נדמה שרק לפני רגע עולם הלייף סטייל דיבר רק על HYGGE: הבית היה צריך להיות HYGGE, האוכל היה צריך להיות HYGGE, לעזאזל – אפילו הגרביים היו צריכים להיות HYGGE. עוד לא הצלחנו להבין איך מבטאים נכון את המילה והופס, שכחו מ-HYGGE, היום המילה הטרנדית היא LAGOM. בפוסט הקודם בנושא הבנו שעל אף שדנמרק נחשבת למקום עם האנשים הכי מאושרים בעולם, האמת מאחורי הקלעים היא קצת פחות זוהרת וכעת הגיע הזמן להבין מה זה LAGOM ואיך מיישמים את זה גם ברמת גן, חולון או נתניה.

טרנד העיצוב LAGOM במגזין Fashion Tailsוואט איז LAGOM

אז אם HYGGE זו מילת הדגל של דנמרק, LAGOM היא המילה של השבדים. כל כך הרבה דברים נהדרים ונזק לחשבון הבנק השבדים הביאו לחיינו והנה, LAGOM זה עוד אחד מהם. בדומה ל-HYGGE, גם LAGOM היא מילה נטולת תרגום ממשי בכל שפה אחרת פרט לשבדית, אך הדרך הכי טובה לתאר אותה היא “איזון נכון, צריכה בדיוק במינון הנכון”.

על אף ש-HYGGE ו-LAGOM שניהם מתארים את הרעיון הרומנטי העומד מאחורי המדינות, השבדים נשבעים ש-LAGOM זה קונספט שונה לחלוטין ומיותר לציין שהם נעלבים מההשוואה ל-HYGGE. הם טוענים ש-HYGGE הוא תיאור של רגע נוכחי, רגע שבו מרגישים את החמימות שכל כך חשובה בדנמרק. LAGOM לעומת זאת, זה אורח חיים שנועד להקטין את טביעת האצבע שלנו על זיהום האוויר, לצמצם את הצריכה המיותרת ולחיות חיים שבהם שואבים הנאה מכל מה שהכרחי, בדיוק במידה הנכונה.

איך שומרים על איזון?

בדומה לדנמרק, השבדים מאוד גאים במיסים הגבוהים שלהם ובתנאים הסוציאליים הטובים. גם שם יש חלוקה מאוד ברורה בין שעות עבודה לשעות הפנאי עם המשפחה, כאשר שעות העבודה לעולם אינן נגררות מעבר למה שנדרש. שם יש שיוויון בין אבות ולאמהות ולכן נפוץ מאוד לפגוש אבות שמטיילים עם הפעוטות שלהם באמצע היום או לוקחים חופשת לידה כדי להיות בבית.

השבדים מאמינים באורח חיים פרקטי שלא מזהם את הסביבה ולא מעודד צריכת יתר. הם מאמינים בשמירה על אורח חיים בריא אבל לעולם לא יתנגדו לחטיף טוב, כדוגמא ליכולת שלהם לשמור על איזון מבלי לסטות לקצה כזה או אחר. שמירה על איכות חיים חשובה להם, אך להבדיל מדנמרק, הם לא ינהלו שיחות על צפיפות הסיבים בשמיכת ה-HYGGE שלהם או יקדישו תשומת לב לבחירת גרביים צמריריים בדיוק במידה הנכונה.

בירת איקאה ו-H&M

הקטע עם ההתנגדות לצריכה המוגזמת נראה קצת אירוני בהתחשב בעובדה שהשבדים הביאו את איקאה ואת H&M לחיינו. אמנם אנחנו תופסים את הרשתות כמקומות לצרוך בהם אופנה מהירה ועיצוב נגיש, אך השבדים דווקא מאמינים שזה מסתדר לחלוטין עם תורת ה-LAGOM שלהם ומבחינתם זו הדרך האולטימטיבית ליהנות מפריטים איכותיים מבלי להוציא הרבה כסף.

מסתבר שהשבדים, רגישים למדי כפי שעולה מכתיבת השורות הללו, נעלבים גם כשאנחנו מגדירים את הריהוט של איקאה כדרעק. הם מאמינים שהבעיה העיקרית היא בנו, כי אנחנו לא שומרים מספיק על הרהיטים ומביאים כדוגמא את ספריות BILLY שאפשר למצוא בבית של כל משפחה שבדית ממוצעת ומחזיקות מעמד שנים. זו גם הסיבה שהרבה מרשתות האופנה השבדיות עוסקות יותר בקיימות ובאופנה ידידותית לסביבה, בהשוואה לרשתות אחרות.

טרנד העיצוב LAGOM במגזין Fashion Tailsאיזון = בינוניות?

תורת החיים השבדית קוסמת בצורה מסוימת, מכיוון שכולנו היינו רוצים להגיע לנקודת איזון בחיים מלאי סטרס אבל נשאלת השאלה: אני עובדת קשה כי יש לי הרבה מטרות להשיג והרבה דברים שאני רוצה לקנות. אילו לא הייתי רוצה לקיים את עצמי ברמה גבוהה אלא רק ברמה הנדרשת, האם עדיין הייתי טורחת לעבוד קשה? זו שאלה שעולה בדנמרק ובשבדיה – וגם הסיבה שבגללה טוענים שהמדינות הללו, מאוזנות ככל שיהיו, הן גם בינוניות בהישגים ולא מקדמות מספיק יזמות.

האיזון הזה מתבטא גם ברמת האיפוק: LAGOM אומר שאין ויכוחים מסביב לשולחן האוכל בנושאים חמים שעומדים על הפרק ולרוב גם אין מקום להביע דיעות חריפות מדי בנושאים פוליטיים ואקטואליים. מתיאור אורח החיים של השבדים, נשמע שהכל מתקיים על מי מנוחות ללא עליות ומורדות, שזה לא כל כך מרתק וכנראה שגם לא ריאלי. תארו לעצמכם ארוחת שישי שעוברת במשפחה ישראלית מבלי להתווכח על ענייני אקטואליה.

כל זה גורם לי לחשוב שה-HYGGE ו-LAGOM זה בעיקר מיתוס ואם לא מיתוס, אז לפחות מדובר באורח חיים שנדחק הצידה ככל שקצב החיים מתקדם – עד שזה הופך פתאום לטרנד הודות לכל מיני כתבות בווג וספרים פוטוגניים שיוצאים לדפוס. אם תרצו לקרוא עוד קצת על המילה האחרונה בעולם הלייף סטייל, אתן יותר ממוזמנות להזמין את הספר הזה. מדובר בקריאה קלילה והזדמנות ללמוד על תרבות קצת שונה, בין אם היא מיושמת בפועל ובין אם לא.

אז אתן נמצאות במחנה HYGGE, מחנה LAGOM או מחנה “תעזבו אותי בשקט”?