אחת הסיבות שאני כל כך אוהבת ספרים זה כי הם פותחים לי את הראש. אני מקפידה לקרוא ספרים של נשים, גברים, א.נשים אסיאתיים, לבנים, אפרו-אמריקאיים, על זמננו אנו ועל העשורים הקודמים. אני נקשרת לדמויות ודרכן אני מבינה את רוח התקופה, בין אם מדובר בימי העבדות או במצב הפוליטי של הודו בסבנטיז. כל ספר כזה גורם לי להבין עד כמה הבורות שלי גדולה, לגבי סיטואציות שונות שהיו בעולם ועדיין מהדהדות, לגבי קושי של אנשים אחרים מסביב לעולם. הספרים מלמדים אותי ומחנכים אותי להיות אדם טוב יותר, מודע יותר. 

כך יצא, שהאירועים הקשים סביב מותו של ג’ורג’ פלויד בארה”ב, התחברו לשני ספרים שקראתי לאחרונה, של שניים מהסופרים החשובים בדורם: ג’יימס בולדווין וטא-נהסי קואטס. שני ספרים שבדרכם, לימדו אותי על גזענות ועל עבדות, על פערים במעמדות והצליחו להכניס אותו ולו במעט, על אף שלעולם לא אבין את המורכבות הזו עד הסוף, לנעליים של אנשים שונים ממני.

ארץ אחרת/ ג’יימס בולדווין (תרגום לעברית: גיא הרלינג).

לאורך כל הקריאה בספר איחלתי לעצמי שביום מן הימים אדע לכתוב כמו ג’יימס בולדווין, כי יותר מאשר התאהבתי בעלילה – התאהבתי בכתיבה שלו. שפה מאוד תיאורית, כזו שבונה עולם עשיר על כל פרטיו השונים. בולדווין ממש יוצר קסמים באמצעות מילים, משפטים ופסקאות.

הספר מתאר התרחשויות של שנות ה-50′ וה-60′ של המאה הקודמת בניו יורק, בצורה שלגמרי מקדימה את זמנה, בייחוד לאור העובדה שנכתב באותם הימים. הוא עוסק בקשרים בין גזעיים, הומוסקסואליות, דו מיניות, בגידות ובעיקר במורכבות שבין יחסי השחורים והלבנים, בצורה שהיא הכל חוץ ממנומסת ומלטפת.

The Water Dancer/ Ta-Nehisi Coates

הספר עוסק בגזענות מנקודת מבט היסטורית ולוקח אותנו לימי העבדות. זה מטלטל לחוות את זה מבעד לקריאה: את חוסר הצדק, את ההתנהגות הלא אנושית, את הזלזול בחיי אדם. 

הספר מתאר את סיפורו של היראם ווקר, שנולד לעבדות, שלא זכר את אמו כי נמכרה כמו רכוש. היא מתארת את המסע שלו לחופש ולאחר מכן למחתרת. יש בספר היבטים מיסטיים מרתקים אבל בעיקר, מדובר בהצצה כואבת ומרתקת לגזענות האמריקאית. הספר מצליח לצייר את התקופה וליצור את ההתרחשויות בצורה ריאלית ומצמררת, בעיניי זו חובת קריאה.

אצרתי רשימה של ספרים נוספים, שאפשר להזמין כדי ללמוד על ההיבטים השונים של הגזענות: מסיפורים אמיתיים דרך ספרים שעוסקים בפמיניזם, גזענות ברפואה, גזענות בילדים, גזענות בילודה, איך אפילו אסונות טבע (כמו הוריקן קתרינה) הופכים לפוליטיים בצל הגזענות שעדיין כל כך נוכחת בארה”ב. הדבר הכי נכון שאנחנו יכולות לעשות בתקופה הזו, היא לחנך את עצמנו לגבי גזענות. קשה להבין לעומק עד כמה גזענות מחלחלת ומשפיעה על היבטים שונים בחיים ולכן היה חשוב לי ליצור ייצוג ספרותי, עם ז’אנרים שונים, כדי ללמוד ולהבין את הנושא עד כמה שמתאפשר לנו.