אני תמיד מתבדחת ואומרת ששמירה על הבית שלי תמיד מסודר זו חצי משרה בפני עצמה. אז ייתכן שזה נכון באופן חלקי, לשמור על בית נקי ומסודר כשיש שלוש חיות מחמד זה אכן “תיק”, אבל עם הזמן סיגלתי כל מיני טיפים וטריקים שהפכו את המטלה הזו לשגרה יומיומית. אני בטוחה שכל אחת מכן מתמודדת עם האתגרים שלה הקשורים בתחזוקת הבית, בין אם אלה שעות מאוד ארוכות במשרד, חיות מחמד כמוני או ילדים ולכן אני מוצאת שלאמץ שיטה כזו שעובדת עבורכן חשובה במיוחד.

איך לשמור על הבית מסודר תמיד Fashion Tails Luba Shraga✛ סידור יומיומי: להקדיש עשר או עשרים דקות כל יום לסידור מסוים בבית יכול לחסוך לכן הרבה זמן במשימת הניקיון השבועית ולסגל לעצמכן רוטינה קבועה. אני מתחילה את הבוקר שלי בכל מיני סידורים קטנים: מפנה את הכלים שכבר התייבשו בחזרה למקום, מסדרת את השיש במטבח, מסדרת את המיטה, מארגנת חשבונות ששילמתי וכו’. מאחר שאני עובדת מהבית, אני מוצאת שהרבה יותר נעים לי להתחיל לעבוד כשהבית מסודר למראה. כמובן שאתן יכולות לסדר את הלו”ז בהתאם לאורח החיים שלכן ואם אתן יוצאות מהבית מוקדם, טבעי שלא יהיה לכן פנאי להתעסק עם זה בבוקר. העיקר להקדיש לזה את הזמן ולתרגל את הרעיון לשמור על בית מסודר כחלק מהשגרה הקבועה שלכן.

✛ כל דבר במקום המיועד לו: אני משתדלת מאוד להגדיר מקום ייעודי לכל מיני חפצים שבנסיבות אחרות יכולים להיות זרוקים ברחבי הבית. גם דברים קטנים כמו תבלינים או שלטים שעל פניו נראה שלא מזיק שיסתובבו בחוץ, בסופו של דבר מצטברים ויוצרים תחושה של עומס. מה שלא נמצא לו מקום – אני שואלת את עצמי מדוע הוא בעצם שם והאם אני צריכה את זה? אבל על כך בסעיף נפרד.

✛ סידור ניירת: אחד התחומים שיוצאים בקלות משליטה הוא תחום הניירת הביתית. יש לי אזור מוגדר על השיש שבו אני יכולה לאחסן מסמכים שחשובים לי ברגע ואחת לפרק זמן קבוע אנחנו עוברים על הכל ומתייקים בקלסר המסמכים את מה שכבר טופל. אופציה נוספת היא להירשם לקבלת חשבוניות אלקטרוניות בכמה שיותר מקומות או לסרוק את המסמכים שטופלו ולמחזר את הניירת עצמה. תעשו מה שעובד לכן – העיקר שלא יצטברו כל מיני ניירות מיותרים בבית. השיטה הזו גם מאוד עוזרת לי הפעם לשמור על סדר בכל המסמכים הקשורים בעסק.

✛ סידור המקרר: זה סעיף שאני מודה שאני חלשה בו אבל משתדלת לתרגל יותר. אחת לשבוע מומלץ לבדוק את תכולת המקרר, לבדוק מה צריך לנצל מהר, במה משתמשים הרבה ומה צריך לקנות. התמדה בסעיף הזה מונעת מצב של קניית כפילויות, מה שעדיין קורה לי עד עצם היום ויעזור לתכנן את הקניות מבלי לקנות מוצרים מיותרים שדינם להירקב.

✛ חומרי ניקוי נגישים: בואו נודה באמת, לנקות זה בדרך כלל לא תענוג גדול וחומרי ניקוי לא נגישים יכולים לספק לנו את התירוץ האולטימטיבי לעסוק בדחיינות. חומרי ניקוי שנמצאים בהישג יד ייאפשרו לכן לטפל בדברים קטנים באופן מיידי, כמו למשל שיש מלוכלך או מראה שדורשת ניקוי – במקום לדחות את זה ולשמור הכל לאיוונט המיוחד הזה שבו תנקו את כל הבית.

✛ ניקיון תוך כדי הכנת האוכל: זה גם כן סעיף שהתחלתי לתרגל רק לאחרונה אחרי שצפיתי בנתן עושה את זה במשך שנים. הוא דורש מעט מיומנות אבל זה חוסך שטיפת כלים שהצטברה בהם ג’יפה בסיום הארוחה. כשאני מתחילה להכין לעצמי אוכל אני שוטפת את הכלים בחלקים, כך שלא יצטברו אצלי בכיור מחבתות וכלים מלאי שמן. זה תקף גם לגבי הכיריים ובכלליות זו השיטה שגורמת לכך שלא מצטברים אצלנו כלים כמעט אף פעם.

✛ ניקיון הדרגתי לאורך השבוע: כדי לא ליצור לעצמי הרגשה שכל הלכלוך בעולם מחכה לי בוויקאנד רק כדי שאטפל בו, אני מנקה את הבית פעמיים נוספות במהלך השבוע. זה אומר שאני מטאטאת את הבית, מנקה אבק ומנצלת את ההזדמנות כדי לטפל בצמחים שלי. אני קוראת לזה ניקיון “בקטנה” כי אני לא מזיזה רהיטים ומשאירה את השאיבה הרצינית לסופ”ש, אבל אני עדיין מצליחה להוציא כמויות אבק מרשימות מהבית בכל סשן כזה ומוצאת שזה יוצר הבדל גדול.

✛ דיקלאטר: אני האדם האחרון שיכול להטיף על שמירת כמות קטנה של חפצים ואם אתן מכירות אותי כבר אתן יודעות בדיוק מדוע. יחד עם זאת, אין עוררין על כך שהרבה יותר קל לסדר ולנקות בית ככל שיש בו פחות חפצים. מה עושה מישהי שמצד אחד אוהבת את תחושת ההתחדשות ומצד שני יש כמות מסוימת של חפצים שמעיקה עליה? דיקלאטר לעתים קרובות. אני אף פעם לא עושה דיקלאטר כללי בבת אחת, אני עושה את זה תמיד בסבבים כדי להבטיח שאני לא מוותרת לעצמי על פריטים שאין בהם שימוש ומצד שני לא מעיפה בלהט הרגע פריטים שאני באמת צריכה. אני עושה דיקלאטר אחת לכמה חודשים בכלי המטבח, בארון הטיפוח והאיפור ובמלתחה. אני מוצאת שזה עוזר לי למצוא את האיזון הדרוש לשלוות הנפש שלי וזה גורם לבית להיראות מסודר יותר.

✛ להחזיר דברים למקומם: אוקיי, אני יודעת שזה סעיף שדי מסביר את עצמו ובכל זאת אני מרגישה צורך להרחיב. בתור נערה הייתי די בלגאניסטית והיה לי כסא שאי אפשר היה לשבת עליו מרוב שהוא היה קורס מבגדים שלבשתי ופשוט לא טרחתי להחזיר למקום. כדי לא לחזור לימים האפלים ההם, אני תמיד מחזירה את הבגדים שלבשתי באותו יום על הקולבים ובחזרה למקומם, אני תמיד מסדרת את סט הצילום ברגע שסיימתי לעבוד ואני תמיד מסדרת את שידת האיפור כשאני מסיימת להתאפר. זה לא רק עוזר לשמור על סדר, אלא גם עוזר לשמור על החפצים שקניתן במיטב כספכן.

✛ לשמור על שיש נקי: המטבח הוא באופן כללי אחד המקומות שהכי קשה לשמור נקי כי בדרך כלל מתרחשת שם הרבה תזוזה ועבודה. אני מוצאת שהשיש הוא המוקד של כל הבלאגן ולכן ברגע שתקפידו לשמור את השיש כמשטח עבודה נקי ומסודר, כל המטבח ירגיש בבת אחת מסודר יותר. במידה והמטבח שלכן נמצא בתוך Open space ולא כחדר בפני עצמו, אז האופן שבו תשמרו עליו מסודר יעזור לשמור על תחושת ניקיון כללית בחלל כולו.

אני מוצאת שהתעסקות טכנית כזו כחלק מהיום יום מפנה מקום להתעסקות מנטאלית בעניין הזה. כלומר, אני מעדיפה להקדיש עשר דקות ביום לסידור הבית, מאשר שהמחשבה “אוף, הבית מלוכלך, צריך לסדר אותו” תנקר לי כל הזמן בתודעה. מקווה שזה היה שימושי!