מדובר בפוסט שהבטחתי במשך הרבה זמן אבל וואו, כמה עבודת מחקר זה דרש! המשיכה שלי למברשות איפור יפניות טבעיות נובעות מהמשיכה שלי לכל מה שעשוי טוב: הגיקית שבי מעריכה את מלאכת היד והמחשבת שעומדת מאחורי הפריטים שאני קונה. אני לא מאפרת מקצועית אבל דווקא מהסיבה הזו ומנימוקים שעליהם עוד נעמוד בהמשך – אני מעדיפה במידת בה מתאפשר לי להשקיע במברשות יפניות שנחשבות נכון ליום זה כמברשות האיפור הטובות בעולם.

למה דווקא ביפן?

קודם כל, ראוי לציין שברמה הגלובאלית אין באמת קווים מנחים שמותגים צריכים לעקוב אחריהם בייצור מברשות. זו גם הסיבה שמברשות נמכרות בין היתר גם באתרים כמו אלי אקספרס: אין על כך שום פיקוח. במקרה של מברשות סינתטיות: אין לכך גם שום השלכות, כי מברשות סינתטיות, להבדיל ממוצרי איפור שאסור בתכלית האיסור להזמין מאתרים מפוקפקים – אינן יכולות לגרום לאלרגיות ולכן זה בטוח לחלוטין להשתמש בהן גם אם יוצרו בתנאים שאינם אופטימליים. אם נביט בקצה השני של הסקאלה, אין ספק שביפן מתייחסים למלאכת ייצור המברשות בתור אמנות של ממש. באזור קומאנו הנחשב למפורסם ביותר בכל הנוגע לייצור מברשות, פועלים כיום מעלה מ-1000 אמנים ובעלי מלאכה המייצרים בעבודת יד מברשות בטכניקות שונות. מדובר באזור שהתמחה שנים ארוכות בייצור כלים לקליגרפיה ולכן יש להם את הכלים להציע פתרונות לבעיות שנוצרות במסגרת הנחת האיפור וכיצד לפתור אותן. ברמה האישית יש בעיניי משהו יפה שבוחרים להקדיש תשומת לב ברמה כזו לכל סיב ולכל ידית, בעולם שבו הכל תעשייתי ונעשה כחלק מפס ייצור.

האם מברשות יפניות טבעיות טובות ממברשות סינתטיות?

התשובה היא שלא בהכרח. למברשות טבעיות יש ייעוד מסוים שבו הן נחשבות כטובות יותר ולמברשות סינתטיות יש ייעוד אחר שבו הן מוצלחות יותר. כמו כן, עם השינויים בטכנולוגיה אני אציג גם בפוסט הזה כמה מברשות שהן לא יפניות ואינן עשויות משיער טבעי, אבל עומדות לפי דעתי בקנה אחד עם שאר המוצרים באוסף שלי. להיפך, כיום יש מגמה של מותגים כמו מאק וטום פורד אשר במשך שנים ייצרו מברשות משיער טבעי – להחליף את כל הליין שלהן לשיער סינתטי. מבחינה מוסרית מדובר במהלך מבורך, מבחינת הערך שהצרכן מקבל ושביעות הרצון שלו מהמוצר? לא בטוח.

האם מברשות יכולות להיות נטולות אכזריות?

טכנית, על שום מברשת לא מבוצעים ניסויים בבעלי חיים. יש שתי פונקציות שצריך לקחת בחשבון: האם המברשת עצמה שייכת למותג/ תאגיד שמנסה על בעלי חיים והאם האפשרות לעשות שימוש במברשות העשויות משיער טבעי מתיישבת עם האג’נדה שלכן בנושא. באופן עקרוני אומרים ששיער בתולי, כלומר שיער שנאסף בפעם הראשונה מהשכבה העליונה של החיה, הוא שיער יקר יותר לצרכן אך גם נטול אכזריות. במשך שנים מאק לדוגמה טענו שאמנם השיער של המברשות שלהן אמיתי – אך הוא נאסף מהחיות בצורה הומאנית (לא ידוע לי מה זה בדיוק אומר) אבל כאמור, גם הם עם הזמן החליפו את כל הליין שלהם בסופו של דבר לסינתטי.

היתרונות של מברשות יפניות טבעיות

+ אוספות מוצרי אבקה בצורה הרבה יותר אפקטיבית

+ גורמות למשמעותית פחות נשורת של חומר

+ קל יותר לטשטש באמצעותן ולפזר את החומר בצורה אחידה

+ בשמירה נכונה יכולות להחזיק מעמד שנים ואינן חשופות לבלאי טבעי כמו חלק מהמברשות הסינתטיות

החסרונות של מברשות יפניות טבעיות

+ לא תמיד עובדות היטב עם מוצרים קרמיים ונוזליים מכיוון שהן סופגות את החומר בצורה משמעותית יותר בהשוואה למברשות סינטתיות. החומר יכול לחלחל לתוך סיבי המברשת ולפגוע במבנה העדין שלה. ככל: מברשות שהסיבים שלהן עברו תהליך של צביעה אינן מתאימות לעבודה עם חומרים קרמיים ונוזליים.

+ דורשות היכרות טובה עם הז’אנר של המברשות כדי להקפיד על שימוש נכון, ניקיון נכון ותחזוקה נכונה.

+ יקרות משמעותית ממברשות סינתטיות.

+ אינן נחשבות כנטולות אכזריות.

 

איך שומרים על מברשות יפניות טבעיות?

כדי ליהנות מהמוצר צריך להתייחס אליו כהשקעה ולשמור עליו בהתאם. ראשית, את המברשות אסור לאחסן בשמש ישירה או במקום לח כמו האמבטיה. להבדיל ממברשות סינתטיות אותן אפשר לשטוף עד אין קץ, מברשות עם שיער טבעי מומלץ לנקות באופן נקודתי ולשטוף בצורה יסודית יותר רק אחת לחודש. במהלך השטיפה והייבוש, לא להחזיק בהן עם הראש למעלה כדי שהמים לא ייפגעו בדבק המקשר בין סיבי המברשת לידית שלה (נכון לגבי כל סוגי המברשות). בחלק מהמקרים גם לא לעשות שימוש עם מברשות בעלות שיער טבעי ומוצרים קרמיים, כדי למנוע פגיעה בסיבי השיערות.

חשוב גם לדעת למה לצפות כשקונים מברשות יפניות טבעיות: נשירה ראשונית של כמה שיערות היא טבעית כשמקבלים את המברשת היות והיא עשויה עבודת יד. אם מקפידים לנקות ולתחזק אותה כמו שצריך – לא אמורה להיות נשירה נוספת בהמשך. כמו כן, מניסיוני מברשות יפניות בדרך כלל בעלות ידית קלילה ביותר ביחס למברשות אחרות, זה דורש הסתגלות ועלול להרגיש אפילו קצת זול בהתחלה, אבל זו ממש לא אינדיקציה לטיב המוצר.

היכן מזמינים מברשות יפניות טבעיות?

ובכן, יפן. ברור שאם אתן טסות ליפן חובה עליכן לחזור עם מברשת של SUQQU והאקוהודו אבל גם אונליין אפשר להזמין מברשות מהסוג הזה. האתר החביב עליי למטרה הזו הוא ביוטיליש אבל אפשר למצוא מציאות גם בקאלט וגם ב-Space NK. עלות של מברשת טובה יכול להתחיל ב-70 ש”ח ולטפס למאות שקלים, תלוי בסוג המברשת ובסוג השיער שממנו מייצרים את הסיבים. 

אוסף המברשות שלי

Wayne Goss 10 brush – אחת ההשקות הטובות ביותר של יוטיובר בעולם האיפור היא זו שלא מדברים עליה מספיק והיא ליין המברשות של וויין גוס. מדובר במברשות יפניות העשויות במלאכת יד ונושאות את שמו. הן נמכרות באופן בלעדי בביוטיליש ולאחרונה נוספו לליין גם מברשות סינתטיות שאמורות לא ליפול באיכותן מאלו הטבעיות (אותן לא ניסיתי). מברשת מספר 10 מיועדת להנחת ברונזר בצורה ממוקדת והיילייטר, יכולה גם להתאים להנחת פודרה אבל מי שמעוניינת לפדר באזורים נקודתיים, כמו כן, המברשת הזו כן יכולה לעבוד עם מוצרים קרמיים ונוזליים. ניתן להזמין אותה כאן.

+ Wayne Goss The Air Brush – מדובר במברשת ייחודית במהדורה מוגבלת, שנראית כמעט כמו מברשת מייקאפ שטוחה קלאסית אבל בפועל היא זוויתית וניתן להתאים אותה לכל מיני שימושים, מהנחת פודרה, לבייקינג ועד לקונטורינג. המברשת הזו אינה מתאימה לעבודה עם מוצרים קרמיים או נוזליים אשר יהרסו אותה לאורך זמן. ניתן להזמין אותה כאן.

+ Wayne Goss 12 Brush – המברשת האולטימטיבית לקונטור, ברונזר אך גם הנחת סומק. יש לציין שכל המברשות של ווין גוס הן רכות בצורה יוצאת דופן אך העבודה שלכן גם מדויקת להפליא. ניתן להזמין כאן.

+ Wayne Goss 13 Brush – מברשת המייקאפ האהובה עליי. אני מטשטשת את החומר איתה בצורה מעגלית להשגת מראה איירבראש. אילו הייתי צריכה להמליץ על מברשות מתוך הליין, הייתי בוחרת את המברשות 13+11 כי הן כל כך ורסטיליות בעיניי (אם כי אני אוהבת מאוד גם את השאר). ניתן להזמין כאן.

+ Sonia G Worker Two – עוד בלוגרית שהוציאה ליין מברשות וכנראה בכלל לא שמעתן על קיומה, היא סוניה בעלת הבלוג Sweet Makeup Temptations. במשך שנים סוניה סקרה מאות מברשות ולכן כשהגיע השעה, בחרה גם היא לייצר את המברשות שלה במלאכת יד ביפן. מברשת Worker 2 נראית כמו פרי אהבתן של 239 ו-217 של מאק, רק רכה להפליא. היא עשויה מסיבים אשר לא עברו צביעה ולכן מתאימה לשימוש גם עם מוצרים אבקתיים וגם עם מוצרי קרם. לא פלא שקראו לה Worker 2 כי היא סוס עבודה מושלם ומתאימה גם להנחת החומר על העפעף וגם לטשטושו. ניתן להזמין אותה כאן.

+ Sonia G Worker One – מברשת המיועדת למוצרים אבקתיים בלבד אבל מטשטשת אותם בצורה נפלאה. למברשות של סוניה יש את האחיזה ואת יכולת הדיוק המושלמת בעיניי. ניתן להזמין כאן.

+ Sonia G Smudger Two – מדובר במברשת דחוסה עם סיבים קצרים מאוד ולכן היא מיועדת לעבודה עם סוגי המוצרים שבדרך כלל עושים לכן צרות: כל מיני צלליות שימריות, שקפקפות ומטאליות שקשה להניח בצורה אחידה על העפעף, כמו כן, היא מתאימה לעבודה גם עם מוצרים אבקתיים וגם עם מוצרים קרמיים. ניתן להזמין כאן.

+ Chikuhodo T-6 – היא אמנם מוגדרת בתור מברשת צלליות גדולה במיוחד אבל בת’כלס? T-6 היא המברשת האולטימטיבית לטשטוש קונסילר מתחת לעיניים והיילייטר. זה בדיוק העניין עם מברשות טובות: אתן לגמרי יכולות להתאים אותן לשימושים ולהעדפות שלכן. ניתן להזמין אותה כאן.

+ Hakuhodo J 3523 + J 5533 – אני בכוונה מאחדת אותן יחד כי אלה שתי מברשות הטשטוש האהובות עליי. הן פלאפיות וגדולות – ואפשר להשיג איתן טשטוש רך שממזג את הקווים הקשים בלא מאמץ, לחובבות הז’אנר. ל-5533 יש מבנה פתוח יותר בעוד ה- 3523 יש מבנה שמתכנס בקצוות אבל הן משיגות לבסוף אותה תוצאה ואפשר גם להסתפק באחד מהן. את ה-3523 אפשר להזמין כאן ואת ה-5533 אפשר להזמין כאן.

Surratt Large Classic Shadow Brush – מברשת גדולה במיוחד שמיועדת למראות איפור מהירים, כשרוצים להניח שטיפה עדינה של צבע על העפעפיים ולסיים את המלאכה. ניתן להזמין אותה כאן.

+ Rae Morris  Jishaku #7: Deluxe Point Shader – מדובר באחת מאמניות האיפור שאני יותר מעריכה, אז ברור שאם יש לה ליין מברשות יפניות בעבודת יד ארצה לנסות אותן. מדובר במברשת פלאפית בצורה יוצאת דופן והגימור המחודד שלה נכנס בדיוק לקפל העליון, מה שהופך את העבודה איתה לרכה במיוחד ועם זאת גם מדויקת. ניתן להזמין אותה כאן.

+ Smith 220 – עם החלק האחרון של הפוסט אני קצת מרמה, כי לא מדובר במברשות יפניות ובכל זאת הן עומדות באותו סטנדרט עם שאר המברשות שהזכרתי אז כדאי להכיר אותן. למעשה, המברשות של Smith נוצרו כשכמה מאפרים חברו יחד לאחר שלא מצאו מברשות שקולעות לצרכים המדויקים שלהם – אז החליטו ליצור אותן. מברשת 220 היא מברשת פינישים מאוד ספציפית המיועדת לנקות קצוות של צלליות או אייליינר בסיום מלאכת איפור העיניים. כמה פשוט ככה גאוני! ניתן להזמין אותה כאן.

+ Smith 253 – עוד מברשת קטנה ושובבה היא ה-253 לה צורה של יהלום שמעניק לה גמישות ויכולת להיכנס גם לזווית הפנימית של העין. המברשת הזו אגב, כן עשויה משיער פוני טבעי ולא נתקלתי בשום צורה דומה לה בתחום מברשות העיניים. ניתן להזמין אותה כאן.

+ It Cosmetics Heavenly Luxe Brush 7 – אני יודעת שזה עניין שלם איך מאחסנים מברשות דו צדדיות ואת המעמד שלי אתן רואות כאן בפוסט, מה שמסייע לי לשמור על המברשת הזו. באופן כללי גם אני לא משתגעת על הז’אנר אבל מברשת 7 היא באמת יוצאת דופן. על אף שמדובר במברשת סינתטית, היא רכה להפליא ואידיאלית להנחת מייקאפ מהצד האחד וקונסילר מהצד האחר. זו מברשת אייקונית של המותג ולא בכדי – היא תתאים גם לסנוביות של מברשות שמשתמשות בדרך כלל רק בטופ של הטופ. ניתן להזמין אותה כאן.

+ It Cosmetics Heavenly Luxe Magic Eraser 15 – מברשת הבאפינג המושלמת לקונסילר. אם אתן נשים מעל גיל מסוים שלא יכולות להניח קונסילר כבד ובייקינג מעל מבלי שזה ייבגר אתכן בעשור לפחות, זו המברשת עבורכן, מכיוון שהיא מסייעת להטמיע את החומר בלא מאמץ וגורמת לקונסילר להיראות בלתי נראה. ניתן להזמין כאן.

איך מנקים מברשות?

הדרך האולטימטיבית בעיניי להבטיח ניקוי יסודי של מברשות היא ה- Sigmagic Scrub של סיגמה. מדובר בפטנט שלהם שפשוט מאפשר לשפשף בצורה מעגלית על המשטח מברשת שהורטבה ולהסיר את כל עודפי החומר. מוצר גאוני שגם מקצר באופן משמעותי את זמני הניקוי לשונאות הז’אנר (היי!) וגם כאמור עושה את עבודתו נאמנה. מאז שקיבלתי אותה לסקירה, אני משתמשת אך ורק בו. ניתן להזמין כאן.

אז למה מברשות יפניות טבעיות?

זה לא סוד שברשת אפשר למצוא מברשות זולות שנחשבות לטובות כמו ריל טכניקס וזואיבה, אז למה מברשות יפניות טבעיות על פניהן? קודם כל, זה לא אומר שאתן צריכות להפסיק לקנות את המברשות הללו ובטח שלא לזרוק אותן לפח. בחרתי להתרכז במברשות הכי יקרות באוסף שלי כי טעות בהזמנה או טעות בתחזוקה היא טעות יקרה מאוד. בנוסף, לא נתקלתי במספיק מידע לגביהן בעברית – בעוד שעל ריל טכניקס, זואיבה ואפילו סיגמה יש המון מידע ברשת, לכן אני ממש מקווה שהפוסט הזה היה שימושי.