אנחנו נמצאות בתקופה שבה רב הנסתר על הגלוי: גם בתקופה הנוכחית, לא הכל ידוע עדיין לגבי המחלה וזו תקופה שהרבה פארנויות משתוללות וגם כמובן בנוגע לעתיד. לא ברור איך ייראה העולם, איך ייראה העסק שלנו, מה יהיה על ההכנסות שלנו. לכולנו יש תחושה שהאירועים האלה מהווים מעין חוצץ של כל מה שהכרנו עד כה לבין מה שנכיר בהמשך והאופן שבו נכנסנו לתקופה הזו לא תהיה זהה לאופן שבו נצא ממנה. בתקופה כזו של אי וודאות, יש לי כמה טיפים שמסייעים לי בהתמודדות איתה:

+ אני מכירה בכך שאין לי שליטה על מה שקורה בתקופה הזו. המחלה הזו, היא יותר גדולה ממני ומכן, אין לאף אחת מאיתנו את הפתרונות. אין לנו ידיעה איך היא תשפיע עלינו ועל העולם. הידיעה שאין שום דבר שאנחנו יכולות לעשות כדי לשלוט במה שקורה בחוץ היא אמנם מסתכלת, אבל יש בה גם היבט משחרר. 

+ אני מכירה בכך שיש לי שליטה על מה שנעשה איתי-  אי הוודאות הכללית לא חייבת להשפיע על כל היבט בחיים שלי. קודם כל, הבטיחות שלי ושל האנשים הסובבים אותי היא בידיים שלי וזו אחריותי להתנהג בצורה נבונה, להסתגר בבית ולהישמע להוראות של משרד הבריאות. שנית, היצירתיות שלי, השקפת העולם שלי, הדברים שחשובים לי – כל אלה עדיין נמצאים בשליטתי גם בתקופה של אי וודאות. תזכירו לעצמכן כל יום מה נמצא עדיין בשליטתכן. לא הכל אבוד, אנחנו עדיין אחראיות לעצמנו.

+ לחסוך בהוצאות – בתקופה של אי וודאות היד על ההדק יכולה להיות קלה בכל הנוגע לקניות. גם ככה לא ברור מה יהיה, אז מה זה כבר משנה? אז זהו, שזה מאוד משנה ואנחנו צריכות להיערך כלכלית כמיטב יכולתנו גם לתקופה הקרובה וגם ליום שאחרי. הימנעו כמיטב יכולתכן מקניות אימפולסיביות, מקניות רגשיות, מקניות “פיצוי”. עוד יהיו זמנים יפים שבהם נוכל לעשות שופינג.

+ כולנו ביחד בזה – אנחנו מתמודדות עם סיטואציה מאוד ייחודית שמשפיעה על העולם כולו בעידן התיעוד והסושיאל מדיה. זה אומר שהתחושות שאנחנו חוות, חווים גם אנשים באירופה, בארה”ב ומסביב לכדור הארץ. זה עוזר מאוד לדעת שאנחנו לא לבד בזה: לא אני, לא אתן, לא אנחנו כמדינה – כולנו כעולם אחד מתמודד עם הכיאוס. זה לא אומר שכולנו חווים את זה ביחד או מושפעים מזה באותה צורה, אבל כן, המחלה משפיעה בצורה כזו או אחרת על כל העולם.

+ לא להתפתות על ידי פייק ניוז – קראתי כבר אינספור תרחישי אימה לגבי הקורונה ויש כל הזמן פייק ניוז לגבי התפשטות המחלה. וודאו שאתן צורכות חדשות רק ממקורות מהימנים ואל תתפתו להיכנס לפאניקה כי קראתן ידיעה לא מאומתת לגבי התפשטות המחלה. קל מאוד ליפול לתיאוריות קונספירציה, אבל בתקופה כזו של אי וודאות, הכי חשוב להסתמך על עובדות.

+ לשמור על קשר – אמנם אנחנו נמצאים בימים של ריחוק חברתי פיזי, אבל זה לא אומר שצריך להתנתק. המגיפה פגשה את כולנו בתקופות שונות בחיים וכל אחת מגיבה לזה קצת אחרת. וודאו שאתן שומרות קשר עם אנשים שחשובים לכן: תשאלו אותם קודם כל איך הם מרגישים, האם הם בסדר? זו תקופה שבה קל מאוד להרגיש בדידות ושאלות המעידות על תשומת לב יכולות להיות עולם ומלואו.

+ ליצור סביבה נעימה – אז נכון, כנראה שאם היו אומרים לנו חודש מראש שאנחנו עומדות להיכנס להסגר, היינו עורכות שינויים בבית כדי שהוא נעים במיוחד. למרבה הצער לא ידענו ולא צפינו את המצב, לכן במסגרת המשאבים שיש לנו, נסו בכל זאת לעשות מה שניתן כדי ליצור לעצמכן סביבה נעימה בבית: זר פרחים קטן, נר דולק, סביבה מסודרת, כל אלה כבר משפרים את התחושה.

+ לצרוך תוכן שעושה כיף – רוב יוצרי התוכן שאני מכירה עושים את המקסימום האפשרי בזמן האחרון כדי ליצור יותר תוכן מאי פעם וזה כולל גם אותי. הבחירה שלכן האם לצרוך תוכן שהוא ברמת האקספיזם המוחלט או ליצור תוכן שמתחבר למצב הנוכחי, כל בחירה כאן היא טבעית ומובנת. העיקר שתצרכו תוכן שעושה לכן טוב, פותח לכן את הראש, מרים ומעודד אתכן.

+ סלף קייר – כבר הרבה מאוד זמן אני טוענת שסלף קייר הכי טוב הוא כזה שלא עולה כסף וזו בדיוק הזמן לתרגל אותו. לקרוא, לתכנן במידת האפשר את תזרים המזומנים בחודש הקרוב, ללמוד משהו חדש, לנוח. אלה דרכים לעסוק בסלף קייר שלא כוללות שופינג והן יכולות לטעון מצברים מחדש בתקופה מאוד לא פשוטה.

+ לפרוק מתח – ספורט, התמתחויות, סקס, ריקודים או אפילו נשימות עמוקות. תעשו כל מה שמתאפשר לכן פיזית כדי לפרוק מתח בתקופה הזו, זה עוזר.

מוזמנות לשתף את הצ’קליסט בסטורי שלכן ולתייג אותי כמובן, כך שזה יישמש לכן כתזכורת לימים הבאים.