תוכן, בואו נדבר על זה. כל הזמן אומרים לנו שהדרך הכי בטוחה להצליח היא ליצור תוכן עקבי לאורך זמן אבל יש כל כך הרבה פלטפורמות לייצר עבורן תוכן כרגע בין אם אנחנו בעלות עסקים או מפתחות את המותג האישי שלנו: בלוג, יוטיוב, אינסטגרם, פייסבוק, פינטרסט. איך יוצרים תוכן לכל הפלטפורמות הללו לאורך זמן מבלי להישמע כמו תקליט שחוק? 

אני יוצרת תוכן כבר עשור ובאופן אירוני, היום אני נמצאת בנקודה שבה אני מצליחה להפיק הרבה יותר תוכן מאי פעם אך תוך כדי השקעת האנרגיות הקטנה ביותר שאפשר. מכירות את המשפט “אל תעבדו קשה יותר – תעבדו חכם יותר”? אפשר לומר שעל המשפט הזה בניתי את כל קריירת הבלוגינג שלי בשנים האחרונות כי אני באמת מאמינה שכדי ליצור תוכן לאורך זמן צריך לעבוד במתכונת שעוזרת לשמר אנרגיה כדי לא להישחק, לשמור על רמה קבועה של יצירתיות ועדיין להפיק את התכנים ברמה הרצויה.

מהו גרעין התוכן שלכן?

הדבר הראשון שחשוב לעשות כשאתן בונות את האסטרטגיית התוכן שלכן היא להבין באיזו פלטפורמה אתן שולטות בה בצורה הכי טבעית והכי אורגנית, כלומר יחסית קל לכן לייצר עבורה תוכן. עבורי זה הבלוג וטוב שכך, כי הבלוג גם נמצא בלב האסטרטגיה העסקית שלי. זה אומר שאת רוב התוכן אני יוצרת במיוחד עבורו וממנו מנתבת  תכנים החוצה גם לרשתות חברתיות אחרות. המטרה שלי בעשייה הזו היא לפעול לכך שכל ערוצי הסושיאל מדיה בסופו של דבר ייתחברו לבלוג וייצרו עבורו טראפיק אבל במקביל יהיה מספיק עניין גם לעקוב אחר כל רשת חברתית כזו בפני עצמה כך שהתוכן הוא לא רפטטיבי מדי.

שלמות היא לדחיינים

אחד הנושאים שאני הכי מטיפה להם הוא לוותר על המרדף אחר שלמות. זה נשמע לי כמו קונספט כל כך מאוס ב-2019 כשאנחנו צריכות לייצר כל כך הרבה תוכן וכשכל תוכן בפני עצמו בסופו של דבר נשטף בנהר של אינספור מסרים אחרים. כדי שהתוכן שלכן יתפוס את תשומת הלב של האנשים שצורכים אותו הוא ממש לא חייב להיות מושלם, הוא חייב להיות בעל ערך ואלה שני דברים שונים לגמרי.

תשאלו את עצמכן כמה פעמים היססתן לפרסם פוסט כי דאגתן שהוא לא מספיק טוב? כמה פעמים התאמצתן וטרחתן על תמונה אחת כדי שתצא בדיוק כמו שרציתן? כמה פעמים הרצון בשלמות פשוט גרם לכן לא לפרסם, לא להפיץ את התוכן שלכן ולא לקבל עליו פידבק שבאמצעותו יכולתן לשפר אותו – אלא פשוט קפאתן במקום? המרדף אחר שלמות הוא משתק וכל כך לא נחוץ. ברגע שמצאתן את הגרעין של התוכן שלכן, תוכלו לייצר ממנו תכנים לשאר הפלטפורמות מבלי שתצטרכו להמציא את הגלגל מחדש ומבלי שתרגישו לחץ לייצר תוכן מושלם, ייחודי ושונה לחלוטין לכל פלטפורמה ופלטפורמה.

פיתוח תכנים שיוצרים מעורבות

ניהול תוכן חכם הוא קודם כל ביכולת לזהות תוכן חם שמעורר מעורבות בקרב מי שצורך אותו. לדוגמה: אם העליתי תוכן לאינסטגרם וזיהיתי שהנושא שבו עסקתי מעורר הרבה הזדהות, עניין ושאלות – תהיו בטוחות שלא אניח לזה שם ואפתח את הנקודה שבה עסקתי לכדי פוסט שלם. הרבה פעמים הרעיונות שלי לתכנים נוצרים תוך כדי תנועה ותוך כדי שאני מקבלת פידבקים שמסמנים לי “אוקיי, עליתי פה על משהו”. 

נסו ללמוד מהתכנים שהכי מצליחים עבורכן ונסו לחשוב איך לפתח את התכנים האלה לפלטפורמות נוספות, כי הרי הרעיון כבר שם ומחכה לכן, רק צריך לעשות איתו משהו. לדעתי רוב החכמה בסושיאל מדיה היא היכולת לנתח את הנתונים האלה בצורה נכונה ולמנף אותם לכדי תכנים נוספים שיבטיחו לכן אותה מידה של הצלחה בטוחה. 

כלל ההשקעה

אני יוצרת לעצמי כלל שאחת לכמה פוסטים שהם יחסית קלילים עבורי מבחינת הפקה ועשייה, יהיה פוסט אחד “כבד” שאני יודעת שיש לו ביקוש אבל כרוכה בו יותר עבודה מהרגיל, בין אם באמצעות צילום, סקירה של כמה מוצרים בבת אחת או כתיבה שמצריכה תשומת לב לפרטים רבים. זה מחזיר אותי לסעיף השחיקה והשלמות: אני יכולה לייצר על בסיס יומיומי פוסטים מאסיביים כאלה שמצריכים מידת השקעה עצומה אבל לאורך כמה זמן אצליח להתמיד בזה מבלי לשרוף את עצמי? היות ואני מייצרת תוכן כל יום ואני חושבת במונחים של ריצה למרחקים ארוכים, יצרתי לעצמי פורמולה שכוללת פוסט אחד מושקע במיוחד על כמות של X פוסטים מושקעים פחות. זה לא אומר שאלה פוסטים פחות טובים, אבל הם פשוט דורשים ממני פחות.

אאוטסורסינג

אני יודעת שזה לא תמיד ריאלי להוציא משימות החוצה כשאין עדיין הכנסות כדי להצדיק את זה, אבל אני גם לגמרי מאמינה ששימוש בנשות מקצוע מבריקות יכול להרים את הרמה הכללית של התוכן שלכן ובעקבות זאת לייצר לכן את ההכנסות הדרושות כדי להצדיק את ההחלטה הזו. אם בכל זאת אין לכן אופציה לשלם לנשות מקצוע באופן ישיר, שווה גם לבדוק אופציות כמו Fiverr או Upwork שמאפשרות לכן לעשות אאוטסורסינג במחירים ממש נמוכים. אם צילום מקצועי ממש לא מדבר אליכן ואין לכן אופציה לשכור את שירותיה של צלמת מקצועית, כאן תוכלו לעשות שימוש בתמונות סטוק חינמיות ויפות באמת.

כבר שנה וקצת שאני עושה את זה גם עם המעצבת של המגזין, גם עם מאיירת ואפילו עם מעצבת הטיפוגרפיה שאתן רואות כאן בפוסט, בחורה בשם לורן אלוורז שהכרתי דרך האינסטגרם. בכל פעם שאני מוצאת אשת מקצוע כשרונית שמוצאת חן בעיניי ואם היא במסגרת התקציב שלי, אני שמה לעצמי תזכורת לעבוד איתה כשיהיה לי פוסט רלוונטי בקנה. 

למה זה חשוב? כי קודם כל אני לא יכולה להיות מומחית בכל תחום אפשרי וגרפיקה לדוגמה היא לא תחום שאני שוחה בו ושנית, כי זה מאפשר לי לסגור את ההיבט הויזואלי של פוסטים שלמים מבלי שאצטרך לצלם או לנסות לעצב בעצמי. לפי החשבון שאני עושה, מוטב לי לעשות אאוטסורסינג למישהי מקצועית שיכולה לתקתק עבודה מהר ולשלם על העבודה הזו מאשר לאבד זמן יקר שבסופו של דבר שווה לא מעט כסף ממילא.

לעטוף מחדש פוסטים קיימים

אתן לא מבינות כמה פעמים שיתפתי מחדש פוסטים מ-2018, 2017 ואפילו 2016 – וקיבלתי עליהם טראפיק והמון תגובות כאילו זה היה תוכן שיצרתי הרגע. נכון שיש תכנים שתחומים בפרק זמן מסוים ולא רלוונטי לפרסם אותם מחדש אבל יש תכנים שלגמרי יכולים לעמוד במבחן הזמן ואני לא רואה למה לשתף אותם רק פעם אחת ויחידה. למעשה, פוסט ששיתפתי רק פעם אחת הוא סוג של פייל בעיניי כי זה אומר שלא הפקתי ממנו את המיטב.

ניקח לדוגמה פוסט על סיכות שיער מאלי אקספרס: אני יכולה לשתף את הפוסט הזה פעם אחת כלינק כשהוא יוצא לראשונה, אני יכולה לשתף אותו פעם נוספת כקולאז’ של סיכות שיער נבחרות מתוך הפוסט ואני יכולה לשתף אותו בפעם השלישית עם תמונה שלי של סיכה שהזמנתי והגיעה אליי. אם כעבור כמה זמן הלינקים כבר לא רלוונטיים אני יכולה לעדכן מחדש רק אותם ולשתף את הפוסט הזה שוב. את הפוסט המדובר אני יכולה להפיץ בפייסבוק ובאינסטגרם, כשאני משנה משהו מינורי בין רשת לרשת אבל עדיין שומרת על אותה אווירה ושפה. זה אומר שתוכן שיצרתי בהשקעה לא אדירה יכול לשרת אותי שוב ושוב ושוב, ככל שאטיב לשתף אותו בצורה חכמה בין כל הפלטפורמות שלי.

אם אתן יוטיובריות ויש לכן תוכן של סרטונים, שזה תוכן שהוא בדרך כלל ממילא סופר נחשק ונצפה – גם כאן אתן לא חייבות לשמור אותו רק לפלטפורת היוטיוב: אתן יכולות להכין סוג של “טריילר” ולהעלות לסטורי ולפייסבוק וכעבור כמה ימים אתן גם יכולות להעלות את התוכן בשלמותו ל-IGTV. דוגמה למישהי שעושה שימוש ממש חכם בתוכן כזה בכל הפלטפורמות שלה היא ולריה ליפובצקי, אחריה תוכלו לעקוב כאן.

אגב, זה לא אומר שאין לכן מקום ליצור תוכן ייחודי לכל אחת הרשתות בנפרד, אני עושה את זה וסביר להניח שגם אתן תעשו את זה – אבל לפחות שיטת העבודה הזו של ניתוב מחדש של תוכן תאפשר לכן לייצר עוגנים קבועים להעלאה ולא תצטרכו כל הזמן לרדוף אחר יצירת תוכן חדש. המטרה היא ליצור בסיס מובנה שאליו תוכלו להוסיף תכנים נוספים בהתאם לצורך ולרצון.

ליצור תוכן בבת אחת

אגלה לכן סוד קטן: כשאני יוצאת לבית קפה עם חברה מהתחום בצהריים, מה שנראה עבורכן כמו בילוי כייפי (שזה נכון בסופו של דבר) עבורי מהווה הזדמנות להפיק כמה תכנים בבת אחת. למפגש התמים הזה לכאורה בבית קפה אני אבוא עם מצלמה ועם כמה מוצרים כך שאוכל לחזור משם עם בסיס לכמה פוסטים לפחות: הסקירה של הארוחה, האאוטפיט שלבשתי שיהפוך לתמונה גם באינסטגרם וגם יצטרף לפוסט סטייל “מה לבשתי לאחרונה” וסקירה של המוצרים שצילמתי שתהפוך לפוסט בפני עצמו. גם בבית אני דואגת ליצור תכנים ברצף, כי אני מוצאת שנוח יותר להקדיש לכך יום עבודה מרוכז שבו יתאפשר לי לשמור על רמת יצירתיות אחידה, מאשר למצוא לזה זמן פה ושם.

כרגע המצב הוא שגם אם אני רוצה לקחת לעצמי יום חופש או מתכננת חופשה של ממש, או גם אם אני חולה חלילה – אני תמיד משתדלת שיהיה לי תוכן זמין שאוכל לפרסם, כך שהמגזין לא ייסבול ממצבים שבהם אני לא זמינה לייצר תוכן באותו רגע. זה מוריד באופן משמעותי את ההיבט של הסטרס ומבטיח שתמיד יש לי תוכן בקנה שאני יכולה לשלוף במצבים כאלה.

איך מוצאים רעיונות נוספים לתכנים?

נניח ועשיתן את כל מה שכתבתי לכן עד כה ועכשיו נתקעתן: אין רעיונות נוספים לתוכן, כלום. הדרך החביבה עליי לייצר תכנים היא על ידי כך שאני מנתחת מגמות ושאלות נפוצות שעולות בקהילות פייסבוק שרלוונטיות לתחום שלי, כלומר קהילות עיצוב וביוטי. אני אוהבת לראות באופן ישיר מה מחפשים אנשים מהקהילה שלי וקל לי יחסית להסיק מסקנות מהדיונים שעולים וליישם אותם בתוכן שלי.

יחד עם זאת, זו לא האופציה היחידה ואחד הדברים שאפשר לעשות הוא להוריד תוסף לכרום או פיירפוקס שנקרא Keywords Everywhere. התוסף הזה ייאפשר לכן לחפש בגוגל נישות שרלוונטיות לתחום שלכן ולבדוק איזה מילות מפתח הן בעלות הביקוש הרלוונטי ביותר. מכאן תוכלו לייצר רשימה של כמה תכנים רלוונטיים מתוך רשימת מילות המפתח שחקרתן. ברגע שתיצרו לכן רשימה מוכחת של כמה תכנים שיכולים לייצר טראפיק ומעורבות, אז תוכלו לתכנן לעצמכן את ימי התוכן בחלוקה לפי נושאים: יום צילום, יום כתיבה/ עריכה וכן הלאה.

הפוסט הזה היה לכן מועיל? מוזמנות לשתף אותו מחדש בסושיאל מדיה ולהפיץ את הבשורה.