קראתי 20 ספרים מאז התחילה שנת 2020, אחרי שבשנים האחרונות היה לי הספק של בערך ספר או שניים בשנה, שגם אותם לפעמים זנחתי באמצע. זה החזיר אותי למקורות שלי, לשנים אחורה שבהן הייתי קוראת הרבה ספרים עם הספק משמעותי. יש כמה דרכים שבהן הצלחתי לעשות את זה ולא, זה לא קרה רק הודות לזמן הפנוי של הקורונה.

מתעדפת קריאה

אילו היינו עכשיו נוסעות בתחבורה ציבורית או מעבירות זמן בנסיעות, הייתי ממליצה לכן לקחת איתכן ספר לקריאה או להאזנה. היות וזה לא המצב והרבה מאיתנו עדיין נמצאות בבית, אני ממליצה בחום לתעדף קריאה על פני טלוויזיה. אני יודעת, לא לכולנו יש סדר יום שמאפשר זמן פנוי כדי לקרוא, יחד עם זאת, אם נבחן את סדר היום שלנו – אני בטוחה שחלק מהזמן הזה מוקדש לצפייה סתמית בטלוויזיה לפחות כמה פעמים בשבוע. 

לי אין טלוויזיה אבל צפיתי לא מעט בנטפליקס או סתם גללתי באינסטגרם / בהיתי ביוטיוב בתוכן שלא באמת נהניתי ממנו. החלפתי את הזמן הריק הזה בקריאה והגעתי למצב שבו קראתי 20 ספרים תוך ארבעה חודשים. למעשה, נכנסתי לזה עוד לפני שהתחילה הקורונה ועשיתי לעצמי לנוהג לקחת ספר איתי בכל פעם שהייתי מסתובבת בחוץ כך שאם הייתי נדרשת לחכות לפגישה או להעביר זמן עם עצמי: הייתי עושה את זה בקריאה במקום לגלול באינסטגרם. המטרה היא לזהות פרקי זמן שבהם אנחנו לא עושות שום דבר מועיל ולהחליף את זה בקריאה, כי זה גם כיף וגם מעשיר יותר.

הורדתי אפליקציית קינדל

הייתי בטוחה שלא אהנה לקרוא ספר שהוא לא פיזי ותחסר לי חוויית הדפדוף. נחשו מה? זה ממש לא המצב. אני מאוד נהנית לקרוא ספרים דיגיטליים וזה נוח עבורי בדיוק כמו ספר רגיל. יש קסם בספרים רגילים שאין בספרים דיגיטליים, זה נכון, אבל הקסם הזה יכול להצטבר גם להוצאה כלכלית משמעותית יותר וגם תופס יותר מקום, לכן אם מתאפשר לי לקרוא דרך הקינדל – מדוע לא? את האפליקצייה גיליתי בתקופת הקורונה כי לא היה ברור מה קורה עם הדואר שלי ולא רציתי להזמין ספרים שאולי לא יגיעו כשרציתי לקרוא אותם כבר ועכשיו. זה לא אומר שאני מפסיקה לגמרי להפסיק ספרים פיזיים אבל זה בהחלט נוח להזמין את רובם דיגיטלית.

את מכשיר הקינדל עצמו אין לי, אבל הורדתי את אפליקציית קינדל החינמית של אמאזון לתוך האייפד שלי ואני מורידה לשם דיגיטלית ספרים (אפשר להוריד את זה גם לטאבלטים מסוגים שונים וגם למחשבי PC ומאק). זה לוקח רגע אחד, זה זול יותר (לפעמים הרבה יותר) וכאמור, זה לא פוגם את ההנאה שלי מהקריאה אפילו במעט. ניתן להוריד את האפליקציה כאן.

אפליקציית Goodreads

מה שעודד אותי מאוד לחזור לקרוא זו אפליקציית Goodreads שהיא בעצם רשת חברתית של ספרים. מדובר באפליקציה חינמית שמאפשרת לנהל מעקב אחר הספרים שאנחנו קוראות, ספרים שאנחנו מעוניינות לקרוא ורשימות של אנשים אחרים שאנחנו עוקבות אחריהם. היא גם מאפשרת לנהל אתגרי קריאה שנתיים וכך אני יודעת שאני עומדת על עשרים ספרים מתוך החמישים שהחלטתי לנסות לקרוא השנה. ברגע שמגלים את עולם הספרים, נחשפים להמלצות טובות ומרגישים מעורבות רגשית כלפי התחביב הזה – הרבה יותר קל להתמיד בו. תוכלו לעקוב אחר החשבון שלי ממש כאן.

אם תרצו שאקדיש פוסט לחשבונות ה- Goodreads, היוטיוב והאינסטגרם האהובים עליי כדי לקבל המלצות קריאה, כתבו לי בתגובות ואעשה זאת בשמחה.

קראו ספרים שאתן אוהבות

אם אתן חוזרות לקרוא אחרי פרק זמן ארוך שהפסקתן ואתן מרגישות חלודות – החזירו את עצמכן לשגרה עם ספר מהנה שיזרום לכן. אם קל לכן יותר לקרוא בעברית וודאו שזה ספר בעברית, אם אתן מחבבות באופן מיוחד ז’אנר מסוים וודאו שאתן מתחילות ממנו. לפני כמה שנים הספר ש”תקע” את זרימת הקריאה שלי היה ספר שסיימתי לאחרונה ובדיעבד לא היה שווה בכלל את ההשקעה. הוא היה ספר קצר אבל כבד, לא מהנה ולטעמי חסר פואנטה. במקום לזנוח אותו ולעבור לספר אחר שייאפשר לי לחזור לקרוא ביתר קלות, זה הרס לי לחלוטין את המוטיבציה עד שחזרתי לקרוא שוב לפני שנה. 

זה לא מירוץ, זה לא תחרות. לקרוא זה כיף כל עוד זה עושה לכן כיף ולכן אין טעם להיתקע על ספר לא מהנה רק כדי לסמן V ולדעת שלא זנחנו אותו באמצע. זה גם בסדר לנסות כמה ספרים עד שנמצא את זה שנתחבר אליו ונוכל לחזור באמצעותו לרצף הקריאה.

מה עוזר לכן לקרוא יותר? כתבו לי בתגובות.