אם בעבר הגישה הכללית שלי לגבי וסת הייתה להחזיק מעמד ולהיעזר במשככי כאבים אם צריך, היום אני מנסה להקל על עצמי כמה שאפשר. אני מרגישה שאפילו בתחום יש מודעות מפותחת יותר בשנים האחרונות עם כניסתה של הגביעונית לחיינו. כבר בפוסטים הקודמים בהם עסקתי במחזור קיבלתי המלצות חמות לעבור לגביעונית וחשתי שזה כנראה השלב הטבעי הבא. היום, לאחר חודשיים של התנסות, אני יכולה לשתף בתובנות מהשימוש בה ובמוצרים נוספים שהפכו לחלק משגרת הווסת שלי.

סלידה מגביעונית?

גם אני כמו נשים רבות חשתי סלידה קונספטואלית מהכנסת ידיים לגוף כדי להיעזר בגביעונית ובכלל, כל ההתעסקות הישירה עם דם הווסת נראתה לי לא מודרנית ולא סבירה בעליל. ככל שלמדתי להכיר יותר טוב את הגוף שלי בשנים האחרונות, שאלתי את עצמי מה פשר הסלידה הזו והבנתי שאגלה רק אם אקפוץ למים העמוקים ואתנסה בכך בעצמי.

את הגביעונית הזמנתי מאייהרב בדגם הקטן ביותר לאחר שקראתי ביקורות משבחות על כך שזה גודל מאוד קומפקטי ובהתאם לכך – נוח לשימוש. חששתי מאוד מתהליך ההחדרה בתחילה אבל גיליתי שזה לא מסובך כפי שזה נראה וכל אחת יכולה להצליח להתקין את הגביעונית בהצלחה. את ההחדרה אפשר לבצע בישיבה, כריעה או עמידה – אני אישית מעדיפה לעשות את זה מעל האסלה. את דפנות הגביעונית מקפלים לשתיים ומכוונים את הכניסה שלה לואגינה עד שמרגישים שהיא נכנסה בשלום, סמכו עליי, אתן כבר תרגישו במה מדובר.

בפעם הראשונה נדרשו לי כשלוש דקות להצליח להכניס אותה פנימה ובפעמים הבאות הרגשתי שהגוף כבר זוכר וההחדרה הייתה הרבה יותר קלה ונוחה. אני מוצאת שגם הוצאת הגביעונית דורשת תרגול, אני משתדלת לעשות את זה שוב כשאני על האסלה, קצת מרוחקת יותר פנימה מהמושב כדי לאפשר מקום להתרוקנות ומרחב לתמרון. בפעם הראשונה שניסיתי לרוקן אותה זה היה מרחץ דמים (תרתי משמע!) אבל עם הזמן ככל שהתרגלתי לשימוש בה, גם תהליך ההתרוקנות נעשה הרבה יותר נוח.

כדי להוציא את הגביעונית צריך להחזיק עם האצבעות את הקצה שלה ויכול לעזור גם לשחרר את האחיזה שלה בתנועה של לחיצת הגוף. היות ויש לי זרימת וסת חלשה יחסית, אני מרוקנת אותה אחת ל-12 שעות כמומלץ ואני מוצאת שזה מספק, גם עם גביעונית קטנה. עם ההכנסה אני מרגישה את הגביעונית לכמה שעות בתוך הגוף,, אך זה חולף עד לרמה שאני לא מרגישה שום דבר כלל. יש לציין שמעולם לא הרגשתי תחושת אי נוחות של ממש או כאב. מיד בסמוך להחדרת הגביעונית הבחנתי במריחות קלות של דם על התחתונים ובהמשך היום והלילה לא היו מריחות כלל.

הגביעונית מיועדת לשימוש רב פעמי וחשוב כמובן לחטא אותה היטב אחרי כל שימוש כדי למנוע דלקות ופטריות. כדי לנקות היטב את הגביעונית יש להחזיק אותה מתחת למים זורמים עם מעט סבון, להניח את היד על הפתח שלה ובתנועות מצד לצד לאפשר למים לנקז החוצה את שאריות הדם מבעד לפתחים הקיימים בגביעונית. מצורפת הדגמה:

השימוש בגביעונית מאוד נוח! אני יכולה להתקלח איתה בפנים ולנהל את חיי כרגיל. אין שום ריח רע, מה שיכול דווקא לקרות בגלל השימוש בתחבושות, ברגע שמרוקנים אותה בתדירות המומלצת אין חשש לתאונות והיא מצריכה ממני התעסקות אך ורק פעמיים ביום להבדיל מתחבושות וטמפונים המצריכים התעסקות בתדירות גבוהה יותר. אחרי שהתגברתי על תחושת הגועל הראשונית שהכתה בי בפעם הראשונה שבה ראיתי את המחזור שלי, אני מודה שדווקא הרגשתי שזה מגניב כי… ראיתי בפעם הראשונה איך באמת נראה המחזור שלי. 

החסרונות בגביעונית

אז נכון שהחיים שלי תותים עם הגביעונית אבל יש שני פרמטרים חשובים לקחת בחשבון: אני עובדת מהבית ובנוסף יש לי זרימת ווסת חלשה למדי. נשים עם זרימת ווסת חזקה יותר, יידרשו להחליף את הגביעונית בתדירות גבוהה מפעמיים ביום כדי למנוע תאונות. כמו כן, ברמה הלוגיסטית קשה לי להבין איך מבצעים את התהליך הזה, שהוא אינטימי מאוד בצורה בלתי נמנעת – בשירותים ציבוריים בעבודה למשל.

גם בשתי הסיטואציות שתיארתי, עדיין אפשרי להתנהל עם גביעונית אבל אני מתארת לעצמי שמתהליך מאוד קל ונטול טרחה כפי שאני חווה אותו, זה הופך לתהליך מסורבל יותר. כמובן שאם יש בקהל נשים עם זרימת ווסת חזקה והתנסו בגביעונית, אשמח שתשתפו בחוויות, לטוב ולרע.

תחתוני מחזור סקסיים?

כל הקונספט של תחתוני מחזור סקסיים הוא מטלטל בעיניי בקטע הכי טוב שאפשר. סוף סוף מתייחסים אלינו כנשים סקסיות ומיניות גם בתקופת הווסת עם מוצרים שמאפשרים לנו להרגיש בצורה תואמת. זה לא סוד שנשים בתקופת הווסת נוטות להיות חרמניות ביותר וגם סקס במהלך הווסת הוא סוג של טאבו מוזר שלא מדברים עליו. אני מודה שאני מעוניינת במין בזמן הווסת כמו שאני מעוניינת בטיפול שורש, אבל זו התחושה האישית שלי וזה לא משקף את כולן. יחד עם זאת, ללבוש תחתונים ענקיים בזמן הווסת זה מאוד מבאס כך או כך.

בדיוק מהסיבה הזו הזמנתי תחתונים מ-Thinx, הוצאה יקרה למדי אבל לאור העובדה שאין צורך בכמות תחתונים גדולה במיוחד – נסבלת. Thinx הם תחתונים המיועדים לזמן המחזור ויש להם ריפוד טבעי שסופג את הדם בצורה שלא מרגישה כמו לבישת טיטול וכאמור, יכולה להיות אפילו סקסית. התחתונים של Thinx מגיעים במגוון גוונים, דוגמאות ואפילו בחוטיני אלוהים ישמור!

ביום הראשון של הווסת שילבתי את הגביעונית עם תחתוני מחזור כדי להימנע ממריחות, למקרה שיהיו. ברגע שראיתי שהזרימה נחלשה (אצלי זה קורה החל מהיום השני), עברתי לשימוש בתחתוני המחזור בלבד. השימוש בתחתונים לא מגעיל, לא נראה לעין ולא מורגש בכלל. על בסיס אותו הגיון אני מתקשה להאמין שגם התחתונים המיועדים לימי הווסת הראשונים, באמת יהיו מספקים לבדם עבור מי שיש לה זרימה כבדה אבל לימים קלילים יותר? הם לחלוטין סוגרים את הפינה והופכים את השימוש בטמפונים, תחבושות ואפילו גביעונית למיותר.

אני מכבסת אותם בכביסה רגילה ללא שום קושי ובכנות, אין לי שום דבר רע לומר לגביהם, זה באמת שוס.

התחתונים מגיעים במגוון מרשים מאוד של מידות ואני כל כך שמחה על כך שהם הפכו את המוצר לנגיש לכולן.

מאז שאני ללא גלולות, הבחנתי שהתופעות סביב הווסת שלי נוטות להשתנות מחודש לחודש. יש חודשים קשים למדי ויש חודשים שהם כמעט בלתי מורגשים. בחודשים הקשים תמצאו אותי תמיד עם מדבקה של BE YOU על הבטן התחתונה (אפשר להניח גם על הגב התחתון). מדביקים אותה על האזור הכואב עד 12 שעות ותוך כמה דקות מרגישים את האזור מתחמם ואת השמנים האתריים מתחילים לפעול. המוצר מסייע משמעותית להקל על כאבים בצורה טבעית ומאוד עוזר למי שסובלת (איני יודעת להעיד האם יועיל גם למי שסולת מאנדומטריוזיס). אני אמנם לא מרגישה שהם באמת אפקטיביים למשך חצי יממה, אך כל חבילה מגיעה עם חמישה פאצ’ים כך שאפשר להחליף במידת הצורך.

מוצר אחרון חביב זו בעצם אפליקציה בשם FLO שעוזרת לנהל מעקב אחר הווסת. האפליקציה יכולה לסייע גם לאלו מכן שמנסות להיכנס להריון היות ואפשר לעקוב באמצעותה אחר הביוץ והיא מזכירה כל יום כמה ימים נותרו עד המחזור. חוץ מזה אפשר למצוא באפליקציה כל מיני מאמרים מעניינים בנוגע לבריאות נשים ואפשרות לנהל מעקב אחר הסימפטומים של המחזור והביוץ באמצעות תיעוד של ההפרשות מהנרתיק ותופעות הלוואי שמרגישים סביב הזמן הזה בחודש. האפליקציה זמינה גם באפל וגם באנדרואיד וניתנת להורדה ללא עלות עבור מסלול התכנים הבסיסי שמציעה . ניתן להוריד כאן.

מה עוזר לכן בזמן הווסת? מוזמנות לשתף בתגובות!