אני עובדת מהבית כבר מעל עשור, עוד מהימים שבהם אם הצהרת שאת עובדת מהבית, אנשים חשבו שזו דרך נעימה לומר שאת בגדול מובטלת – על אף שמעולם לא הייתי כזו. המצב השתנה באופן דרסטי והמציאות היא כרגע שנשים רבות ייאלצו לג’נגל בין עבודה מהבית כדי לקבל שכר בימים טרופים אלו לבין טיפול בילדים. אספתי כמה טיפים שעוזרים לי לעבוד ביעילות מהבית ויעזרו גם לכן בתקופה הזו:

+ כל מה שמיידי – נעשה: אם יש לכן משימות שאפשר להעיף באופן מיידי, תעיפו אותן במקום לרשום לעצמכן לעשות זאת. כל משימה שדורשת כמה רגעים כדי לטפל בה – תטופל באופן מיידי. מענה לשאלה קטנה במייל, משלוח חשבונית – אלו לא משימות שמצריכות טו דו ליסט אלא מוטב לבצע אותן מיידית, בתחילת יום העבודה.

+ צרו תוכנית פעולה כללית – בתקופה כזו של אי וודאות, נסו לשחרר את מנגנון השליטה ובוודאי שאת הפרפקציוניזם. אין לכן שליטה על מה שקורה כרגע במדינה ובעולם – ולכן אין טעם לבנות תוכניות מורכבות ומפורטות לעתיד הרחוק. נסו להבין באופן כללי מה עליכן לעשות בימים אלו וצאו לדרך כי בימים אלו תידרשו לתושיה ותגובה מהירה יותר מתמיד. 

נסו לפרק לגורמים איך נראה יום עבודה רגיל שלכן בשגרה. כעת נסו למפות באמצעות תרשים את כל המשימות הגדולות והקטנות שאתן צריכות לבצע באותו יום ובאותו שבוע על סמך המשאבים שזמינים לכן, כדי שתדעו מה לעשות. עבודה מהבית דורשת מידה לא מבוטלת של עצמאות אך אם אתן לא בטוחות או לא רגילות, אל חשש: תמיד אפשר להתייעץ עם המעסיק או עם אנשים בצוות.

+ עבדו בשיטת פס הייצור – הדרך שהכי עוזרת לי לייצר תוכן בכמויות ובצורה אפקטיבית, היא לעבוד לפי נושאים כפס ייצור. אם אני מצלמת פוסטים ביום מסוים, אז אני לא אשקיע את כל המשאבים בצילום פוסט אחד אלא אחשוב על פוסטים מאותה קבוצה שאוכל לצלם בבת אחת. אם אני יושבת לכתוב פוסטים,  לא אשב ואכתוב פוסט יחיד, אלא אשב ואכתוב כמה תכנים שאת החומרים שלהם הכנתי מראש. איך הכנתי אותם מבעוד מועד? למשל באמצעות יום הצילום המרוכז או כי העברתי כבר תוכן לפעולה עבור העובדות שלי שמייצרות עבורי (יש לי מעצבת גרפית ומאיירת) את התוכן הויזואלי. את המשימות אליהן אני מעבירה תוך כדי תנועה, על בסיס הסעיף הראשון מההמלצות.

 זו שיטת העבודה שלי והדרך הכי טובה שאני מכירה למקסם את האפקטיביות שלי כאדם אחד שעובד מהבית. אני תמיד מסתכלת על המגזין שלי כמערכת והתפקיד שלי הוא לא רק לייצר לו תוכן, אלא לתפעל ולהניע את המערכת הזו כך שתכנים תמיד יעלו לאוויר. זה מצריך שכל הזמן יהיו פוסטים בשלבי עבודה שונים שאייצר בעצמי או אפקח על העשייה שלהם ולכן כאן שיטת פס הייצור מאוד מסייעת לי.

+ סדר עדיפויות, יותר מתמיד – נסו לחשוב מה הכי יכול לקדם את העסק שלכן או את מקום העבודה שלכן ולפעול בהתאם. אנחנו נמצאות בתקופה שבה כולנו צריכות לפעול במנגנון שימור אנרגיות כי אין לדעת איך ייראה שוק העבודה בזמן הקרוב ואפילו בימים הבאים. נצלו את הזמן שבו אתן הכי פנויות ומרוכזות לביצוע משימות שהן קריטיות.

+ ריכוז ללא הפרעות – אני לגמרי מאמינה שתוך פרק זמן קצר ומרוכז ללא הפרעות אפשר להוריד את המשימות הקריטיות ביותר ולכן גם אם אתן גם צריכות לשעשע את הילדים תוך כדי, מצאו לעצמכן מרווחי זמן או “כיסי זמן” כמו שאני קוראת לזה, לעבודה נטולת הסחות דעת. היות ואין כאן זמן לתרגל ריכוז לעבודה, נסו לנטרל אלמנטים חיצוניים שמקשים על ריכוז, כמו להעביר את הטלפון למצב “נא לא להפריע”, להיסגר במידת האפשר בחדר שקט וכד’. תוך כדי כתיבת שורות אלה למשל, עצרתי את הכתיבה כדי לצפות בסרטון בפייסבוק של בייבי במבי מוחזר לזרועות אמו לאחר שהחליק ונפל לתוך אגם. הנה למשל דוגמה למשהו שלא כדאי שתעשו אם הזמן קצר ואתן מנסות להיות אפקטיביות בעבודה.

+ בידוד גם בבית – אם אתן נמצאות כרגע בבית עם בן הזוג, נסו לעבוד בחללים שונים. אם אתן נמצאות כרגע בבית עם חיות המחמד, נסו להימצא בחדר אחר. הכלבות שלי למשל גם ככה ישנות במהלך היום, מה שכנראה עושים גם שלכן, אבל במידה ותהיו כל הזמן באותו חלל יחד, הם עלולים לרצות לקבל יחס, שזה כנראה אחד הגורמים הכי מסיחים את הדעת שיש (בחייכן, מי לא רוצה לשחק תופסת עם כלב במקום לעבוד?). נסו לאלתר פינת עבודה גם אם אין לכן אחת כזו, היא לא צריכה להיות הכי אסתטית והכי מזמינה, אבל היא צריכה לאפשר מקום לעבודה מסודרת וללא הפרעות.

+ עבדו בשעות עבודה רגילות – אם אתן טיפוסים של עבודה בלילה, השאירו ללילה משימות לא דחופות שתוכלו לטפל בהן, אבל כשסדר היום גם ככה לא ברור וצריך לבנות את מערכת האמון מהבית ובשלט רחוק, מוטב שתעבדו בשעות עבודה רגילות כדי להראות נוכחות ולהיות זמינות לדיונים ושאלות.

+ יש עם מי להתייעץ – רק כי אתן עובדות מהבית לא אומר שאתן צריכות להיות אי בודד. כדי לעבוד על הפוסט הזה פניתי לדוגמה לכמה חברות, גם עצמאיות וגם שכירות, כדי לשמוע איך הן עובדות מהבית. תמיד יש עם מי להתייעץ, תמיד יש עם מי להריץ רעיונות, נסו לשמור גם על רוטינה של שיחות צוות ושיחות עם עובדים אחרים כדי לא להרגיש מנותקות. חשוב גם להזכיר שכולנו נמצאות בזירה חדשה ולא מוכרת, אז המצב כרגע הוא שלאף אחת אין פתרונות – לכן שיחה משותפת עם קולגות יכולה מאוד לעזור בהתמודדות עם המצב החדש ומי יודע, אולי אפילו ליצור הזדמנויות חדשות.

+ זה לא הזמן להיות טכנופוביות – גוגל האנגאאוטס, ASANA, ZOOM, זה בדיוק הזמן ללמוד להשתמש באפליקציות שמאפשרות התקשרות מרחוק או לעבוד על קורס מקוון. כל הדברים שלפעמים אנחנו נמנעות מהם או דוחות אותם בשגרה, יכולים להיות משמעותיים מאוד ביכולת שלנו להיות אפקטיביות יותר בעבודה ואפילו לייצר הכנסה. הקדישו את הזמן הפנוי שיהיה לכן – ויהיה לכן, כדי לתרגל שימוש באפליקציות שאתן לא שולטות בהן.

+ קחו הפסקות – הגדירו שכל שעת עבודה נטו אתן לוקחות הפסקה של חמש דקות. צאו עם הכלב לטיול או אפילו סתם צאו לנשום אוויר. שמרו בחוץ על מרחק של שני מטרים מאנשים אחרים ואל תגעו בפנים, אבל גם אל תוותרו על ההזדמנות ליהנות מהשמש. המחשבה על בידוד מאוד מכבידה רגשית וכמה דקות של שמש בחוץ יכולות לשמש כאי של שפיות במצב כזה.

+ תנו לעצמכן מרחב נשימה – ייתכן שהתפוקה שלכן בבית לא תהיה גבוהה כמו התפוקה במשרד, מכל מיני סיבות. כי אתן לא רגילות לזה, כי אתן רחוקות מכל כלי העבודה שלכן, כי יש ילדים שמתרוצצים בבית, כי אתן דואגות מהמצב. זה לגיטימי וזה בסדר, אף אחד לא באמת הכין אותנו לעבודה בתרחישים כאלה. אז קודם כל ומעל הכל – תהיו רכות יותר עם עצמכן. 

רוצות לשתף בטיפים שלכן לעבודה מהבית? כתבו בתגובות.