זה סיפור על בחור מוכשר מאוד ממנצ’סטר, אליוט רנץ, בן 25 בסך הכל. מאפר בחסד, אך גם נפש רדופה ע”י השדים של עצמה – עם היסטוריה של התמכרות לאלכוהול, סמים, מין ובעיות נפשיות. ייתכן שהשם הזה נשמע לכן פחות מוכר, אך אם אתן חזקות בזירת האינסטגרם, אתן בוודאי מכירות את האלטר אגו של רנץ – אלכסיס סטון, דמות הדראג שיצר.

אלכסיס סטון עבד על כולנו בניסוי חברתי מרתק

הדמות הזו? הו, היא שונה מאליוט באופן משמעותי. יש לה פה גדול, היא מסתבכת עם כל מיני שמות מוכרים בתעשייה (למשל ג’יימס צ’ארלס וג’פרי סטאר) והיא זוכה לתהילה ענקית ואינספור כותרות בכל האתרים והעיתונים הנחשקים ביותר. רק שאם פעם רנץ יצר כותרות בזכות היכולת המופלאה שלו להידמות באמצעות איפור לכל סלבריטאי שניתן להעלות על הדעת, החל מאוקטובר הוא עלה לכותרות בנסיבות קצת שונות: הוא הכריז במדיות שלו על מהפך דרסטי שהוא עומד לעבור באמצעות שורה של ניתוחים פלסטיים ומאותו רגע הפך לתאונת רכבת, שאי אפשר היה להפסיק לצפות בה.

אלכסיס סטון עבד על כולנו בניסוי חברתי מרתקכך הוא עבד על כולנו:

במשך שלושה חודשים זעזע רנץ את אומת האינטרנט כולה עם סיפור חריג לכאורה, על בחור נאה למראה בן 25 בסך הכל (ואפילו דוגמן לשעבר מיינד יו), עם היסטוריה של התמכרויות שמחליט דווקא בתקופה הרגישה ביותר שבה הוא בגמילה, לשנות לחלוטין את הפנים שלו. רנץ תיאר את ההחלמה שלו שלב אחר שלב, ענה על שאלות טכניות בנוגע לניתוחים שלו בסרטוני יוטיוב שהעלה ואפילו צילם סרטוני Get ready with me אשר באמצעותם הדגים כיצד הוא משיג את הלוק הייחודי שלו.

אלכסיס סטון עבד על כולנו בניסוי חברתי מרתק

בסרטונים הוא הסביר באריכות על כך שזו האסתטיקה שתמיד רצה וחלם עליה. כמו שאנשים רבים חולמים על הלוק של קיילי ג’נר, הוא הוסיף, החלומות שלו נדדו יותר לכיוון של ג’ואן ריברס המנוחה ובכך הוא ביקש לבחון את גבולות היופי המוכרים לנו כיום. התגובות נחצו לשתיים: חלק הביעו דאגה על הטיימינג המצער לכאורה בה בחר לעשות שינוי כל כך דרסטי וחלק לעגו לשינוי, קראו לו בשמות והפכו אותו לדמות רדופה באינטרנט.

אלכסיס סטון עבד על כולנו בניסוי חברתי מרתק

אלכסיס סטון עבד על כולנו בניסוי חברתי מרתקהחשיפה

השבוע התברר שהסאגה הזו שארכה בפועל שלושה חודשים לא הייתה יותר ממתיחה, אבל איזו מתיחה מורכבת זו הייתה: במשך שבועות עבד רנץ עם דיוויד מרטי, אמן אפקטים מיוחדים וזוכה אוסקר מברצלונה. השניים יצרו מסיכת גבס שאיפשרה לגנץ לקחת את אמנות הדראג שלו לשלב הבא. בסרטון החשיפה מתאר רנץ את תהליכי ההכנה לדמות, אך גם שפך את הקרביים שלו לא פעם במהלך קטעי הוידאו שהציג, שכן כזכור הוא בדיוק היה בשלבי גמילה טריים מאוד כשכל זה קרה.

רנץ הסביר בסרטון שקיבל תגובות איומות אחרי שעשה פילרים, בוטוקס וניתוח אף במציאות: כתבו לו שהוא הורס לעצמו את הפנים, שהוא מכור לניתוחים פלסטיים ושאר גידופים כמו שרק האינטרנט יכול לספק. הוא חבר למרטי כדי להעביר ביקורת על היחס שלנו כלפי ניתוחים פלסטיים וזה גם הנרטיב שהוא אימץ לעצמו במהלך המתיחה: אם גם ככה ביקרו אותו על כמה פילרים ועבודות בוטוקס בצורה כזו, אז כבר לא היה לו מה להפסיד ומוטב היה להשלים את הטרנספורמציה.

הפן השיווקי

אז מעבר לכך שזה גאוני לתכנן מתיחה כל כך מורכבת במשך כל כך הרבה זמן (הרי תחשבו שרנץ לא היה יכול להיראות בציבור בלי הדמות הזו עליו והיה צריך לגלם את התפקיד שלה בצורה מוחלטת) – היה לזה עוד היבט, היבט שיווקי. מסתבר שכל זה גם נעשה כאקט יחסי ציבור למסיכות בד שהוא עומד להשיק בשיתוף עם מותג בשם The Creme Shop. מסיכות הבד שזכו לשם Reinvention שהשניים עומדים להשיק, הן בעצם אלו שעמדו בבסיס הניסוי החברתי המעניין הזה, אז אם תהיתן מה יוצא לאלכסיס סטון מכל העבודה הקשה הזו – כנראה שלא מעט כסף ותהילה.

השאלות המוסריות

אין ספק שכל אחד רשאי לעשות לפנים ולגוף שלו מה שהוא או היא מוצאים לנכון ואין גם עוררין על כך שאף אחד לא ראוי לספוג בריונות ברשת. למרות שלדעתי המתיחה הזו הייתה לא פחות מגאונית, אני פחות מתחברת למסר שניסו להעביר באמצעותה ואפילו לניסיון לנרמל במובן מסוים ניתוחים פלסטיים. אני דווקא חושבת שההיפך הוא הנכון: ניתוחים פלסטיים וטיפולים אסתטיים כבר הפכו לנורמה במציאות של 2019, בוודאי בסושיאל מדיה.

במקום לקרוא ראיון נוסף עם דמות ציבורית מחו”ל או אפילו כאן בארץ על עלילות הבוטוקוס שלה, הייתי שמחה שהיו מנרמלים דווקא את התהליך הטבעי מכולם – התבגרות והזדקנות, שהפכו לסוג של מילות גנאי בפני עצמן במציאות של ימינו.