חשבתי מה אכתוב בפוסט הזה כבר זמן מה והחלטתי שיום העצמאות זה הזמן הכי סימבולי להביא את עצמי לעשות את זה. כדי לכתוב את הפוסט הזה הייתי צריכה לנתק את עצמי מהחוויה היומיומית שלי בעסק ולהביט על הדברים מפרספקטיבה אחרת. ככל שהיטבתי לעשות את זה, הערכתי יותר ויותר את העסק הקטן והיפה שבניתי בעשר אצבעותיי במהלך השנים האחרונות. החלטתי לחלוק את השיעורים הכי חשובים שלמדתי, לטובת כל מי שנמצאת בצומת דרכים מקצועית ולא בטוחה לאן מועדות פניה – כדי לבשר שעבודת החלומות לא רק קיימת, אלא בעידן של היום אפשר אפילו ליצור אותה בעצמנו מאפס.

להשקיע בתחומים הנכונים

תמיד אומרים שצריך להוציא כסף כדי להכניס כסף ואני מודה שזה לרוב מוכיח את עצמו אבל מחדדת ומוסיפה: צריך לדעת במה להשקיע. כשאת בלוגרית לייף סטייל שמחליטה להפוך את האתר שלה לעסק, אין באמת ספר כללים שמסביר לך על מה נכון להוציא את הכסף הזה כדי לקבל אותו בחזרה. נדרשו לי שנים כדי להגיע למצב שבו אני רואה הצדקה להרחיב את העסק ממצב שבו רק אני מתעסקת בו לכדי עבודה עם אנשים נוספים.

 

יש המון הסחות דעת חיצוניות ולפעמים אנחנו רוצות להוציא כסף על מה שנראה לנו כמו הוצאה הכרחית, מבלי לדעת מה באמת נכון לנו. לכן הייתי ממליצה לעשות את הצעד הזה רק כשאתן מרגישות לחלוטין בטוחות בו. הרבה פעמים אנחנו ניגשות להחליט על ההוצאה הזו ממקום פחות טוב בחיי העסק, כשהמצב דוחק ואנחנו מחפשות את הפתרון הזה שאם רק נשקיע בו – ייקדם אותנו משמעותית, אלא שלא תמיד הדברים עובדים בצורה הזו.

לא להמעיט בטייטל שלנו

אחד הדברים שמאפיינים אותנו הנשים הוא שאנחנו מקטינות את הפעילות שלנו. “אה כן, אני כותבת בלוג” – הייתי מספרת על עצמי כששאלו במה אני עוסקת וגם זה היה שיפור לעומת תקופות שבהן בכלל לא ידעתי להסביר במה אני עובדת. לדעתי זה קריטי שכל אחת מכן, בין אם אתן עוסקות בתחום חדש יחסית כמו שלי ובין אם לא – תוכלו לשגר את שורת המחץ ולהסביר בצורה ברורה במה אתן עוסקות, עם מלוא הקרדיט המגיע לכן. 

להיות כמה שיותר ברורות

לדעת לשגר את שורת המחץ חשוב לא רק כשאנחנו מדברות על טייטלים, אלא גם כשאנחנו מסבירות את התועלת בעשייה שלנו.  הרי לי כבעלת העסק, מאוד ברורות התועלות בעבודה איתי אבל אני צריכה להזכיר לעצמי שלא לכולם זה ברור ולא לכולם הדאטה שאליה אני נחשפת ביום יום – היא נגישה. מצאתי שאחד הדברים שחשובים לי בהתנהלות העסקית שלי, היא לדעת לפשט ולהסביר בצורה הכי ברורה מה השורה התחתונה שיוצאת ללקוח מהעבודה איתי, כי הרי כולנו מחפשים בסוף את שורת הרווח שלנו. אני מוצאת שככל שאנחנו מוצאות גאווה בעשייה שלנו ובמקביל גם יודעות להסביר את המסרים שלנו בצורה ברורה יותר – כך גם קל לנו יותר לדרוש את מה שמגיע לנו מבחינה כספית. 

התמדה היא המפתח

התחלתי לכתוב עוד לפני שהיה אינסטגרם, עוד לפני שהיו קהילות בפייסבוק, עוד לפני שהיוטיוב פרץ. כתבתי תוך כדי שעבדתי במשרה מלאה ולפעמים גם כשלא הייתה לי מוזה בכלל, כתבתי במשך תקופה די ארוכה למעט אנשים ובכל זאת, המשכתי ועשיתי את זה מתוך צורך אמיתי ליצור פינה ברשת שהיא רק שלי. אני מבינה ברמה הלוגית שזה מאוד מבאס להמשיך לעשות את זה כשלא רואים שום תמורה מיידית לכך, אבל ברמה הרגשית – אני מסרבת לקבל את זה. אהיה קצת סובייטית לרגע ואומר: אז מה אם קשה? ממשיכים! תחשבו שכל העולם הזה בנוי על גלגלי התמדה ונחישות של אנשים שמצאו את הדרך למרות הכל, אז למה שלנו תהיה הפריבלגיה פשוט לוותר כי זה מאתגר אותנו?

ניצול נכון של זמן

כבר דיברנו במדור הזה על כך שהזמן הוא אחד המשאבים הכי יקרים שלנו וכתוצאה מכך – לא תמיד יש ממנו אספקה באופן קבוע. היות ואני עובדת לטובת העסק שלי והעתיד שלי, בכל פעם שיש זמן שבו אני מוצאת את עצמי משתעממת מול המחשב או לא עושה שום דבר קונקרטי, אני משתדלת לנצל את הזמן כדי לעבוד עוד קצת. אני מגדירה את זה כ”כיסים קטנים של זמן” – הזדמנות לעשות עוד משהו טוב למען העסק. אלה יכולים להיות דברים קטנים וכאלה שלא דורשים הרבה מאמץ קריאייטיבי אבל בסופו של דבר הם מתחברים יחדיו לתמונה הגדולה. אני לא אומרת שהם צריכים לבוא על חשבון הזמן הפנוי שלכן או אפילו על חשבון זמן שבו אתן מוצאות לנכון לא לעשות כלום – אתן יודעות מה נכון עבורכן, אבל כשקיימת האפשרות לנתב את כיסי הזמן הללו לטובת העסק אז בהחלט מומלץ לנצל אותם.

לחיות את העסק

אני לא חושבת שאפשר להצטיין בעשייה שלנו בעסק מבלי לחיות את התחום שבו אנחנו עוסקות. כשאני חיה את העסק זה אומר שאני יודעת בדיוק מה מתנהל בקהילות שרלוונטיות לי, אני קוראת בלוגים בשפע, אני צופה בהרבה סרטוני יוטיוב ואני כל הזמן נמצאת עם האצבע על הדופק. חשוב לי לחיות את התחום גם מההיבט של יוצרי תוכן אחרים וגם מההיבט של הקהילות ברשת כדי לדעת מה הקהל רוצה ומתעניין בו בכל רגע נתון – ומה עושים אחרים כדי לספק להם מענה לכך. 

את רוב הרעיונות שלי לתכנים אני מקבלת ממגמות שאני מזהה אונליין ומשיח נשי ברשת. ככל שאני ערה ומקשיבה לרצונות של הקהל שלי שפזור ברחבי הרשת, אני יודעת בדיוק איזה פתרונות לספק לו ומבינה איך לעשות את החיבור הנכון בינו לבין הלקוחות שלי. 

אני לחלוטין מאמינה שכל תחום שרוצים להצליח בו, צריך קודם כל לצרוך אותו ולחוות אותו ממקור ראשון באופן קבוע כדי להבין את הדינמיקה ואת החוקיות שבו, אחרת זה נועד לכישלון. אני גם לגמרי חושבת שהפתרונות והרעיונות הכי טובים נמצאים מול העיניים שלנו ודווקא כשאנחנו הולכות סחור סחור בחיפוש אחריהם, סימן שאנחנו הולכות לאיבוד וצריכות לחזור לנקודת המוצא.

מה הדבר הכי חשוב שלמדתן מתוך הקריירה שלכן? מוזמנות לשתף בתגובות!