זה יכול להיות גם ממש מעורר ונעים אם עושים את זה טוב. אצל זכרים – 5 ס”מ פנימה מפי הטבעת למעלה יש איזור מאוד רגיש כי הוא קרוב לבלוטת הערמונית שיש שם המון עצבים. גברים/טרנסיות יכולים להגיע לאורגזמה מחדירה אנאלית מבלי מגע בפין אפילו. אצל נשים/טרנסים זה אזור מלא בעצבים שיכול פשוט להוסיף לכל הנועם הכללי ולקדם את ההגעה לאורגזמה.
יש פלאגים רוטטים, יש פלאגים עם חרוזים, מסיליקון, זכוכית ועוד. תמיד להשתמש בחומר סיכה במין אנאלי, בפלאג שיש לו חסם ולא יכול להיבלע בתוך פי הטבעת וכן, מומלץ להתרוקן מראש ולשטוף מעט עם מים (לא כל פעם מחייב חוקן).

+ איך ללמד את בן הזוג/ בת הזוג לעשות שימוש בצעצוע המין יחד איתנו כך שנוכל ליהנות ממנו?

תקשורת תקשורת תקשורת.
קודם כל תתנסו עם הצעצוע בעצמכן כדי שתכירו אותו ותבינו מה נעים לכן.
התיווך של צעצוע הוא מורכב יותר מתיווך של מגע ישיר בגוף שלנו, מכיוון שיש אמצעי מתווך בין שני הגופים, ולכן מי שמחזיק את הצעצוע לא יודע בדיוק במה הוא נוגע.
מומלץ שמי שמתענג/ת תניח בעצמה את הצעצוע במקום הנכון וגם תמשיך לכוון בהמשך הדרך במידה ורוצה אותו במקומות אחרים. כדאי להראות לפרטנר את הקצב והאופן שבו רוצות שהוא יזוז: ממש להניח יד על יד להראות ולכוון. לא לצפות שהוא/היא פשוט יבין, כי זה אף פעם לא עובד בסקס.
הצעצוע לא מחליף את הפרטנרים שלנו כי יש משהו שלא ניתן להחליף במבט, נשיפה, נשיקה ומגע של פרטנר, אבל לחלוטין הצעצוע יכול לפלפל את העניינים וגם “להכריח” אותנו לתקשר אחד עם השנייה וכך זה גם יזלוג לסקס בלי הצעצועים.

+ איך לשלב צעצוע מין כחלק מרוטינת אוננות בריאה? איך להתאים את הצעצוע לאופן שבו אנחנו מעדיפות לאונן?

הדבר הכי חשוב הוא לגוון: רטט הוא דבר שעשויים להתמכר אליו ולכן חשוב לא לאונן תמיד עם צעצוע רוטט ולהמשיך לאונן גם בעוד דרכים- עם אצבעות, זרם מים, חומר סיכה וכו’.
מומלץ גם לגוון בסוגי הצעצועים שמאוננות איתם ולא תמיד לאונן עם אותו צעצוע. באופן הזה אנחנו לא יוצרות תלות.
ממליצה על מגירת צעצועים וחומרי סיכה ליד המיטה שתאפשר לכן תמיד לבחור מה בא לכן עכשיו, באוננות או עם פרטנר/ית

לכל חברות הצעצועים יש אתרים שניתן להיכנס אליהם ולצפות בסרטונים שמראים איך מומלץ להשתמש בהם, ככה תוכלו לקבל רעיונות איך כדאי לשחק איתם.
חשוב מאוד לשמור על היגיינה: לשטוף את הצעצועים עם מים וסבון (לא צריך אלכוהול או הרתחה, מים וסבון כמו שרוחצים את הגוף). לא לערבב בין אנאלי לווגינאלי או אוראלי, אז מומלץ שעושות אנאלי לשים קונדום על הצעצוע או לחלופין לעשות הפסקה וללכת לשטוף עם מים וסבון.

יש עוד המון צעצועים ועוד עולמות שלמים לחקור בנושאים האלה, מוזמנות לשאול אותי עוד שאלות בנושא.
שיהיה נעים, משחקי ומהנה.

תודה ענקית לסיון על כל התשובות והמידע המרתק!