בתחום הטיפוח, מסיכות הן המכנה המשותף הרחב ביותר בקרב קהילת המשתמשות. נדמה שלא משנה עד כמה אנחנו מתקדמות או מתחילות, האם רוטינת הטיפוח שלנו כוללת עשרה שלבים או מדובר בשגרה מינימליסטית – יש משהו שעליו לא נוכל לוותר וזהו ריטואל המסיכה. בכוונה השתמשתי במילה “ריטואל” משום שיותר מכל, הטיפול במסיכה נתפס כאקט של אהבה עצמית, כחלק מתנועת ה-Self Care שחלחלה בקרב דור המלניאלס בשנים האחרונות.

אם פעם כדי לטפל בעצמנו היינו חוסכות לטיסה בחו”ל או יוצאות עם חברות לבילוי בפאב, היום חלחלה ההבנה שאלו הם צעדים קטנים של אהבה עצמית שלבסוף מגדירים את האופן שבו אנחנו מטפלות בעצמנו ומה טיפולי יותר ממסיכה? נוכחתי בעצמי לגלות עד כמה מסיכה היא הרבה יותר מעוד שלב בטיפוח, במהלך כל החודש האחרון כשלא חשתי במיטבי: היה נחוץ לי זמן לעבור איפוס מחדש ולחזור להשתמש שוב במסיכות, בעוד שאת שלבי הליבה של שיגרת הטיפוח שלי יישמתי ללא תלות במצב רוחי. זו כנראה ההוכחה האולטימטיבית לכך שהזמן שלנו עם מסיכה על הפנים הוא גם הזמן שלנו עם עצמנו ולכן מדובר בשיקוף של הלך הרוח שלנו לכל דבר ועניין.

הבשורה מקוריאה

כמו דברים רבים בתחום הטיפוח, גם מסיכות הפנים ובפרט מסיכות הלחות הגיעו אלינו מקוריאה. למעשה, הקוריאניות כל כך אוהבות עור קורן ומלא בלחות עד שיש להן מושג שממחיש זאת – Chock Chock. במשך שנים מסיכות לחות היו קונספט שלא היה קיים בעולמי כיאה למישהי בעלת עור מעורב שאחזה בסלידה טבעית מהוספת לחות נוספת. עם השנים, ככל שאימצתי את דרכן של הקוריאניות – גם הבנתי עד כמה עור קורן מלחות למעשה מונע מהעור להיות שמנוני היות ועור מוזן הוא עור שלא מפריש שמן יתר על המידה. הגישה הזו חוללה מהפך בעור הפנים שלי ומאז אני מקפידה על איזון בין רכיבים פעילים לבין רכיבים לחותיים, גם בקיץ.

היות ונוצר מצב ייחודי הקיץ בו מיעטתי להיחשף לשמש, החלטתי להגביר את קצב השימוש שלי ברטינואיד. אני נמצאת כרגע בשלבי ההסתגלות לרטינואיד ולכן בשלב הזה באופן מיוחד, אני מקפידה לאזן את העור עם שכבות דקות אך אפקטיביות של לחות, עליהן מבוססת כל אג’נדת הטיפוח שלי בשנים האחרונות ומסייעות לי בשמירה על עור מאוזן.

סוגי מסיכות

אחת המסיכות הפופולאריות ביותר בז’אנר הטיפולים הלחותיים הגיעה אלינו גם היא מקוריאה והיא מסיכת הבד. מדובר במסיכות הנחלקות לרוב לשני סוגים: מסיכות מיקרופייבר או הידרוג’ל, בקוריאה מדובר בכוכבת על בכל הקשור להענקת עור זוהר ולמעשה, אחד הטרנדים הבולטים בתחום היופי הקוריאני בשנה האחרונה: טרנד ה-Glass Skin (בו העור נראה זוהר באופן קיצוני) מבוסס רבות על השימוש במסיכות בד. מסיכות הבד מסייעות “לנעול” את הרכיבים הלחותיים בתוך העור ובשארית החומר שנשאר לאחר השימוש במסיכה אפשר להעביר גם על הידיים והצוואר כדי ליהנות מהתועלות גם ביתר אזורי הגוף הנוטים להראות את סימני הגיל.

הקוריאניות כל כך נשבעות במסיכות הבד עד שניתן למצוא אצלן מסיכות בשידה ליד המיטה, במקרר וכמובן גם במזוודה. מומחה ויצרן מסיכות קוריאני קים וו וון (Kim Ju Won) מסביר כי ההגנה החיצונית של העור שלנו בנויה מחומצות שומן, כשההגנה הזו נפגעת משלל סיבות שונות, הלחות חומקת החוצה דרך רקמות העור העדינות וזה מה שיכול ליצור קילופים וגירויים בעור. מסיכות בד הן דרך אחת לייצר הזנה עמוקה של רכיבים לחותיים לתוך העור ואם משתמשים בהם פעמיים עד שלוש בשבוע לאורך זמן, מבחינים בשינוי באלסטיות של העור וגם בשיפור בהופעתם של קמטוטים עדינים.

חוץ ממסיכות בד האהובות על הקוריאניות, בפוסט אגיש לשיקולכן עוד שני סוגי מסיכות וננסה להבין מתי ואיך נכון להשתמש בהן. זו גם ההזדמנות לספר לכן שהחודש מציינים בג’יימס ריצ’רדסון דיוטי פרי את חודש המסיכות ולכן אם חשקה נפשכן במסיכת לחות טובה, עכשיו זה הזמן המתאים להצטייד באחת כזו כחלק מרוטינת הטיפוח ולאיזון העור באחת מחופשות הקיץ.

+ DermaGlam After Flight Mask: כפי שהשם רומז, מדובר במסיכה שאידיאלי לקחת איתכן לטיסה היות והיא מספקת את ההזנה האינטנסיבית ביותר מכל המסיכות שיופיעו בפוסט. למעשה, הייתי אומרת שהיא הכי דומה במרקם שלה למסיכת בד קוריאניות שהתנסיתי בהן בעבר כמו למשל ה-SKII. הקילוף וההנחה של המסיכה מאוד נוחים ואינטואיטיביים ואילו ברשימת הרכיבים ניתן למצוא תמציות פרי, רכיבים בוטאניים וחומצה היאלורונית המסייעת לנעול את הלחות אל תוך העור. המסיכה מיועדת לשימוש למשך כעשרים עד שלושים דקות ובהחלט לא הייתי מייעדת אותה באופן בלעדי לטיסות/ חופשות בלבד, מכיוון שמאוד נהניתי מהשימוש בה גם בבית.

מחיר המסיכה – 9.90$, להשיג בלעדית בג’יימס ריצ’רדסון דיוטי פרי

+ Estee Lauder Advanced Night Repair Recovery Mask: כחסידה גדולה של סדרת ה-ANR מבית אסתי לאודר, הנחתי שמסיכת בד תהיה עוד חלק בלתי נפרד מהפאזל. בתוך האריזה הזהובה ציפתה לי מסיכה מטאלית מסקרנת למראה, המתחלקת לשני חלקים – מה שמאפשר ביתר קלות את התאמתה לעור הפנים. חלקה התחתון של המסיכה דרש קצת תיקונים לאורך ה-20 דקות בהן היא ישבה עליי, אך החלק העליון התקבע באופן מושלם מבלי לזוז. כמו כן, למסיכה הזו יש מרקם משמעותית פחות רירי בהשוואה למסיכות בד אחרות מהז’אנר ולכן אם עד היום לא התחברתן למסיכות אלו מהסיבה הזו בדיוק – שווה לתת צ’אנס למסיכת ה-ANR של אסתי לאודר.

בדומה לסרום של אסתי לאודר, גם המסיכה מכילה שורה ארוכה של רכיבים לחותיים ואנטי דלקתיים שמטרתם להרגיע את העור, להזין אותו בלחות ולהעניק לו מראה אחיד יותר. המסיכה מכילה תמציות פרי, רכיבים שעברו תהליך התססה ושמנים יפים כמו ה-Squalane. בדומה למרקם של הסרום, גם כאן לא מדובר במסיכה שתכביד על העור ולכן היא תתאים גם לבעלות עור מעורב או אפילו שמנוני (אך כמובן גם בעלות עור יבש ייהנו ממנה). אם ניסיתן בעבר את הסרום מהסדרה של אסתי לאודר, את המסיכה תוכלו לראות בתור שכבת בונוס נוספת של לחות על עור הפנים.

להבדיל מהמסיכה של DermaGlam המתייבשת במהירות ולכן מתאימה לדעתי לשימוש גם בבקרים כהכנה לאיפור, המסיכה של אסתי לאודר מותירה אחריה תחושה מעט דביקה – בדומה לשימוש בסרום רגיל ולכן תתאים לשימוש בעיקר בלילה, על עור נקי או לאחר השימוש במסיכת ניקוי. תחושת הדביקות נעלמת כעבור כחצי שעה וכמובן שאין מניעה להמשיך הלאה ליתר השלבים בשגרת הטיפוח שלכן.

מחיר המסיכה – 19.9$ בג’יימס ריצ’רדסון דיוטי פרי

+ Glamglow Thirtymud Hydrating treatment: המסיכה של גלאם גלואו מגיעה בתצורה הקלאסית המוכרת לכולנו בתוך צנצנת ועם זאת אין בפורמולה שלה שום דבר קלאסי: מדובר במסיכת חימר עבה מכל מסיכת לחות אחרת שנתקלתי בה ומבושמת מאוד. בדומה למוצרים רבים מן הליין של גלאם גלואו – ייתכן שהמסיכה לא תתאים לבעלות עור רגיש ביותר, יחד עם זאת, מבין שאר המוצרים בליין וכל המוצרים שניסיתי עד כה (זו השלישית במספר) הייתי אומרת שזו מסיכה שיכולה להתאים למשתמשות באופן האוניברסלי ביותר. המסיכה מספקת לחות עדינה אך אפקטיבית, היא אינה מכבידה על העור ואינה אגרסיבית. כשמניחים אותה על העור מתקבלת תחושה קרירה  ולכן יכול להיות גם מאוד נעים לשמור אותה במקרר ללילות החמים של העונה.

את המסיכה יש להניח על עור נקי (או לאחר שימוש במסיכת ניקוי) למשך 10-20 דקות שלוש פעמים בשבוע, להסיר ולהמשיך הלאה בשגרת הטיפוח. המסיכה מבוססת גם היא על תמציות פירות, כוללת בתוכה גם דבש וכמה נוגדי חמצון. לטעמי זו המסיכה הכי מוצלחת מתוך הליין של גלאם גלואו והיא נכנסה אצלי לרוטציה בשימוש קבוע מאז, במיוחד לאור השימוש היומיומי ברטינואיד.

מחיר המסיכה – 48$ בג’יימס ריצ’רדסון דיוטי פרי

+ Lancome Hydra Zen Overnight Mask: את המסיכה של לנקום לא נכון להגדיר בתור מסיכה קלאסית כי היא מיועדת לשינה, כמו קרם לילה, כאשר בבוקר למחרת אמורים להסיר אותה ולהמשיך הלאה לשגרת הטיפוח, אבל הנה טיפ קטן: בעיקרון גם מסיכות לחות רגילות שהן לא מסיכות בד, ניתן להשאיר לכל הלילה אם אתן מרגישות שהמרקם מאפשר זאת ואתן רוצות ליהנות מתועלות למשך לילה שלם.

מדובר במסיכה שכבר נמצאת בשימוש קבוע אצלי היות והיא הצליחה היכן שמסיכות שינה אחרות נכשלו: במרקם. למסיכה מרקם ג’לי נעים מאוד לקיץ, היא חודרת לעור במהרה תוך שהיא מזינה אותו בלחות. לתחושתי מסיכות לחות המיועדות ללילה נוטות לפעמים “לשבת” על העור ומותירות תחושה לא נעימה – אך לא כך הדבר עם המסיכה של לנקום. מאחר שמדובר במסיכת לילה, היא מיועדת לשלב האחרון בשגרת הטיפוח לפני השינה והיא מבוססת על שורה ארוכה מאוד של רכיבים לחותיים וניאצינאמיד כאחד הרכיבים העיקריים – רכיב מצוין לכל סוגי העור היות והוא מגדיל את כמות חומצות השומן המצויות בעור ומסייע בחידוש תאי העור וחידוש הטקסטורה שלו.

לסיכום, לטעמי מסיכת לחות צריכה להוות את הבסיס של קולקציית המסיכות שלכן ושל שגרת הטיפוח בכלל. בין אם העור שלכן שמנוני ביותר וכמובן שאם העור שלכן יבש (וכל דבר בין לבין) – למסיכת לחות טובה יש תפקיד חשוב באיזון מצבו. יש לנו נטייה לחפש מוצרים עם רכיבים פעילים בריכוזים כמה שיותר גבוהים, אך לדעתי דווקא השימוש הקבוע בלחות מתאימה יכולה לחולל את השינוי הרצוי בעור.

יש לכן שאלות נוספות לגבי מסיכות לחות? כתבו לי בתגובות! מה בכוונתכן לקנות במסגרת חגיגת המסיכות בג’יימס ריצ’רדסון דיוטי פרי?

גילוי נאות: פוסט זה הופק במסגרת שיתוף פעולה תכני מסחרי עם ג’יימס ריצ’רדסון דיוטי פרי