אחד הביטויים הכי נפוצים שדרכם מגיעים אליי לבלוג הוא “תמונות אינסטגרם מושלמות”. הביטוי הזה מוביל למדריך שפרסמתי עוד בשנת 2016 לצילום תמונות יפות באינסטגרם והאמת היא שהוא ברובו כבר לא רלוונטי עבור רשת חברתית שמשתנה לעתים קרובות כל כך. לא עבדתי על גרסה מעודכנת עבור המדריך הזה מכיוון שאני לא לגמרי משוכנעת שבשנת 2018 צריך לדעת לצלם תמונות מושלמות כדי להצליח באינסטגרם.

האם נמאס לנו מתמונות אינסטגרם מושלמות? Fashion Tails Luba Shraga

אני כמובן לא מנסה לומר שאפשר “לזרוק” ולהעלות תמונות מטושטשות ולא אסתטיות לאינסטגרם, אבל אני לגמרי חושבת שהגישה שלנו לרשת הזו השתנתה לאחרונה, בעקבות רצון לחדש ואולי גם בגלל תחושת מיאוס מכל מה שקרה שם עד כה. אם פעם תמונות מלוטשות ואסתטיות היו דבר לשאוף אליו, היום יש כל כך הרבה משתמשים ברשת הזו וכל כך הרבה אנשים שמקפידים על תמונות יפיפיות עד שבשלב מסוים זה הפך להיות קצת משעמם.

אה, תמונה שלך בספארי עם ג’ירפות? פיהוק. תמונה שלך משתזפת על החוף עם להקת פלמינגואים? Been there, Seen that. אפילו החשבונות הגדולים והמרהיבים ביותר בעולם סבלו משחיקה בפופולאריות התכנים שלהם, מה שגרם ליוצרי התוכן שמקפידים לזהות את המגמות העדכניות – לשנות קצת את הסגנון שלהם ולהפוך להיות פחות אנאליים לגבי התוכן שלהם.

ב- Man Repeller העלו פוסט מעניין עם בדיקה שעשתה ליאנדרה באינסטגרם שלה: היא העלתה כמה פעמים פוסט עם תמונה מקצועית שלה לעומת סלפי רגיל שצילמה עם הנייד והופתעה לגלות עד כמה מאזן הלייקים נטה לטובת התמונה שנראית לא עשויה ולא מלוטשת. בעקבות הנסיונות שלה היא הגיעה למסקנה חד משמעית שהמשתמשים באינסטגרם דווקא מעדיפים היום תוכן שמשדר יותר נגישות ואותנטיות מאשר תוכן סופר מקצועי שקשה לשאוף אליו.

האם נמאס לנו מתמונות אינסטגרם מושלמות? Fashion Tails Luba Shraga

האם נמאס לנו מתמונות אינסטגרם מושלמות? Fashion Tails Luba Shragaהבאה בתור הייתה Aimee Song, אימפריית אינסטגרם ואופנה, שהעלתה סרטון לערוץ היוטיוב שלה שבו היא מראה את האופן שבו היא מצלמת קומפוזיציה בצורה הכי אגבית, שנראית כאילו היא פשוט קמה וצילמה את המוצרים שמונחים לידה, הכי בקז’ואל. אמי שיודעת דבר או שניים לגבי טרנדים, אמרה שאם פעם היא הייתה מתאמצת לצלם קומפוזיציות מהונדסות למופת, היום זה משעמם אותה ואת הקהל שלה והיא מעדיפה להעביר תחושה אחרת.

האם נמאס לנו מתמונות אינסטגרם מושלמות? Fashion Tails Luba Shraga

לבסוף גם קייט לה וי, אחת מהאושיות הגדולות בתחום העיצוב, כתבה פוסט על כך שגם היא מנסה לשחרר קצת את הפרקציוניזם שלה לגבי האינסטגרם ואפילו התחילה להעלות לאחרונה תמונות של הבית שלה שהיא מצלמת ככה סתם, בערב, מה שהיא בחיים לא הייתה מעלה על דעתה לעשות בעבר ונחשו מה? גם התמונות האלו זוכות להצלחה גדולה יותר מהתמונות המלוטשות המצולמות בתאורת יום טבעית.

האם נמאס לנו מתמונות אינסטגרם מושלמות? Fashion Tails Luba Shraga

האם נמאס לנו מתמונות אינסטגרם מושלמות? Fashion Tails Luba Shraga

את השינוי הזה הרגשתי גם על עצמי עוד לפני שהתפרסמו כל האייטמים האלו. אם בקיץ הייתי יוצאת מגדרי לאתר כל מיני לוקיישנים קסומים כדי להפיק בהם תמונות שנתפסו בעיניי כחלומיות, אז לאחרונה זה מרגיש לי מאולץ ולא טבעי – כך שאת רוב התמונות שלי אני מצלמת בבית ואני מאוד נהנית מהווייב הנינוח שהן מעבירות.

אז מה אני מנסה לומר בפוסט הזה? ובכן, המספרים מדברים בעד עצמם והם אומרים לנו שלא תמיד מה שעבד לנו בעבר ממשיך לעבוד לאורך זמן ולפעמים צריך לשנות את הגישה שלנו כדי לעמוד בקצב השינויים. אינסטגרם הגיעה לנקודת רוויה כל כך משמעותית, עד שהיום יוצרי התוכן מבינים שהם צריכים להציג צד שונה בעצמם כדי להמשיך ולהצליח ברשת הזו.

מה דעתכן בנושא? יש עדיין מקום לתמונות מלוטשות או שזה הכי 2017?