אם העסק שלכן הגיע או עומד להגיע לנקודה שבה תצטרכו לעבוד עם פרילנסרים, אז מגיע לכן מזל טוב! זה סימן טוב שמעיד על כך שהעסק שלכן במגמת התפתחות והתרחבות – ולכן דרוש לכן כוח אדם נוסף כדי להמשיך להניע אותו קדימה. כמובן שיש בזה גם היבט מפחיד וכל בעלת עסק תוכל לספר על כך שלהאציל סמכויות זה תמיד עניין שמעורר רתיעה ולוקח זמן עד שסומכים מספיק על אנשי מקצוע אחרים כדי לשחרר את המושכות.

ישנם יתרונות רבים בעבודה עם פרילנסרים, במיוחד עבור בעלות עסקים שהגיעו למצב שבו הן אינן יכולות לשלוט בעסק לבד אך גם אינן יכולות להרשות לעצמן להעסיק עובדת במשרה מלאה. כמובן שלא מדובר רק באילוץ: פעמים רבות לפרילנסרים יש מומחיות מאוד מסוימת והעברת משימות לידיהם יבטיח קבלת תוצאות מדויקות ומכוונות אשר לא תמיד אפשר לקבל כאשר מדובר בעובדת שמוטלות עליה משימות רבות הנוגעות במגוון תחומים.

זה גם אומר שיחסי העבודה עם הפרילנסרית הם בהכרח שונים בהשוואה ליחסים של עובד ומעביד – ולא תמיד הגבולות הללו ברורים. לכן גיבשנו כמה כללי ייסוד שייאפשרו עבודה חלקה, מוצלחת ואפקטיבית ביניכן לבין הפרילנסרית שעמה בחרתן לעבוד.

טיפים לעבודה עם פרילנסרים Social girls

✛ דעו היכן לחפש את הפרילנסרית המתאימה: בעבר היה ברור שעבודה/ עובדים או פרינסלרים מחפשים בכל מיני אתרי משרות ברשת. היום כמעט כל הפעילות הזו עברה בלעדית לקבוצות בפייסבוק והן בדרך כלל המקום לאתר בו את כל הגורמים הרלוונטיים לפרויקטים שלכן. שיתוף סטטוס עם פרטים מדויקים לגבי התכונות שאתן מחפשות, יבטיח כמה וכמה תיוגים ולינקים לעמודים מקצועיים שבהם תוכלו לסייר ולהתרשם, עד שתמצאו את מבוקשכן. אפילו אם נשארים בגבולות הפייסבוק אפשר לקבל הרבה אינפורמציה לגבי האדם שאתן בודקות, החל מתיק עבודות ועד להמלצות.

כמובן שגם המלצות מפה לאוזן תמיד עובדות וכנראה שלעד יישארו רלוונטיות. לכן, אתן לגמרי יכולות להשתמש בקשרים המקצועיים או אפילו האישיים שלכן כדי לקבל המלצה. אנו תמיד בעד לשמור על ראש פתוח ואפילו לשלב בין שתי האפשרויות שהצענו כדי להבטיח מציאת הפרילנסרית המתאימה ביותר עבורכן. כך תדעו שלא ביצעתן החלטה חשובה כזו על סמך ההמלצה היחידה שקיבלתן, כי המחקר הזה לגמרי שווה את המאמץ ומי יודע – אולי כך תגלו את השם הגדול הבא בתחום.

✛ אל תבטיחו הבטחות שווא: אם שכרתן את שירותיה של פרילנסרית על בסיס פרויקט, אל תתחילו את ההתקשרות שלכן עם הבטחות שווא. פעמים רבות ללקוחות יש נטייה, טבעית ואנושית, לפזר כל מיני הבטחות לגבי פרויקטים נוספים בדרך או שיתוף פעולה ארוך טווח כשבפועל אין באותו רגע אפשרות לדעת האם יהיו פרויקטים כאלה. תמיד התייחסו לשיתוף הפעולה הראשון בתור נסיעת מבחן ואם אכן יקרו שיתופי פעולה נוספים בדרך – אז בוודאי שני הצדדים יהיו מודעים לכך. פעמים רבות הבטחה לשיתוף פעולה ארוך טווח משמשת כקלף מיקוח במשא ומתן בין שני הצדדים, למרות שזה קלף מיקוח שהוא בדרך כלל אינו הוגן: מבלי לדעת את טיב העבודה אחת של השניה, לא סביר שבאמת תוכלו להתחייב לשיתוף פעולה ארוך וגם אין צורך לעשות זאת מראש.

✛ עבדו במסגרות זמן הגיוניות: כדי שהעבודה עם הפרילנסרית תהיה מוצלחת, עליכן להבין שזו אחריותכן להפעיל אותה, כי היא איננה עובדת אשר בהכרח מחתימה כרטיס או מגישה דו”ח בסיום יום העבודה. זו המחויבות שלכן לעשות פולואפים, להגדיר דד ליינים הגיוניים ובעיקר להראות נוכחות ולא להיעלם. התקשרות יעילה עם פרינסלרית היא בהכרח התקשרות עקבית ולכן אם אתן יודעות שאין לכן את הזמן לתפעל פרויקט בצורה אקטיבית, שקלו היטב את צעדיכן.

✛ תוודאו שאתן חולקות אותו סגנון: סגנון יכול להתייחס לכל מיני מאפיינים, כמו למשל לסגנון עבודה, סגנון התקשרות וכמובן גם סגנון עיצובי וויזואלי. כל הקריטריונים הללו צריכים להתחבר יחדיו כשמדובר בעבודה עם פרילנסרית. יכול להיות שקיבלתן המלצה רותחת לפרילנסרית מוכרת בתחום אך אתן לא כל כך מתחברות לסטייל שלה? ואולי יש לה צורת עבודה מאוד מסוימת שלא מתחברת לסגנון שלכן? לפרילנסרית יש מחויבות כלפיכן ברגע שהתחלתן לעבוד יחד, אך אין לה מחויבות לשנות את סגנון העבודה שלה למענכן וזה משהו שכדאי לקחת בחשבון.

✛ אל תעמיסו בעבודה על ההתחלה: זוכרות את שלב ההבטחות? על בסיס אותו משקל, לא מומלץ להעמיס בפרויקטים גדולים על הפרילנסרית מיד בהתחלה. התחילו בקטן, בפרויקט עם פרמטרים ספציפיים שיעניקו לכם כלי מדידה קונקרטיים. הכל מתקדם כמו שצריך? מצוין! המשיכו הלאה לפרויקט נוסף והפעם גדול יותר. גם אם חיכיתן לפרילנסרית הזו כל חייכן, אתן צריכות להבין שיש כאן אופי שונה של יחסים ולכן תמיד יהיה חכם להתחיל בקטן.

✛ מצד שני, אל תתנדנדו בין אדם אחד לשני: מאתגר למצוא אנשי מקצוע טובים כמעט בכל תחום אפשרי, ללא קשר אם הם פרילנסרים או לא. מצאתן אשת מקצוע שמספקת לכן תוצאות? בעלת נהלי עבודה ברורים? עומדת בזמנים? תיצמדו אליה. אל תחפשו את הדבר הטוב הבא או את המחיר הזול ביותר אם כבר יש אדם שאיתו אתם עובדים ואתן מרוצות, להיפך, בססו את יחסי העבודה כך שתמיד תהיה לכן מוטיבציה לחזור לעבוד זו עם זו. זה טוב לעסק, זה גם טוב לשלוות הנפש שלכן.

✛ היו ברורות בהנחיות שלכן: קשה לנו להדגיש מספיק עד כמה הסעיף הזה חשוב. פרילנסרית היא איננה עובדת חברה ולכן טבעי שהיא אינה מכירה את המוצרים או את השירותים שלכן כמו עובדת מן המניין. אל תצאו מנקודת הנחה שדברים מסוימים ברורים לפרילנסרית כי הם ברורים לכן, כבעלות העסק. אל תצאו מנקודת הנחה שדברים מסוימים הם טריוויאלים רק כי לכן זה נראה כך. תמיד תדגישו את ההוראות שלכן בצורה הכי ברורה, כי אם ביחסים עם העובדת זה חשוב- ביחסים עם הפרילנסרית זה חשוב במיוחד. אגב, ייתכן מצב שבו הלקוחה לא יודעת בדיוק מה היא רוצה או לנסח את זה ולכן הפעם הפנייה היא אליכן הפרילנסריות: נסחו מסמך שעל הלקוחה למלא את הפרטים שלו והשתמשו בו כגיידליין לצרכי עבודה – וכך תקחו את האחריות לידיים שלכן.

✛ שמרו על גבולות הגזרה: אם אתן עובדות מול פרילנסרית מסוימת, סביר שאתן חתומות על חוזה שכולל בתוכו כל מיני סעיפים המסכמים את אופי הפעילות המשותפת שלכן. אל תחרגו מאופי ההסכם ביניכן, בוודאי מבלי לקבל על כך אישור מראש, אל תניחו שזה בסדר לבקש משהו כשהוא שונה מהסיכום המקורי שלכן ותמיד תכבדו את הגבולות של האדם שעובד מולכן. יש פרילנסרים שייגבו אקסטרה על כל פגישה ואפילו על כל שיחת טלפון, יש פרילנסרים ש”יחליקו” משימה קטנה נוספת לטובת יחסי העבודה עם הלקוח, הכל לגיטימי ושום דבר אינו מובן מאליו.

✛ על בסיס אותו עיקרון, וודאו שאתן גם מגדירות במשותף כלים פרקטיים וברורים למדוד את איכות העבודה ונעשה תיאום ציפיות מדויק. בין אם מביאים פרילנסרית לפרויקט תחום בזמן או לטובת תכולת עבודה מסוימת – קיימת ציפייה מאוד טבעית וברורה לקבל תוצאות, במיוחד לאור העובדה שהלקוחה והפרילנסרית לא תמיד עובדות פיזית זו לצד זו, וודאו שאתן יודעות איך למדוד את התוצאות הללו.

אז אלו היו הטיפים שלנו, יש לכן מה להוסיף? רשמו לנו בתגובות! מאחלות לכן יחסים מוצלחים ופרודוקטיביים עם הפרילנסריות שלכן! מוזמנות גם לנעוץ את התמונה בפינטרסט שלכן, למצב עתידי שבו תצטרכו לעבוד עם פרילנסרית ותצטרכו תזכורת:

טיפים לעבודה עם פרילנסרים Social girls

** קצת על הסושיאל גירלז:

אנחנו ה-Social Girls, ואנחנו מנהלות מותג בוטיק לניהול תוכן בפייסבוק ובאינסטגרם, ייעוץ אסטרטגי לפרסום נכון בסושיאל מדיה והפקת אימג’ים לאינסטגרם. אנחנו לא מספקות מענה רק לרשת כזו או אחרת, אלא חולשות על כל הרשתות ומספקות מענה כולל למותג שאיתו אנו עובדות או לו אנו מייעצות, הכל תחת המטריה של השיווק הדיגיטלי. יחד עם זאת, אנחנו גם מאמינות במיקוד ומאמינות שהעסק צריך לפעול רק ברשתות הרלוונטיות לו כך שיהיה נוכח ומזוהה איתן במקום להתפזר על פני רשתות שלא יביאו עבורו את התוצאות הרצויות. מוזמנות לעקוב אחרינו כאן וכאן – וניתן ליצור איתנו קשר במייל socialgirls2016@gmail.com