כחובבת פודקאסטים מושבעת אני מכירה בכך שאין טיימינג טוב מזה להרחיב קצת את הרשימה. בדיוק מהסיבה הזו פניתי לדנה הילמן, יוצרת ומגישת פודקאסט הפשע-אמיתי “עבר פלילי” (ובעלת קבוצת פייסבוק העוסקת בנושא, ממש כאן), עם ההמלצות לפודקאסטים (+דוקו אחד) הסוחפים ביותר:

The Catch and Kill Podcast-
כל מה שרציתם לדעת על פרשת הארווי ויינשטיין ולא העזתם לשאול
ב- 24 לפברואר הרשיע חבר מושבעים בניו-יורק את הארווי ווינשטיין באונס ובתקיפה מינית.
בכך הגיעו לקיצם עשורים של תקיפות מיניות של נשים שעבדו בחברת ההפקות שלו, שחקניות ודוגמניות. בכל הזמן הזה, הרבה מהעובדים בחברת ההפקה של ווינשטיין וגורמים בתעשיית הקולנוע ידעו, ושתקו. הראשונה ששברה את קיר השתיקה הייתה השחקנית רוז מקגאוון.
הפודקאסט של העיתונאי זוכה פרס הפוליצר רונאן פארו, שחשף לראשונה את הפרשה במגזין ה”ניו יורקר”, מציג את מאחורי הקלעים של החשיפה: המקורות ש”שרקו במשרוקית”, המערכות המגנות על גברים חזקים המואשמים בפשעים נוראיים בהוליווד (וככל הנראה גם בכל עיר אחרת בעולם), העורך ב- NBC שהחליט להרוג את הסיפור, האיומים והסכמי איסור החשיפה (NDAs- Non Disclosure Agreements).
הארווי ויינשטיין ודונלד טראמפ, כפי שפארו מדגים בפודקאסט, נקטו בגישה של “תפוס והרוג” עם כל תחקיר שעמד לחשוף פרטים שליליים עליהם- כלומר, לתפוס את הסיפור לפני שהוא יוצא, ולנטרל אותו. ויינשטיין עשה זאת, בין היתר, באמצעות חברת Black cube הישראלית.
למרות הנושא הרציני, פארו מצליח לשמור על מינון מדויק של שנינות וחדות. בשום שלב הפודקאסט לא משעמם, מדכא או כבד. בדיוק להיפך- ההאזנה מעוררת אופטימיות עצומה מכך שהנושא סופסוף מקבל את תשומת הלב שהוא צריך לקבל.

Hunting Warhead-
הפודקאסט שלא יניח לכן
איך מפילים התארגנות פלילית, שנחבאת בצללים? איך מאתרים ומצילים נפגעי התעללות בילדים, שיכולים להימצא בכל מקום בעולם? הפודקאסט האפל במיוחד הזה, עוקב אחר העיתונאים ואנשי המשטרה ששמו לעצמם מטרה: לחשוף את הפינות החשוכות ביותר באינטרנט. וזה בדיוק מה שהם עשו.
הפודקאסט משלב הקלטות וראיונות עם החוקרים, הניצולים והפושעים עצמם. הפקה משותפת של רשת CBC הקנדית והעיתון הנורבגי VG, שלוקחת אתכן דרך נורבגיה, קנדה, אוסטרליה וארה”ב.
ההאזנה היא חוויה מטלטלת ושואבת, ממש לא קל להתנתק. ואתן עלולות למצוא את עצמיכן (כפי שקרה לי) ממשיכות לשבת באוטו ללא יכולת להפסיק, למרות שכבר הגעתן ליעד… ראו הוזהרתן.

Broken (נטפליקס)
הדוקו שישנה את הרגלי הצריכה שלכן, או: למה לא אזמין איפור זול מסין יותר
Broken (“שבור”) היא סדרת תחקירים, אבל כל פרק בה ניתן לצפייה בפני עצמו. כחובבת איפור וביוטי, מה שמשך אותי בטריילר היה הפרק שעוסק בתחום הפרוץ של זיופים שמשווקים לרוב באינטרנט. כולנו מחפשות את הדיל הכי טוב למותגים שאנחנו מכירות ואוהבות. אבל מסתבר, שכמו שסבתי ז”ל הייתה אומרת: “מה שעולה זול, עולה ביוקר”. ובמקרה הזה זה נכון שבעתיים, כיוון שמדובר בסכנת נפשות.
כל הסדרה מציגה באופן עקבי, מנומק ומשכנע, כיצד רשלנות ורמאות בייצור ובשיווק של פריטי צריכה פופולריים- יכולות לגרום לתוצאות חמורות.

Over My Dead Body
דן וונדי היו הזוג הזה מהקטלוגים, שכולם מקנאים בהם; שני עורכי דין נאים -ויהודים!- שדבר חתונה שלהם הוצג בניו יורק טיימס (עם תמונה מחמיאה, איך לא). כלפי חוץ הם הזוג המושלם. מה שנקרא “פאוור קאפל”.
אך כאשר הזוג הכביכול “מושלם” הזה מתפרק, הדבר מוביל לפרידה רעה, לגירושין מהסוג המכוער ביותר ולתיק רצח בו מעורבים אנשי סדרה של עורכי דין יוקרתיים ושותפים קשרים בלתי צפויים.
אל תפספסו גם את פרקי הבונוס של העונה הראשונה- The Prodfather: רב מברוקלין שנוקט באמצעים לא קונבנציונליים (וזו בלשון המעטה) להשיג גט עבור נשים שמתקשות לחלץ אותו מבעליהן. כישראליות, אני מניחה שכולנו מתנגדות בתוקף לתופעה המכוערת שנקראת סרבנות גט. במציאות הזויה שכזו ובלתי-צודקת מלכתחילה (ומי כמונו- כישראליות- מכירות היטב את תופעת סרבנות הגט), אל תתפלאו אם בשלב כלשהו תזדהו באופן מסוים עם הפרודפאד’ר.

S-Town
בשנת 2012, הורולוג (שען? מתקן שעונים?) בשם ג’ון ב. מקלמור שלח מייל לצוות התוכנית “This American Life”- אולי הפודקאסט הפופולרי ביותר בעולם, ובו ביקש מהם לחקור רצח לכאורה בעיר הולדתו. לאחר שנה של חילופי מיילים וכמה חודשים של שיחה עם מקלמור, המפיק בריאן ריד נסע לוודסטוק כדי לחקור.
הכירו את וודסטוק, אלבמה, או בכינויה להלן: Shit-town. העיר בה נדמה כי הזמן עצר מלכת, והאיש המוכשר שמתקן שעונים מנסה גם “לתקן” את העיר. ריד נכנס לעיר, מכיר מתוודע לכמה דמויות מפתח וחוקר את הפשע… אבל בסופו של דבר מוצא (זהירות, ספוילר?) כי שום רצח כזה לא התרחש.
זהו אחד הפודקאסטים הכי טובים ששמעתי, ובוודאי המרגש שבהם. יש בו עיסוק בנושאים שלא פגשתי לפני כן: דכאון, דאגה לסביבה, אובדנות, חברות, תיקון שעונים… ולמרות שלא היה רצח, בהחלט יש מתח ותחושה של גילוי. והרבה עצב. אבל גם אופטימיות…

עבר פלילי
טוב, פה אני משוחדת. אבל לא בקטע פלילי.
“עבר פלילי” הוא הפודקאסט אותו יצרתי ואני מגישה. הבייבי שלי.
אולי בגלל זה קצת קשה לי לתאר אותו. זה פודקאסט היסטורי? זה פודקאסט חברתי? הגעתי למסקנה מהר מאוד שהוא הכי הרבה פשע-אמיתי.
במהלך לימודי תואר שני בקרימינולוגיה, הרגשתי דחף ליצור משהו שיעביר את התחושות שלי לגבי מקרי פשיעה. הרגשתי תסכול מסוים מכך שבחדשות שומעים על עוד מקרה, ועוד מקרה- אבל בעצם לא מתעמקים יותר מדיי. לא מפיקים איזשהן תובנות ולא נצבר איזשהו ידע בעקבות המקרים. ומצד שני, האקדמיה כן מספקת ידע- שנשאר בעיקר אצלה… פה הרגשתי שזה המקום שלי לגשר על הפער; לקחת מקרים מסוימים שבעיניי הם משמעותיים ביותר, וממש כמו בניתוח כירורגי- או אולי ליתר דיוק ניתוח שלאחר המוות- לבדוק מה השתבש, וללמוד מזה.
היעלמות הודיה קדם, האונס בחניון רידינג, רצח משפחת אושרנקו- מקרים אלו ועוד רבים אחרים מרכיבים את הפאזל הזה ב”עבר פלילי”.

דנה הילמן, יוצרת הפודקאסט עבר פלילי. כלכלנית בשירות המדינה ובעלת תואר שני בקרימינולוגיה בהצטיינות.
אבל היו אלה התסכול מפקקים, הרקע בתסריטאות ונסיון של שנים בצפייה בדוקו-פשע, שהובילו ליצירת פודקאסט הפשע-האמיתי של ישראל.

מייסדת קבוצת הפייסבוק לחובבי פשע-אמיתי: “עבר פלילי- מדברים על פשע אמיתי”.