לאחרונה קיבלתי כמה פניות לייצר מדריך עבור קניית תיק המעצבים הראשון, דווקא ממקום של Low Buy וקנייה מודעת: להשקיע בתיק איכותי במקום להוציא עם הזמן כסף על תיקים זולים יותר שכנראה ייתפרקו מהר יותר. אמנם יש רציונל מאחורי הגישה הזו ובסך הכל אני בעדה, יחד עם זאת, יש כמה מיתוסים שחשוב לי להפריך לפני שאני מגישה לכן את הטיפים עצמם:

+ תיקים זו לא השקעה: אחת הדרכים הפופולאריות להצדיק את מחירי תיקי מעצבים היא לומר שזו השקעה ואכן, מחירם של תיקי שאנל והרמס קלאסיים לדוגמה, עולים עם השנים בכמה אחוזים בכל פעם, מה שיכול לתמוך במיתוס הזה. יחד עם זאת, כדי להצליח למכור תיק ולקבל את הסכום ששילמתן עליו ובוודאי שכדי לעשות עליו רווח, הוא צריך להיות שמור ביותר כמו תיק חדש ודרושה הבנה גבוהה מאוד בתיקים כדי לעשות מהלך כזה.

אם בחרנו להשקיע בתיק מעצבים ראשון, סביר להניח שלא עשינו זאת כדי לסחור בתיקים ולכן אין מה להתייחס לתיקים כמו נדל”ן. תיקים נועדו כדי שנשתמש ונהנה מהם ולא כדי לראות בהם צורת השקעה. רוצות שהכסף שלכן יעשה עבורכן יותר? פנו לאפיקי השקעה אחרים.

+ תיקים לא נועדו להחזיק מעמד חיים שלמים: נכון, יש תיקים מסוימים שיכולים להחזיק שנים, שנים ארוכות אפילו. יש תיקים שעוברים אפילו מדור לדור אבל האמת? חלק מהמותגים, כולל מותגי העל בוחרים לעגל פינות כדי למקסם את שורת הרווח וזה ניכר בתיקים שמיוצרים בשנים האחרונות לעומת שנים עברו. גם התיק היקר ביותר יראה סימנים של שימוש לאורך הזמן לכן אין מה לצפות שתיקים ייראו בדיוק כמו חדשים בשימוש קבוע, רק כי עלו הון קטן.

למעשה, שני הסעיפים הללו לתחושתי, נועדו כאמור להצדיק קניית תיק מעצבים. בפועל לא באמת צריך להצדיק קנייה כזו אלא צריך שיתקיימו שני תנאים בלעדיים כדי לאפשר אותה: צריך שיהיה רצון בתיק כזה (אין שום חובה שזה יעניין את כולכן) וצריך שיהיה תקציב. בתקציב הכוונה היכולת לקנות תיק בלי תשלומים, בלי דחיית תשלום ובטח שלא להיכנס לחובות. שום מוצר לא מצדיק כניסה לחובות בגללו, גם לא תיק מפונפן. בהינתן ששני התנאים הללו מתקיימים, למי זה משנה אם זו השקעה חכמה או לא? זה סימן שקניתן מוצר שאתן רוצות, יכולות להרשות לעצמכן ותהנו ממנו. אז שיהיה בכיף. אין לי הסבר מאוד מורכב מדוע קניתי תיקי מעצבים מעבר לכך שאני אוהבת את זה והייתה לי הכנסה פנויה שאיפשרה את זה. השנה אגב, מעבר לכך שאני ב- Low Buy, אין לי את ההכנסה הפנויה שתאפשר לי לקנות תיק יקר כי אני בוחרת להשקיע בדברים אחרים. 

+ היכן קונים? מאחר שתיק מעצבים מאבד מהערך שלו עם הקנייה ובטח בשימוש קבוע – לדעתי הדרך הכי טובה לעשות קניה מושכלת היא בשווקי יד השנייה. כתבתי בעבר פוסט שלם על Vestiaire ממנו גם הזמנתי את התיק שאתן רואות בתמונות, של המותג LOEWE (עליו ארחיב בהמשך). אפשר לקנות תיקי יד שניה גם באיביי (כאן תוכלו למצוא מדריך) ובעמודי אינסטגרם דוגמת The Vintage Bar או Amore Tokyo (גם בארץ אפשר למצוא ניצני מגמה כזה, כמו למשל חנות הבת של אדרת: ארגמן שמחזיקים רק בגדי ואביזרי מעצבים). מתי לא שווה לקנות תיק מעצבים יד שנייה? אם מסיבה כלשהי התיק אזל מהמלאי ובהתאם לכך הביקוש שלו בשווקי יד השנייה גבוה ומאוד קרוב למחיר המקורי של התיק, במקרה כזה מוטב להתאזר בסבלנות ולקנות תיק חדש (או לחכות שהביקוש יירד ולצוד אותו יד שניה). בכל סיטואציה אחרת, טיפ ממני – יד שניה זה עדיף. האהבה שלי ליד שניה נולדה מתוך המקום שבו רציתי פריטי יוקרה אבל לא יכולתי להרשות אותם חדשים ועם הזמן גיליתי שלקנות אותם חדשים זה פשוט לא נחוץ לי.

כל התיקים שלי ללא יוצא מן הכלל הם יד שניה. יצא לי לקנות נעלי מעצבים חדשות בחנות בפריז וכך גם הבנתי שכל השיח הזה סביב חוויית קנייה מיוחדת בחנות מעצבים לא מדבר אליי. בסופו של דבר תיק זו לא חוויה, אלא רק מוצר וככזה, השאיפה שלי היא למצוא את הדיל הטוב ביותר עבור תיק במצב הטוב ביותר. את החוויות, אישית, מעדיפה לשמור לתחומים אחרים.

+ סוג החומר: באופן כללי ממליצה בחום להימנע מז’מש כי זה חומר בעייתי (נוטה לכתמים, לשפשופים, בלאי ולא עמיד בגשם). כשזה נוגע לטקסטורות של עורות: תיק בעל טקסטורה מחוספסת הוא בעל עמידות טובה יותר, תיק חלק מאוד או מסוג Patent (עור גלוסי מבריק) הם בעלי נטייה גבוהה יותר לשריטות.

+ פינות: אחת האינדיקציות לכך שהתיק כבר לא במצב הכי שמור היא לפי הפינות, הכוונה היא לפינות של התיק שמתחילות להשתפשף ולהראות סימני שימוש. אותי אישית זה מבאס ולכן אני משתדלת לקנות תיקים שהעמידות שלהם מתבטאת בכך שהפינות נשמרות לאורך זמן. איך אפשר לדעת מראש? לחקור, לקרוא סקירות, לצפות בסרטונים. 

+ מתכות: אחת הבחירות הראשונות שתעשו היא באשר לסוג המתכת של התיק (אבזמים, רוכסנים, רצועות) – האם תעדיפו זהב או כסוף. יש גם פתרון ביניים אם אתן לא מצליחות להחליט: לבחור זהב בהיר מאוד ולא צהוב במיוחד, כך שייראה קצת שונה בתנאי תאורה שונים ולכן יכול להתאים לכל מיני סגנונות לבוש. כמובן שלא כל דגם מגיע עם אפשרות כזו וייתכן שאתן כבר נעולות על כך שאתן רוצות תיק עם אביזרים מתכתיים בצבע מסוים. ממליצה להימנע מתיקים שיש בהם הרבה אלמנטים מתכתיים, מניסיון – הם עלולים להימאס עליכן מהר יותר (והם גם עלולים לרשרש בצורה מרגיזה).

+ לוגו: אני באופן אישי נמנעת גם מתיקים עם לוגו מובהק. יש לכך כמה סיבות: אחת לכמה שנים מותגים מסוימים משנים את המיתוג שלהם ולכן הלוגו שהשקעת בו את מיטב כספכן עלול כבר לא להיות מזוהה עם המותג. כמו כן, אם אתן מחפשות תיק לעבודה, יכול להיות שתיק בעל מיתוג כבד לא ייראה בעין יפה. בכלל אני מרגישה שבארץ יש תפיסה לא ברורה לגבי תיקי מעצבים ונטייה להתייחס אליהם באופן שלילי, כך שאני תמיד אעדיף ממיתוג מנקר עיניים. לי אישית זה גם מתכתב עם העובדה שאני מעדיפה תיקים מינימליסטיים ממילא.

+ חלוקה לתאים: תיקים בדרך כלל מעוצבים בצורה של תא גדול אחד עם כיס קטן ואם מדובר בחלוקה מפורטת יותר אז אפשר לצפות לחלוקה של שניים או אפילו שלושה תאים. חלוקה כזו יכולה להיות נוחה אבל צריך לשים לב באיזה גודל התיק המדובר: כאשר מדובר בתיק מסוג מיני, כלומר תיק קטן מאוד, חלוקה לתאים יכולה ליצור שטח מת שמקטין בפועל את מקום האחסון בתיק במקום לייעל אותו, לכן בתיקים קטנים באופן מיוחד אני מציעה לוודא שאכן תוכלו לנצל את מלוא המקום שעומד לרשותכן. בנוסף, יש תיקים שפשוט בנויים גרוע עם חלוקה לא הגיונית לתאים, כך שגם אם הם גדולים לעין, בפועל הם מצליחים להכיל מעט מאוד. הדרך היחידה להימנע מכך: ביקורות אונליין.

+ צורה: באופן כללי אני ממליצה לדבוק בצורות כזה שיותר קלאסיות. לא הייתי משקיעה את מיטב כספי בתיק מסוג פאוץ’ או בתיק בעל צורה ססגונית ולא שגרתית. צורה קלאסית תוכל לשמש אתכן הרבה מאוד זמן בלי קשר לטרנדים ומגמות משתנות. כדאי גם להעניק את הדעת איזה מבנה כללי אתן אוהבות וזה כבר עניין של טעם: האם אתן אוהבות תיק רך מאוד או שאתן אוהבות תיק שיש לו צורה קשיחה ומובנית יותר (אני אישית מעדיפה את אופציה ב’).

+ פאקים בתיק: גם תיקים מאוד יפים לעין יכולים להתגלות כלא נוחים. התיק עצמו יכול להיות כבד, הרצועה יכולה להיות דקה מדי ביחס לתיק, הרצועה יכולה להיות עשויה מחומר לא נוח על העור, התיק יכול להתמודד בצורה גרועה עם תכולה במשקל גבוה, יש תיקים שיכולים לאבד את הצורה שלהם לאורך זמן וכו’. אפשר לעלות על חלק מהבעיות על ידי מדידת התיק בחנות אך לא בהכרח: למדוד תיק ריק עליכן למשך כמה דקות לא בהכרח יעניק אינדיקציה טובה מספיק. לכן שוב אמליץ לקרוא ביקורות ולצפות בסרטונים אודות התיק המבוקש. אחד המקומות הטובים ביותר לקבל בהם מידע הוא דרך ה- Purse Forum.

+ בחירה בתיקים על זמניים: אני אישית מעדיפה לקנות תיקים שאני יודעת שקיימים בשוק כבר כמה שנים מבלי לאבד את הרלוונטיות שלהם. יש תיקים שהפופולאריות שלהם לא “מזדקנת” היטב ואלה בעיקר תיקים שהיו פופולאריים באינסטגרם למשך דקה וחצי ואינם עוד. אני מוצאת שרוב התיקים של גוצ’י וקלואה, שנחשבים למאוד פופולאריים – קולעים לקטגוריה הזו בדיוק ולכן אני לא אוהבת אותם. תמיד אעדיף להשקיע בתיק שכבר נמצא בשוק כמה שנים, אני יודעת שיש עליו מספיק ביקורות והוא לא עוד איזה פריט שראיתי על משפיעניות בשטף הפוסטים באינסטגרם שנועדו לשכנע אותי לקנות. לי אישית אין תקציב לקנות את תיק השעה ולכן אם אני משקיעה בתיק, הוא צריך לשרת אותי לאורך זמן. תיקים שלדעתי מוכיחים את עצמם כאמינים: סלין (בעיקר הדגמים הישנים יותר), LOEWE והאהובים עליי מכל – פנדי.

+ צבע התיק: אני יודעת שאני אמורה להמליץ על תיק שחור או חום כי אלו הן אכן האפשרויות הקלאסיות ביותר, אבל ת’כלס הבחירה היא לחלוטין שלכן. אם תיק אדום יישרת אתכן הכי טוב, מי אני שאומר לכן אחרת? אני כן מוצאת שתיקים בהירים יכולים להיות נתונים יותר לפגמים, יש תיקים בהירים שמכנסי הג’ינס יכולים להעביר אליהם צבע אם הם נמצאים במגע קבוע.

+ אורח החיים שלכן: התאמה אישית היא משהו שצריך לקחת בחשבון כשאתן בוחרות לקנות תיק מעצבים. אם אתן רוצות תיק עם אופציות נשיאה מגוונות, אז כדאי שתקנו תיק שיש לו גם רצועה ארוכה וגם רצועה קצרה. אם אתן זקוקות לתיק לעבודה, וודאו שאתן קונות תיק שיכול להכיל את הלפטופ. אם אתן רואות אמהות בעתיד שלכן, ייתכן שתיק בגודל מיני לא יהיה בגדר קנייה אופטימלית. אם אתן מחפשות תיק שאפשר לזרוק לכל מקום, תחפשו תיק עמיד שיוכל לעמוד בזה מבלי להיראות בלוי.

התיק שבחרתי להציג לכן כאן הוא תיק הפאזל של Loewe שהוא לטעמי אחד מתיקי המעצבים האולטימטיביים. מדוע?

+ Loewe הוא מותג למבינות עניין בלבד, אין בו שום דבר שצועק תיק מעצבים והמיתוג שלו מינימליסטי

+ תיק קלאסי (אך לא בנאלי) ומרווח, חלוקת תאים נוחה.

+ רצועה עבה ונוחה.

+ רוכסן נוח, גישה נוחה לתיק, אפשר לשאת אותו בכל מיני דרכים.

+ יכול לשאת משקל רב מבלי להרגיש כבד.

+ עמיד מאוד ומגיע עם “רגליים” מתכתיות קטנות שעליהן נשען התיק (רלוונטי רק לדגמים ישנים יותר).

תיק פרקטי מכל בחינה אפשרית אך גם שיקי, קניתי אותו מ-Vestiaire, ניתן למצוא תיקים נוספים של המותג כאן.

האם הפוסט היה מועיל? כתבו לי בתגובות!