באנגלית קיימות שתי פעולות שנפוצות מאוד בהקשר של שגרת טיפוח מאוזנת והן Hydrating ו- Moisturizing. נהוג לחשוב שמדובר במילים נרדפות אך למרות שהן מתארות פעולות דומות, עדיין מדובר בפונקציות שונות ולא הרבה אנשים מודעים לכך. אינני מכירה תרגום מדויק לשתי הפעולות הללו בעברית כדי לבטא את ההבדלים ביניהן, או לפחות לא ביטוי השגור בשפה היומיומית שלנו ולכן לטובת הפוסט אנו נתייחס ל-Hydrating בתור הזנה ול-Moisturizing בתור לחות.

מהי לחות?

כשאנחנו מעניקות לעור שלנו לחות, אנחנו למעשה יוצרות שכבה שמגנה על העור מפני התנדפות המים הקיימים בו. רק לידע כללי: עור בריא, רגיל ומאוזן הוא עור שיודע להגן על עצמו. אני כותבת הרבה על ההגנות הטבעיות של העור בהקשר של אקנה, אבל זו לא מטרתן היחידה, שכן הן אמורות “לבטח” את העור גם מפני אובדן מים ונזקי הסביבה, ממש כמו לבנת פורן של האפידרמיס.

Hydrating VS Moisturizing Fashion tails blog

אובדן מים מהעור הוא מושג שידוע גם כ-T.E.W.L, לכן מי שיש לה רמות נמוכות של T.E.W.L סימן שהעור שלה מאוזן מכיוון שהיא אינה מאבדת מים דרך האפידרמיס. אם יש לכן עור יבש, סימן שרמות ה-T.E.W.L שלכן גבוהות וזה ככל הנראה אומר שאתן כבר מקפידות על מוצרי לחות אשר מייצרים למענכן את שכבת ההגנה הנדרשת כדי למנוע את התנדפות המים החוצה.

במילים אחרות, אם יש לכן עור יבש, סימן שהוא אינו מפיק מספיק ליפידים כדי לבנות את ההגנות הטבעיות של העור ואתן צריכות עזרה חיצונית. מה לגבי עור שמן או בעל נטייה לאקנה? גם הוא זקוק ללחות, משום שהפרשה מוגברת של שמן היא גם כן סימן לכך שההגנות הטבעיות של העור נחלשו. במידה ואתן מפשיטות את העור מהשמנים הטבעיים שמצויים בו כדי להעניק לעצמכן מראה מאט או לייבש את הפצעונים, אבל לא מספקות לו את השמנים הנדרשים לצורכי התפקוד שלו בדרכים אחרות – אתן בעצם משיגות את התוצאה ההפוכה ורק מעודדות הפרשה מוגברת של שמן. במילים אחרות: העור סובל כאשר ההגנות הטבעיות שלו מתערערות, בין אם בגלל התערבות שלנו או מכיוון שזה סוגו ולכן לחות יכולה להועיל לכולנו.

רכיבים שמונעים את התנדפות המים מתוך העור הם שמנים אתריים ותמציות פירות אבל כמובן גם שמן קוקוס וחמאת שיאה אשר מהם אני דווקא ממליצה להיזהר. אתן רוצות רכיבים עשירים אשר ימנעו מהמים להתנדף מהעור שלכן אבל לא כל כך עשירים עד שהם יסתמו נקבוביות. החדשות הטובות הן שהקרם שבו אתן משתמשות ביום ובערב ככל הנראה כבר מכיל את הרכיבים הללו ולכן אין לכן סיבה לדאוג.

יחי ההבדל הקטן

אז למדנו שלחות מסייעת לנעול את המים בתוך האפידרמיס, אבל מה עושים כשאין מה לנעול פנימה? כאן ההזנה נכנסת לתפקיד, או ה-Hydration מכיוון שהתפקיד שלה היא להגדיל את נפח המים הקיימים בעור. רכיבים שמסייעים להזין את העור הם חומצה היאלורונית, גליצרין, חומצות AHA ודבש. הם ידועים בשפה המקצועית בתור Humectants. זה גם מסביר לנו את ההבדל בין עור יבש לעור מיובש: עור יבש הוא כזה שלא מצליח לשמור על נפח המים שלו ואילו עור מיובש הוא עור שמלכתחילה אין בו מספיק על מה לשמור.

Hydrating VS Moisturizing Fashion tails blogבמילים אחרות: אנחנו צריכות לדאוג להזין את העור שלנו ולאחר מכן לנעול זאת פנימה כדי ליצור עור מאוזן עם תפקוד בריא.

זה אומר שקודם כל עלינו להניח מוצרים שמזינים את העור, כמו למשל טונר, סרום, מסיכת לחות, תמצית (לא חייבים את כולם) ולאחר מכן לנעול את הרכיבים המזינים באמצעות קרם לילה או שמן. ישנם הרבה קרמי לילה שמכילים בתוכם שילוב של רכיבים מזינים ולחותיים יחדיו, אך לא תמיד הרכיבים המזינים חודרים מספיק עמוק לשכבות העור כדי להגדיל את נפח המים בו ולכן אני תמיד בעד לעבוד עם שכבות דקות של הזנה ואז לחות כדי לוודא שאתן מקבלות את מה שדרוש לכן. כמו כן, הזנת העור משפרת את יכולות הספיגה שלו וזה אומר שכל מוצר שתניחו מעל כדי ללכוד את המים – הרכיבים שלו ייספגו בצורה אפקטיבית יותר.

גם אם זה מרגיש שהדבר האחרון שהעור שלכן זקוק לו הוא עוד לחות, אני ממליצה לכן לבדוק זאת מחדש: אם תעבדו עם שכבות קלילות, לא תרגישו שזה מכביד עליכן אלא להיפך, זה יסייע לווסת את הפרשות השמן מתוך הנקבוביות. אם אתן בעלות עור שמנוני ומרגישות שקרם עשיר יכביד עליכן, ממליצה בחום לבדוק קרמים קלילים על בסיס ג’ל. אני גם ממליצה להתאים את רכיבי ההזנה והלחות שלכן לעונה כמובן.

אם אתן עושות שימוש בקרם לחות בלבד ולא מבינות מדוע העור נראה עדיין חסר חיוניות, ייתכן מאוד שזו הסיבה: העור שלכן מיובש וזקוק להזנה. כדאי גם לקחת בחשבון שעור אשר חסרה בו ההזנה המתאימה הוא עור שנראה מבוגר יותר. אם אתן רוצות לאבחן האם העור שלכן הוא מיובש או יבש, נסו לפעול לפי הכללים הבאים: אם העור שלכן מראה אזורים של יובש, מופיעים בו פתאום קמטוטים עמוקים והוא מרגיש מתוח, אך בו זמנית עדיין מפריש כמויות שמן גדולות – סימן שהוא מיובש. אגב, אחוזים גדולים מהאוכלוסיה סובלים מעור מיובש מבלי להיות מודעים לכך גם כאשר העור מעורב או שמן – והרבה פעמים זה קורה כתוצאה משגרת טיפוח לא מאוזנת. אם אתן סובלות מיובש בעור לאורך כל השנה סימן שהעור שלכן יבש.

אל מהות ההבדלים בין הזנה ולחות הגעתי באופן אינטואיטיבי במסע האקנה שלי, כאשר הרגשתי שכל הרכיבים המייבשים אשר אמורים להועיל למצב הפצעונים בפועל מזיקים לי אפילו יותר. פניתי למוצרים על בסיס ג’ל ולעבודה עם שכבות דקות של הזנה מבלי להבין מה עומד מאחורי זה. זו גם הסיבה שבגללה הפסקתי לשטוף את הפנים בבוקר ואכן, ככל שהמשכתי לחקור את הנושא הבנתי שזה הסוד לעור מאוזן, לא משנה מהו סוגו. מאחלת בריאות עור טובה גם לכן!