חוץ מהחלוקה המוכרת לסוגי עור כמו עור מעורב, שמן ויבש, ישנה חלוקה נוספת שלא תמיד אנו נוטים להתייחס אליה והיא עור רגיש אל מול עור רגיל שלא נוטה לרגישויות מיוחדות. בפוסט הבא ננסה להבין אחת ולתמיד האם סוג העור שלך רגיש ואם כן – כיצד עלייך לטפל בו וחשוב מכך, מה לא כדאי לך לעשות ובאילו מוצרים בהחלט לא כדאי לך להתנסות.

סימנים שיש לך עור רגיש

– את חוששת מהתנסות עם מוצרים חדשים: מכיוון שאת יודעת שהרבה מהם גורמים לך להתפרצות פצעונים, לאדמומיות, גירודים ואפילו תחושה של צריבה של ממש. כמו כן, מוצרים בעלי רכיבים מאוד אגרסיביים ומוצרים בעלי רכיבי בישום נוטים לגרום לך לתופעות שציינתי. הכוונה אגב היא לא לרגישות ספציפית לרכיבים מסוימים כמו נניח אלרגיה לחומצה סליצילית. אם ידועה רגישות לרכיב מסוים, זה אומר שהעור רגיש ספציפית לרכיב הזה אבל זה לא בהכרח הופך את העור לרגיש באופן כללי.

– את סובלת ממצבים בריאותיים נוספים שנקשרים גם עם רגישות העור כמו אקזמה, אסטמה, אלרגיות לאוכל וכד’. אמנם זה לא כלל מחייב, אבל אם את רגישה באופן כללי, זה עלול להתבטא גם לרגישות במצב העור שלך.

– העור שלך מגיב גם לשינוי בתנאים הורמונליים ואפילו חיצוניים: מצבים של סטרס, שינויים קיצוניים במזג האוויר וכו’. אם העור שלך מגיב בצורה כזו אז בהחלט ייתכן שאת בעלת עור רגיש.

מה עושים כשיש עור רגיש?

– שגרת הטיפוח צריכה להתמקד בהזנה וחיזוק ההגנות הטבעיות של העור.

– רכיבים שיכולים להועיל לעור רגיש: Cica, centella asiatica, ורדים- רכיבים שנועדו להרגיע את העור.

– להתמקד בקולקציה מצומצמת אך אפקטיבית של מוצרים, כולל מוצרים המיועדים למצבים שבהם העור משתולל והורמונלי במיוחד. היום ניתן למצוא סדרות שלמות של מוצרים המיועדות לעור רגיש כמו למשל מוצרים של PAI ושל MV Organics

פוסטים נוספים שכדאי לקרוא בנושא:

– חמישה רכיבים שמסייעים להתמודדות עם אקנה ולא הכרת (כי הרבה מהם מעולים גם לעור רגיש)

– תפריט טיפוח לעור הורמונלי

מה לא לעשות כשיש עור רגיש?

– לקנות כל מוצר טיפוח שמסקרן אותך

– לקנות מוצרים עם רכיבי בישום/ רכיבים בעלי פוטנציאל לגרות את העור (למשל SLS)

– להימנע לחלוטין מחומצות: את לא חייבת להתנסות בחומצות אם הן מפחידות אותך אבל בהחלט אפשרי שתמצאי את החומצה המתאימה לך כמו למשל חומצה מנדלית שהיא מורכבת מהמולקולות הגדולות ביותר ולכן נחשבת לעדינה מבין החומצות הכימיקליות.

– בשום פנים ואופן לא לייבש את העור ולא לעשות שימוש במוצרים אגרסיביים שיכולים להשאיר את העור מתוח.

לסיכום, כמה מוצרים מומלצים לבעלות עור רגיש: