כשזה נוגע לרכיבים שמועילים לעור – אין פתרון קסם יחיד. למעשה, יש שורה של משפחות רכיבים שהאינטגרציה שלהם בשגרת הטיפוח יכולה להועיל לעור לאורך זמן. פעמים רבות אני זורקת לאוויר מושגים כמו “פפטידים”, “סרמידים”, “אנטי-אוקסידנטים” ועוד אבל מה בפועל זה אומר? לרגל השקת הקול גירל סקול, אנחנו עושות סדר במושגים שכדאי לחפש מעתה והלאה בשגרת הטיפוח שלכן כי הם יכולים להועיל לכל אחת ואחת מכן.

אנטי-אוקסידנטים

אנטי אוקסידנטים הם רכיבים אשר באמצעות תהליך מורכב, מטרתם להפחית את הנזקים הנראים לעין של הסביבה על העור שלנו. רוב האנטי אוקסידנטים קיימים באופן טבעי בפירות ובירקות, אך ישנם סוגים המיוצרים במעבדה. כך או כך, בהחלט אין מחסור בהם והתרומה שלהם לשגרת הטיפוח שלנו ניכרת. בנוסף, מטרת האנטי אוקסידנטים היא לחזק את הפעולה של מקדם ההגנה שאנו מניחים מעליהם ולכן פעמים רבות אנו רואים שהם מככבים בשגרת הבוקר שלנו, כשלב הליבה אחרי הטונר ולפני ההגנה מפני השמש.

 

חוץ מהגנה מפני השמש, לאנטי אוקסידנטים תועלות נוספות לעור כמו למשל היכולת להרגיע אותו. ללא אנטי אוקסידנטים, נזקי הסביבה עלולים להתבטא באמצעות עור לא אחיד וחסר חיוניות. למרות כל היתרונות הרבים של הרכיבים הללו, יש להם חסרון אחד בולט: חוסר יציבות. לכן מוצרים המבטיחים שימוש באנטי אוקסידנטים רבים צריכים להיות גם ארוזים כראוי, בצורה שתשמר את היתרונות של הרכיבים הללו.

 

דוגמאות לאנטי אוקסיטנדטים שרובכן כבר מכירות: ויטמין C, ויטמין E, תמצית רימונים, תמצית ענבים, תמצית סויה ועוד.

חומצות שומן

בוודאי שמעתן על חומצות שומן בקונקסט של תזונה בריאה, שהרי חומצות שומן פעמים רבות מופקות משמן דגים ומספרים לנו על היתרונות שלהן בדיאטה מאוזנת אבל מסתבר שגם התרומה שלהן לעור היא די מדהימה: חומצות שומן מהוות את “אבני הבניין” של העור ומסייעות ביצירת מראה עור מאוזן, אחיד ובריא יותר. 

 

 

חומצות שומן מעניקות מראה חלק, מעודדות את הזנת העור וזאת מבלי להכביד עליו ובכך מסייעות למנוע מראה של עור יבש ומתקלף (עור מוזן גם תמיד נראה צעיר יותר). כמו כן, חומצות שומן מסייעות בחיזוק ההגנות הטבעיות של העור ויחד עם האנטי אוקסידנטים הן מגינות על העור מפני נזקי הסביבה. קיימות כיום 11 סוגים של חומצות שומן אך רק שתיים הגוף אינו יכול להפיק אותן לבד והן חומצת אומגה 3 וחומצת אומגה 6. כמו כן, מומלץ לשלב את חומצת השומן הללו בשגרת טיפוח הכוללת סרמידים (עליהם בהמשך), כולסטרול וגליצרין כדי ליהנות מתוצאות מירביות.

 

חומצת אומגה 3 נמצאת בזרעי צ’יה, שמן דגים ושמן אגוזים.
חומצת אומגה 6 נמצאת בשמנים צמחיים רבים, חומצה לינלואלית ושמן פסיפלורה.

חומצת אומגה 9 נמצאת בשמן קנולה, שמן חמניות ושמן בוטנים.

פפטידים

הפעם אנחנו נכנסות קצת לענייני כימיה: פפטידים הם חלק משרשרת של חומצות אמינו, כאשר חומצות אמינו הן אבני הבניין של החלבון. העור שלנו עשוי בעיקר מחלבון אשר שמו הוא קרטין ומכאן שלפפטידים חלק חשוב במבנה העור. מחקרים מראים שלפפטידים יש יכולת מסוימת בשיקום העור, יחד עם זאת קיימת חשיבות בבחירת הפפטידים הנכונה ובאריזה נכונה שלהם. פפטידים, בדומה לאנטי אוקסדינטים, הם רכיבים רגישים וחשיפה לא נכונה שלהם לתנאי הסביבה או סביבה מימית מדי, עלולה לגרום לחוסר יעילותם (בסביבה מימית אנזימים עלולים לפרק את הפפטידים עד לרמה שלא תהיה להם יותר כל השפעה). 

 

מחקרים הוכיחו כי לסוגים מסוימים של פפטידים יכולת להרגיע את העור, בעוד שאחרים מסייעים במיצוק העור כך שמדובר ברכיבים שתמיד כדאי לחפש בשגרת הטיפוח שלכן. יחד עם זאת, לאחרונה נפוצו שמועות שלפפטידים יש יכולות קסומות לסייע בהרמת העור או לנטרל לחלוטין כהויות ונפיחויות מסביב לעיניים. תמיד קחו הבטחות כאלה בעירבון מוגבל: אלה לא רכיבים שמחוללי ניסים!

סרמידים

מדובר באחד הרכיבים האהובים עליי באופן אישי בעולם הטיפוח: סרמידים מהווים רכיב מהותי במעטפת העור והם עשוים משרשראות של ליפידים (שומנים). את הסרמידים ניתן למצוא באופן טבעי בעור וגישתי אומרת שכל מוצר טיפוח המספק לעור רכיבים שכבר קיימים בו ממילא – יכולים רק לחזק אותו כך שמכאן נובעת אהבתי אליהם.

 

לידיעה כללית: השכבה החיצונית של העור שלנו מורכבת מ-50% סרמידים, 25% כולסטרול ו-15% חומצות שומן ולכן יש לסרמידים תפקיד חשוב ביכולת שימור קיבולת המים של העור. אם כך, הוספת סרמידים לשגרת הטיפוח שלנו יכולה לסייע בשיקום העור ובחיזוק ההגנות הטבעיות שלו. 

 

תשעה סוגים שונים של סרמידים זוהו עד כה בעור שלנו ותוכלו להשתמש במקרא הבא גם כדי לזהות אותם גם ברשימת הרכיבים של מוצרי הטיפוח שלכן: 

ceramide AP, ceramide EOP, ceramide NG, ceramide NP, ceramide NS, phytosphingosine, sphingosine. 

בדומה לפעילותם הטבעית בעור, גם בשגרת הטיפוח סרמידים פועלים הכי טוב כשמשלבים אותם יחד עם חומצות שומן וכולסטרול. 

 

חומצות אמינו

כפי שציינתי קודם, חומצות אמינו מהוות את הבסיס לכל החלבון המצוי בגוף האדם. קיימים סוגים שונים של חומצות אמינו: lanine, arginine, asparagine, aspartic acid, cysteine, cystine, glutamic acid, glutamine, glycine, histidine, isoleucine, leucine, lysine, methionine, phenylalanine, proline, serine, threonine, tryptophan, tyrosine, valine

 

 

חלק מהחומצות שהוזכרו מיוצרות בגוף באופן טבעי וחלק הגוף מקבל באמצעות תזונה המבוססת חלבון. בשגרת הטיפוח לעומת זאת, לחומצות אמינו יש תכונות שימור קיבולת המים של העור, כמו גם תכונות של אנטי אוקסידנטים. בשילוב עם שאר הרכיבים שהוזכרו בפוסט, ניתן להשיג תוצאות של עור בעלי סימני גיל מופחתים, מראה חיוני יותר וכאמור – הגנה מפני נזקי הסביבה.

לסיכום, אם אתן מקפידות על שגרת טיפוח מאוזנת, רוב הסיכויים שהרכיבים שהזכרתי כבר מהווים חלק ממנה. המטרה היא שתגלו מודעות מעתה והלאה לרכיבים שיכולים להועיל לעור שלכן ותדעו גם לזהות אותם במידת הצורך במוצרים חדשים שאתן רוכשות. היופי ברכיבים הללו הוא שהיות ומרביתם קיימים כבר בעור באופן טבעי, אפשר ליהנות מהם בכל גיל מבלי לחשוש לשלב אותם עם רכיבים אחרים (להיפך, כפי שראיתן, השילובים האלה מגבירים את יעילותם אפילו יותר). כמו כן, אלה רכיבים שניתן למצוא במגוון רחב של מוצרים, מניקוי פנים דרך סרומים ועד קרמי לחות ושמנים.