זה לא ממש מפתיע שנטפליקס בחרו לבחון את גבולות היכולת שלהם עם “מראה שחורה” – הסדרה שתמיד עסקה בהשפעות הטכנולוגיה על האנושות. אתמול, ה-28.12, הם שחררו יחד פרק אחד ויחיד ובו הצופים מתבקשים לבצע בחירות שונות המשפיעות על העלילה. כבר עכשיו מדובר באחד הפרקים המדוברים של השנה, אשר חלק מהמבקרים מגדירים כ”מאסטרפיס” וחלק תוהים האם זה אכן תחליף ראוי לעונה שלמה.

מראה שחורה - חוויה אינטרקטיבית בנטפליקס Fashion Tails

מה קורה ב- Bandersnatch?

אחרי עונה גרועה במיוחד, מראה שחורה נאלצו להעלות את הרף, מה שכנראה גרם להם לבצע את הניסוי הלא קונבציונלי הזה. Bandersnatch מתרחשת ב-1984, טיימליין שהפך להיות בגדר חובה בסדרות מוצלחות השנה. הסדרה עוסקת במתכנת משחקי וידאו צעיר שאמו נפטרה כשהיה בן 5 בתאונה טראגית והיחסים עם אביו מנוכרים משהו.

עד כה נשמע שגרתי, נכון? אז כאן אנחנו נכנסים לתמונה ונדרשים לבצע שורה של החלטות מהקטנות ביותר כמו מה יאכל גיבור העלילה לארוחת בוקר ועד להחלטות גדולות ומשמעותיות במיוחד שאותן לא אפרט מחשש לספויילרים. רק אציין שהשאלות הקיומיות שמעלה הסדרה בדרך כלל, מצליחות לעבור גם הפעם ואפילו חודרות מתחת לעור ברמה האישית: מצאנו את עצמנו מתמלאים בתחושת חרדה ופרנויה, מטילים ספק בכל בחירה שלנו מחשש שמא עשינו החלטות גורליות שיהרסו את חייו של גיבור הסדרה לנצח.

בשלב מסוים תהיתי האם ההחלטה שעשיתי לגבי ארוחת הבוקר היא זו שהשפיעה על כל שאר ההחלטות בהמשך כמו אפקט הפרפר וזה בדיוק מה שרוצים שתחשבו: לאורך כל הסדרה שותלים מסרים העוסקים בבחירה חופשית ועד כמה היא באמת שלנו, מה שגורם לנו כצופים ומבצעי ההחלטה כביכול לתהות לגבי זה בעצמנו. מיינד פאק אמיתי.

הפרק, או שאולי בעצם הסרט, הוא באורך שעה וחצי ומרגיש כמו הכלאה בין עונה קלאסית של “מראה שחורה” לבין “המופע של טרומן”. הוא צולם במשך 35 ימים ואפשר לקצר אותו נטו ל-40 דקות בהנחה שמבצעים בחירות שתואמות לנרטיב של הסדרה. הסרט, אפלולי ככל שיהיה, מספק גם כמה אתנחתות קומיות ולכן כל בחירה שלא תואמת את הנרטיב של הסדרה מחזירה אותנו אחורה כדי לבחור באופציה “הנכונה”.

מראה שחורה - חוויה אינטרקטיבית בנטפליקס Fashion Tails

ניסוי מוצלח או גימיק?

הגאוניות בבחירת קונספט שבו הצופים מחליטים על גורל הסדרה היא שזה שואב אותך פנימה ברמה האישית: יש 10 שניות בלבד לבצע כל החלטה שעלולה לשנות  לכאורה לחלוטין את הסיום. מי שנכנס לזה מספיק עמוק, לא מסתפק כמובן רק בלדעת מה הסוף שאותו הוא בחר אלא ירצה לדעת מהן בדיוק כל האפשרויות וההשלכות של כל ההחלטות אותן ניתן לבצע.

בסרט כל הזמן דיברו על כך שמשחק הוידאו שמבוסס גם על ספר מקדימים שניהם את זמנם. האם טלוויזיה אינטרקטיבית מקדימה גם היא את זמנה? אני לא רואה את זה כמשהו שעתיד לקרות בקרוב, אבל אין ספק שהניסוי של “מראה שחורה” הוכיח את עצמו כהצלחה ולו על סמך השיח שהוא מעורר ברשת. מהבחינה הזו, לגמרי מדובר בחוויה שתמשיך איתנו הלאה כמו הפרקים הכי אייקוניים של הסדרה שזכורים לנו עד היום.

מראה שחורה - חוויה אינטרקטיבית בנטפליקס Fashion Tailsיחד עם זאת, אני כן חושבת שהרעיון הזה הופך למעייף לקראת הסוף ולא באמת מהווה תחליף לעונה שלמה שעשויה היטב, כמו זו שראינו מ”מראה שחורה” בתחילת הדרך. האם זו צפייה והתנסות חובה? בהחלט כן. האם זה מאסטרפיס טלוויזיוני כפי שרבים מיהרו להגדיר אותה? פחות, אבל כאמור, זה ניסוי שצלח היטב ואני שמחה שנטפליקס תמיד חושבים על הדבר הבא.

Bandersnatch של מראה שחורה משודרת כעת בנטפליקס.