אז איפור נקי, בואו נדבר על זה. אתן יכולות להגדיר את זה כאיפור ירוק, איפור טבעי: כך או כך, ההגדרה של איפור מהז’אנר היא אחת – איפור שנוצר ללא רכיבים רעילים. הכוונה לאיפור טבעי מבוסס על שימוש ברכיבים נקיים בלבד שמוצו והופקו בצורה אתית כדי לשמור על עור בריא, גוף בריא וסביבה נקייה. ההגיון בשימוש באיפור נקי אומר שאם אנחנו כל כך מתעניינות בטיפוח (ואם אתן כאן יש סיכוי טוב שזה אכן מגדיר אתכן), אז זה קצת משונה לעשות אחר כך שימוש במוצרי איפור שמבוססים על כל מיני רכיבים בעלי פוטנציאל להזיק ולגרות את העור.

האמנם? אז הנה השנקל שלי בנושא: אני מתעניינת באיפור נקי יותר ויותר לאחרונה, כחלק מהעניין הכללי שלי גם בטיפוח נקי. אך כפי שבטיפוח לא עברתי לחלוטין ל-100% נקי, סביר להניח שגם באיפור זה לא יקרה. הרבה מכן שואלות אותי מה זה בעצם “נקי” כי הרבה פעמים אני גם מתייחסת לפורמולה כ”נקייה” בסקירות שלי או לחילופין “לא לחלוטין נקייה”. אז ככה: הכוונה לפורמולות שלא מכילות כל מיני רכיבים שלא לצורך, שמטרתם היא לשפר את המרקם, לשפר את העמידות, לשפר את הריח וכו’ – מה שמאוד נפוץ בקוסמטיקה של ימינו. קוסמטיקה נקייה לא תכיל בתוכה למשל פראבנים, SLS ורכיבי בישום (אלא אם כן מקורם משמנים אתריים).

הגישה שלי אם כן, נופלת איפשהו שם באמצע: יש רכיבים שאני מעדיפה לא למצוא ברכיבי הטיפוח שלי כמו למשל את אותם הפראבנים ויש רכיבים שלא מפריעים לי בכלל כמו סיליקונים (מה שתואם אגב, את הגישה הרווחת בקוריאה, מכיוון שנפוץ מאוד למצוא שם מוצרי טיפוח המכילים סיליקון). אני רוצה להיות מודעת לגבי מה שאני מורחת על הפנים אבל אני לא רוצה להגביל את עצמי עד לרמה שלתפיסתי, תוציא את הכיף מההתעסקות בביוטי.

במקביל, אני גם רוצה להעלות את המודעות לטיפוח ואיפור נקיים כי כאמור, הם בריאים יותר לעור ולאיכות הסביבה והם לא מנוסים על בעלי חיים והם בדרך כלל גם טבעוניים (מובן שצריך לבחון כל מותג וכל מוצר לגופו) כך שזה מועיל לכל כך הרבה גורמים במקביל, אז למה לא לתמוך בז’אנר הזה?

היכרות עם איפור טבעי נקי Fashion Tailsלאחרונה השקעתי בכמה וכמה מוצרי איפור נקיים כולל גם נציגות ישראלית מרשימה ביותר, אז בואו נערוך איתם היכרות, שאל ווי?

היכרות עם איפור טבעי נקי Fashion TailsILIA – אחד המותגים שהייתי סקרנית לגביהם כבר תקופה ארוכה מכיוון שהוא מוכר במוצרי מולטי-סטיק שהם מוצרים קרמיים אשר ניתן לעשות בהם שימוש בכל מיני אזורים בפנים ואתן יודעות כבר כמה אני אוהבת מוצרי סטיק רב תכליתיים. לכן, החלטתי להשקיע דווקא בפלטה של המותג מכיוון שהיא מכילה כמה ממוצרי הדגל שלהם ולרוב זו דרך טובה להתנסות בכמה מוצרים במקביל.

שמה של הפלטה הוא Summer Essential Face Palette ואני מוצאת שהם אכן קלעו בבחירת הגוונים עם שני סמקים קרמיים: אחד ניוד מאובי ואחד ורוד מעושן, מוצר נוסף שיכול לשמש משהו בין ברונזר לסומק וכצללית אפילו – והיילייטר בגוון יחסית ניטראלי. הפורמולה של מוצרי הקרם היא על הצד היבש יותר ושקפקפה. האם היא ניתנת לבנייה? תיאורטית כן, אם כי בפועל קיימת סכנה שכמה שכבות של המוצר “ירימו” את המייקאפ הנמצא מתחת. באופן כללי אני מוצאת שהרבה ממוצרי האיפור הטבעיים מתאימים גם יותר ליצירת מראה טבעי ופחות יתאימו למי שרוצה לאמץ מראה דרמטי או מודגש ולכן במקרה הזה הייתי אומרת: תאמצו את השקפקפות!

ניתן להזמין כאן.

היכרות עם איפור טבעי נקי Fashion Tails

Lilah B. – מותג שנחשפתי אליו לראשונה רק בקיץ האחרון והאריזות הכבדות והמענגות אסתטיות הן שמשכו אותי אליו. הזמנתי סומק קרמי בגוון B.Lovely שגם הוא מוצר מולטי טאסק שיכול לתפקד גם בתור שפתון ואילו הגוון שלו הוא גוון ניוד – חום אך לא על הצד הגרנג’י. הפעם מדובר בפורמולה הרבה לחותית יותר (אם כי לא מדי) ופיגמנטית. החיסרון העיקרי הוא שמדובר במותג שמגיע עם תג מחיר יחסית יקר מאוד עבור מוצר שהוא אמנם ארוז בצורה מרשימה כאמור אך התוכן שלו מאוד דומה לכל סומק קרמי אחר.

ניתן להזמין כאן.

היכרות עם איפור טבעי נקי Fashion Tails

RMS – מותג נוסף שגיליתי השנה והתאהבתי בו לגמרי. מותג עם בחירת גוונים מדויקת ופורמולה לחותית בדיוק אבל בדיוק במידה שאני אוהבת ובמקביל גם פיגמנטית במידה הנכונה. ההיילייטר של המותג ה- Living Luminizer הפך לקאלט בקרב חובבות ביוטי נקי, אך גם שווה לציין את סדרת מוצרי ה- Lip2Cheek, כאשר שלי הוא בגוון Beloved. מכיוון שהגוון שבחרתי הוא כל כך פיגמנטי, אדום וכמעט מבהיל – אני מוצאת שעל הלחיים צריך ממש לטשטש אותו היטב ולכן הוא מצריך קצת יותר עבודה מבדרך כלל, אבל השפתיים הוא מרהיב ביותר. כמו כן, אני סקרנית לנסות את הקונסילר של המותג שגם הוא נחשב למוצר קאלט בפני עצמו. בקיצור, אחד הפייבוריטים שלי בקטגוריה.

ניתן להזמין כאן.

היכרות עם איפור טבעי נקי Fashion Tails

ד”ר האושקה ו-Perricone MD – איכשהו קרה ששני ברונזרים נוזליים טבעיים הסתננו לתוך אוסף האיפור שלי בחודשים האחרונים. ד”ר האושקה ידועה בעיקר כמותג טיפוח לפנים ולגוף, אך יש בליין גם כמה מוצרי איפור וה- Translucent Bronzing Tint הוא המוכר בהם. הוא מגיע בגודל עצום עם משאבה מכיוון שהוא יכול להתאים לשימוש גם לאזור הגוף ולא רק לפנים.

Perricone MD הוא מוצר שמכיל בליין גם כמה מוצרי טיפוח אך ידוע להיפך, דווקא בגלל מוצרי האיפור מליין ה-No Makeup, Makeup. הכרתי אותם בזכות סרטון של ליסה אלדרידג’ המלכה האם שהפיקה תוכן אודות איפור בלתי נראה על העור והתרשמתי מהמוצרים  בהם השתמשה. דווקא למוצר הזה ספציפית קצת פחות התחברתי, גם כי אני מרגישה שהגוון לא מספיק מדויק, גם כי הוא מגיע עם פיפטה שהיא לדעתי מעצבנת לשימוש וכי לדעתי קשה יותר לפזר אותו על העור בצורה הרצויה משתי הסיבות שהזכרתי.

המוצר של ד”ר האושקה מוצלח בהרבה גם מבחינת הפורמולה וגם מבחינת הגוון, כמו כן, הרבה יותר קל לערבב אותו עם המייקאפ או לעשות בו שימוש כבסיס אם אתן רוצות ליהנות ממראה שזוף ובריא יותר בימי הקיץ נניח. כך שהמוצר הזה מקבל ממני דוז פואה והמוצר של Perricone MD? פחות. יחד עם זאת, לא שוללת לנסות מוצרים נוספים מהליין.

את המוצר של ד”ר האושקה ניתן להזמין כאן ואת המוצר של Perricone MD ניתן להזמין כאן.

היכרות עם איפור טבעי נקי Fashion Tails

OLIO E OSSO – מותג נישתי ביותר שמוצר הדגל העיקרי שלו הוא באלם שמגיע במגוון גוונים, שלי הוא גוון 5 שהוא מעין סלק כהה. מדובר במולטי באלם שמכינים בעבודת יד בכמויות קטנות ביותר עם כמה שפחות עיבוד. המוצר מכיל תערובת של שמנים אתריים, שמן זית ושמן שיאה. הוא גם מכיל פיגמנט קל ביותר וזו הסיבה שמגדירים אותו כמולטי באלם: בהתאם לגוון הנבחר, ניתן לעשות בו שימוש על השפתיים כמובן, אך גם על הלחיים ואפילו העפעפיים.

הוא מוגדר כמשהו בין מוצר טיפוח לבין מוצר איפור אם כי לדעתי ההגדרה הזו קצת מוגזמת, כי בתור מוצר איפור הוא שקפקף ברמה שהיא מוגזמת אפילו במונחים שלי. יחד עם זאת, כבאלם לשפתיים הוא מאוד מענג ומגיע עם פורמולה מאוד עשירה ויוקרתית – וגם עם ניחוח משובח, כך שאני נהנית מהשימוש בו מאוד.

ניתן להזמין כאן.

היכרות עם איפור טבעי נקי Fashion Tails

Kosas – מותג שפרץ לעולם הביוטי בסערה לאחרונה הוא KOSAS, אשר השיקו בסוף הקיץ את אחד המוצרים הכי מסקרנים שיצא לי להיחשף אליהם: שמן פנים עם פיגמנט. נמשכתי למוצר מכיוון שבעיניי מדובר בקונספט פורץ דרך והייתי סקרנית לגלות האם הוא גם עובר את מבחן המציאות ולא נשאר מרשים רק על הנייר. אז ככה, גם במבחן התוצאה מדובר במוצר מעניין מאוד: הוא מלווה בריח עשבי מאוד חזק, כמו של שמן פנים בוטאני לכל דבר ועניין. הוא מגיע באריזת פלסטיק לחיצה וידידותית לנסיעות, אותה צריך לשקשק היטב לפני השימוש כי החומר מאוד נוזלי.

יש לי כמה תובנות מעניינות לגבי השימוש במוצר: ראשית, עליי הוא לא עובד בשילוב עם שום פריימר כי הוא פשוט מתכדרר כשאני מניחה אותו מעל בסיס כלשהו. שנית, להבדיל מבסיסים אחרים אותם אני מניחה עם ביוטי בלנדר, אני מוצאת שביוטי בלנדר הפעם פשוט סופגת יותר מדי חומר ולכן עדיף לעבוד עם הידיים או עם מברשת. כמו כן, מכיוון שמדובר בשמן, אני מוצאת שמוטב להניח כמה דקות לשמן להתקבע ולהתייבש קצת על העור לפני שממשיכים למוצרי פנים נוספים.

הכיסוי שמעניק המוצר מפתיע בכך שהוא עומד בקנה מידה עם כל מוצר BB או CC אחר על אף המרקם הייחודי שלו ונקודה נוספת שמפתיעה היא שלמרות שמדובר בשמן, הוא מתאים בהחלט לשימוש גם לעור מעורב ושמן. אני יכולה לומר לכן שהתחלתי את ההתנסות בו דווקא בעונה הטריקית מכולן למוצר כזה – בקיץ ומצאתי שבגלל שהוא בעל מרקם של שמן, הוא נטמע אל העור ולא נוזל ממנו גם כשחם במיוחד.

יתרון נוסף של המוצר הוא שיש לו כמובן תועלות סקין קייר היות והוא מכיל בתוכו שמן אבוקדו, שמן ורדים, שמן חוחובה ורשימה ארוכה של רכיבים בוטאניים כמעט בדומה לשמן פנים רגיל (הוא מכיל גם סיליקון למשל, כדי להתאים את המרקם שלו כבסיס לאיפור).

לסיכום, מוצר מעניין מאוד שדורש יחסית הרבה ניסוי וטעייה ובהחלט לא מתאים למשתמשת מתחילה.

ניתן להזמין כאן.

היכרות עם איפור טבעי נקי Fashion Tails

מינרלז- מותג שאני עוקבת אחר הפעילות שלו שנים על גבי שנים הוא מינרלז. העוקבות הקבועות בוודאי זוכרות פוסט שהעליתי בתחילת הקיץ אודות המותג ואני מודה שהוא היה זה שהצית את הסקרנות המחודשת שלי לגבי איפור טבעי. בכל התנסות שלי עם מינרלז לאורך השנים גיליתי מוצר נוסף מהליין שאהבתי: פעם אלה היו המברשות הסינתטיות המעולות של המותג (שמשמשות אותי עד היום), פעם אלה היו פודרות הקיבוע וההארה – ובפעם האחרונה אלה היו הצלליות האבקתיות המתאפיינות בפיגמנט מרהיב ויכולת טשטוש נוחה.

להבדיל מכל המוצרים ברשימה המגיעים במרקם קרמי, הפעם יש לנו עסק עם איפור מינרלי המגיע בתפזורת. אני יודעת שלא כולן אוהבות לעבוד עם מוצרים בתפזורת וגם לי לא תמיד יש את הסבלנות הנדרשת לכך, אני מודה, אך אני מוצאת שהמוצרים של מינרלז לגמרי שווים את ההשקעה. חוץ מעניין מחודש באיפור טבעי, הצלליות של מינרלז הציתו בי עניין מחודש למשחקים עם צלליות וגוונים, אחרי שבמשך תקופה ארוכה הסתפקתי במראה מינימליסטי בלבד. כיף של מוצרים והזדמנות לתמוך במותג איפור שהוא לא רק טבעי, אלא גם מקומי.

ניתן להזמין כאן.

עוד כמה דברים שחשוב לציין לגבי איפור טבעי: בדומה לאופנה אתית, גם איפור טבעי נוטה להיות יקר יותר בהשוואה למותגי איפור מסוימים (בטח בהשוואה למותגי דראגסטור). כמו כן, מאחר שנעשה שימוש מועט ברכיבים משמרים והרבה מהמוצרים הם קרמיים, גם חיי המדף שלהם נוטים להיות קצרים יותר בהשוואה למוצרי איפור רגילים.

היתרון הוא שקיים מוצרי איפור טבעי נפוצים יותר ויותר ולכן ניתן למצוא אותם באתרים כמו קאלט ביוטי ו-Space NK וגם באתרים שמתמחים בביוטי טבעי כמו Content Beauty, Alyaka Beauty ו- Naturisimo שלרוב גם מציעים משלוח חינם לארץ ללא הגבלת מינימום קנייה. אפילו ספורה הקימו לאחרונה מחלקת ביוטי נקייה. אמנם יש שאומרים שההגדרות שלהם לגבי ביוטי נקי הן קצת רופפות ובכל זאת, זה מהלך מגניב בעיניי.

מה דעתכן לגבי איפור טבעי? מתעניינות? שוקלות לאמץ?