אתחיל מכך שאני מודעת לכך שזה נושא נפיץ ולכן אם אתן מתנגדות באופן עקרוני לקניית פריטים בעלי ערך כספי גבוה – זה לא הפוסט עבורכן. האינסטגרם מוצף היום באימג’ים של תיקים יוקרתיים וזה נראה שהיום לכל אחת אונליין יש קולקציה שלמה של תיקי יוקרה כשברור שכל תיק כזה עולה אלפי דולרים (ולפעמים גם יותר). רציתי להציג את הצד הפרקטי יותר המאפשר לחסוך ולקנות תיק יוקרתי אם זה משהו שמעניין אתכן, כדי לספק זווית ראייה קצת שונה לנושא.

למה תיקי יוקרה?

נשאלת בכלל השאלה למה להוציא סכום עתק על תיקי יוקרה אם אפשר בכל רשת לקנות כיום תיק נאה שאפילו מעניק פרשנות נגישה יותר לכמה מהעיצובים הכי יקרים בעולם. מי שאוהבת את התחום, בוודאי תסביר לכן שלתיקי יוקרה אין תחליף מבחינת רמת הגימור והעיצוב של התיקים הללו. יש גם נתון שהרבה מאיתנו לא מודעות אליו: קיימים כמה תיקים שמצליחים לשמור על הערך שלהם לאורך הזמן והוא אפילו עולה עם השנים.

אם נתבונן על תיקים קלאסיים של שאנל לדוגמה, נגלה שמחיר התיק הקלאסי עלה בכל שנה מאז שנת 1955: לאורך שש השנים האחרונות המחיר של התיק זינק ב-70%. משמע אם קניתן את התיק לפני עשור ושמרתן עליו במצב טוב, באופן תיאורטי אתן לגמרי יכולות לעשות עליו רווח (אפילו לא קטן). האמת היא שיש תיקים מסוימים שהקנייה שלהם היא ברמה של השקעה. כמובן שאנחנו מדברות על נתונים המתייחסים לתיקים חדשים בלבד, אך גם אם נעשה בתיק כזה שימוש קל הוא עשוי לשמור על המחיר המקורי שלו בשוק יד השנייה, להבדיל מתיקים אשר אינם מגיעים מבית אופנה מוכר ומאבדים מהערך שלהם מיד עם הקנייה.

טיפים שמאפשרים לי לחסוך לתיקי מעצבים

+ למכור כדי לקנות: אני לחלוטין מאמינה שאילו היינו מוכרות את כל הפריטים שלא משמשים אותנו מספיק או כלל אין להם שימוש – היינו יכולות להרוויח סכום שגם אם לא היה מממן באופן מוחלט תיק מעצבים, לפחות היה מממן את רובו. כאן זו לגמרי השאלה של כמות מול איכות ודווקא כשהתחלתי להיות מודעת יותר לפיננסים שלי, הגעתי למצב שאני משקיעה יותר בפריטים איכותיים בהשוואה לקניית כמות אדירה של פריטים. תחשבו כמה פעמים קנינו תיקים דומים לתיק מסוים שרצינו ואולי גם אפילו חיקויים של התיק המבוקש במקום להניח את הכסף הזה בצד לטובת קניית הדבר האמיתי. תיק מעצבים יכול להירכש מבחינתי רק אחרי עבודת מחקר מעמיקה ואחרי שמכרתי מספיק דברים כדי לממן לפחות את רוב עלות התיק.

+ קונה רק יד שניה: מעולם לא קרה מצב שבו נכנסתי לחנות מעצבים וקניתי על המקום תיק שרציתי. אני מודה בפה מלא שאני לא נמצאת במצב הכלכלי שבו אני יכולה להרשות את זה לעצמי. אחת הדרכים שבהן אני מבטיחה קנייה חכמה היא על ידי כך שאני צדה פריטים מקוריים בלבד ב-50% מהסכום המקורי ולעתים אפילו יותר. כשמדובר בתיקים של מותגי הפרימיום הכי גדולים בעולם, אני גם מוודאת שהם במצב הטוב ביותר שאני יכולה לקנות אותם יד שניה ושהם מגיעים עם מסמכים ואביזרים נלווים (תעודות אחריות, לעתים אפילו קבלת רכישה). מעבר לכך שפריטי יד שניה אוטומטית זולים יותר מפריטים חדשים, הרבה פעמים קיימים קודי הנחה וגם מקום למיקוח באתרים שבהם הם נמכרים, כך שאפשר באופן פוטנציאלי להשיג פריטים במחירים זולים אפילו יותר מהמחיר הנקוב.

+ “התאמנתי” על תיקים של מעצבים נישתיים: עד שידעתי בוודאות מה סטייל התיקים שיכול לשמש אותי לאורך זמן, מצאתי את עצמי מתנסה על תיקים של מותגים נישתיים ומעצבי ביניים. כשהבנתי איזה סגנון פרקטי עבורי, מכרתי את התיקים שברשותי כל עוד עדיין יש הייפ סביב המעצבים כדי לא להפסיד כסף ושמתי בצד את הסכום כדי לממן תיקים של מותגים גדולים יותר. שם דבקתי אך ורק בדגמים קלאסיים, אך ורק בגוונים על זמניים כמו שחור, קאמל, חום ובז’ – ורצוי גם כאלה שעשויים מחומרים שיש להם עמידות גדולה יותר: לדוגמה תיקים בעלי טקסטורה מחוספסת לעומת טקסטורה חלקה הנוטה להישרט בקלות.

+ היה לי את הבסיס הכלכלי כדי להתחיל בתהליך הזה: כמובן שכל הטיפים כאן מיועדים למי שיש לה בכלל את הפריבלגיה לשקול תיקי מעצבים, גם אם יד שניה. אני יכולה לומר שאחרי עשר שנים של קניות יד שניה, אני ממש מנוסה במציאת תיקים מקוריים במחירים נמוכים משמעותית ובעיקר אני סבלנית מאוד, כי אני מאמינה שאם מחכים מספיק זמן למוצר המתאים – הוא יצוץ בשוק היד שניה במוקדם או במאוחר. 

 

יחד עם זאת, אין עוררין על כך שבכל זאת הייתי צריכה סכום התחלתי כלשהו כדי לממן את האהבה שלי לתיקים וגם פנאי להתעסק במכירה וקנייה שלהם. זה מאוד עוזר שלי ולבן הזוג שלי יש יחד הכנסות משותפות גדולות, אין לנו ילדים ואנחנו חוסכים סכומי כסף נאים לטובת העתיד שלנו בנוסף לכך שאני מממנת לעצמי דברים נאים. יחד עם זאת, חשוב לי להראות שקניית תיק מעצבים זו אמנם תמיד פריבלגיה, אך לא בהכרח גחמה או קנייה שנובעת ממקום לא מחושב. אפשר להיות אדם נורמטיבי לחלוטין ועדיין לקנות דברים יפים מאוד מבלי להיכנס לחובות.

+ סדר עדיפויות: בהמשך לסעיף הקודם, צריך להיות ממש בפוקוס על קניית תיקי מעצבים אם אין לכן סכום חופשי להוציא על זה בכל רגע נתון. קנייה כזו כרוכה בתכנון מראש ומחקר מקדים, מה שמחייב גם הקדשת זמן לנושא. מאז שהייתי נערה, הייתי שומרת לעצמי תמונות של בגדים יפים בתיקיה במחשב עוד בימים שבהם האינטרנט לא היה אלחוטי כך שאני יכולה לומר שיש לי אהבה לעולם הזה כבר שנים רבות. מן הסתם שאם הייתי אדישה כלפי התחום, לא הייתי טורחת להתעניין בו ובוודאי שלא הייתי מנסה לחשוב איך לממן האהבה הזו באופן מעשי.

+ לא לטרנדים: אחד הטיפים שמסייעים לי לעשות רכישות חכמות היא שאני בוחרת דגמים שהצליחו לשמור על כוחם לפחות חמש שנים בשוק תיקי היוקרה. באופן תמוה מאוד, אנחנו חיות בעידן שבו אפילו בעולם תיקי היוקרה המטורפים יש טרנדים חולפים ואנחנו עלולות למצוא את עצמנו חוסכות שקל אחרי שקל ולבסוף משקיעות בתיק שיש לו תוקף כי בעוד שנה או שנתיים יפסיק להיות רלוונטי – ואיש כבר לא ירצה לקנות אותו. לעולם לא אוציא סכום כסף עצום על תיקים שיש סביבם הייפ באינסטגרם, כי אני לא עשירה מספיק כדי לעשות טעויות כאלה ולקנות תיקים שייאבדו מהרלוונטיות שלהם עוד כמה שנים. עוד דבר שאני לרוב מקפידה עליו הוא קניית תיקים שאין להם לוגו מובחן. מעדיפה לא להתהלך בפומבי לרוב עם תיקים מנקרי עיניים ובאופן כללי גם נמשכת לסגנון מינימליסטי יותר. זה יכול להיות שיקול משמעותי אם אתן מחפשות תיק עבודה יומיומי – לא כולן ירגישו בנוח להגיע לעבודה עם תיק מאוד ראוותני.

+ לא לחיקויים: אחזור על זה שוב – מבחינתי כל סכום כסף שאני מוציאה על פריטים שהם “ליד” הוא סכום כסף מבוזבז מבחינתי. גם אם רכשתן לעצמכן אוסף חיקויים, בסופו של דבר אלה סכומי כסף שיכולים להצטבר ואלה ממילא לא פריטים שיישרתו אתכן לאורך זמן או יסבו לכן הנאה, בייחוד אם אתן רוצות את הדבר האמיתי. מי שמיומנת מספיק יכולה לצוד תיקי מעצבים באיביי, יחד עם זאת, גם שם יש חשש ליפול על חיקויים ולכן הייתי אומרת שהדרך הכי טובה להזמין תיקים אונליין היא דרך אתר Vestiaire, (כתבתי בעבר פוסט היכרות שלם לגביו אותו תוכלו למצוא כאן). כמו כן, בארץ בחנויות כמו אדרת וגם בחו”ל אפשר למצוא חנויות פיזיות שמוכרות פריטי מעצבים ואני מכירה כמה נשים, כולל כמה קוראות של המגזין, שסיפרו לי שהן הגשימו את פנטזיית המעצבים שלהן במחיר ממש מצחיק בחנויות מהסוג הזה.

האם כדאי?

זו שאלה מאוד סובייקטיבית. עבורי התשובה היא חד משמעית כן: אני מתפעלת מהתיקים שיש לי, שומרת עליהם היטב ונהנית מהם כאילו מדובר ביצירה לכל דבר. אין לי שאיפה להגדיל את האוסף שלי עוד ועוד ועוד, יש לי כמה תיקים שאני באמת משתמשת בהם ברוטציה (מה שגם מגן על התיקים שלי מפני בלאי גבוה) ובעיניי זו הוצאה לגיטימית שלא מורידה מהיכולת שלי לבנות את העתיד שלי, הודות לדרכים שבהן מצאתי לממן את האהבה הזו ופירטתי בפוסט.

אני מודעת לכך שהרבה אנשים לא רואים את ההתעסקות הזו בעין יפה, אך הם נוטים לשכוח שלכולנו יש סדרי עדיפויות וסביר מאוד שהם מוציאים כסף על נושאים ותחביבים שאני לא הייתי משקיעה בהם לעולם וזה לגיטימי. אני לא קונה בתשלומים, אני לא לוקחת כסף משום מקור חיצוני או מהמשפחה, אני דואגת קודם כל לעתיד שלי ולעסק שלי – ואת הכסף שנשאר אני מתמרנת בצורה כזו שמאפשרת לי לקנות דברים יפים. דווקא מכל הדברים שקניתי ומהחלטות כלכליות שביצעתי בעבר, אני מוצאת שאין בי שום חרטה לגבי השקעה בתיקים שיישרתו אותי לאורך זמן.