הרבה פעמים קוראות שואלות אותי “איך אני יודעת לפענח רכיבים של מוצר מסוים? זה נראה לי ממש מסובך!”. אז בואו ואגלה לכן סוד: גם אני לא יודעת לפענח בעצמי את כל הרכיבים הקיימים בעולם הביוטי ונחשו מה? זה ממש לא הכרחי! למרות זאת, נדירים המקרים שבהם לקח לי יותר משתי דקות להבין האם מוצר מתאים לצרכים שלי או לא ונדירים המקרים שבהם נדרשתי לחפש באופן ידני כל רכיב ורכיב בנפרד, מתוך רשימה של עשרות רכיבים.

אני תמיד אומרת שעולם הטיפוח צריך להיות בסך הכל כייפי ופשוט להבנה, כי אם הוא מרגיש מסובך – ייתכן מאוד שאנחנו מסבכות אותו שלא לצורך. עומד לרשותנו כלי מדהים והוא האינטרנט, שבתוך כמה הקלקות יכול לספק לנו את כל המידע שדרוש לנו לגבי מוצר מסוים גם מבלי שנחזיק בתואר בכימיה ונבין בעצמנו מה המשמעות של כל רכיב בעצמנו. הנה הטכניקות שלי:

לא להסתפק בפחות מרשימה מלאה – בכל מוצר טיפוח בוחרים להבליט רכיבים מסוימים כחלק מאסטרטגיית השיווק. זה לא בהכרח אומר שלרכיבים האלה יש ערך משמעותי בפורמולה כי יש כל מיני פקטורים שמשפיעים על כך. למשל סרום חומצה היאלורונית במציאות של ימינו עלול בפועל להכיל כמות מזערית ולא משמעותית של חומצה היאלורונית והדוגמאות לכך רבות, למה בכל זאת ישווקו אותו כך? כי חומצה היאלורונית היא רכיב טרנדי שרובנו כבר יודעים לזהות. לכן אל תסתפקו רק בתיאור המוצר שבוודאי מבטיח ניסים ונפלאות אלא תמיד התעקשו לראות את רשימת הרכיבים המלאה. בימינו כל אתר שמכבד את עצמו מצרף אופציה לצפות ברשימת הרכיבים גם אם היא מונה עשרות רכיבים.

המדריך לפענוח רכיבים

(התמונה מ-Getty Images)

האתר Cosdna – אחד האתרים הכי שימושיים ולמעשה זה ששמור בראש המועדפים שלי. אתר מהימן שאפשר להזין לתוכו כמעט כל מוצר שקיים בעולם הטיפוח (כולל מוצרים ממש חדשים וגרסאות מחודשות של פורמולות) ולקבל כפלט ניתוח של הרכיבים עם דירוג הפוטנציאל שלהם לגרות את העור. גם אם אתן חדשות לחלוטין בעולם הטיפוח ולא מזהות באופן עצמאי שום רכיב – האתר הזה יעזור לכן לעשות סדר במוצרים ועם הזמן תגלו שאתן מזהות בזכותו יותר ויותר רכיבים מועילים ורכיבים מזיקים.

האתר BeautyPedia – מדובר באתר אינדקס דומה אך שונה מבית היוצר של מותג הטיפוח של Paula’s Choice. האתר לא מכיל מגוון ענקי של מוצרים כמו הקודם ולא תמצאו שם דירוג של רכיבים אלא ניתוח כללי של הפורמולה עצמה בשל כך, האתר הוא זה שמספק עבורכן בעצם את השורה התחתונה לגבי המוצר ולא מאפשר לכן להחליט לבד לפי ניתוח הרכיבים. מצד אחד זה נוח, כי Paula’s Choice הוא אכן מותג מאוד אמין ומצד שני – זה אתר שאמור לספק ידע שימושי לגבי מותגים מתחרים תוך שהוא מקושר למותג מסחרי, על כך המשתמע מכך. זה אומר שהם נוטים לקטול הרבה מאוד מוצרים שלא לצורך או על סמך אג’נדת הטיפוח המאוד ספציפית שלהם וזה אומר שאי אפשר להסתמך על הדיעות שלהם ב-100% אבל זה עדיין אתר שמעניק אינפורמציה ויכול להיות שימושי.

פורמולות מצומצמות – יש פורמולות שאין שום צורך להריץ לגביהן חיפוש מרוב שרשימת הרכיבים כל כך מצומצמת ופשוטה להבנה. אתן יודעות מה? הן עדיין הפורמולות האהובות עליי כי זה בדרך כלל סימן לכך שהצליחו להגיע למוצר טוב במינימום רכיבים אפקטיביים. רשימת רכיבים ענקית היא ממש לא אינדיקציה לטיב המוצר וזה לגמרי מקרה שבו האורך לא קובע! יש היום מספיק מוצרים עם רשימת רכיבים פשוטה להבנה כך שגם אם אתן לא הכי בקיאות ברכיבים ובטיפוח – תוכלו להבין את הרשימה מבלי להיעזר במילון. למשל:

(רשימת הרכיבים של Rose Plus Booster מבית MV Organics)

מותגים שאפשר לסמוך עליהם – מלמדים אותנו להיות סופר חשדניים כלפי כולם בעולם הביוטי, נכון? אז לא, יש מותגים שאני יכולה לומר שאני יכולה לסמוך עליהם בעיניים עצומות. מותגים שאני יודעת שלא משנה מה, לעולם לא יוסיפו רכיבים שלא לצורך שיכולים להזיק לעור כי זה פשוט לא חלק מאג’נדת הטיפוח שלהם. דראנק אלפנט הם דוגמה מאוד קיצונית לזה כי הם למשל מתנגדים גם לרכיבים שלי באופן אישי אין בעיה איתם (שמנים אתריים, סיליקונים וכו’) אבל אפשר להוסיף לרשימה גם את MV Organics, את PAI, את אינדי לי, את Antipodes ואפילו את אנדלו אם אתן מחפשות אלטרנטיבה נוחה יותר במחיר. זה לא אומר שאני קונה מהם מוצרים בלי לבחון בכלל את רשימת הרכיבים כי אחרי הכל אני רוצה להבין מה אני קונה והאם לרכיבים יש ערך עבור העור שלי, אבל זה אומר שלא אתעכב שם על כל רכיב כי ברור לי מעל לכל ספק – שאלו יהיו רכיבים שאפשר לסמוך עליהם.

מקווה שהפוסט היה מועיל!