אינסטגרם סוף 2019 תחילת 2020, תמונת מצב: הרשת החברתית הופכת ליותר ויותר בעלת נטייה עסקית ומוצפת בכמות יוצרים גדולה מאי פעם. זה אומר שהרבה יותר קשה לבלוט, הרבה יותר קשה לקבל חשיפה ולפעמים אפילו להיראות. האם זה סימן להתייאש? אם אתן מכירות את תפיסת העולם שלי אתן בוודאי יודעות שלא, זה בדיוק הזמן לנתח בצורה נכונה את האלגוריתם של האינסטגרם ולבנות סביבו אסטרטגיית תוכן מתאימה שתלווה אתכן לתוך 2020.

האלגוריתם של אינסטגרם, מה רצונך?

אז זה לא סוד שבדומה לפייסבוק, גם אינסטגרם הופכת למסחרית יותר ויותר. האמת? זכותם, בעינייי זה תהליך טבעי ובלתי נמנע – ואפשר להמשיך להתבאס על זה או שאפשר (ורצוי) לפעול בנושא. בתור גוף עסקי המטרה של האינסטגרם היא אחת: לגרום למשתמשים לשהות כמה שיותר זמן בתוך הפלטפורמה. יוצרי תוכן שיצליחו להשאיר את העוקבים שלהם כמה שיותר זמן אונליין – ייגרמו לאינסטגרם לקדם את התוכן שלהם בצורה אורגנית.

יוצרי תוכן שיצליחו לגרום לעוקבים שלהם לאותת בצורה אקטיבית שהם מעוניינים להיחשף לתוכן באמצעות יצירת אינטרקציה הדדית: ייסמנו בכך לאינסטגרם שיש עניין בחשבון של יוצר התוכן וגם זה יביא לקידום בצורה אורגנית. בסופו של דבר, אין כאן איזו מגיה שחורה אלא בסיס עסקי מאוד מובן וברגע שמבינים אותו, אפשר להתחיל לייצר מסביבו גם תוכן.

הערך הוא מלך

אם פעם הערך היה המלך והיה די להפיץ תוכן כדי לקבל את החשיפה הרצויה – תמו הימים שבהם זרקנו פוסט והמשכנו לדרכנו תוך ספירת הלייקים. היום לא התוכן הוא המלך אלא הערך שאנחנו יוצרות באמצעות התוכן הזה. במקום לשאול “איזו תמונה אנחנו יכולות להעלות כדי לקדם את עצמנו?” תשאלו את עצמכן “איזה תוכן אנחנו יכולות להעלות כדי להעניק ערך לעוקבות שלנו וכך גם לקדם את עצמנו תוך כדי?”.

תוכן בר שיתוף

אחת הדרכים הבדוקות להגדלת חשיפה באמצעות האינסטגרם היא לייצר תוכן שהוא בר שיתוף: כלומר תוכן שיהיה אינטרס לעוקבות שלכן לשתף עם אנשים אחרים, לתייג בו אנשים אחרים או לשתף באופן ישיר בחשבון שלהן. מדובר בתוכן שצריך לעורר הזדהות וקשר רגשי ברמה העמוקה ביותר כדי להניע לפעולה כל כך אקטיבית כמו שיתוף ולכן זו לדעתי השעה היפה של כל מיני מאיירים/ גרפיקאים ואמנים שיש להם את היכולת להעביר רגש או מסר באמצעות פוסט באינסטגרם ובכך לזכות בחשיפה נאה.

פלטפורמה לדו-שיח

היות וימי הפצת התוכן נגמרו, אחת ההשלכות לכך היא התעוררות קהילות של ממש במיקרו קוסמוס של האינסטגרם, בדומה לקהילות בפייסבוק. כל יוצר תוכן ואפילו כל מותג יכולים לייצר מסביבם קהילה המתבססת על הדדיות. כדי לעשות זאת צריך ליצור באופן פעיל ערוץ של דו שיח הדדי ולא לצפות לקבל רק אינטרקציה מהצד השני. זה המקום לשאול שאלות של הקהל שלכן, לענות על השאלות שלו, ליצור שאלונים ולקיים שיחה אמיתית, לא מתאמצת ולא סינתטית.

האינסטגרם של יעלית, הלא היא יעל רגב, הוא דוגמה קלאסית למישהי שמצליחה לסחוף אחריה קהילה. יעל באה מרקע של עיתונות ולכן בעיניי היא מומחית לסטוריטלינג גם בעידן האינסטוש. אז נכון, הפיד שלה יפה ומתוקתק, אבל לא בגלל זה אנשים עוקבים אחריה: אנשים עוקבים אחריה בגלל השיח האמיתי שהיא מצליחה לייצר והסיפור שהיא מספרת סביב כל תמונה, גם אם של מוצרי איפור ושל כל סטורי שהיא מעלה. ליעל יש כיום פחות מ-8000 עוקבים (ואגב, הפוסט הזה הוא ברמת הזדמנות מעולה להרים לה ולהצטרף כעוקבים שלה), אבל יש לה מעורבות וקהילה שהיו משתוקקים לה גם חשבונות גדולים בהרבה, בעיניי הפרופיל שלה הוא לחלוטין קייס סטאדי ללמוד ממנו. ניתן לעקוב אחריה כאן.

גם תום, המאיירת של המגזין, היא דוגמה מעולה למישהי שעושה חיל באינסטגרם: היא רותמת את כישורי האיור האדירים שלה כדי לקדם אג’נדות חברתיות, יוצרת תוכן בר שיתוף ושיתופי פעולה מבריקים כדי למנף את החשבון שלה וזה עובד. שני החשבונות שהבאתי לכן כדוגמה הם חשבונות לא ענקיים אבל כאלה שהצליחו ליצור קצב גידול מרשים מאוד תוך עניין של כמה חודשים והכל בצורה אורגנית. אחרי תום תוכלו לעקוב כאן.

עד כמה זה פתאטי להמליץ על החשבון שלי בפוסט הזה? אבל תקשיבו לי שניה: כל מהות הפעילות שלי בחודשים האחרונים מבוססת על יצירת דו שיח עם הקהילה. בפוסטים בבלוג אני תמיד מבקשת מעוקבות לתייג אותי בסטורי אם הן עשו או קנו משהו בהשראתו כדי שאשתף מחדש, בפוסטים מיוחדים שעולים בבלוג אני יוצרת טמפלייטים ותוכן שאפשר לשתף בסטורי, כך שאני יוצרת כאן הנעה לפעולה לא רק מתוך האינסטגרם עצמו אלא גם מתוך הפלטפורמה הראשית שלי שהיא המגזין.

גם באינסטגרם אני כל הזמן שואלת ועונה על שאלות, מגיבה ומבקרת בפרופילים של עוקבות שלי והנה השוס: הפעילות שלי בחודשים האחרונים גרמה לכך שאני מקבלת מספר תלת ספרתי של הודעות פרטיות ביום, שזו מבחינתי הדרך הכי טובה עבורי למדוד את חוזקה של הקהילה שלי באינסטגרם, כי משמעות הדבר היא כל יום מעל 100 עוקבות מייצרות איתי אינטרקציה אישית בפרטי שתמיד זוכה למענה – ואין תחליף לשיח אישי ואמיתי כזה. אחרי החשבון שלי תוכלו לעקוב כאן. 

השתמשו בכל ערוצי התוכן של אינסטגרם

אינסטגרם כל הזמן מוציאים עוד ועוד פיצ’רים כדי לאפשר לנו לייצר אינטרקציה עם העוקבים שלנו ובעיניי זו הדרך שלו לסמן לנו: תעשו בזה שימוש, זה באמת מה שעובד. אז היום קיימים שאלונים וסקרים, קבוצות צ’אט פרטיות ולאחרונה אפילו נוצרו אופציות לייצר פילטרים שמוצעים לקהל הרחב, סרטוני IG TV וכמובן הסטורי. אינסטגרם כל הזמן נותנים לנו עוד ועוד כלים לייצר תוכן שאנשים יירצו לשתף ובכך הוא בעצם בוחר לסמן לנו לאן נושבות הרוחות ב-2020: תוכן שיש לו כמה שיותר ערך. קחו את ההזדמנות הזו בשתי הידיים וצרו סרטונים קצרים וארוכים, מדריכים, טמפלייטים להורדה וכל דבר שבאמת ובתמים יכול לשמש את העוקבות שלכן ולמצב אתכן כאוטוריטה תוך כדי.

אין ספק שהדוגמאות שנתתי כאן הן מאוד ספציפיות: אנשים שהם הפנים של המותג שלהם (היי!) או מאיירות שיש להן כלי מאוד חזק שפועל לטובתן והוא יכולות האיור שלהן. אלה דוגמאות מאוד בולטות לעין שנתתי כקייס סטאדי אבל הן לא היחידות ואני בהחלט חושבת שאפשר לקחת מוטיבים משם וליישם גם בעסק שלכן. קחו כדוגמה את אילונה שיש לה עסק אילוף כלבים וטיפול התנהגותי. אלונה היא דוגמה למישהי שזוכה להמרה טובה ועושה חיל באינסטגרם הודות לכל הערך המוסף שהיא מספקת לבעלי כלבים, גם כאלה שאינם לקוחות שלה. אילונה יוצרת עולם תוכן שלם סביב אילוף כלבים ועושה לכולנו שיעור איך עמוד עסק באינסטגרם צריך להיראות.

והפיד מה איתו?

שמתן לב שלא אמרתי מילה לגבי הפיד? הלם, נכון? יש לכך שתי סיבות: קודם כל כי טוחנים את הנושא הזה עד תום בכל פיסת מידע גנרית לגבי האינסטגרם ואתן באמת לא צריכות אותי כדי שאדבר איתכן על פילטרים ותגיות – ושנית, כי בעיניי זה באמת לא מספיק חשוב. 2020 תהיה השנה שבה אנחנו ניתן מעצמנו, נעלה יותר תוכן ספונטני בזמן אמת ונפסיק להזיע כל כך הרבה על איך מהנדסים את הפיד כי בסופו של דבר זה לא מה שנותן ערך לעוקבות שלנו.

יחד עם זאת, בהחלט הייתי שמה לב שהביו שלכן מעודכן, שאתן משתמשות בו במילות מפתח המסייעות לחפש אתכן בשורת החיפוש של האינסטגרם ויוצרות לעצמכן ביו מקצועי שמושך את העין. הביו שלכן צריך להעביר את מהות העסק ולהיות מאוד ברור לגבי איזה תוכן מקבלים כשבוחרים לעקוב אחריכן, אז אל תלכו סחור סחור – דאגו ליצור לעצמכן ביו למופת.

אז איך מתחילים בפועל?

קודם כל, להפסיק להיתפס על קטנות ולשנות הלך רוח: להבין שכדי להצליח עכשיו באינסטגרם, אתן צריכות להיות על זה ולהבין מה אתן נותנות מעצמכן לטובת העוקבות בחשבון שלכן. הגדירו לעצמכן את ה”מה” של החשבון – מה אתן רוצות להשיג ומה המהות שלו ולאחריו תגדירו את המאפיינים של קהל היעד. לא יודעות לעשות זאת? כדי ליצור תוכן טוב לקהל היעד שלכן עליכן קודם כל להכיר אותו ולכן אפשר להיעזר בסטורי ובאמצעות כל מיני שאלות מנחות להבין בעצם עם מי אתן מדברות.

עכשיו גשו לפעולה: נסו להבין איזה ידע וייחודיות יש לכן להביא לקהל שלהן, משהו שבאמת יכול לתרום לעוקבות שלכן ולומר להן “וואלה, שווה לי לעקוב אחרי החשבון הזה”. איזה משאבים יש לכן כדי להקדיש לטובת העניין ואם לא, אילו פונקציות אפשר להוציא החוצה לטובת העניין. אני לדוגמה, שמתי לי כמטרה לחזק את הקהילה שלי באינסטגרם השנה, אבל הרבה מהפעולות שאני עושה תוך כדי הן פעולות אורגניות לחלוטין: שיתופים של הרגע שאני מעלה בסטורי, שאלות שאני מעלה לדיון ועולות לי באותו רגע ודברים שאני באמת ובתמים רוצה ללמוד על הקהל שלי (לצד תוכן שאני מתכננת קצת יותר מראש).

אם אתן מאיירות, עשו שימוש בכישורי האיור שלכן, אם יש לכן חוש הומור עשו בו שימוש בכל התוכן שאתן מעלות, אם אתן משלבות בין אמהות לניהול עסק עצמאי נהלו את התוכן מנקודת המבט שלכן, אם אתן סופר בקיאות בתחום העיסוק שלכן חלקו טיפים הקשורים לעסק ויכולים להרים לכן. ברגע שאתן מבינות את ה”מה” שלכן באינסטגרם ומנתחות את החוזקות שלכן – יהיה לכן הרבה יותר קל ליצור אסטרטגיה פרקטית שאותה תוכלו ליישם על האינסטגרם שלכן.

הכינו חומרים מראש

במקום לתכנן ויזואלית את הפיד קדימה, נסו לתכנן אותו ברמת התוכן כך שזה ייקל עליכן בזמן אמת: יש לכן רעיון לנושא שיחה או שאלה שתיצור מעורבות? שמרו לכן את הטקסט בפתקים כדי שתוכלו בבוא העת להצמיד את זה לתמונה המתאימה ולשגר, כך שלא תתבקשו לאסוף את המחשבות שלכן לכדי פוסט בזמן אמת. צרו לעצמכן פינות תוכן קבועות בסטורי שרלוונטיות לחיי העסק שלכן כדי שתמיד יהיה לכן עוגן לחזור אליו ולייצר ציפיה אצל הקהל שעוקב אחריכן.

צ'קליסט להורדה לאינסטגרם בחינם

אין ספק שדיברנו כאן על הרבה מאוד היבטים בניהול האינסטגרם שלא מתחילים ונגמרים רק בהעלאת תמונה, וואו זה אינטנסיבי! כדי להקל עליכן יצרתי צ’קליסט מתוקתק שכולל סעיפים שצריך להקפיד עליהם ברמה היומית, ברמה השבועית וברמה הכללית כדי לוודא שב-2020 אתן שולטות באינסטגרם במקום שהוא ישלוט בכן. מדובר בצ’קליסט פרקטי ביותר: בלי ססמאות והנחיות מעורפלות, אלא צעדים קונקרטיים ומעשיים שאתן יכולות לנקוט בהם כדי להרים לעצמכן את החשבון ואני כל כך מאמינה בהם! שימו לב שהורדת הצ’קליסט היא חינמית לחלוטין ונותנת את אישורכן לכך שאמשיך לשלוח לכן מיילים אחת לשבועיים בלבד עם מידע שימושי שיכול לעזור לכן כבעלות עסקים – בחינם וכמובן שאין ספאם.

    אם הפוסט הזה היה לכן שימושי, שתפו אותו בסטורי עם הטיפ הכי מועיל שאתן לוקחות ממנו ותייגו אותי כדי שאוכל לשתף מחדש!