למרות ששנת ה-Low Buy שלי נמצאת בחיתוליה ואני עדיין מנסה להבין במה ארצה להשקיע השנה, זה נתן לי הזדמנות להתבונן בהרגלי הקניות שלי ולבחון אילו דברים הפסקתי לקנות באופן טבעי, אשר חלקם הובילו אותי להחלטה הזו לקנות פחות השנה. המסקנות היו כמו תמיד, מעניינות ולעתים גם מפתיעות:

+ הפסקתי לקנות טיפוח, כמעט לגמרי. למעשה, רק לפני כמה שבועות מצאתי את עצמי מזמינה שמן להסרת איפור לשלב הראשון של האיפור לאחר שזה נגמר לי ומצאתי את עצמי ללא גיבויים. מוצרי טיפוח תמיד היו משהו שהייתי קונה כפונקציה של מה חדש בשוק ומעניין אותי, לעולם לא מתוך הסתכלות אמיתית בצרכים שלי. מאז שחברתי לגאל שמספקת לי תפריט טיפוח באופן קבוע מזה כשנה ובשילוב עם מוצרי טיפוח שאני מקבלת פה ושם במסגרת העבודה – אני לא מרגישה צורך להשקיע במוצרים מעבר לכך, מתוך ההבנה שיש לי עור אחד וחשק עצום לדברים חדשים, מה שלא בהכרח מסתדר יחד.

+ לאותו עניין, הפסקתי לקנות גיבויים. אנחנו לא נמצאות בעיצומה של מתקפה אפוקליפטית של זומבים (אם כי אין לדעת לאן הקורונה תגיע) ולכן התחלתי לתרגל קונספט מהפכני: אני מסיימת מוצר ורק אז רוכשת חדש. אין לי צורך עוד בסניף של סופר פארם בבית ממנו אני יכולה תמיד לשלוף את המוצר הבא אלא אני מחכה שהמוצרים יסתיימו.

+ שפתונים כהים ומייבשים: אמנם אני עדיין שומרת אמונים לליפסטיק אדום, אך באודמים כהים אחרים הפסקתי להשתמש – בייחוד אם הם שפתוני מאט. מעבר לכך שהתחושה על השפתיים לא נעימה לי, אין לי רצון לתחזק כל הזמן את השפתיים שלי ולדאוג איך הן נראות כשאני יוצאת וחיה את חיי. בנוסף, אני מרגישה ששפתונים כהים מבגרים כשלעומתם, בשפתונים עדינים ולחותיים יש מראה רענן שאני מעדיפה בהרבה.

+ נעלי עקב: האמת היא שזה לא תקף רק לנעלי עקב, כי גם נעליים שטוחות שהן קשות ומכאיבות לי – לא נשארות באוסף שלי. יש לי נעלי עקב עם Kitten heel קטן ולא מאיים, לצד עוד נעלי עקב בגובה שבעה סנטימטרים וזהו, לא נחוץ לי שום דבר מעבר לזה. ככל שהזמן חולף כל הקונספט לצעוד על מחטי סיכה גבוהים נראה לי תמוה יותר ויותר. 

+ צביעת שיער: כבר משהו כמו שנתיים חלפו מאז שחזרתי לצבע הטבעי שלי ולא חזרתי לאחור. יש לי כרגע שתי שיערות לבנות מבצבצות ואני לא מקדישה לכך מחשבה נוספת. הכרתי שצבע השיער הטבעי שלי הוא הצבע שהכי מחמיא לי ואין לי אנרגיות לתחזק צבע במספרה או בבית. אם נחוץ לי שינוי ואני רוצה שהוא יתבטא בשיער – אני מסתפרת ומעניקה לשיער מראה רענן ובריא יותר. 

+ לקים: לפני כמה חודשים השתעשעתי עם המחשבה להתחייב ללק ג’ל ואז החלטתי שאין לי שום צורך בכך. אני עושה מניקור לעצמי בבית, לרוב עם בסיס שקוף ואם אני מתפרעת אז עם לק ורדרד שקפקף. גם כאן אני מחפשת משהו כמה שיותר קל לתחזוקה היות ואני מנקה את הבית קבוע ועושה כלים, אז מראה הציפורניים שלי לא מעסיק אותי יותר מדי. בכלל, ככל שהזמן חולף אני מוצאת צורך להשקיע פחות ופחות בכל מיני מטלות כאלה שדורשים מאיתנו הנשים באופן טבעי אבל לא מחייבים שום גבר.

+ שמונצעס: בדומה לסעיף הראשון, גם פריטים לקישוט הבית היו פונקציה של “ראיתי, אהבתי קניתי”. אני חושבת שמבט חטוף בבית שלי מלמד שיש לי את כל האביזרים הקטנים שאדם יכול לרצות בחייו, לכן אני לא קונה עוד. כל פריט שאני מכניסה לבית מעתה והלאה צריך למלא תכלית מסוימת אחרת אין לו כניסה. אם פעם הייתי קונה לא מעט פריטים כדי שאוכל לסגנן ולצלם, היום אני שואפת למצוא השראת צילום מזוויות חדשות למשל ולא מתוך קניות חדשות.

+ תיקים: במהלך השנים האחרונות בניתי לעצמי אוסף מדויק ויפה של תשעה תיקי מעצבים שצדתי יד שניה. כל אחד מהם נקנה מתוך עבודת מחקר ומחשבה קדימה, על תיקים פרקטיים שילוו אותי הלאה. מבחינתי האוסף הזה שלם ומושלם – ואין לי צורך להמשיך להוסיף עוד ועוד תיקים לאוסף, בוודאי שלא תיקי מעצבים, אך גם שום תיקים אחרים. תשעה תיקים זה די והותר (ובסופו של דבר הרבה יותר ממה שאדם ממוצע צריך, אבל אני משתמשת ונהנית מכולם). ראוי גם לציין שאני שומרת היטב על התיקים שלי: כל תיק מוחזר למקום ברגע שאני מסיימת להשתמש בו, נארז בכיסוי המקורי שלו ומרופד על ידי נייר טישיו כדי לשמור על צורתו. אני לא מתייחסת לתיקים כמו אל שקי חבטות ולא תמצאו אותם מוטלים בבית, כי אני רוצה שהם יחזיקו מעמד הרבה שנים.

+ מוצרי נייר: במשך שנים אגרתי מוצרי נייר ואני מודה שרובם היו לראותם בלבד, כאלה שמשלימים אוסף. בכלל, אם אני לא שומרת את היד על הדופק, קל לי מאוד לפתח חיבה לחפצים מסוימים לאוסף של ממש. לא קניתי מוצרי נייר חדשים כבר כשנתיים ונחשו מה? יש לי עדיין מוצרי נייר שיכולים להחזיק הרבה מאוד זמן – ואני סוף סוף משתמשת בהם.

+ יומן: בכל שנה זה היה סוג של ריטואל לצוד את היומן השנתי המושלם. היום אני מנהלת הכל באמצעות גוגל קלנדר ולא מוצאת צורך לשרבט תאריכים ביומן. אני מודה, לכתוב ביומן זה מאוד מספק ואם הופכים את זה להרגל זה גם יכול להיות יעיל, אבל על סמך הרגלי השימוש שלי מצאתי שאני זונחת את היומן כמה חודשים לתוך השנה ואז הוא סתם מעלה אבק.

+ מוצרים לתקופת המחזור: מאז שאני משתמשת בתחתוני מחזור ובגביעונית, לא הוצאתי שקל על פדים וטמפונים. הרבה יותר נוח לי עכשיו בצורה הזו וזה גם הרבה יותר ידידותי לסביבה. את פוסט הסקירה שלי תוכלו למצוא כאן.

+ מוצרים לטיפוח השיער: כרגע מוצרי הטיפוח היחידים שאני משתמשת בהם לשיער, למעט שמפו כמובן, זה אולפלקס מספר 3, מוצר התלתלים של OUAI ובדרך כלל גם מוצר שעוזר לסגנן את השיער כשמייבשים אותו באופן טבעי. במשך שנים הייתי אוגרת כל מיני סרומים ותכשירים להגנה מפני מכשירי חום עד שלבסוף הגעתי למסקנה שהם כולם מוצרים דומים מאוד עם טייטלים שונים שגורמים לנו לקנות אותן וריאציות שוב ושוב ושוב.

+ תכשיטי ציפוי זהב: אני מודה שיש תכשיטי ציפוי זהב שעדיין עושים לי חלושעס אבל אני משתדלת לא לקנות. את הכסף שאני חוסכת אני מנצלת כדי לקנות לעתים רחוקות יותר תכשיטי זהב אמיתיים, לפעמים וינטג’ ולפעמים חדשים. על אף שיש לי שני מותגי תכשיטי ציפוי זהב שאני מאוד אוהבת – מיסומה ומג’ורי, אני מוצאת שחלק מהפריטים לא מחזיקים מעמד כפי שהייתי רוצה למרות שאני אוהבת אותם מאוד. לא מזמן עשיתי סדר ונפרדתי מתכשיטים שהשחירו ו/או נשחקו לחלוטין, כך ששמרתי לי קולקציית קפסולה של תכשיטי זהב לצד תכשיטי ציפוי זהב שמחזיקים מעמד היטב.

+ פרינטים צבעוניים: כמישהי שלא מתכננת את האאוטפיטים שלה, אני אוהבת את היכולת להיכנס לחדר הארונות, לשלוף כמה פריטים ולדעת שהם יעבדו יחד. אני עדיין משקיעה מחשבה בפריטים שאני לובשת ובשילוב שלהם, אבל מרגישה שזו לא משימה מורכבת במיוחד כשפלטת הגוונים אחידה וכל הפריטים מסתדרים יחדיו. את הדגש על הייחודיות בפריטים אני שמה כעת על הדיטיילים הקטנים. אם בכל זאת בפרינטים עסקינן, יש לי במלתחה כעת בעיקר פסים, נקודות ופרינט יחיד ומיוחד של דובדבנים. פרחים והדפסים קולניים אחרים לא תמצאו אצלי, כי בעוד שאני מוצאת שהם יפים – אני מרגישה שהם פחות שימושיים לאורח החיים שלי ולעובדה שאני נוטה להתעייף מהם מהר.

למרות כל הנאמר, אני עדיין רואה בעצמי טיפוס מטופח ואני אוהבת את הדברים היפים של החיים. להפסיק לקנות דברים מסוימים לא אומר שויתרת, אלא שבחרת בדרך שלך לבטא את האהבה שלך לתחומים שאת עדיין אוהבת. מקווה מאוד ששנת ה-Low Buy הזו תחדד לי את הדרך הזו עוד יותר. המטרה שלי היא להפסיק לקנות פריטים שהייתי קונה רק כדי לקנות ולבסוף מצאתי אותם מונחים בבית ללא שימוש. מה אתן הפסקתן לקנות ואתן לא מתגעגעות?