כשאני מקבלת לידי בקבוק חדש של בושם, מעניין אותי הסיפור שעומד מאחוריו. אני לא מדברת בהכרח על הסיפור השיווקי שיצרו במותג במטרה להפגיש אותו עם הקהל הרחב אלא לעובדות המעניינות מאחורי הקלעים ותהליכי העבודה עליו. כגיקית של רכיבים, אני מוצאת שהסקרנות שמאפיינת את הרגלי הקניות שלי בתחום הטיפוח, מלווה אותי גם לתחום הבישום ומהווה חלק בלתי נפרד מחוויית השימוש שלי.

פעם חשבתי שהנתונים הללו בוודאי מעניינים רק אותי, אבל כעת כתעשיית בישום הנישה מאיימת לתפוס נתח שוק של 10% מכלל עולם הבישום עד 2020, אני מבינה שעוד אנשים כמוני מחפשים את הסיפור שמאחורי הבקבוק ואת התרכובת הייחודית היוצרת ניחוח אותו לא ניתן להריח על כל אישה אחרת ברחוב. בשנה האחרונה האהבה שלי לבשמי נישה העמיקה אפילו יותר ולכן בטיימינג מושלם, קיבלתי לידיי לא פחות משלושה בשמים חדשים מבית Lalique.

בואו נדבר היסטוריה

רנה לליק הוא האיש שמאחורי המותג Lalique ובמובן מסוים הוא חולל שינוי בעולם הבישום כפי שהיה מוכר דאז. לליק מגיע בכלל מתחום ייצור זכוכיות ואת החנות הראשונה שלו הוא פתח בשנת 1905 בפריז, בה הוצגו תכשיטים ועבודות זכוכית שיצר. העבודות שלו לכדו את תשומת הלב של פרנסואה קוטי, איש עסקים מעולם הבישום שהציע ללליק לעצב לו תוויות לבקבוקי הבושם שלו ובהמשך גם לעצב את הבקבוקים עצמם. שיתוף הפעולה שלהם סימן את הפעם הראשונה שבה נוצרו עיצובים ייחודיים שהבדילו את הבשמים זה מזה והקונספט זכה להצלחה גדולה. תחשבו כמה עיצובי בשמים שונים ומשונים יש לכן באוסף? מטורף לחשוב שהכל התחיל מההברקה הזו ומשיתוף פעולה עסקי מוצלח בן כל כך הרבה שנים.

היכרות עם מותג בישום הנישה Lalique Fashion Tails

זה אחד מבקבוקי הבושם המקוריים של Lalique בסגנון הארט דקו, תזכרו איך הוא נראה כי תפגשו אותו בקרוב שוב (המקור מכאן).

בכל השנים שחלפו מאז, המותג Lalique המשיך להיות מוכר בצרפת ומחוץ לגבולותיה, הודות לאמנות בזכוכית, תכשיטנות ועבודה עם קריסטלים. למעשה, רק ב-1992, התווספה למגוון של המותג גם קולקציית בישום ומאוחר אפילו יותר התווספו גם עבודות אמנות שהן אינן מזכוכית. כל זה קרה אגב, הרבה אחרי מותו של לליק בשנת 1945.

היכרות עם מותג בישום הנישה Lalique Fashion Tails

ההשקה החדשה מבית Lalique

בסוף 2018 הושקה שלישיית בשמים חדשה מבית Lalique בשם LES COMPOSITIONS PARFUMÉES, במחווה לבקבוקי הבושם הנוסטלגיים של Lalique אבל עם טוויסט עכשווי והם למעשה מוגדרים כבשמים המתאימים לאישה המודרנית. מי היא האישה המודרנית הזו? מה מאפיין אותה? אני בטוחה שלכל אחת מאיתנו יש הגדרה שונה לעניין. לתפיסתי, האישה המודרנית היא כאמור, זו שמעניין אותה לקבל ערך מוסף ולהעמיק קצת מעבר למידע שמספקים לה.

היכרות עם מותג בישום הנישה Lalique Fashion Tailsהשלישייה החדשה מבית Lalique מתאפיינת כל אחת בצבע שונה שמנסה להעביר במידה מסוימת את מהות הבושם:

+ Electric Purple – הסגול שבחבורה, מבוסס על תווי גרגרי יער עם אשכולית, מנטה, עלי סיגלית, אזוב ופטצ’ולי. על אף שהתווים הפירותיים מורגשים היטב, השילוב עם הפטצ’ולי והניחוח העצי מונעים מהבושם להפוך לפירותי קלאסי ואני מוצאת שזה מעניק לו טוויסט מעניין ומורכב יותר.

+ Pink Paradise – הורוד שבחבורה, מבוסס על תוויים הדריים עם יסמין ומאסק. התוצאה המתקבלת היא של ניחוח ימי מלוח משולב עם ריח פודרתי נקי. זה אגב, הבושם האהוב עליי בחבורה.

+ Sweet Amber – הזהוב שבחבורה, מבוסס על ענבר בשילוב עם תווי גורמה כמו וניל ואניס, בתוספת לזר של פרחים לבנים כמו היסמין. אני מוצאת שהשם שלו קולע לבושם באופן מדויק, כי ממש מרגישים את תווי הענבר יחד עם המתיקות, שילוב שיוצר ענבר מאוד קרמי ולא שגרתי. השילוב ביניהם מרגיש לי מאוד נוסטלגי, באופן שממש מתחבר לי לכל היסטוריית הבישום של Lalique עלינו דיברנו בתחילת הפוסט. אני בהחלט חושבת שהוא הנועז שבחבורה, בעוד השניים האחרים רכים ונשיים יותר.

היכרות עם מותג בישום הנישה Lalique Fashion Tails

היכרות עם מותג בישום הנישה Lalique Fashion Tails

מאחורי הקלעים של הבושם

עוד נקודה מעניינת היא ששלושה אנשים שונים רקחו את שלושת הבשמים הללו: Nathalie Lorson רקחה את Electric Purple, בעוד ש- Ane Ayo יצר את Pink Paradise ואילו Philippe Romano יצר את Sweet Amber. שלושתם ניסו לגשת ליצירת הבושם מעולם התוכן שלהם: Ane Ayo הספרדי, יצר ניחוח שניסה לדמות את מולדתו שיש בה את המליחות בשילוב עם הריח ההדרי (למעשה, בשמים אקווטיים הם סוג של המומחיות שלו).

היכרות עם מותג בישום הנישה Lalique Fashion Tails

היכרות עם מותג בישום הנישה Lalique Fashion Tails

Nathalie Lorson לעומת זאת, ראתה בבושם שיצרה, ה-Electric Purple בכלל כמחווה לרנה לליק ולעבודתו המקורית, כך שמעניין מאוד לראות איך כל אחד לקחת את זה למקום אחר לגמרי. ברזומה שלה אגב, אפשר למצוא שורה ארוכה של בשמים שיצרה עבור Lalique מה שיכול להסביר את המחווה שבחרה ליצור הפעם, כמו גם עבודה עבור מותגי בישום נוספים כמו Le Labo וג’יבנשי.

היכרות עם מותג בישום הנישה Lalique Fashion Tails

שלושת הבשמים מכילים שילוב של תווים טבעיים יחד עם תווים מולקולריים. אותו Electric Purple כאמור, מבוסס על תו סינטתי של גרגירי יער ואילו ב- Pink Paradise אפשר למצוא את המולקולה הטרנדית Iso E Super המעניקה לבושם ניחוח עצי וקטיפתי.הסיבה שבגללה יצרו את המיקס הזה בין הטבעי למולקולרי, היא משום שבמותג מאמינים שהשילוב מוסיף לא רק עומק לתווי המפתח שנבחרו כדי להוביל את כל אחד מהבשמים, אלא גם משדרגים את האיכות של כל אחד מהם.

היכרות עם מותג בישום הנישה Lalique Fashion Tails

היכרות עם מותג בישום הנישה Lalique Fashion Tails

לסיכום, אני חושבת שעולם התוכן של כל אחד מיוצרי הבשמים מורגש היטב בכל אחד מהניחוחות שנבחרו לבסוף. הייתי ממליצה לגשת להריח את הבשמים בלי דיעות מוקדמות לגבי התווים שהזכרתי, משום שבכל אחד מהם “הלבישו” על אותם תווים פותחים גם שילובים (טבעיים ומולקולריים) שהפכו את הבשמים למורכבים יותר. אני לגמרי חושבת שכל אחד מהבשמים עומד בפני עצמו, אך גם יחד הם יוצרים גם קולקציה מעניינת, שבה כל חובבת בישום נישה יכולה למצוא את עצמה לפחות באחד מהניחוחות.

עלות כל בושם היא 184$ וניתן לקנות אותם בג’יימס ריצ’רדסון דיוטי פרי. איזה בושם אתן סקרניות לנסות?

* פוסט זה נוצר בשיתוף פעולה תכני מסחרי עם ג’יימס ריצ’רדסון דיוטי פרי