פעמים רבות אני כותבת כאן פוסטים על טיפוח מתוך ההנחה שאתן נמצאות איתי על אותו הגל כשמדובר בבחירות מוצרים. אני מדברת על מרקמים, רכיבים וכל מיני דברים יחסית מתקדמים, תוך כדי שאני מזניחה חלק לא מבוטל מהקוראות שרוצות לקחת צעד אחורה ולשאול “רגע, בשביל מה בעצם צריך את זה? מה עושים עם זה?”. אז הקוראות הללו קודם כל מתבקשות לקבל את התנצלותי ובדיוק לכבודן ולטובת כל מי שרוצה לרענן קצת את הזיכרון, תעלה סדרת פוסטים שעושה סדר במונחים בסיסיים יותר לפני שרצים קדימה – וזה החלק הראשון מתוכה.

זו ההזדמנות המושלמת לומר שאם יש נושאים בסיסיים בעולם הטיפוח או ז’אנר שלם של מוצרים שכלל לא מובנת לכן התכלית שלהם – כתבו לי בתגובות ואני מבטיחה לערוך איתם פוסט היכרות. עוד לפני שמדברים על ה’איך’, צריך קודם להבין את ה’מה’, נכון? היום יש שני חשודים בזירת הפשע: שמן וסרום. הם מייצגים מוצרים שאני מאוד אוהבת אבל עלולים גם להיות מבלבלים עבור מי שלא שוחה בחומר.

על ההבדל בין שמן לסרום במגזין Fashion Tails Luba Shraga

אז מה הקטע עם סרום?

סרום הוא מוצר הליבה של שגרת הטיפוח, כלומר מוצר שמשתמשים בו אחרי הניקוי הכפול, הפילינג והטונר – ולפני שלב הנחת הלחות רגע לפני שסוגרים את הביזנס לאותו ערב. סרום הוא מוצר טיפולי, שאמור לסייע בשימור וחיזוק  ההגנות הטבעיות של העור או לחילופין לשקם ולטפל בהן במידה ונגרם להן נזק. סוגי הסרומים הנפוצים ביותר הם סרומים המכוונים לטיפול בקמטוטים, סרומים לטיפול באקנה ופצעונים, סרומים שאמורים לאחד את העור וסרומים שאמורים לספק לחות. ישנם סרומים שיש להם את היכולת לטפל ביותר מדאגת עור אחת, כמו למשל סרום שמאחד את גוון העור לעתים קרובות יהיה גם סרום שניתן להגדיר כמוצר אנטי אייג’ינג.

סרום מורכב מרכיבים פעילים, לרוב מרוכזים יותר מאשר בשאר המוצרים בשגרת הטיפוח והפורמולה שלו תהיה מבוססת על שימוש במולקולות קטנות שיכולות לחדור עמוק יותר לעור ולפעול לא רק בשכבות העור החיצוניות ביותר. בעיניי סרום הוא שלב חשוב מאוד בשגרת הטיפוח ואני לגמרי חושבת שניתן וכדאי להשתמש בסרום אחד שעונה על דאגות העור שלכן ולהתמיד בשימוש בו – כדי לראות את התוצאות הרצויות.

על ההבדל בין שמן לסרום במגזין Fashion Tails Luba Shraga

שמן, מה איתו?

שמנים לעומת זאת, תפקידם לספק הזנה ולחות לעור ולכן הם יהיו השלב הסופי בשגרת הטיפוח בערב – אחרי השימוש בסרום. הם לרוב יהיו מבוססים על רכיבים בוטאניים ושמנים אתרים – ויכולים להגיע במגוון פורמולות, כולל שמנים יבשים יותר שנספגים במהרה לתוך העור ולכן יתאימו גם לעור מעורב ושמן, לצד שמנים עשירים יותר שייספקו מענה לעור יבש. אם אתן עוקבות אחר הבלוג, אתן לבטח יודעות שאני מעודדת שימוש בשמנים לא משנה מה סוג העור שלכן – גם אם העור שלכן אקנתי ואפילו אם הוא שמנוני ביותר: זו בעיקר שאלה של איזה שמן בוחרים ובאיזו עונה בוחרים להשתמש בו שעושה את ההבדל.

שמן יכול להזין גם את העור היבש ביותר ואילו לעור מעורב עד שמן הוא יכול לעשות שירות נוסף: כשמשתמשים בשמן הטיפוח הנכון, העור לא מרגיש צורך לפצות על החסר ולכן אין לו צורך להפריש בעצמו שמן מהנקבוביות (כמה פעמים כתבתי ‘שמן’ בפסקה אחת?). גם שמן בעיניי הוא חלק חשוב בשגרת הטיפוח, במיוחד כעת כשאנחנו סוף סוף מתקרבות לעונות הקרירות יותר, משום שעור המקבל את הלחות שנדרשת לו הוא עור מאוזן ובריא יותר.

כשסרום ושמן עושים יחד אהבה

אז עד כאן הכל מובן וברור, אבל מה לגבי סרום שמגיע בטקסטורה של שמן? האם גם אחריו מורחים שמן? מה זה הדבר הזה? מי אני? איפה אני? אז כן, כשאנחנו פוגשות במוצרים היברידיים, כאן בדרך כלל מתרחש הבלבול הרציני. אנחנו מבינות מה המשמעות של השימוש בסרום ומה המשמעות של השימוש בשמן, אבל מה קורה כשהשניים נפגשים ונוצר מוצר המשלב את שניהם?

במידה ואתן נתקלות במוצר היברידי כמו סרום על בסיס שמן, תחשבו עליו בתור הילד של שני סוגי המוצרים שהכרנו. מוצרים היברידיים הם מוצרים מצוינים מכיוון שהם מקצרים את שגרת הטיפוח שלנו ותיאורטית אמורים גם למנוע את הבלבול הכרוך בבניית שגרת טיפוח שלב אחר שלב אחר שלב. זה אומר שבמידה ורכשתן סרום על בסיס שמן, הוא יכול לסגור לכן גם את הפינה של הלחות ובכך להפוך לשלב הסופי של שגרת הטיפוח שלכן.

מדוע יש צורך במוצרים היברידיים שעושים גם וגם? כי חוץ מאשר לפשט את שגרת הטיפוח, הם מסייעים לחסוך בזמן ואידיאליים עבור מי שלא רוצה להקדיש יותר משתי דקות עבור שגרת הטיפוח שלה בערב. כמו כן, אלה מוצרים מעולים לנסיעות מכיוון שהם מבטלים את הצורך להעמיס במוצרים ייעודיים לכל מטרה. זוכרות את הפוסט שלנו על שגרת טיפוח לבייסיק ביץ’? אז הדרך הכי טובה ליצור שגרת טיפוח קצרה אך אפקטיבית היא באמצעות שימוש במוצרים שעושים גם וגם.

על ההבדל בין שמן לסרום במגזין Fashion Tails Luba Shraga

לונה של סאנדיי ריילי הוא דוגמא לסרום על בסיס שמן, אותו ניתן להזמין כאן.

על ההבדל בין שמן לסרום במגזין Fashion Tails Luba Shragaetoile של ג’ורדן סמואל הוא דוגמא לסרום על בסיס שמן, אותו ניתן להזמין כאן.

על ההבדל בין שמן לסרום במגזין Fashion Tails Luba Shragaסופרסטאר של Pestle & Mortar הוא סרום על בסיס שמן, אותו ניתן להזמין כאן.

כל השמנים שהזכרתי הם שמנים ברמה מאוד גבוהה והמכנה המשותף בין כולם הוא שהם מכילים בתוכם רטינול או רטינואיד. אמנם השימוש ברטינול במרשם תמיד יהיה חזק ואפקטיבי יותר מאשר בשימוש בתוך שמנים כאלה, אך השילוב של הרכיבים הלחותיים עם הרטינול הופך את חווית השימוש לנעימה, קלה יותר ובדרך כלל גם נטולת קילופים. אני תמיד דוגלת בכך שמוטב להשתמש ברכיבים במינונים נמוכים יותר לאורך זמן מאשר להשתמש ברכיב מאוד מרוכז כמה פעמים ולנטוש – כך שתעשו לעצמכן שירות מעולה אם תזמינו את אחד הסרומים האלה במידה ואתן מחפשות מוצר על בסיס רטינול.

תם ונשלם החלק הראשון בסדרה, לאיזה נושא תרצו שאקדיש את הפוסט הבא? כתבו לי בתגובות!