אני לא מסוג האנשים שיעלו סטטוס שבוע לפני החופשה אשר תוהה מה יש לעשות ביעד שאליו הם טסים, הו לא. את הטיול הקרוב שלנו ללונדון תכננתי בקפידה במשך חודשים מתוך הרצון שזה יהיה טיול אפי של יום הולדת 30, כך שהחלטתי לא להשאיר כלום לידיי הגורל. אם אתן מכירות אותי, אתן בוודאי יודעות שהגישה הזו תואמת לחלוטין את האישיות שלי ואין חדש תחת השמש – לכן גם אין צורך להעמיד פנים שבנסיבות אחרות אני ספונטנית וכיפית. אם גם אתן רוצות לתכנן טיול מוצלח ולא לשחק משחקים, הנה כמה טיפים שעזרו לי במלאכת המחשבת:

המדריך לתכנון חופשה לבעלות OCD במגזין Fashion Tails Luba Shraga(התמונה באדיבות JessInLondon)

✛ כמה חודשים לפני הטיסה

אם גם אתן חולקות אותו אופי הנוירוטי והקסום כמוני, סביר להניח שטיסות של הרגע האחרון הן לא ממש הקטע שלכן – מה שמשאיר לנו את האפשרות לתכנן את הטיסה בניחותא לאורך חודשים. השלב הראשון בתכנון המאסטרפיס הוא איסוף כל המקומות שאני רוצה לבקר בהם. אם מדובר בביקור חוזר באותו מקום, אז אשאיר כבר לשיקול דעתכן איך לנצל את הזמן בחופשה אבל אם בביקור ראשון עסקינן, אז לדעתי החופשה צריכה להיות תמהיל נכון של אתרי תיירות, אטרקציות אחרות, שופינג ולייף סטייל.

כדי להרכיב את הרשימה האולטימטיבית פניתי קודם כל לרשימת המקומות שתמיד ידעתי שארצה לבקר בהם לצד אתרי תיירות מוכרים ואז ירדתי למחתרת, לחיפושים בעמודי האינסטגרם, הפינטרסט ואפילו ביוטיוב. בפינטרסט יצרתי לוח השראה סביב לונדון ובהמשך גם יצרתי לוח השראה ספציפי סביב לונדון בתקופת הכריסמס, כי רציתי למקד את הטיול שלי כך שיהיה רלוונטי לעונה שבה אנחנו טסים.

המדריך לתכנון חופשה לבעלות OCD במגזין Fashion Tails Luba Shragaבאינסטגרם יצרתי לי תיקיית השראה שמכוונת יותר לעולם הלייף סטייל עם כל מיני בתי קפה יפים לבקר בהם במהלך החופשה. ביקרתי בטיים אאוט הלונדוני כדי לבדוק האם מתרחשים דברים מעניינים כמו תערוכות או הופעות מסוימות בתקופה הזו של השנה ונרשמתי לערוץ יוטיוב מעולה שעושה סדר בכל מיני אטרקציות ואתרים לבקר בהם. מהשיטוטים ברשת נוצרה לי רשימה די מפלצתית המכילה אינספור מקומות – כך שאמנם היה לי ברור שלא אוכל לבקר בכולם – אבל זו הייתה נקודת פתיחה טובה.

זה גם היה השלב שבו הזמנתי מגפיים ומעיל רציני לקראת החופשה, מכיוון שהתאפשר לי לחטוף אותם בסייל מאחר שזה היה לא בעונה.

✛ שלושה חודשים לפני הטיסה – סינון מקומות

אני טסה לשמונה ימים ובאופן ריאלי לא אספיק לבקר בכל המקומות שנראים לי מעניינים. נעזרתי בערוץ היוטיוב כדי לבדוק אילו אטרקציות תיירותיות עלולות להיות יקרות באופן לא מוצדק או לחלוטין אוברייטד ובשלב הזה גם שיתפתי את מסמך המקומות שלי יחד עם שתי חברות שגם ביקרו בלונדון כדי שיחלקו איתי קצת Insider tips. הטיפים שלהן עזרו לי מאוד להבין כמה אתרים תיירותיים ריאלי לשבץ ביום אחד וגם כדי להבין אילו אתרים ופעילויות ישעממו אותי.

✛ חודשיים לפני הטיסה: חברכן הטוב ביותר – Google Maps

אני מודה שבשלב הבא הרגשתי קצת אבודה ולא ממש ידעתי איך מרכיבים את הלו”ז. לכן עשיתי מה שכל אדם סביר והגיוני יעשה: פיזרתי את האטרקציות והמקומות שהחלטתי שמבחינתי הם מאסט על גבי Google Maps עם סימון כוכביות. כבר אז כשראיתי הפיזור יוצר מעין תבנית של ימים שאפשר לחלק לפיהם את הנסיעה, הרגשתי הרבה יותר רגועה וראיתי איך הדברים מתחילים להסתדר.

המדריך לתכנון חופשה לבעלות OCD במגזין Fashion Tails Luba Shraga

✛ שישה שבועות לפני הטיסה: חלוקת הימים

השלב הבא היה לחלק את הימים לפי אותם אזורים גיאוגרפיים ולעשות שימוש בכל מיני עוגנים שיעזרו לתכנן את השבוע. לדוגמא: ידעתי שאני רוצה לבקר ב-Winter wonderland, פסטיבל הכריסמס הלונדוני ביום חול כדי שלא יהיה עמוס מדי ורציתי להקדיש יום שופינג שלם ביום שלאחר הנחיתה, כך שיהיה יום השופינג המרוכז היחידי שלנו. אלה כבר עוגנים שמסביבם אפשר לתכנן את שאר החופשה.

✛ חודש לפני הטיסה: לוחות זמנים והזמנת מקומות

השלב הבא הוא לוודא לוחות זמנים של כל המקומות שבהם מעניין אותי לבקר בהם, כולל בתי הקפה. אין שום דבר מרגיז יותר מלהגיע לאתר תיירותי ולגלות שהוא סגור באותו יום או להגיע בבוקר לבית קפה כדי לגלות שהוא נפתח רק בצהריים. עברתי מקום מקום ובדקתי שעות פעילות, סימנתי בלוח הזמנים שלי ואפילו נאלצתי לשנות כמה דברים קטנים בהתאם לאילוצים שגיליתי. אחרי שסגרתי את לוח הזמנים כמיטב יכולתי, שריינתי מראש כמה מקומות שעלולים להפוך למבוקשים מאוד בסמוך לטיסה. לא שריינתי כל דבר אפשרי רק כדי להשאיר מקום לאילוצים וכי זה ידוע שדברים בחופשה לא מסתדרים בדיוק כמו שרוצים, לכן בעיקר רציתי שיהיו לי כמה עוגנים שנוכל לבנות עליהם.

✛ להשאיר מקום לבלת”מים

יש הרבה ציפיות כשטסים לטייל בעיר מסוימת בפעם הראשונה ובעיקר יש רצון להספיק כמה שיותר. כדי לא לסבול מתסמונת FOMO, השתדלתי לבנות ימים עמוסים יותר וימים עמוסים פחות, כאשר את היום האחרון, שבגדול אפשר לנצל עד שעות אחר הצהריים, השארתי ריק לחלוטין מתוכניות לטובת השלמות וגם את היום הראשון שאחרי הטיסה שמרתי יחסית רגוע וסביב אזור המלון שלנו. ניסיתי להיות ריאלית כמה שאפשר בחלוקת הזמנים, להשאיר כמה פעילויות כאופציונליות ולא לתכנן ימים שבהם נצטרך לרוץ ממקום למקום – אך עדיין להספיק הרבה.

המדריך לתכנון חופשה לבעלות OCD במגזין Fashion Tails Luba Shraga(התמונה באדיבות levanterman)

✛ השלב הבא

החלק הבא והאחרון בתכנונים סביב הטיסה יהיו כל מיני דברים שיבטיחו חופשה נעימה וכיפית: הגישה שלי אומרת שאני מעדיפה להשקיע באותם שירותים שיכולים לשפר את מידת הנוחות שלי במהלך החופשה מאשר לחסוך עוד כמה לירות לשופינג בפריימרק, כמו למשל איסוף משדה התעופה אל המלון וחבילת גלישה. דבר נוסף שאני מתכוונת לעשות הוא לאסוף כמה שיותר טיפים לגבי התניידות בעיר וכל דבר פרקטי אחר שיכול לסייע לנו לנהל בצורה נכונה יותר את הזמן.

יש לכן טיפים מועילים לתכנון החופשה? מוזמנות לשתף בתגובות!