בהיעדר מחויבויות מקצועיות השנה סביב שופינג איי אל, החלטתי לנצל את ההזדמנות ולדלג על חג השופינג הישראלי לחלוטין. עם שופינג איי אל, חג הרווקים הסיני, בלאק פריידיי וסייבר מאנדיי באופק, החלטתי שהשנה אני מתרכזת בבלאק פריידי ושמה קצת הולד על טרפת הקניות סביב התקופה הזו בשנה, גם ברמה האישית וגם ברמת המסרים שאני משתפת כאן במגזין.

בתור בלוגרית שעוסקת בין היתר בשופינג, אני שואלת את עצמי כבר כמה שנים טובות איזה תפקיד אני משחקת ומהי מידת האחריות שלי בהוצאות בלתי נשלטות באתרי הקניות ובייחוד סביב התקופה הזו. האמת? התשובה שלי משתנה בהתאם ליום שבו תתפסו אותי כנראה: בחלק מהימים אני אוחזת בגישה שזו העבודה שלי וכל אחת אחראית להוצאות שלה ובימים אחרים אני מרגישה אפילו סוג של אשמה על כך שהמגזין באופן מודע ומוצהר מדרדר נשים לקניות באופן תמידי.

הקונפליקט והפתרון

אז אם להיות ריאלית: כן, זו העבודה שלי (אני מקבלת עמלות מכל קנייה שמתבצעת דרכי ואירועי שופינג הם הזדמנות קלאסית לכך) ולא, אני לא יכולה לקחת אחריות מוחלטת על העצמאות הכלכלית של כל אחת ואחת מהנשים שקוראות אותי. יחד עם זאת, זה לא פוטר אותי מאחריות מוחלטת והיכן שאפשר לשלב מסרים שהם קצת שונים, כך אני בוחרת לעשות. השנה יהיה פוסט סביב הבלאק פריידי כי בעיניי זה לא בהכרח דבר רע כל עוד שומרים על פרופורציות ובאמת קונים לפי הצורך, יחד עם זאת, על שאר חגי השופינג אני מתכוונת השנה לדלג.

אם כבר דיברתי על אופנה מהירה ועל הצד ההרסני של הצרכנות בשבועות האחרונים, אז אשמח להיות גם הפעם להיות הקול שאומר: “FOMO בקניות? לא באמת מספיק חשוב, הרבה יותר חשוב לקנות בצורה שקולה ואחראית”. נשמע די בסיסי, אבל גם מהיכרות עם עצמי אני יודעת שקול ההגיון הזה יכול להישמע כמו הד מרוחק  ברגע שהמבצעים החמים מתחילים לצוץ.

כמה טיפים שעוזרים להימנע מטרפת קניות

+ אם כבר דיברתי על FOMO, אני מרגישה שזו אחת הסיבות העיקריות שבגללן אנחנו עושות שופינג בשופינג איי אל, בלאק פריידי וכו’. אנחנו חוששות שהטבה באותו סדר גודל לא תחזור על עצמה שוב עד לשנה הבאה. יחד עם זאת, תראו את כל אירועי השופינג שמניתי בפניכן כבר בתחילת הפוסט ומרוכזים בפרק זמן כל כך קצר. זה עוד מבלי לציין את מבצעי כריסמס, מבצעי סוף שנה וכו’. למעשה, בכל שנה אני עדה לכך שמבצעי חגי השופינג מתחילים מוקדם מאי פעם ומסתיימים מאוחר מתמיד – אז תוציאו לעצמכן מהראש את ההתנייה שיש לכן רק יום יומיים לקנות במחירים ממש משתלמים, כי זו לא המציאות. למעשה, עצם העובדה שכל האירועים האלה מתוייגים כחגיגות, גורם לנו להרגיש שאנחנו צריכות לקחת חלק בחגיגות האלה כי אחרת נפספס. אז לא, זה בסך הכל מהלך כלכלי אסטרטגי ותו לא, אין שום דבר חגיגי במינוס בבנק.

+ המציאות לא משתנה לפי דחפי הקניות: לא משנה כמה שווים המבצעים באתרי הקניות, צריך לקחת בחשבון את החיים שלנו כפונקציה של מה אנחנו עומדות לקנות. חשבון הבנק שלנו בטח שלא ישתנה בהתאם לחגי השופינג, המקום שלנו בארון לא יגדל רק כי בא לנו להוסיף מציאות שוות לתוכו, לא נפקוד יותר אירועים חברתיים רק כי התחשק לנו לקנות עוד שמלת קוקטייל במבצע וכו’. אפשרו לארון, לשידת האיפור ולבית שלכן להכתיב מה אתן צריכות לקנות – במקום מבצעים.

+ היערכו מראש לקניות שבאמת נחוצות לכן: ממליצה בחום לעבור על הארון ועל שידת האיפור לפני שמתחילה טרפת הקניות כדי להבין האם באופן ריאלי יש לכן חוסרים. ממליצה לסמן את המוצרים שתשמחו להשקיע בהם במידה ויהיו בהנחה כך שתדעו ישר לאן לפנות ברגע שיתחילו ההנחות (חלק מהאתרים מאפשרים לשמור את הפריטים בסל הקניות). גם כשאתן עומדות להזמין פריט אונליין: נתקו את עצמכן מהמחשב, גשו רגע לארון או לשידת האיפור וודאו שהפריט אכן יוכל להשתלב במסגרת אוסף הפריטים שיש לכן כרגע ולשרת אתכן. לפעמים הניתוק מעולם הפנטזיה הוירטואלי של המבצעים וההטבות – והאימות שלו עם המציאות, עוזר לפקס ולצמצם קניות.

+ הימנעו מחיפוש לשם החיפוש: בלאק פריידי או שופינג איי אל זו לא סיבה מספיק טובה לעשות שופינג בפני עצמו, לכן אם אתן רואות את עצמכן בודקות את כל האתרים השונים מתוך סקרנות או שיעמום – עצרו. החיפוש הזה הרבה פעמים גורם לנו למצוא מוצרים שלא נחוצים לנו או לעורר חשקים מיותרים שהיו נחסכים אילו רק היינו ממוקדמות מטרה.

+ שימו לעצמכן מטרה חשובה: אם יש לכן מטרה גדולה באופק, כמו טיסה לחו”ל, לשלם חובות על לימודים וכו’ – וודאו שאתן מסמנות אותה לעצמכן בבירור כדי שתהיה לכן תחושה ברורה לאן ניתן לנתב את הכספים שאתן מוציאות פה ושם על שופינג.

+ יותר מתמיד, הצ’קליסט שהכנתי לצמצום הרגלי השופינג יכול לעזור ויש בו כמה סעיפים קריטיים שחשוב לעמוד בהם, במיוחד בחגי השופינג, כדי לוודא שאתן משקיעות בפריטים שיישרתו אתכן היטב. את הצ’קליסט ניתן להוריד כאן.

+ אתן יותר ממוזמנות להיעזר בפוסט הזה ואחת בשניה כדי לשתף את האתרים והאזורים שאתן מתקשות בהן בשופינג, גם היכולת לשתף ולחלוק מחזקת ויכולה לסייע בעמידה בפני פיתויים. 

איך אתן נערכות לאירועי השופינג? מוזמנות לכתוב בתגובות.