אחת השאלות הנפוצות ביותר בקבוצות המקצועיות שאני חברה בהן לצילום ובלוגינג היא: “מי מצלם אתכן?”.

אנחנו אמנם נשים עצמאיות וחזקות, אבל בכל זאת צריכות מישהו שייצלם אותנו בצורה מחמיאה וזה לא בא בקלות. הייתי שמחה לומר שמאחורי המגזין יש צוות שלם של אנשים שמתפעלים אותו: צלם, תאורן, מאפר ומעצב גרפי, כאשר כל תפקידי הוא לקבל החלטות וללטף את החתול תוך כדי – אבל המציאות היא שאני מפעל של אדם אחד. רק שזה לא מדויק, כי יש איש חשוב מאוד שנמצא מאחורי הקלעים ומקבל קרדיט לעתים נדירות מאוד והוא ה-Instagram Husband האישי שלי.

בדיוק כמו שבני זוג הם צוות בחייהם האישיים, הם יכולים להפוך לצוות גם ברמה המקצועית. למען הסר ספק, הדיי ג’וב של ה-Instagram Husband שלי הוא שונה לחלוטין: ביום יום הוא מתעסק באלגוריתמים ובשעות הפנאי הוא הופך לצלם אופנה ולעתים גם צלם ביוטי בעל כורחו. הייתי אומרת שהיכולת שלי להפיק אחוז משמעותי מהתכנים שלי, במיוחד באינסטגרם, תלויה במידת שיתוף הפעולה שלו עם הגחמות שלי ואני חושבת שהבסיס שמאפשר את כל זה, זו הידיעה שלא מדובר רק בגחמות – אלא בעבודה שלי.

יחד עם זאת, זו לא חייבת להיות עבודה של ממש כדי שה-Instagram Husband שלכן יסכים לשתף פעולה: גם אם התלבשתן יפה והייתן רוצות מישהו שיתעד אתכן בצורה שתגרום לכן להרגיש נחשקת ולהעלות את זה לרשת או אפילו לשמור לעצמכן – גם זה צורך וזה צורך מאוד לגיטימי שראוי לקבל התייחסות. לאחר שמונה שנים של עבודה משותפת שלנו מאחורי הקלעים על הבלוג, יש לי כמה תובנות לחלוק איתכן בנושא:

✛ רצון משותף

בסופו של דבר, אי אפשר לכפות על ה-Instagram Husband שלך להפוך לכזה אם אין לו שום עניין בדבר בזה. להיות בעל אינסטגרמי זו מחויבות וכן, יש בזה מידה מסוימת של ויתור ופשרה. הראש שלי כל כך מיומן ליצור תוכן, עד שזה בכלל לא פשוט להיות במחיצתי: קשה לי מאוד לעשות הפרדה בין החיים המקצועיים ולאישיים ופעמים רבות אני אקבע תוכניות ואנהל את סדר היום שלי כך שאלו יישרתו את אג’נדת התוכן שלי – או במילים אחרות, אני קוץ בתחת.

מצד שני, אני מודעת לחלוטין לכך שיש לי עבודה בעלת אופי מאוד מיוחד ואני מאוד ברת מזל לעסוק בה. אנחנו מדברות על זה במונחים של עבודה כעת, אחרי שמונה שנים של כתיבה רציפה, כשבפועל נתן הפך ל-Instagram Husband עוד לפני שהאינסטגרם היה קיים ובימים שבהם הבלוג שלי היה רק תחביב, כי הוא הבין עד כמה זה חשוב לי. אני לא יודעת איך בדיוק הוא חווה את הצילומים מהצד שלו, אבל אני יכולה לומר שמנקודת המבט שלי אני כבר יודעת לזהות מתי במהלך סשן הצילומים הוא “נכנס” לזה ואפשר אפילו לומר בזהירות רבה שהוא נהנה מזה – ומתי הוא מרגיש חסר סבלנות.

✛ רפרנסים

כשיש לי חזון לגבי פוסט או סשן צילומים מסוים, אני הופכת להיות מאוד קפריזית כשזה לא יוצא לפועל בדיוק כמו שאני רוצה. אני עושה לעצמי יחסי ציבור מעולים בפוסט הזה, הא? בכל אופן, יש לי לפעמים ציפייה לא מציאותית שהצד השני ייכנס לראש שלי ויידע בדיוק איך אני מצפה שהדברים ייתנהלו כך שישביעו את רצוני. רק מה? גם כעבור למעלה מעשור יחד, אין בינינו קשר טלפתי, בוודאי לא בכל הנוגע לצילום – ולכן אני מוצאת שככל שאני ספציפית יותר, ככל שאני מתכננת בקפידה את הפריימים ואת הלוקיישנים, כך גם סשן הצילומים יהיה מוצלח יותר.

ימי הצילומים הכי גרועים שהיו לי קרו כשאמרתי “טוב, נו, נסתדר” או “טוב נו, נמצא כבר מקום” ונחשו מה? דברים לא קורים מעצמם וזה סתם מקור מיותר למתחים, מה גם שזה ממש לא מתאים לאישיות שלי להשאיר דברים לידיי הגורל. ככל שתתכננו את התמונה בצורה טובה יותר ואפילו תספקו רפרנסים מתאימים, כך סשן הצילומים יסתדר טוב יותר, באחריות. ברגע שתבנו מראש את התנאים האופטימליים לצילום, הסיכויים שמשהו יתפקשש ולא תשיגו את הפריימים שאתן רוצות קטנים משמעותית. Instagram Husband הוא אינו צלם מיומן ולכן אין לצפות שיציע פתרונות אם התאורה לא אופטימלית או אם דברים אחרים לא מסתדרים.

✛ לצלם כמה שיותר

כל סיטואציה שתכננתי לצלם צריכה להיות מתועדת כמה וכמה פעמים, לכל מקרה, עם ניאונסים קטנים שמשתנים מתמונה לתמונה. אני גם משתדלת לבחון היטב את התמונות הראשונות בצורה קפדנית יותר ואז לאפשר לשאר סשן הצילומים לזרום, כדי לוודא שהכל מסתדר בדיוק כמו שאני רוצה ולא פספסתי שום דבר. Instagram Husband הוא אמנם נכס של כל בלוגרית, אך אין לצפות שהוא יבחין בשפתון מרוח, צווארון שלא מונח כמו שצריך או כל דבר קטן שיכול באופן פוטנציאלי להחריב את התמונה ולכן כמות גדולה של צילומים מצמצמת את המקום לטעויות.

✛ מונחים מוסכמים

אני לא מצפה שה-Instagram Husband שלי יהיה בקיא בסגנונות צילום פופולאריים באופנה או בזוויות מוצלחות, אך עם הזמן פיתחנו כל מיני מונחים מוסכמים ששנינו יודעים בדיוק מה הם אומרים, כמו למשל “חצי” (חצי גוף), “קלוזאפ” (תקריבים של דיטיילים) ו-“נוף” (צילומים רחבים יותר). אני מוצאת שזה מחלק את סוגי הצילום לכמה קטגוריות מרכזיות כדי שנדע שאנחנו בכיוון וזה בהחלט עוזר.

✛ היכרות עם המצלמה

הסעיף הזה הוא לא מאסט וזה בהחלט אפשרי שהבלוגרית עצמה תכוון את הגדרות המצלמה כפי שנראה לה ראוי ואפילו תצלם בעצמה את הלוקיישן כדי להדגים ל- Instagram Husband איך התמונה אמורה להיראות. יחד עם זאת, זה מאוד מקל להכיר באופן עצמאי תפעול הגדרות מצלמה כדי לאפשר זרימה חלקה יותר של סשן הצילומים.

✛ לשמור על איזון

אני יכולה לומר שפעם הסופ”ש שלנו היה הולך בשלמותו על צילומים אינסופיים. עם הזמן, פיתחתי דרכים לשכלל את צורת העבודה שלי על הבלוג כך שאוכל להפיק תכנים ברמה שנראית לי מתאימה מבלי להפוך כל פוסט לפרויקט. מעבר לכך שזה הקל עליי ברמה האישית ואף שיפר משמעותית את רמת התכנים בבלוג, זה הקל גם מאוד על ה-Instagram Husband שלי. מאז, אני משתדלת מאוד ליישם את הגישה הזו בצורת העבודה המשותפת שלנו: אם עבדנו על פרויקט גדול, ניקח הפסקה מצילומים משותפים לכמה זמן עד לפרויקט הבא, כדי לא ליצור את התחושה הזו שהוא כל הזמן “עובד” בשבילי. זו הדרך היחידה לשמור על שלום בית.

✛ הכרת תודה

בסופו של דבר, הכי חשוב לא לקחת כמובן מאליו את העזרה שאתן מקבלות. זו לא באמת עבודה רשמית, הם לא באמת מתוגמלים על כך ואולי לא כך היו בוחרים להעביר את זמנם הפנוי. אני מודה שאני טיפוס מאוד לא סובלני ולכן הטיפ שהכי עוזר לי לשמור על סשן צילומים טוב וגם רגוע, זה פשוט לעבור הלאה ברגע שמשהו לא מסתדר, במקום להיתקע על זה. ימי הצילום הארוכים והמייגעים ביותר הם אלו שבהם מנסים לצלם שוב ושוב משהו שנידון לכישלון, בלוקיישן שלא עובד או בתאורה שלא מסתדרת. סשן צילומים מוצלח לעומת זאת, יכול להסתכם ב-10-15 דקות ואז כל הצדדים מרוצים!

לסיכום, כמה טיפים מהמאסטרו עצמו:

✛ חשוב מאוד לצלם מלמטה או מלמעלה

✛ צריך הרבה סבלנות

✛ להגיב כמה שפחות

✛ להמעיט ביצירת קשר עין

✛ לצלול לתוך ה-Happy place שלך ולנסות להתנתק מהסיטואציה

✛ לדעת שאתה תמיד אשם, לא משנה מה יקרה