אנחנו כצרכניות, עברנו כמה פאזות מאז שנכנסו רשתות הסושיאל מדיה לחיינו: התחלנו את המסע שלנו איתן סקפטיות מאוד, לא מורגלות לצרוך מסרים שיווקיים דרך הפייסבוק, מתרעמות על כך שלפתע “דוחפים לנו פרסומות”. בחלוף השנים, צריכת מסרים שיווקיים בצורה הזו הפכה לטבע השני שלנו ואנחנו מתורגלות כעת היטב במשחק החיזור של המותגים בפיד שלנו ורק מבקשות דבר אחד – שיהיה קצר.

בשנתיים האחרונות שוב השתנו קצת כללי המשחק: אנחנו עדיין מורגלות לצרוך מסרים קצרים ותמציתיים שמניעים אותנו לפעולה, אך חלקנו מחפשות כיום משהו קצת שונה – טריגר חזק יותר שייגרום לנו להושיט יד אל הארנק ויישכנע אותנו לקנות. כאן בדיוק נכנסת לתמונה שיטת שיווק ה-BFF.

שיטת השיווק הזו קצת יותר פטפטנית ומלאת תיאורים מהרגיל, ממש כמונו כשאנחנו יושבות לקפה עם חברה. הסיטואציה האינטימית הזו, לשבת לקפה עם חברה ולדבר על הא ודא, זו בדיוק התחושה שהמותגים מהדור החדש מנסים ליצור. מדובר בגישת שיווק שאומרת: נכון שאנחנו רשת בגדים, אבל אנחנו לא רק רשת בגדים. אנחנו מלבישות אותך כמו חברה, אנחנו יודעות בדיוק מה את צריכה, אנחנו כאן כדי לדאוג לך לפריט הלבוש המתאים לך, כי את מיוחדת.

שיטת השיווק הזו רוכבת במידה מסוימת אפילו על הגל הפמיניסטי של השנים האחרונות, כשהיא מנסה לגרום לנו להרגיש שיש לנו על מי לסמוך, כי הרי מדובר במותג נשי בצורה מובהקת שכל מטרתו היא לתמוך בנשים אחרים לכאורה. שיטת שיווק ה-BFF לא מוכרת לנו רק בגדים או פריטים אחרים, אלא היא גם מוכרת לנו את הסיפור מאחורי המותג ומנסה לעורר בנו את הסולידריות הנשית שתגרום לנו להיסחף אחר הסיפור הזה.

מהסיבה הזו פעמים רבות הפנים של המותג היא מקימת המותג עצמו ולא עוד איזו פרזנטורית מתחלפת. הבחירה לשים את מייסדת המותג בפרונט, נעוצה בערך המוסף שהיא מביאה עמה: אשת עסקים קולית שמדברת בגובה העיניים היא מושא הרבה יותר קל להזדהות מאשר דוגמנית קרירה והרבה יותר קל לבנות קהילה סביב המותג כשיש דמות שניתן להזדהות איתה.

זה בדיוק מה שעשתה אמילי ווייס, הבעלים של Glossier, אחד המותגים המעניינים ביותר שיצר דור האינסטגרם: היא הצליחה לבנות קהילה של עשרות אלפי עוקבים באינסטגרם של המותג עוד בטרם הושק המוצר הראשון שלהם. מהצד השני של הסקאלה, יש את סופיה אמרוסו, הבעלים לשעבר של Nasty Gal שהתפרסמה כאישיות וכמותג, בזכות הסיפור כיצד עלתה מהאשפתות לתהילה והתרסקה יחד עם המותג שלה באותה מהירות, כאשר התדמית האישית שלה התערערה.

איך עושים שיווק BFF?

שיווק BFF זו אמנות שלמה, בין אם אתן מסכימות עם הגישה שעומדת מאחורי זה ובין אם אתן חושבות שזה נצלני ומיותר (ייתכן שכל האפשרויות נכונות). שיטת השיווק הזו בעיקר צריכה להיות מבוססת על היכרות מעמיקה עם קהל היעד, כי אתן צריכות לשאוף להגדיר בצורה נכונה את הלקוחה האולטימטיבית שלכן, באופן כזה שיגרום ללקוחות שלכן לרצות להיות מזוהה איתה ולהפוך להיות היא.

בנוסף להיכרות עם הדנ”א של קהל היעד, שיווק BFF דורש היכרות מעמיקה עם הסושיאל מדיה: היכרות שלא מסתפקת רק ב”שלום שלום” עם הטרנדים הבולטים אלא ממש הבנה בשפה ובהרגלי השימוש ברשתות הללו. כדי לצלול לעומק שיטת השיווק הזו, צריך לפצח גם את צורת הפנייה לקהל ורצוי שזה יהיה תואם לשיח ברשתות החברתיות.

שיטת שיווק ה-BFF Social Girls

מותגים שהצליחו לפצח את שיטת השיווק הזו גם ברמת המאקרו, ברמת הסיפור של המותג וגם ברמת המיקרו – ברמת הכותרות החמודות והמתחכמות בניוזלטרים ובאינסטגרם, דיווחו על עלייה של עשרות אחוזים בטראפיק שזורם אליהם מהמדיות הללו. אז למרות שצורת הפנייה הזו נראית הכי אגבית וחברית, למעשה, היא אחת מגישות השיווק הכי מהודקות שניתן למצוא כיום. רוצות דוגמאות שעובדות? ממלציה לכן בחום להירשם לניוזלטרים של Ban.do ומבטיחה שתיתקלו בכותרות כל כך מפתות, עד שפשוט תרגישו מחויבות ללחוץ ולפתוח את המיילים שהם שולחים.

Fake it ’till you make it?

הדבר העיקרי שכדאי לדעת שבשיטת השיווק הזו אי אפשר לזייף את זה. בדיוק כמו שאנחנו מרגישות כשחברה לא באמת נמצאת שם עבורנו, כך גם גלאי הבולשיט של הלקוחות היום הוא רגיש במיוחד והן יודעות לזהות היטב מתי רק מנסים לכאורה לדבר איתן בגובה העיניים, אבל לא עושים זאת באמת. ה-Story telling של מותג שמחליט לפנות לקהל שלו בשיטת ה-BFF צריך להיות כל כך מהונדס, עד שאין כאן מקום לטעויות. כשיוצרים קהילה, גם אם זו קהילה עם מניע מסחרי, האמון הוא הפקטור החשוב ביותר והכוח המניע שלה.

אין ספק שהמותגים שמצליחים להוציא את זה לפועל בצורה האמינה ביותר, הם בסופו של דבר גם המותגים שצוחקים כל הדרך אל הבנק. רוצים להיתקל בשיווק BFF במיטבו? הציצו בעמוד האודות של מותג אינסטגרם טרנדי בשם Realisation Par שמציע למכירה שמלות מעטפת ב-200 דולר אשר שברו את הרשת בקיץ האחרון. כבר בפסקת ההיכרות הראשונה נזרקות לאוויר ססמאות כמו “ידידות”, “פיסים ייחודיים”, “קריירה”, “נשים מלאות השראה” והם מעודדים אותנו להצטרף אליהם, כי הם חיכו רק לנו ויחד אנחנו הכל.

 

אמנות, כבר אמרתי?