כל מי שחוותה או חווה אקנה מכירה את הסיטואציה הבאה: אנחנו מוכנות לקנות הכל ואני מתכוונת הכל כדי לגרום לדבר הזה לחלוף סוף סוף. יכול להיות שנתקלתן בפרסומת שמבטיחה להעלים אקנה ואולי אפילו נתקלתן כאן במגזין במוצר שתליתן לגביו תקוות אבל הוא פשוט לא עובד. יש כמה סיבות שבגללן זה יכול לקרות ואם זיהיתן את עצמכן באחד הסעיפים הללו, יכול להיות שאתן צריכות לשנות קצת את הגישה שלכן לגבי הטיפול באקנה על מנת שיחלוף ויפה שעה אחת קודם.

הציפיות שלכן לא ריאליות

הטיפול באקנה הוא תהליך ארוך, אמרתי ארוך? התכוונתי מייגע, לפחות ככה זה מרגיש כשרוצים שהוא יחלוף כבר. אין פתרונות קסם וכדאי לתאם ציפיות כדי למנוע מפח נפש. תהליך חידוש התאים הוא תהליך שאורך יותר מיום ויותר משבוע ונחשו מה? הוא גם מתארך יותר ככל שאנחנו מתבגרות עם הגיל. תחשבו שכל פצעון נוצר ברקמות העמוקות יותר של העור עד שהוא מופיע מעל פני השטח אז תארו לעצמכן מה אורך החיים שלו עד שסוף סוף נעלם. מרבית הפתרונות לאקנה דורשים כמה שבועות טובים כדי להראות תוצאות בשטח ויש פתרונות שמצריכים אפילו המתנה של חודשים (כמו למשל עם הדיפרין). היו סובלניות ואל תצפו לשיקויים מופלאים בין לילה.

אתן פונות לזה מהזווית הלא נכונה

אני יכולה לדקלם לכן מתוך שינה בשלב הזה, כמה וכמה רכיבים מעולים שיכולים לסייע במצב של אקנה פעיל. אך לפעמים הפתרון לא נעוץ ברכיב אחד ויחיד אלא בשילוב בין כמה רכיבים. זכרו שאין פתרון אחד ויחיד לאקנה כפי שאין שני סוגי עור הזהים זה לזה, כך שפתרון עבד לי או עבד לחברה שלכן שסבלה מאקנה – לא מובטח שיעבוד גם עבורכן. לכן אם מוצרי האקנה שלכן לא עובדים כמצופה, ייתכן שאתן מבססות את הטיפול שלכן על רכיב שלא מגיב מספיק טוב עם העור שלכן וחבל, כי יש מבחר גדול של פתרונות אקנה בשוק. אולי אתן מתמקדמות יותר מדי בפתרונות שנועדו לייבש את בקטריית האקנה במקום לפנות לרכיבים שמעודדים את התחדשות תאי העור כמו חומצה אלפא הידרוקסית ורטינול? ממליצה לכן בחום לעיין בפוסטים שלי בנושאי אקנה במגזין ולחפש אלטרנטיבות נוספות, תופתעו לגלות כמה יש.

אתן מנסות יותר מדי רכיבים

בקצה השני של הסקאלה נמצאות אלו שמנסות יותר מדי רכיבים וקופצות מרכיב לרכיב. אני יכולה להבין את הרצון לעסוק בניסוי וטעייה כי למען האמת, לעתים זה הכרחי עד שמוצאים את הפתרון שעובד הכי טוב, אבל עדיין צריך להעניק לכל רכיב את ההזדמנות שלו לטפל בבעיה לפני שפוסלים אותו על הסף ועוברים לבא בתור. זה גם מתקשר לסעיף הראשון: אנחנו נוטות לדלג בין מוצרים בחיפוש אחר מוצר הזהב שיעלים לנו את האקנה במהירות שיא, אבל כפי שכבר הבנו – אין באמת דבר כזה. ככל שתוסיפו יותר ויותר משתנים למשוואה, כך תתקשו בסופו של דבר לבודד את הרכיב שעוזר לכן וזה בהחלט לא המצב הרצוי. 

טיפול נלהב מדי

אחת הבעיות השכיחות בטיפול ביתי באקנה היא שאנחנו כל כך להוטות “לייבש לו את הצורה” עד שאנחנו משתמשות בכמות אינטנסיבית מדי של מוצרים שבסופו של דבר פוגמת בהגנות הטבעיות של העור ובכך משיגות את התוצאה ההפוכה. לא משנה כמה אתן מתוסכלות מהאקנה שלכן (והאמינו לי, אני יודעת כמה זה מתסכל), שימוש בכמות גדולה של מוצרים אגרסיביים בפרק זמן קצר, לא תזרז את העלמת הבעיה אלא להיפך, זו בדיוק מסוג ההתנהגויות שעלולות להעמיק אותה. עשו שימוש מושכל והדרגתי ברכיבים שאתן מכניסות לרוטינת הטיפוח ותמיד תזכרו להזין את העור. עור שסובל מאקנה הוא עור פגוע והדבר האחרון שאתן רוצות לעשות הוא לפגוע בו עוד יותר.

אל תתעסקו עם העור

קצת צבוע מצדי לכתוב את הסעיף הזה כי אני לגמרי חוטאת בו גם. אם יש משהו שאני אוהבת להתעסק בו זה בפצעונים (איכס) במיוחד במצבי סטרס, אבל סטרס מוציא פצעונים גם ככה ופצעונים גורמים לי לעוד יותר סטרס, כך שזה מעגל בלתי נגמר שמוטב לא לגעת בו, ליטרלי. ברגע שאתן פוצעות את הפצעונים עם הציפורניים או עם הידיים שלכן, אתן עוזרות להפיץ את הבקטריה והיה ופצעתן את עצמכן עד כדי דם: ברכות, יצרתן לעצמכן פיגמנטציה ויהיה דרוש תהליך כדי להיפטר גם ממנה. בקיצור, עשו כל מה שאפשר כדי להימנע מההרגל הרע הזה: תמחצו כדור לחץ או תקראו שוב ושוב את הפסקה הזו עד שזה יחלחל.

אל תטפלו באקנה נקודתית

הרבה פעמים אתן שואלות אותי איך להשתמש בתכשירים המיועדים לאקנה. אלא אם כן מדובר בתכשירים נקודתיים לאקנה המיועדים להיות מונחים על הפצעונים שכבר הופיעו, זכרו שהפצעונים עוברים תהליך עד שהופכים להיות נראים לעין ולכן טפלו בפנים שלכן כיחידה אחת ולא רק בפצעונים שכבר גלויים לעין (ועל כן גם מעצבנים אתכן במיוחד).

פנו לאיש/ אשת מקצוע

למרות כל הכוונות הטובות שלי ושלכן, לפעמים אין תחליף לפגישה עם איש או אשת מקצוע. השלב הכי מתסכל באקנה, הוא השלב שבו אתן מבזבזות עוד ועוד כספים על תכשירים ונדמה שכלום לא עוזר. אם עברתן על כל הסעיפים ואתן עדיין לא מבינות מה הפתרון עבור העור שלכן – זה הזמן לפנות לאבחון מקצועי ולקבלת עזרה. באינטרנט אי אפשר למצוא פתרון להכל וחבל שתעכבו את ההחלמה הפוטנציאלית שלכן מעצם הסירוב לפנות לגורם מקצועי. מעבר לכך שאיש/ אשת מקצוע יתאימו עבורכן את הטיפול באופן אישי, הם גם יסייעו לכן לרדת לעומק הבעיה ולפתור אותה מהשורש שלה.