לפני כמה פוסטים ציינתי שיש לי אוסף נאה של פריטי מעצבים על אף שאינני אוליגרכית ואני לא נוהגת להוציא הון על כל פריט. כנראה שזה עניין את בלוטות הסקרנות של חלקכן כי ביקשתן לדעת מהו הסוד שלי. החלטתי שהגיע הזמן לשתף את הטיפים שלי בשמחה, כי אין לי עניין רק לחלוק תמונות מנקרות עיניים מבלי לספק מידע שימושי ובוודאי שאין לי עניין לנופף בפניכן בלוגואים ומותגים.

למעשה, הנה עובדה שחלקכן בוודאי לא מכירות לגביי: גדלתי בבית שהיו בו חובות, חובות די כבדים אפילו. בגיל 17 בערך גיליתי את Net A Porter, אחד האתרים הכי יוקרתיים ונחשבים בתחום אופנת העילית עד עצם היום הזה ונהגתי לשמור לעצמי בתיקייה סודית במחשב כל מיני אאוטפיטים ורעיונות לפריטים חלומיים, תוך כדי שדמיינתי שאולי יום אחד גם לי יהיה ג’וב נחשק בקניינות פריטים באחד האתרים הללו – מעין מקום מפלט עבורי.

עצם העובדה שהצלחתי להרים את עצמי למעלה מתוך הרקע בו גדלתי ויכולתי להרשות לעצמי עם השנים פריטים יפים היא לא טריוויאלית בכלל עבורי ואני גאה על כך מאוד. יחד עם זאת, אני עדיין אדם רגיל ולכן אינני שוכחת לרגע שיש לי שכר דירה ובהמשך גם משכנתא לשלם, חסכונות לשים בצד, חופשות לחסוך אליהן וכל אותן הוצאות שגרתיות שיש לרובנו.

לכן, הסטטוס שבו אני נמצאת בו כיום אינו מאפשר לי להוציא אלפים על גבי אלפים על כל פריט וזה גרם לי למצוא פתרונות יצירתיים שייאפשרו לי לתחזק את המלתחה בצורה שנראית לי ראויה, תוך שאני גם יכולה להרשות לעצמי את כל הדברים המהותיים יותר שכולנו שואפים אליהם במהלך חיינו. לפתרון היצירתי הזה קוראים: איביי. אני יודעת שבארץ לא רואים בעין יפה קניות באיביי ומתייחסים לזה כמקום שבו ניתן למצוא זיופים בלבד, אבל בחו”ל גם פשיוניסטות רציניות שמסוגלות בקלות להוציא 8000 ש”ח על תיק בגוצ’י נוהגות לפקוד את איביי מדי פעם כדי לצוד מציאות.

הכל שם מזויף?

אז נכון, איביי זו פלטפורמה שבה ניתן למצוא הרבה זיופים אבל אפשר למצוא בה גם חנויות אותנטיות לחלוטין וגם מוכרים שבסך הכל רוצים להעביר הלאה פריטים שאין בהם שימוש ואין שום סיבה להטיל ספק באמינותם. כלל הברזל שלי באיביי הוא כזה: אם חשקה נפשי במוצר איפור טרנדי מאוד או בתיק קלאסי, כדאי לקחת בחשבון שאני עלולה להיתקל בזיופים שלהם באיביי. יחד עם זאת, במידה ואני מעוניינת במוצר טיפוח קוריאני או בתיק של מעצב מתחיל, אין לי שום סיבה לחשוד שאני עלולה ליפול על זיוף ובגדול אפשר לקנות בביטחון.

בואו נדבר על מספרים, כי אני לא כאן כדי לשחק משחקים:

הסוד שלי לרכישת פריטי מעצבים בזול Fashion Tails

התיק של MCM עלה לי 537 ש”ח כולל משלוח, באתרי אינטרנט רשמיים הוא עולה 720$ לא כולל דמי משלוח ומיסים. מדובר במותג ובדגם ספציפי – דגם “מילה”, שחיפשתי במשך שבועות ארוכים והאמת היא שעמדתי להתייאש. יכולתי למצוא את התיק באזור ה-1500-2000 ש”ח אבל שום דבר לא היה בדיוק כמו שרציתי, עד שלבסוף נתקלתי במישהי שהחליטה לפנות את המלתחה שלה ומכרה אותו חדש לחלוטין.

הסוד שלי לרכישת פריטי מעצבים בזול Fashion Tails את תיק ה-June של APC קניתי ב-594 ש”ח כולל משלוח, כאשר באתרים רשמיים הוא עולה 530$ לא כולל משלוח ומיסים, קניתי אותו מאוסף פרטי של מישהי שהחליטה להעביר אותו הלאה. הפעם היו בו סימנים של שימוש והוא לא היה חדש, אבל בסך הכל שמור מאוד וזו אחת הרכישות הטובות שלי עד היום.

הסוד שלי לרכישת פריטי מעצבים בזול Fashion Tails

התיק הזה של Kohza Numbers הוא אחד הדגמים הכי לוהטים באינסטגרם כרגע, הוא עלה לי 443 ש”ח כולל משלוח, כאשר המחיר המלא שלו הוא 295$ לא כולל משלוח ומיסים.

איך גם אתן תוכלו למצוא פריטי מעצבים בזול ולוודא קנייה איכותית ואמינה?

+ הגדירו לעצמכן תקציב ריאלי ואל תחרגו ממנו. כפי שניתן לראות, את הפריטים חטפתי בזול יחסית למחיר המקורי אבל הם לא זולים באופן כללי ולכן קניות פריטי מעצבים, גם אם בדילים שווים, בכל זאת מיועדות למי שמוכנה להשקיע לפחות כמה מאות שקלים טובים בכל פריט. יחד עם זאת, ברוב הרשתות של האופנה המהירה ניתן בקלות למצוא תיקים, נעליים וגם פריטי לבוש במחירים שהצגתי עד כה בפוסט, כך שלדעתי זו הוצאה סבירה ביותר.

+ בחרו מילות חיפוש מתאימות: איביי זו פלטפורמה עצומה עם אינספור פריטים, לכן להבדיל מאסוס נניח, אין שם טעם לחפש באופן רנדומלי Crossbody bag כי אתן עומדות לקבל כמות לא הגיונית של תוצאות חיפוש. מומלץ מאוד להגיע לאיביי ממוקדות מטרה: כשאתן מכירות את המותגים ואולי אפילו את הדגמים שאתן רוצות. אתרים כמו Shopbop, Net A Porter ו- Matchesfashion הם אתרים שבהם ניתן להתוודע למותגים שונים וגם לטווחי המחירים שלהם.

+ יש מותגים שנוטים לזייף אותם יותר מאחרים, כמו למשל גוצ’י, פנדי ו- YSL. ההמלצה שלי היא שאם אתן מחפשות דגם לוהט של אחד המותגים הללו, מוטב לא לעשות זאת באיביי אלא לקנות ממקור רשמי כי יש סיכוי גבוה שתיפלו על זיוף. אם מדובר בדגמים פחות מוכרים של המותגים שהזכרתי או במותגים נישתיים יותר, הסיכוי ליפול על זיוף הוא מאוד נמוך. אם החלטתן בכל זאת ללכת על דגם מוכר של מותג מאוד מפורסם באיביי, שווה להתייעץ עם The Purse Forum שמתמחים בזיהוי אותנטיות של תיקים.

+ בהמשך לסעיף הקודם: מאוד לא ריאלי “לחטוף” תיק קלאסי (הכוונה לדגמים של תיקים שהמחירים שלהם ממשיכים דווקא לעלות לאורך הזמן) של אחד המותגים המבוקשים במחיר שווה ואם המחיר הוא שווה, כנראה שזה מזויף.

+ אני תמיד מעדיפה לקנות ממוכרים פרטיים במקום מחנויות, כי אני מוצאת שהם נוחים יותר למשא ומתן והסבירות לקנות מהם פריט שהתיאור שלו הוא כמה שיותר מדויק וכמובן מקורי – היא גבוהה יותר. יש כל מיני סוגים של חנויות באיביי: חלקן חנויות Consignment מיפן בדרך כלל, שמוכרות סחורה שנחשבת איכותית, חלק מוכרים פריטי עודפים או פריטי תצוגה, חלק טוענים שהם קונים פריטים מקוריים ישירות מהמפעלים שמייצרים גם עבור המותגים השונים. חנויות מסוימות נראות לי לג’יט לגמרי בעוד שאחרות נראות לי מפוקפקות, לכן אני מעדיפה לדבוק בקניות ממוכרים פרטיים. איך מזהים? בתיאור של הפריט אתן יכולות לגשת לשאר הפריטים של המוכר, אם כתוב: Visit store – סימן שזו חנות ואם כתוב See other items סימן שזה מוכר פרטי.

+ מעצבי נישה: כפי שציינתי, אני מאוד אוהבת לקנות פריטים של מעצבים נישתיים שמצליחים  מאוד באינסטגרם נניח, אבל אינם מוכרים כמו השמות הגדולים בעולם האופנה. אני מוצאת שגם המחירים המקוריים של הפריטים שלהם זולים משמעותית ממחירים של מעצבים גדולים שאני לא פעם תופסת כמופקעים, האיכות טובה מאוד ואני גם אוהבת מאוד את העובדה שהם לא מנקרי עיניים.

אני באופן אישי לא אוהבת ללבוש שום דבר שיש לו לוגו מזוהה ובולט, לטעמי זה בדרך כלל נראה המוני ואני לא רוצה למשוך תשומת לב לפריטים שלי מהבחינה הזו. לכן אני מוצאת שאת הפריטים של מעצבי נישה מזהות רק מבינות עניין ולשאר העולם זה נראה כמו סתם תיק יפה או נעליים נחמדות, מבלי לייחס לכך שום משמעות נוספת. גם האתרים הגדולים שהזכרתי מחזיקים בפריטים של מעצבים פחות מוכרים ולכן אני ממליצה לחקור את העניין הזה אם אתן רוצות לקנות תיק או נעלי מעצבים מבלי להוציא על כך הון.

כמו כן, העובדה שמדובר במותגים פחות מוכרים, לגמרי משחקת לטובתכן כשאתן רוצות לקנות אותם באיביי: זה אומר שפחות אנשים מחזיקים בפריטים הללו, פחות אנשים מכירים אותם, פחות אנשים מנסים להשיג אותם והיכולת למכור אותם יד שניה היא לא מאוד גבוהה. כך למשל חטפתי את התיקים שהצגתי בפניכן בפוסט – לא היה סביבם מספיק עניין כדי שאצטרך להילחם עליהם.

+ מידת שימוש: כשאתן עומדות לקנות פריט באיביי עליכן להחליט האם אתן רוצות שהוא יהיה חדש לחלוטין, כמעט חדש (נניח רק נמדד או נלבש פעם-פעמיים) או משומש במידה סבירה. לקנות יד שניה זה אחלה כי זה גם חסכוני יותר וגם תורם יותר לאיכות הסביבה, רק חשוב להגדיר מראש את גבולות הגזרה שלכן כדי שלא תתאכזבו. בתיקים לדוגמה, אם המחיר מספיק אטרקטיבי, אני מוכנה לקנות תיק שמראה סימני שימוש בדמותן של כמה שריטות. אני מוצאת שתיק שאוהבים אותו ומשתמשים בו באופן קבוע הוא ממילא תיק שדינו להישרט בשלב כזה או אחר וזה לא קריטי בעיניי, בייחוד אם הוא לא עולה הון. סימני בלאי בפינות של התיק, דהייה של צבע, כתמים וכד’ אלה כבר פריטים שאני לא ארצה להשקיע בהם אפילו סכום סמלי ביותר כי אני יודעת שאתבאס על כך ואין שום טעם בזה.

+ פידבק: הא’-ב’ של התנהלות נכונה באיביי היא לבדוק את הפידבק של המוכר. יש מוכרים עם פידבקים מדהימים של 100% או קרוב לכך ויש פידבקים ותגובות מפורטות שממש מעלות דאגה לגבי ההתנהלות של המוכר עם הלקוחות שלו או האותנטיות של המוצרים שהוא מוכר. יחד עם זאת, צריך לקחת בחשבון שגם 100% פידבקים חיוביים לא מאשרים שמדובר בחנות או במוכר אמינים בהכרח: הרבה אנשים קונים זיופים יום יום בנאיביות מבלי לדעת שהם עשו זאת ולכן מבחינתם הם עלולים להיות מרוצים ולהשאיר פידבק חיובי – על אף שקנו זיוף שלא בידיעתם.

+ תקשורת עם המוכר: התקשורת עם המוכר מתחילה באופן שבו הוא מתאר את הפריט קודם כל. מוכר שמצלם את הפריט שלו בזוויות משונות ובתנאי תאורה חשוכים, מוכר שמסכם את תיאור הפריט בשורה – אלו דוגמאות קלאסיות לאנשים שלא ממש כדאי להתעסק איתם. הרשומות שמהן אני מעדיפה לקנות הן רשומות מפורטות ככל הניתן, שמפרטות גם את הפגמים, במידה וקיימים, בצורה הכי ברורה שיכולה להיות כדי שיהיה לי ברור למה אני נכנסת. בקניות יד שנייה במיוחד, תיאום הציפיות הזה חשוב ביותר כי לקבל מוצר משומש מכפי שחשבת – זה מבאס (ולא כולם מוכנים לקבל החזרות). לפני קנייה גדולה אני גם תמיד ממליצה ליצור קשר עם המוכר, לשאול שאלות רלוונטיות ולברר מחירי משלוח לישראל במידה והם לא מפורטים ברשימה.

+ אביזרים נלווים: מקובל מאוד בקניית פריט חדש ממעצב, לשמור את הקופסה, שקית הבד ותעודת האותנטיות שהגיעה עם הפריט. מקובל לעשות זאת מכיוון שאם מעוניינים למכור מחדש את המוצר, אלה סממנים שעשויים להוכיח את האותנטיות של הפריט ולהעלות את הערך שלו. אם אני משקיעה בפריט מעצבים אני אעדיף לרוב שזה יגיע לכל הפחות עם שקית הבד שמגנה עליו – גם מסיבות פרקטיות כדי לשמור על המוצר וגם כי זה גורם לי להרגיש שעשיתי קנייה מושקעת יותר. לרוב מוכרים מציינים האם הפריט שהם מוכרים מגיע עם אביזרים נלווים וגם אם לא, מומלץ לברר זאת איתם.

+ צורת רכישה: באיביי יש שלוש דרכים לבצע רכישת פריט – באמצעות מכירה פומבית שבה ההצעה הגבוהה ביותר זוכה, אופציית Buy It Now שבה ניתן לקנות את הפריט אך ורק במחיר פיקס שנדרש בידי המוכר ואופציית Make an offer שבה המוכר בעצם פתוח לקבל הצעות ריאליות עבור הפריט. לאופציית הבידינג אני כמעט ולא נכנסת ומעטות המכירות הפומביות בהן זכיתי (אם כן, זה קרה לגמרי כעניין של מזל). יש כרישים באיביי שנלחמים על הבידים עד השנייה האחרונה או אולי אפילו מפעילים בוטים מטעמם ואין לי את הסבלנות לעקוב ברמה כזו אחרי הפריטים. האופציה המועדפת עליי היא להציע הצעות, בייחוד אם זה מול מוכרים פרטיים, כי אני מוצאת שהם גמישים יותר והרבה פעמים מוכנים לרדת הרבה מעבר למחיר הראשוני. גם עם אופציית Buy it now לא הכל אבוד וכבר קרה ששלחתי הודעה פרטית למוכר שלא הייתה אופציה להציע עבורו הצעות והוא בכל זאת הסכים לקבל הצעה מעט נמוכה יותר מזו שדרש.

+ משלוחים ומיסים: אני לא לגמרי יודעת איך זה עובד מצד המוכרים, אבל לפי מה שאני מבינה לאיביי יש תוכנית משלוחים בינלאומית שהמוכרים באיביי יכולים להיעזר בה. בתוכנית המשלוחים הזו המיסים משולמים מראש במעמד הקנייה והמשלוח עולה באזור ה-22$. במסגרת התוכנית הזו הפריט נשלח עם ARMEX ומגיע ישירות עד הבית עם שליח. אני חושבת ששיטת המשלוח הזו מאוד נפוצה כשמזמינים מארה”ב אבל כשמזמינים מאירופה ואוסטרליה זה בדרך כלל הולך לפי המשקל של החבילה וללא תשלום מיסים (כאשר בדרך כלל החבילה לא מחויבת במיסים נוספים גם בארץ). אגב, אני מאוד אוהבת לקנות מאוסטרליות: אמנם דמי המשלוח משם יחסית יקרים והן לא תמיד נלהבות לשלוח לישראל, אבל אני מוצאת שיש להן טעם משובח והן מכירות מותגים שבמקומות אחרים פחות מכירים (מה גם שהערך של המטבע חלש יותר בהשוואה לדולר, יורו ופאונד).

+ תיקי שאנל: אם הגעתן למצב שאתן שוקלות לקנות תיק של שאנל מאיביי, אני ממליצה לוותר על האופציה הזו ולהעדיף קנייה מבוטיק בחו”ל. מעבר לכך שבקנייה כזו תקבלו בוודאות את כל האביזרים הנלווים לרכישה (היה ותרצו למכור אותו בעתיד, תוכלו לקבל מחיר הרבה יותר טוב עבור התיק עם כל האביזרים), אז גם תוכלו לקבל אחריות על התיק למספר שנים אשר אינה תקפה על תיקי יד שנייה. כמות גדולה מאוד של תיקים מזויפים של שאנל מסתובבת באיביי ולכן אם החלטתן בכל זאת להזמין משם תיק, ממליצה לבחור בתיקים שעברו תהליך אימות ואישור על ידי מומחי איביי עצמם.

+ מתחם התיקים האותנטיים: זה מביא אותי לנקודה הבאה והיא שאיביי השיקו לאחרונה מתחם שלם של תיקים אותנטיים שעברו זיהוי. את המתחם תוכלו למצוא כאן ואת הפוסט שכתבתי בנושא תוכלו למצוא כאן.

+ סעיף שנלמד בדרך הקשה (כי נפלתי ככה על זיוף, החזרתי אותו וקיבלתי החזר מלא כמובן): אל תקנו מוצרים שניתנו למוכר כמתנה. הרבה פעמים המוכר יכול להישבע שמדובר במוצר אמיתי כי מה פתאום שיעניקו לו במתנה זיוף ומה אתן יודעות? הרבה פעמים זה אכן זיוף. קנו רק ממוכרים שיודעים בדיוק היכן קנו את המוצר וכמה עלה להם – ויכולים להעיד ממקור ראשון שמדובר במוצר מקורי, אחרת מומלץ לדלג.

לסיכום, האם אני ממליצה על קניית פריטי מעצבים באיביי?

כפי שניתן להבין, אני ממליצה מאוד. אני לא אומרת שזו קנייה בטוחה ב-100% ותמיד יכולות להיות נפילות, אבל לאורך השנים רוב החוויות שלי משם היו חיוביות. פריט המעצבים הראשון שקניתי ודווקא כן זכיתי בו בביד, הייתה חולצה של לאנווין שהזמנתי בגיל 21 ב-250 ש”ח ונמצאת אצלי עד היום בארון במצב מושלם, על אף שנלבשה הרבה לאורך השנים.

אני חושבת שזו דרך מצוינת לקבל תמורה טובה יותר למחירים שרוב האנשים מוציאים גם ככה ברשתות וזו בעיקר דרך להחזיק במלתחה מעניינת, איכותית, אתית ומגוונת מבלי שיהיה צורך לפשוט רגל. אני אומרת שעם התמדה אפשר למצוא כל פריט שאתן מעלות על הדעת, החל מפריט וינטג’ חד פעמי ועד לפריט מעצבים או אפילו פריט מעונות קודמות מאחת הרשתות – אבל זה דורש סבלנות והשקעה של זמן.

אגב, אם איביי בכל זאת לא נראה לכן, יש דרכים נוספים להשיג פריטי מעצבים בזול, בייחוד בעונה הזו של הסיילים הגדולים: באתר Need Supply יש כרגע סייל ו-20% נוספים על הסייל בהקשת הקוד TAKE20, ממש כאן. באתר The Outnet שזה מלכתחילה אתר עודפים מוזל של נט אה פורטה, יש כרגע סייל גדול, ממש כאן. שניהם אתרים שהזמנתי מהם בעבר והייתי מאוד מרוצה!

אם יש לכן שאלות נוספות לגבי התהליך, אתן כמובן מוזמנות להשאיר בתגובות!