אני מתנצלת מראש בפני כל מי שהאמינה באסטרולוגיה מאז ומתמיד, אבל כשאני גדלתי בניינטיז וגם בתחילת שנות האלפיים – אסטרולוגיה נחשבה כממבו ג’מבו ושם רע דבק גם בכל מי שהאמינה בזה. בשנות ה-60′ וה-70′ היה עניין רב בתחום אבל בעשורים שלאחר מכן העניין הזה לא רק דעך – אלא גם הפך למושא ללעג כאמור. דילוג קדימה ל-2018 ופתאום, כל הסושיאל מדיה שלי מוצפת בדיבורים על מזלות, סימנים וכוכבי לכת.

כולנו מושפעים מאסטרולוגיה במובן כלשהו כי כולנו יודעים מה המזל שלנו. סביר להניח שגם אם אנחנו לא מאוד מאמינים במזלות, עדיין נשייך איזו תכונה או שניים למזל שהייתה לנו אינטרקציה משותפת איתו לאורך השנים. “איזו מזל את/ה?” זו גם שאלה שסביר להניח שתעלה בשלב כלשהו בשיחה וכנראה שגם יהיו לנו השגות כלשהן כשנקבל תשובה, לא משנה מה היא תהיה.

אבל מסתבר שזה לא נגמר שם: מסתבר שיש משמעות למיקום של הירח, השמש ושאר הכוכבים ביום בו נולדנו. למיקום הזה בחייו של כל אדם קוראים מפת לידה ומסתבר שהמשמעות הזו מכתיבה לא רק תכונות אופי מסוימות אלא גם את האופן שבו אנחנו מנהלים מערכות יחסים עם אנשים אחרים. כמובן שאין שום הוכחה מדעית לכך שמשהו מזה הוא אמת לאמיתה, אבל נדמה לי שאלו שמאמינים בזה גם לא באמת מחפשים הוכחות כאלה.

אז למה אנחנו כל כך בקטע של אסטרולוגיה לאחרונה? הסבר פילוסופי יותר יגיד שבתור דור שיש לו מעט שליטה על העתיד שלו, יש משהו מאוד מנחם בפניה למזלות ולכוכבים כדי להכיר את עצמנו קצת יותר. היות ואנחנו אבודים לכאורה, כל פיסת מידע כזו יכולה לספק הצצה לנבכי הנפש הלא מובנת שלנו ולהבין את דרכי ההתנהלות שלנו. אחרי הכל, הפנייה לכוח מיסטי במצבי מצוקה הוא דפוס התנהגות שקיים משחר ההיסטוריה ואם המציאות לא מספקת את הפתרונות הנחוצים, זה הגיוני לפנות למקור אחר לקבלת תשובות, לא?

ברמה הפרקטית יותר יש לכך הסבר פשוט מאוד: אנחנו חיים בעידן של גוגל ויש כל כך הרבה אינפורמציה לגבי אסטרולוגיה ברשת, עד שאפשר להעביר שעות על גבי שעות בחקר מפת הלידה שלנו. מסתבר שכיום יש אפילו אפליקציה לאייפון שבוחנת את מידת ההתאמה שלנו לחברים ואפילו בני זוג על פי מפת הלידה שלנו. Shit just got real!

פרמטר נוסף שאולי משפיע, זו העובדה שגלגל המזלות מחלק אותנו לתת קהילות. בימים בהם כולנו מוצאים את עצמנו מהקהילות הגדולות ביותר ברשת לקהילות האיזוטריות ביותר, זה לא ממש מפתיע שנקפוץ על כל הזדמנות למצוא מכנה משותף עם אנשים אחרים, גם אם זה בסך הכל חודש לידה משותף.

אסטרולוגיה בסושיאל מדיה

דמות שאני עוקבת אחרי השינוי באישיות שלה לאחרונה היא אסתי ללונד, יוטיובריות ואושיית רשת. לאחר שנפרדה מבן זוגה לפני חצי שנה, היא מצייצת בלי סוף על מזלות ואסטרולוגיה, תוכן שמעולם לא נחשפתי אליו מכיוונה עד אז – ומתחבר עם התיאוריה לגבי מציאת פתרונות בגלגל המזלות כשמרגישים אבודים, כמו אחרי פרידה נניח:

באחד הפרקים ב-Broad City הבנות השתתפו באיזה מעגל מכשפות מיסטי משונה כשטראמפ מונה לנשיא:

קולרפופ השיקו שת”פ נוסף עם קייתלין לייטס שמוקדש כולו לגלגל המזלות. בסרטון ההשקה קייטלין, מעריצה נלהבת של הז’אנר מסתבר, לא הפסיקה להשתפך על כמה שהנושא חשוב לה וגם הסבירה מדוע ציוותה את הגוונים שבחרה לכל אחד מהמזלות:

למעט ההסבר המרשים הפלטה עצמה היא, איך לומר זאת בעדינות? לא מלהיבה במיוחד. אגב, זה לא נגמר שם: לפני כמה חודשים הקדשתי פוסט שלם למוצרים שעוצבו בהשראת אסטרולוגיה, כך שחוץ מכל מיני הקשרים רוחניים – מדובר גם בתעשייה משגשגת. את הפוסט המלא תוכלו למצוא כאן.

אז מה דעתכן לגבי אסטרולוגיה? טרנד חולף או חובה לכל אחד?