גם אם לא נודה בכך, תמיד יש לנו ציפיות לראות תוצאות דרמטיות כתוצאה מהשימוש במוצר טיפוח כזה או אחר, אך במציאות, מעטים הם המוצרים שמסוגלים לספק תוצאות כל כך ניכרות לעין ולכן לא תמיד אלו ציפיות ריאליסטיות. למעשה, ברוב המקרים מדובר בתהליך ארוך המצריך סבלנות, אשר גם תלוי מאוד בשאר הרכיבים והמוצרים בשאר שגרת הטיפוח שלנו, ביכולת שלנו להתמיד בהם ובפרמטרים נוספים.

לא כך הייתה ההתנסות שלי עם ה-Black cumin serum של המותג Odacite: מיד הבחנתי כיצד המוצר מסייע להעלים פצעונים במהרה ומסייע להחליק את מרקם העור. למעשה, במהלך השימוש במוצר העור שלי היה נראה הכי טוב אי פעם וזאת למרות השימוש בפורמולה מינימליסטית ביותר המבוססת בעיקר על הרכיב הכמון השחור, רכיב שהיה לא מוכר לי עד לאותם ימים.

Black Cumin seed oil skincare benefits Fashion tails Luba Shraga

כשמדברים על אקנה ועל פצעונים, יש רכיבים הרבה יותר מוכרים שקופצים לתודעה כמו למשל חומצה סליצילית. אז מה זה לעזאזל כמון שחור? חקרתי, בדקתי וגיליתי ששמו של הרכיב הזה הולך לפניו לא רק בכל הקשור לבריאות העור, אלא נעשה בו שימוש גם לצורך טיפול באלרגיות, שיפור המערכת החיסונית ובעיות עיכול. למעשה, היתרונות שלו לעור הפנים הם בגדר תגלית יחסית חדשה ונמצא שהוא מסייע להרגיע אותו, לווסת את כמויות הפרשת השמן מהנקבוביות ולהזין את העור, היות ומדובר ברכיב העשיר בויטמינים A ו-C, מגנזיום ואבץ.

ככל שחקרתי יותר גיליתי שלמעשה מדובר בסוג של פתרון נקודתי טבעי ואלטרנטיבה למוצרים שבהם רובנו משתמשות לייבוש פצעונים והם מזיקים יותר מאשר מועילים. כוחו נובע בכך שהוא כלל אינו מייבש את הפצעון אלא הפעילות שלו מבוססת על אותה התובנה שסיגלתי לעצמי במהלך התקופה שבה הכרתי את העור שלי: עור פגוע צריך להזין ולהרגיע, במקום להילחם בו.

עד כה הכל טוב ויפה, הרי בתיאוריה יכולתי להמשיך לקנות את המוצר של Odacite, שהוא בעצם לא סרום בפני עצמו אלא מוצר משלים לסרום – ולהשתמש בו עד קץ הימים. רק מה? מחירו עומד על 27.5 פאונד לפני הורדות מיסים. תיאורטית זה לא נשמע יקר במיוחד ובטח לא במונחים של אוסף הטיפוח שלי, עד שלוקחים בחשבון את הנתון הבא: המוצר מגיע בגודל של 5 מ”ל בלבד!

אני מודה ומתוודה שציפיתי לנס פח השמן וקיוויתי שהמוצר יחזיק מעמד פרק זמן נאה כדי שאוכל להצדיק את רכישתו שוב, אך לצערי זה לא קרה: תוך שבועיים הוא הסתיים והבנתי שלמרות אהבתי למוצר הזה, זה פשוט לא פרקטי וריאלי לצפות שארכוש מלאי של הבקבוקונים האלה ואחליף אותם פעמיים בחודש. היה דרוש פתרון אחר ורצוי גם קצת נוח יותר לכיס.

החלטתי לחקור את הנושא שוב ולכן שאלתי את עצמי “אם הסרום מבוסס בעיקר על הכמון השחור והוא הרכיב העיקרי שמעניין אותי, אולי אצליח למצוא אותו במוצרים אחרים?”.

גיליתי פתרון אפילו טוב יותר: אפשר לקנות שמן  Black Cumin או בשמו הנוסף Nigella sativa דחוס בכבישה קרה בגודל מכובד ובמחיר זעום.

כמובן שאייהרב סיפקו לי את הפתרון הרצוי והייתי סקרנית מאוד להשוות בין שני המוצרים. מאז את המוצר של Odacite הספקתי כאמור לסיים – לא משימה מאתגרת במיוחד כשמדובר ב-5 מ”ל, אבל זכרתי את התוצאות שלו באופן ברור והיה לי מקור מאוד טוב להשוואה עם המוצר החדש, כך שאני יכולה להעיד שההבדלים בין המוצרים אינם משמעותיים.

אז מדוע בעצם הפערים במחירים כל כך משמעותיים? ראשית, משום שניתן להפיק שמנים בכל מיני דרגות איכות, אך האם זה תמיד מתבטא בהבדל בתוצאות? לא בהכרח ותלוי באילו מוצרים מדובר. שנית, יש יתרון משמעותי בשימוש בפורמולה שהפיקו במיוחד להנחה על העור לעומת שימוש ברכיב מרוכז באופן עצמאי, לכן אני תמיד מעודדת שימוש זהיר ברכיבים כאלה, בדיוק כפי שעודדתי במקרה של The Ordinary.

הכמון השחור, מעבר לכך שהוא מסייע בהחלמה מהירה של פצעונים, מסייע להתמודדות עם פיגמנטציה, רוזיציאה ואקזמה. התכונות האנטי-בקטריאליות שלו מסייעות בתהליך ההחלמה של העור וגורמות לו להיראות קורן יותר – כך שצורת השימוש שלכן בו תלויה בתוצאות שאתן מצפות לקבל בזכותו אבל מה שבטוח: זה מוצר שטוב להחזיק בבית, לכל מצב ולכל צרה.

תנו לי לספר לכן משהו: הרכיב הזה פשוט עושה את העבודה.

אם אתן מתוסכלות מפצעונים או מאקנה, אני ממליצה לכן בחום להניח את כל תרחיפי הייבוש בצד כדי שלא תתעוררו כל בוקר עם טקסטורה של אדמת מדבר ותעברו לעשות שימוש במוצר מאייהרב שעליו אני ממליצה בפוסט. סמכו עליי, אתן תודו לי על כך אבל חשוב מכך, העור שלכן יודה לכן. במוצר אתן יכולות להשתמש בשעות הערב, כטיפול נקודתי באמצעות מקל לניקוי אוזניים או לערבב טיפה אחת ממנו עם הסרום/ קרם הלילה שלכן בשימוש קבוע ויומיומי – ואני מאמינה שתראו את התוצאות בהקדם, בדיוק כפי שנוכחתי לגלות בעצמי.

כמה הערות לסיום: לא להשתמש בו באזור העיניים, לא מומלץ במהלך הריון או הנקה. יש לו ריח די חריף (אחרת זה היה סימן שהוא חסר תועלת) ולכן לא יתאים לבעלות רגישות לריחות, כמו כן, חשוב לעשות בו שימוש מידתי ולהפעיל שיקול דעת. רוצות לקרוא מאמרים נוספים אודות הרכיב? מפנה אתכן ללינק הבא.

את ה- Black Cumin seed oil ניתן להזמין כאן.