אחת השאלות השכיחות שאני נתקלת בהן ברשת עוסקת בסדר הפעולות של שגרת הטיפוח. באופן ספציפי יותר, היא עוסקת בשילוב של כמה סרומים ביחד – מה מגיע אחרי השני, אם בכלל? האם צריך לערבב? האם צריך להניח להקפיד סרום מסוים לפני האחר? האם צריך לאפשר לו זמן להיספג? האם צריך להמתין פרק זמן מסוים לפני שמתקדמים לסרום הנוסף? הפוסט הבא יינסה לעשות סדר בדברים.

✛ תשאלו את עצמכן שאלה חשובה: אם אתן נמצאות בפני דילמה כזו ותוהות באיזה סדר להניח את הסרומים שלכן, עליכן לשאול את עצמכן מדוע יש לכן סרומים – ברבים. סרום לילה וסרום יום הוא בהחלט סידור מתקבל על הדעת, בייחוד אם סרום מסוים נועד לספק הגנה לעור ולכן הוא מתאים יותר ליום, בעוד האחר הוא סרום טיפולי עם רכיבים פעילים ולכן מתאים רק ללילה.

אם יש לכן כמה סרומים שיכולים להתאים למשבצת היום ו/או הלילה, עליכן לשאול איך זה קרה בעצם? אולי במקום לפענח את סדר הפעולות, עליכן לשמור את אחד הסרומים לגיבוי או אפילו לשקול להעביר אותו הלאה. במילים אחרות: יכול להיות שאתן לא מצליחות לפענח את סדר השימוש בסרומים כי יש לכן כמות גדולה מדי. מהניסיון שלי: סבירות גבוהה מאוד שזו הסיבה, בייחוד אם אתן מתמודדות עם בעיה כלשהי הקשורה בעור או מוצאות את עצמכן מחפשות יותר ויותר מידע בקבוצות טיפוח/ בלוגים וביוטיוב. אם הגעתן למסקנה שצברתן כמות גדולה מדי של סרומים בחיפוש אחר הסרום המושלם, אז דעו לעצור בזמן. זכרו תמיד – שגרת טיפוח לא אמורה להיות כל כך מסובכת. אם אתן מוצאות את עצמכן הולכות לאיבוד או מנתחות יתר על המידה כל פרט ופרט בסדר הפעולות ובמוצרים שלכן, סימן שמשהו כאן לא תקין.

✛ מה אתן מנסות להשיג? השאלה הנוספת שאתן צריכות לשאול את עצמכן היא מה בעצם אתן מנסות להשיג על ידי ערבוב או שילוב של שני סרומים יחד? האם זה נובע מתוך בלבול נטו או רצון לנצל את המיטב מתוך הקולקציה שלכן? אם זו התשובה, תחזרו לסעיף הראשון כי לדעתי את הפתרון תמצאו שם. למעשה, הסיבה היחידה שלדעתי זה לגיטימי לשלב בין סרומים היא כדי ליהנות מהתועלות של שניהם תוך כדי שאתן מקצרות את שגרת הטיפוח לשגרה קצרה אך אפקטיבית. במילים אחרות: אתן יוצרות לעצמכן שגרת טיפוח אישית מבלי שהיא תדרוש מכן עשרה שלבים.

✛ האם אתן מבינות ברכיבים? כמו שאמרתי, אתן לא צריכות להיות מדעניות כדי לבנות שגרת טיפוח טובה, אבל אם אתן רוצות לשלב שני סרומים במקביל – צריך שתהיה לכן הבנה בסיסית ברכיבים. אתן צריכות להבין שרכיבים כמו חומצות AHA, רטינול וויטמין C הם בדרך כלל רכיבים פחות יציבים ולכן לא מומלץ לערבב אותם עם סרומים אחרים. זה אומר שאם יש לכן סרום על בסיס רטינול, או סרום שעושה פילינג כימיקלי לעור או סרום על בסיס ויטמין C, מוטב לא לערבב אותם עם שום מוצר אחר אלא להשתמש בהם באופן בלעדי באותו יום.

האם אפשר לערבב סרומים? Fashion Tails Luba Shraga

✛ סרומים שאפשר לערבב ביניהם הם סרומים המבוססים על רכיבים מרגיעים, לחותיים, רכיבי אנטי אייג’ינג שלא כוללים את הסעיף הקודם – רכיבים שאין להם פוטנציאל ליצור ריאקציה. ברגע שתהיה לכן את ההבנה מה אתן רוצות להשיג ומהי בעצם התכלית של כל סרום שיש בבעלותכן, יהיה לכן הרבה יותר קל להבין מה אפשר לערבב ומה לא – כי בסופו של דבר זה הגיון בריא: סרום שמעודד החלמה + סרום לחותי = אחלה, סרום לחותי + סרום לחותי = למה בעצם?

✛ דוגמאות לרכיבים שאפשר לערבב יחד: ניאצינאמיד, פרופוליס, Centella, חומצה היאלורונית, Cica. אפשר גם לערבב כל מיני סוגים של מרקמים אם אתן מוצאות לנכון, למשל סרום קרמי עם שמן. דוגמא משגרת הטיפוח שלי: בימים בהם העור שלי סופר רגיש או מגורה, אני משתמשת יחד ב- Effeclar DUO של לה רוש פוזה בשילוב עם Acsen Revocery cream של Troiareuke כי השילוב ביניהם ממש עוזר להרגיע את העור ולטפל בפצעונים. לפעמים אני גם מערבבת את אמפולת הפרופוליס של Cosrx עם הסרום שלי כדי להעניק עוד קצת לחות.

לסיכום, Keep it simple, לא משנה באיזו בעיה אתן מנסות לטפל ומה אתן מנסות להשיג.

 

המוצרים שהוזכרו בפוסט:

✛ לה רוש פוזיי אפקלר דואו, ניתן להזמין כאן

✛ Acsen Recovery cream של Troiareuke, ניתן להזמין כאן

✛ אמפולת פרופוליס של Cosrx, ניתן להזמין כאן