פילוסופיית הטיפוח שלי הוצגה לא פעם בבלוג, אך בחלקים: בכל פעם שעסקתי במוצר כזה או אחר, הסברתי איך זה מסתדר עם הגישה הכללית שלי בנושא הטיפוח אך מעולם לא הייתה לי ההזמנות לשטוח בפניכן את התיאוריה שלי כולה – עד הפוסט הזה. כמובן שהנקודות שאני מביאה בפניכן כאן מבוססות על ניסיון אישי ואני מניחה שיש כאן מקום לצרף את הדיסקליימר הרגיל: לא כל מה שעובד עבורי יעבוד גם עבורכן. יחד עם זאת, אני מאמינה שהקפדה על הנקודות הללו תביא גם אתכן לבריאות עור טובה יותר.

פילוסופיית הטיפוח שלי במגזין Fashion Tails Luba Shraga✛ לחות זה הבסיס לכל דבר: קל לנו לשלוח יד אל מוצרים הרבה יותר כבדים שאנחנו מתמודדות עם בעיה מסוימת, אבל אני מוצאת שלחות לעור פותרת את מרבית הבעיות הקיימות בעור שלנו ואנו לא מודעות לכך אפילו. אני יכולה להבטיח לכן שלפחות פעם אחת בחייכן חיפשתן פתרון אחר כדי לטפל בבעיה מסוימת במקום להזין את העור בלחות הנדרשת עבורו, מה שהיה פותר או לפחות עוזר לטפל בבעיה מלכתחילה. כל עור יכול ליהנות מלחות, גם העור השמנוני ביותר, הכל שאלה של בחירה במרקמים, במוצרים ובהתאמה לעונת השנה. עור שמקבל את הלחות החסרה לו הוא עור מאוזן יותר ומכאן הדרך לבריאות עור תקינה – קצרה בהרבה.

✛ להוציא את פקטור הסקרנות מהמשוואה: במידה ומצאתן את המוצר המתאים לכן, זה שאתן משתמשות בו לאורך זמן ומביא לכן תוצאות – אל לכן להתפתות להחליף אותו כי מוצר אחר מסנוור אתכן. נסו ליצור הפרדה בין האופן שבו אתן מתייחסות לאיפור, אופנה או כל היבט אחר בחיים המבוסס על חשקים, בהשוואה לטיפוח. מצאתן משהו שעובד עבורכן? דבקו בו. רכישת מוצרים על בסיס סקרנות זו הדרך הבטוחה להפוך את העור שלכן למעבדת ניסויים ויכולות להיות לכך כל מיני השלכות: לעתים חיוביות אך גם לעתים שליליות מאוד.

אגב, במקרה הזה אני ממליצה לכן לעשות מה שאני אומרת ולא לעשות מה שאני עושה: אני סוקרת יותר מוצרים מכפי שהייתי רוצה, מכיוון שיש דרישה להמלצות מסוגים שונים וזה חלק מהתפקיד שלי בתור מי שמתחזקת מדור ביוטי באתר. יחד עם זאת, גם אני משתדלת לא לעשות רוטציה בין אינספור מוצרים ולהשתמש בקולקציה מאוד ספציפית בכל פעם עד לסיום המוצרים.

✛ לא לעשות מזה ביג דיל: גם כמישהי שאוהבת טיפוח עד עמקי נשמתה, אני יכולה לומר שאין לי עניין שהתחום ישתלט לי על החיים. אם אתן מרגישות אבודות, אם זה מאמלל אתכן, אם אתן לא מבינות מה מסתדר עם מה – תזכרו שזו לא חובה. אף אחד לא מחייב אתכן להפגין בקיאות בענייני חומצות או להרכיב שגרת טיפוח בת עשרה שלבים. אפשר להסתפק בשיטת הניקוי הכפול (ניקוי על בסיס שמן + ניקוי על בסיס מים) ולחות יפה לעור כדי לסגור את הנושא. בקהילות הביוטי יש לנו נטייה להתייחס לשגרת הטיפוח כקודש הקודשים ואני רואה גם הרבה מגיבות אצלי בבלוג שהולכות לאיבוד, אך בעיניי התעסקות מאסיבית כל כך בנושא וירידה לפרטים הקטנים ביותר – היא מיותרת.

✛ המינימליזם שולט: אני דוגלת בעבודה בשכבות דקות של הזנה ולחות בשכבת הטיפוח, אך בכל מקרה, אני לא מאמינה בצורך להעמיס שכבות זו על גבי זו. כשמניחים שכבה על גבי שכבה על גבי שכבה – זה מכביד על העור במקום להועיל לו ומאבד מהאפקטיביות שלו בשלב מסוים. לכן אני חוזרת לשלב של הסקרנות: אם כבר יש לכן שגרת טיפוח מלאה, אל תחפשו בכוח מוצרים להוסיף לה. אם יש לכן אפשרות לפשט את שגרת הטיפוח, למצוא מוצרים רב תכליתיים ואולי להוריד ממנה מוצרים שלא באמת נותנים עבודה – עשו זאת.

✛ One size doesn’t fit all: לא כל החומצות מתאימות לכולן, לא כל המותגים מתאימים לכולן, מוצרים שעבדו נהדר עבורי לא בהכרח יעבדו גם לכן. הקשיבו קודם כל לעור שלכן. זו לא קלישאה כי אם פרקטיקה מאוד פשוטה: מוצר מסוים מעורר בכן רגישות? רכיב מסוים פשוט לא בא לכן בטוב? הסיקו מסקנות בהתאם וממש אין חובה להמשיך ולנסות בכוח.

✛ עדין אך לאורך זמן: הגישה שלי אומרת שמוטב לעשות שימוש ברכיבים בריכוזים נמוכים יותר לאורך זמן מאשר לעשות שימוש בריכוזים מאוד אפקטיביים אך לנטוש אותם מיד. באופן כללי גישת הטיפוח שלי היא יחסית עדינה, אך שוב אני אומרת: הקשיבו לעור שלכן. אם העור שלכן יכול להתמודד עם ריכוזים גבוהים ואפקטיביים יותר, לכו על זה, הרי זה תמיד יהיה מועיל יותר אך אם יש לכן עור רגיש ואם אתן חוששות – לכו על בטוח עם ריכוזים נמוכים ואיתם תתמידו בהם לאורך זמן.

✛ עור צעיר? הניחו לו! יש קסם בעור צעיר ולכן מוטב פשוט להניח לו להיות. אם אתן בנות 20 וקצת ואין לכן בעיות עור מיוחדות – הקפידו לנקות את העור ולהזין אותו בלחות, אבל מעבר לכך, פשוט הניחו לו. אם יש לכן עור צעיר ובעיה מסוימת שאתן רוצות למצוא לה מענה, זה כבר דורש התייחסות נפרדת אך בהנחה שהעור בריא ותקין, יש רכיבים שלא הייתי נוגעת בהן עד סביבות גיל 30.

✛ אני לא משתמשת במטליות פלא, במברשות ניקוי, דרמה רולר ושלל גאדג’טים לטיפוח העור. כלי העזר היחידי שלי בשגרת הטיפוח הן מטליות או מגבות פנים שאני זורקת לכביסה בתום השימוש ומעבר לכך שאני לא רואה צורך לעשות שימוש בכלים נוספים. אני יודעת שיש לי בוודאי קוראות שהתחתנו חתונה קתולית עם מברשת הניקוי שלהן ובכיף שיהיה להן אבל לגישתי? לא ולא. מעדיפה לנטרל כל מה שעלול להוות כר פורה לבקטריות, במיוחד בתור מישהי בעלת נטייה לפצעונים.

✛ הפעלת שיקול דעת בריא: אני לא יוצאת החוצה עם מטריית שמש, אני לא מתכסה בשכבות קרם הגנה כשאני אוכלת חטיפים בבית ביום שבת, אני לא מוותרת על חופשות, אני לא מחליפה מצעים באובססיביות כדי לשמור על עור נקי, אני לא חיה על מחטאי ידיים, אני לא עושה שום דבר אובססיבי לגבי בריאות העור שלי. מה אני בכל זאת עושה? מקפידה על שימוש קבוע בקרם הגנה, גם בחורף, מקפידה לא להיצלות בשמש ומפעילה שיקול דעת בריא בכל סיטואציה בחיים.

✛ לא לקרצוף העור: כלל הברזל שלי הוא שאני לעולם, לעולם, לעולם לא מקרצפת או מייבשת את העור. תמיד אבחר בפילינג פיזיקלי העדין ביותר (אם כבר), בסבון הפנים הכי לא מייבש ובאופן כללי אני עושה הכל כדי להימנע מתחושת היובש המתוחה הזו של העור. מבחינתי בכל שלב בשגרת הטיפוח, העור שלי צריך להרגיש מלא בלחות וקורן – ואם יש מוצר שלא מעניק לי את התחושה הזו, הוא לא יישאר.

✛ אקנה: המגיבות הקבועות שלי בוודאי יודעות שלגבי אקנה יש לי תיאוריה בפני עצמה. כלל מספר אחד – לא לקנות מוצרים שמכוונים לטיפול באקנה ולא לרכוש מוצרים שמיועדים לייבוש פצעונים. כתבתי פוסטים שלמים בנושא:

סיפור האקנה שלי

חמישה רכיבים שמסייעים לטיפול באקנה

על ההחלמה מאקנה

תפריט טיפוח לעור צעיר ואקנתי

✛ אנחנו נמצאות בתקופה שבה המדע שמאחורי הטיפוח נמצא בשיאו. תקופה שבה מותגים מצוינים מצאו דרך המאפשרת שימוש ברכיבים שהיו עד כה שמורים רק לשגרת הטיפוח בערב – גם באור יום, שימוש ברכיבים שנחשבים לכאלו שסותמים נקבוביות בצורה שלא עושה שום נזק לעור וכו’. זה מביא אותי לשתי נקודות: האחת היא שאין לי שום כוונה לרקוח מסיכות וכל מיני שיקויים לטיפוח העור לבד בבית ואני ממליצה לכן בחום לא לעשות זאת. יש קולקציה עצומה של מוצרי טיפוח בכל סקאלת מחירים שאפשר לעלות על הדעת זמינה עבורכן בפארם או בלחיצה על מקש, אז מדוע עליכן לרקוח רכיבים שאתן לא יודעות איך ישפיעו על העור? בגלל מדריך בפינטרסט או ביוטיוב? לא כל כך נבון לדעתי.

הנקודה השנייה היא שקיימים מותגים שאפשר לסמוך על הפורמולות שלהם ולכן גם אם מגישים לי טכנולוגיה שנוגדת את מה שסיפרו לי תמיד – אני לא נלחצת מזה ומוכנה לתת צ’אנס. הפילוסופיה שלי אומרת שפורמולה קודמת לכל דבר אחר ולכן אם נתקלתי בפורמולה מצוינת של מותג מצוין, זה מה שהכי חשוב בעיניי. זה לא אומר שאני סומכת על כל מותג שמגיש לי לכאורה טכנולוגיות חדשות, אבל יש מותגים שאני לגמרי מרגישה שאפשר לבטוח בהם, לפעמים אפילו בעיניים עצומות והם כיכבו אצלי בבלוג לא פעם (כמו למשל MV Organics, Indie Lee, Herbivore Botanicals וכו’).

מקווה שזה היה פוסט מועיל!