בעולם אידיאלי המלתחה שלנו הייתה פשוט מורכבת מבגדים שאנחנו לובשות. נשמע טריוויאלי, לא? אז זהו, שפחות. בפועל יש להרבה מהפריטים מטען רגשי, פריטים אחרים שמסיבה מסוימת אנחנו לא יכולות לשחרר וכל מיני פריטים שפעם מאוד אהבנו אך לא עוד. אם אתן מזהות את עצמכן לפחות בחלק מהסעיפים שאציין כעת, זה סימן שהגיע הזמן לעבור על המלתחה ולפנות בה מקום לקארמה טובה יותר.

עשרה סוגי פריטים שאתן לא צריכות במלתחה שלכן Fashion Tails Luba Shraga✛ פריטים סנטימנטליים: אני מודה שזה סעיף שאני לא כל כך נאבקת בו כי אני לא נקשרת רגשית לחפצים בדרך כלל, אבל זו תופעה מאוד נפוצה. אני מדברת על פריטים שלבשתן לאירועים מאוד מיוחדים, פריטים שנושאים איתם זיכרון טוב או פריטים שקיבלתן במתנה ולכן יש להם ערך רב מהסיבה הזו. אני לא אומרת לזרוק אותם לפח שלום וביי, אבל אני בהחלט חושבת שפריטים כאלה שקשה לכן לוותר עליהם למרות שברור שלעולם לא תלבשו שוב – מוטב לאחסן בבטחה במקום אחר. נסו לשאול את עצמכן האם אתן קשורות לפריט עצמו בהכרח או לרעיון שעומד מאחורי הפריט? אם מדובר רק ברעיון, אז נסו לצלם אותו כדי שתישאר לכן מזכרת ולהעביר אותו הלאה. יחד עם זאת, אם לוותר על הפריט זו לא אופציה שבאה בחשבון, אז אל תכריחו את עצמכן אלא פשוט תפנו מקום.

אגב, על אותו משקל, אני גם מעודדת אתכן להיפטר מבגדים שקשורים אצלכן בתודעה לאירוע מאוד שלילי ומעלים זכרונות רעים בכל פעם שאתן לובשות אותו. בגדים לא אמורים לגרום לנו לצער בשום צורה.

✛ בגדים לבית: לרובנו יש משום מה מחלקה מפוארת של פרטי בית מרוטים ומגעילים, כאילו החלל של הבית ממוקם בעולם מקביל ולא חלים בו שום קודים חברתיים. אז בואו נודה באמת, אני לא בדיוק שומרת את הפרטים ה כ י יפים שלי כדי להיזרק בבית או אפילו כדי לעבוד בהם בבית, אבל אני כן דואגת לשמור על עצמי ייצוגית או לכל הפחות – לא מביכה. אם יש בגדים שאתן לובשות בבית ותמותו מבושה אם אי פעם מישהו ייראה אתכן בהם, הגיע הזמן לומר ביי ביי וישר לאשפה.

✛ בגדים עם התווית עליהם: גם זו נקודה כואבת כי אין משהו שצועק יותר “נכשלתי!” כמו פריט חדש לחלוטין שלא שימש אתכן אפילו פעם אחת. לכל אחת יש את הקטגוריה הזו של הבגדים הבתוליים שנקנו בגלל הווייב של הבגד או כי הפריט היה בסייל היסטרי ובמבחן התוצאה פשוט לא מצאתן מה לעשות איתו. נסו להחזיר את הערך הכספי של הפריט באמצעות מכירתו מחדש ואז אין סיבה שתרגישו רע עם עצמכן כל כך – טעויות קורות.

✛ מציאות סיילים: אני לא מדברת על פריטים שממש רציתן, היו שמורים בווישליסט שלכן וירדו לפתע במחיר – זו דווקא התנהלות כלכלית נבונה למדי. אני מדברת על פריטים שחיפשתן לקנות כי הם היו בסייל, פריטים שבהם הערך של הדיל היה חשוב יותר מהערך של הפריט במלתחה שלכן. זו סוגייה שגם אני נאבקת בה הרבה, כי אני שוכחת שהסיפוק שבסייל לא ממש עוזר אם הפריט עצמו לא יישרת אותי, אבל אני משתפרת. אז כל אותם פריטים שנקנו רק כי הם היו זולים יותר, למרות שהם לא בדיוק הגזרה, הפרינט או אפילו המידה הנכונה עבורכן – ביי.

✛ בדים סינתטיים: אולי במדינות קרירות יש לפשיוניסטות המקומיות סבילות גבוהה יותר לבדים סינתטיים אבל כאן בלבנט, היכן שהטמפרטורה מטפסת ברוב עונות השנה למדדים לא הגיוניים – ללבוש בגדים סינתטיים מרגיש כמו לנעול את עצמכן בתוך אריזת ניילון. הרגילו את עצמכן לבדוק את התוויות של הבגדים שאתן קונות, אך גם בדיעבד, אם יש פריטים שאתן מזיעות בהן יותר מהרגיל, פריטים שמרגישים כבדים ומעקצצים – תאמרו להם יפה שלום ולא להתראות.

✛ תכשיטי סטייטמנט: הייתי מעריצה גדולה של תכשיטי סטייטמנט גדולים עד לפני כשנתיים בערך. תכשיטי פלסטיק צבעוניים וגדולים היו לחלוטין הקטע שלי עד שהבנתי שאני מצליחה לקבל מהם שימוש או שניים לכל היותר לפני שאני מתעייפת מהם. הרבה מהם גם היו מאוד לא נוחים וכבדים עד שבסופו של דבר שאלתי את עצמי למה אני מוציאה על זה כסף בעצם. זה הזמן לעבור על מגירת התכשיטים שלכן ולהעיף את כל התכשיטים הטרנדיים שקניתן בשלושה פאונד מאסוס (אני יודעת שיש לכן כאלה!), את כל העגילים הענקיים שבלתי אפשרי לענוד ובאופן כללי כל תכשיט סופר טרנדי שחלף זמנו, שהשחיר לחלוטין או הסתבך.

✛ פיסים מיוחדים: בשנים עברו ההגיון שלי אמר שאת הכסף שלי שווה להשקיע בפריטים שאני מגדירה כ”פיס”, כלומר פריטים מיוחדים, טקסטורות מיוחדות, פרינטים מיוחדים – דברים שלא תראו כל יום ובכל חנות. הרי זו מלאכת מחשבת ולכן הגיוני שגם תעלה יותר מאשר חולצת כותנה פשוטה. אז באופן בסיסי יש בזה הגיון מסוים אבל ברמה הפרקטית? פחות. כל אותם הפיסים שקניתן עם הפרנזים, עם הפייאטים, עם הבדים הסופר עדינים – מה עושים איתם בעצם? אין טעם לשמור פריטים ל”מקרה ש…” או להעריץ פריט מסוים כמו מיצג במוזיאון, את המלתחה שלכן אתן צריכות לנצל וליהנות ממנה בשלמותה.

✛ בגדים שלא מתאימים יותר: יש לנו מספיק אתגרים בחיים גם מבלי שהמלתחה שלנו תשמש כתזכורת מתמדת לכך שהעלינו במשקל, אז אני שואלת – למה לעשות את זה לעצמנו? פריט שלא עולה עליי יותר דינו כפריט בלוי, אם זה לא שמיש אז זה לא שמיש ולא משנה מה הסיבה. נחושות בדעתכן להוריד במשקל כדי לחזור לשמלה שאתן ממש אוהבות? סמכו עליי, יש מספיק שמלות יפות במידה שלכן שלא יעוררו בכן רגשות אשם, לא יהפכו לפרויקט או יגרמו לכן להרגיש רע בכל פעם שתביטו בהן.

✛ כפילויות: כאן כדאי לעשות הפרדה בין פריטים פרקטיים לבין פריטים מאוד ספציפיים. לדוגמא, להחזיק בארון כמה זוגות של סקיני ג’ינס או של חולצות טישירט נראה לי הגיוני וסביר, אבל כמה וכמה שמלות פרחוניות, סוודרים מנצנצים או באופן כללי כל פריט שאפשר לשייך לקטגוריה מאוד מסוימת – זה מיותר. אנחנו טיפוסים של הרגלים ובלי שנשים לב, אנחנו עלולות להימשך שוב ושוב לאותו פטרן של פריטים מבלי שתהיה לנו אפשרות מעשית ללבוש את כולם.

✛ בגדים לא נוחים: הגענו לסעיף האחרון אבל בעיניי הוא החשוב ביותר. הבגדים שלנו לא אמורים לחתוך אותנו, לחנוק אותנו, לגרום לנו לשלפוחיות ובאופן כללי לגרום לנו להרגיש אי נוחות ולעתים כאב פיזי של ממש כשאנחנו לובשים או נועלים אותם. נעליים לוחצות, ג’ינס צמוד ונמוך, תיקים כבדים עם ידיות דקות – יש כל כך הרבה בגדים ופריטים שם בחוץ שפשוט לא מתוכננים טוב או לא מתאימים לנו.

✛ סעיף בונוס: הלבשה תחתונה מיותרת. אותי בבית תמיד לימדו שהלבשה תחתונה זה כמו מצעים – אף פעם אין דבר כזה “יותר מדי”. אני מוצאת שזה לא בהכרח נכון כי הרבה פעמים אנחנו לא מקדישים לזה מחשבה נוספת ושומרים מתוך הרגל תחתונים שהגומי שלהם רפוי, תחתונים שלא נוחים לנו, חזיות שבלתי נסבל ללבוש, גרביים שתמיד מתגלגלים מכפות הרגליים וכל מיני דברים כאלה שיכולים להעביר אדם על דעתו. תעשו דיקלאטר גם במגירת התחתונים והחזיות שלכן ותעיפו לכל הרוחות את כל הפריטים שמביאים לכן קריזה, תאמינו לי – אתן תודו לי על כך.