אחת השאלות הכי נפוצות בגידול עציצים בבית היא כמובן “איך לא להרוג אותם?” ומיד אחר כך – “אלו צמחים צריכים הכי פחות אור?”. אין ספק שאנחנו אוהבות מאוד את הרעיון של לגדל ג’ונגל בייתי אבל כנראה שזה קצת פחות אוהב אותנו בחזרה, כי נראה שהרבה צמחים הם קפריזיים מכדי שנצליח לטפח אותם בבית בשלווה מבלי לסבול ממפח נפש.

אם חשבתי שלי יש יחסית הרבה צמחים בבית (ואל דאגה, גם אני הרגתי כמות מכובדת מהם בימי חיי) אז ולדה ללא ספק התעלתה עליי. בכלל, יש משהו באהבה שלה לצמחים ובאופן שבו היא מתייחסת אליהם שהוא לגמרי מדבק ועושה חשק להצליח גם, לכן גם תמיד היה לי ברור שאנחנו צריכות לצלם פוסט יחד, בשביל הכיף ומתוך האהבה לצמחים. ולדה אומרת שאמא שלה נולדה עם green thumb והרבה מהאהבה שלה לפרחים וצמחים לקחה ממנה. החלטתי שעם ייחוס משפחתי כזה ולדה היא לחלוטין הבחורה המתאימה לייצר יחד פוסט שעוסק בצמחים שתצליחו לגדל בהצלחה.

ולדה היא הבעלים של מותג עיצוב אירועים ושזירת פרחים בשם Vladis ולמרות שהיא מתעסקת כל היום בפרחים ובדברים יפים – האהבה הזו לטבע גולשת גם לתוך חייה הפרטיים. כל יום היא עוברת על הג’ונגל הבייתי שלה ובוחנת את מצב הצמחים ופעם בשבוע הצמחים שלה אפילו זוכים לאמבטיה. אם כבר בשלב הזה נשמע לכן שזו מחויבות גדולה מדי עבורכן אז ובכן, זו אכן מחויבות גדולה!

ולדה אומרת שהרבה פעמים אנחנו מתייאשות מהצמחים שלנו הרבה יותר מדי מהר: מביאות צמח מרשים ורענן הביתה ולפתע מגלות שהוא צונח, שהעלים נשרפים, צצות תולעים או כל מיני תופעות שונות שגורמות לצמח לאבד פתאום מיופיו הראשוני ולנו לאבד את המוטיבציה. אלא שצריך להתייחס לכל צמח בתור מה שהוא – אורגניזם חי וכמו שלנו יש צרכים משתנים אז כך גם לצמחים שאנחנו מגדלות – ואין פורמולה מדויקת שתבטיח שצמחים יחזיקו מעמד לאורך זמן.

ולדה מספרת שמבחינתה גידול בצמחים הוא בכלל אקט מובהק של Self Care וככל שאנחנו מיטיבות לפנות זמן לדברים שחשובים לנו, כמו למשל להצליח לגדל צמח שקנינו – כך אנחנו בעצם משקיעות זמן בעצמנו. הרבה פעמים הזנחה של צמחים היא שיקוף של מצבי לחץ בחיים, סטרס או אפילו מצב רוח ירוד ואין ספק שברגע שמסתכלים על זה מנקודת המבט הזו, קל יותר להתחבר לטיפול בצמחים.

כמה כללי אצבע שיעזרו לכן לא להרוג צמחים

+ יש עציצים שאוהבים השקיה כמו למשל מונסטרה, עציצי תבלין ומרנטה. אותם כדאי להשקות בשפע ולאפשר למים לחלחל. לעומת זאת, יש עציצים שאינם אוהבים השקיה מרובה כמו קקטוסים וסוקולנטים – לכן השקייה מרובה עלולה להרוג אותם.

+ ככלל, הרבה צמחים אוהבים מקומות מוארים אך לא שמש ישירה, אם הצמח שלכן סובל מהשמש תשימו לב שהעלים שלו מתחילים להישרף וזה יהיה סימן טוב להעביר אותם למקום אחר.

+ בחרו יום קבוע לעבור על כל הצמחים כדי לוודא שהם במצב טוב מבחינת השקייה ומצב העלים. מיטיבות הלכת יכולות להשקות גם את האדמה וגם את העלים של העציצים באמבטיה, לאפשר למים לחלחל וכעבור שעה- שעתיים להחזיר למקומם. 

+ בימי הקיץ בימים חמים כדאי לבדוק באופן יומיומי מה מצב האדמה של העציצים שלכן כדי לוודא שהם לא מתייבשים.

עציצים מומלצים למתחילות

פוטוס

צמח מטפס שקל מאוד לגדל ועוזר לבנות ביטחון אצל מתחילות. קל מאוד להשריש אותו, צומח בצורה מאוד מרשימה ומסתדר היטב עם פינות חשוכות יותר ומוארות יותר. 

מונסטרה מאנקי פייס

עוד צמח שצומח מהר מאוד עם מראה ייחודי מאוד. להיזהר לא להניח אותה לשמש ישירה אלא למקום מואר. 

פיקוס כינורי

צמח נפוץ מאוד שרואים בכל מיני גינות של בניינים, מרשים מאוד ולא מצריך יותר מדי טיפול. דורש השקייה של פעם בשבוע, גם מבחינת תאורה הוא דורש מקום מואר אך לא בשמש ישירה, יכול להסתדר גם במקומות מוצלים יותר (הערת מערכת: הצלחתי כבר פעם אחת להרוג אחד אבל עכשיו יש לי שלושה במקביל (!) ונראה שהם שורדים, משתדלת לשים לב כשהעלים שלו צונחים והוא מאותת לי שהוא צמא).

סנסיווריה (Snake Plant)

צמח עמיד מאוד וחזק מאוד, קלאסי למתחילות ומתאים גם למקומות מוצלים. צמח שהוא מאסט למי שמתחילה ורוצה להרגיש סיפוק מכך שלא תהרוג צמחים. הצמח מצריך השקיה לעתים רחוקות מדי והוא אפילו מטהר אוויר! צמח נוסף שמומלץ לתנאי גידול יחסית חשוכים הוא הזמיה.

מונסטרה

הצמח האהוב על ולדה וגם עליי, למעשה, זה הצמח שאני מצליחה לגדל הכי הרבה זמן – כבר כשנתיים. מדובר בעציץ מספק מאוד, פרוע מאוד ומרשים מאוד כי קצב הצמיחה שלו הוא מהיר מאוד ולכל הכיוונים. קוראים לו מונסטרה כי זו סוג של מפלצת קטנה עם שורשים גלויים שפונים לכל מיני מקומות, צמח שיחסית קל לגדל ואוהב הרבה לחות עם ריסוס ומים, אוהב מקומות מוארים אך ללא שמש ישירה.

מה לא מומלץ למתחילות?

בניגוד לדיעה הרווחת, קקטוסים וסוקולנטים לא כזה קל לגדל ואני באופן אישי הרגתי שפע מהם. גם עציצי תבלין זו קטגוריה שיהיה טריקי להיכנס אליה בתור מתחילות. 

איפה קונים עציצים? (וכלים לעציצים)

את כל העציצים שהזכרנו בפוסט אפשר לקנות אצל פרחי בוקי בכפר אז”ר. אם אתן רוצות התאמה אישית, תוכלו לפנות לולדה המציעה מארזים לחג שמורכבים מצמחים שמותאים לבית שלכן. לפרטים נוספים: info@vladisflowers.com 

כלים יפים לעציצים אפשר לקנות באיקאה, בזארה הום וב-H&M. גם אני וגם ולדה אוהבות את המראה הפשוט של הטרקוטות ואותן אפשר לקנות בחנות בשם GRDN בנחלת בנימין 29 תל אביב.

אם קניתן עציץ בהשראתנו והצלחתן לגרום לו לשרוד, תייגו אותנו באינסטגרם כאן וכאן, כדי שנוכל לשתף את התמונה שלכן מחדש!

גילוי נאות: אין 🙂 פוסט זה נוצר עבור השראה והנאה!