אני מקבלת לא מעט פניות מהקוראות הצעירות שלי ששואלות איך נכון לטפל בעור שסובל מאקנה בגילן. אני כותבת הרבה על מוצרי Heavy duty ולעתים גם על מוצרים יקרים למדי, אך בכל הקשור לטיפול באקנה בגיל צעיר, יש לי פילוסופיה מאוד מסוימת. כמובן שגם נשים בוגרות יותר אשר סובלות מ”קסם” האקנה יכולות להשתמש בתפריט הטיפוח שאציג כאן, אך הוא מוקדש הפעם בעיקר לבחורות שרוצות ללמוד לטפל נכון בעור שלהן מגיל צעיר ואני מאוד מעריכה אותן על כך. ראוי גם לציין שזו לא הדרך היחידה בעיניי לטפל באקנה ויש כמה מוצרים יוקרתיים יותר אך אפקטיביים מאוד אותם אני שומרת לפוסט אחר, היום אנחנו מדברות רק על טיפוח זול, נגיש ואפקטיבי.

תפריט טיפוח נגיש לעור צעיר ואקנתי במגזין Fashion tails Luba Shragaאני ממליצה מאוד לאמץ את פרקטיקת הניקוי הכפול מגיל צעיר, משום שהשיטה הזו דוגלת בהסרה יסודית ועם זאת גם עדינה של האיפור וה-SPF (זו שיטה שמבוססת על שימוש בסבון על בסיס שמן להסרת האיפור ושימוש בסבון על בסיס מים לשלב הניקוי). שימו לב שזה לא רק העיקרון שחשוב כאן אלא כמובן גם בחירת המוצרים, משום שאם תבחרו בסבון מאוד אגרסיבי ומייבש הרי שלא עשיתן בכך שום דבר. לכן, לשלב הראשון אני ממליצה על באלם הסרת האיפור של פיקסי:

תפריט טיפוח נגיש לעור צעיר ואקנתי במגזין Fashion tails Luba Shragaהסקירה הראשונית שלי של ה-nourishing cleansing balm הייתה צוננת אך עם הזמן אפשר לומר שהמוצר “גדל” עליי. אני עדיין חושבת שהוא לא מתאים במיוחד להתמודד עם איפור מאסיבי, אבל מאחר שהפוסט מיועד לגיל צעיר, אני יוצאת מנקודת הנחה שלא נעשה שימוש רב באיפור גם ככה. בכל הקשור להסרת איפור עדין מדובר במוצר אפקטיבי, שמרגיש נעים ועדין על העור מבלי לגרות אותו. שיטת ההסרה המועדפת עליי של המוצר היא באמצעות מטלית או מגבת פנים, ניתן להזמין כאן.

תפריט טיפוח נגיש לעור צעיר ואקנתי במגזין Fashion tails Luba Shragaהשלב הבא הוא השימוש בסבון על בסיס מים וכאן נכנס לתמונה סבון ה-Purifying cleansing gel מסדרת ה-Effaclar של לה רוש פוזיי, מותג שאני מצטערת שלא הכרתי כבר לפני שנים וכנראה שהיה חוסך לי הרבה עוגמת נפש. הפורמולה של המוצר בסיסית אך אפקטיבית ולמוצר יש רמת PH נמוכה יחסית, המדמה את רמת ה-PH בעור שלנו וזה אומר שמדובר בסבון אשר לא יוציא את העור מהאיזון שלו. את מוצרי המותג ניתן להשיג בבתי מרקחת בארץ.

אסייג ואומר שהמוצר הזה מתאים יותר למי שיש לה עור מעורב עד שמנוני ולכן למי שיש לה עור מאוד עדין או יבש, ממליצה לבדוק את אופציה נוספת שהיא גם כן נגישה, עדינה ומצוינת, אותה ניתן להזמין כאן.
אופציה נוספת מלה רוש פוזיי עצמם שכדאי לבדוק גם כן במקרה כזה: Toleriane Purifying Foaming Cream, ניתן להשיג בבתי המרקחת בארץ או להזמין כאן.

תפריט טיפוח נגיש לעור צעיר ואקנתי במגזין Fashion tails Luba Shragaעוד מוצר בסיסי וטוב הוא ה-pure pore toner של אנדלו שבו אני משתמשת כל בוקר כבר תקופה וזה ניכר על הבקבוק. מדובר בפורמולה נקייה לחלוטין אשר אינה עושה שימוש באלכוהול ולדעתי זה מאסט כשמדובר בעור אקנתי. בערב תשתמשו בו אחרי שלב השטיפה כדי להכין את העור למוצרים שאליהם נתייחס מיד ואילו בבוקר זה יהיה השלב הראשון בשגרת הטיפוח שלכן לאחר שטיפת הפנים במים בלבד. ניתן להזמין כאן.

תפריט טיפוח נגיש לעור צעיר ואקנתי במגזין Fashion tails Luba Shraga

המוצר הזה לא קיים אצלי פיזית כרגע כדי להציג בפניכן, אבל היה חשוב לי להזכיר אותו בכל זאת: זה השלב שבו אתן יכולות גם להשתמש ב-BHA power liquid של מותג שיכול להפוך לחבר הטוב ביותר של כל מי שסובלת מעור אקנתי, Cosrx. את המוצר יש לפזר באופן אחיד על האזורים שמועדים לפורענות משום שהוא מבוסס על חומצה סליצילית ולכן הוא חודר לתוך תעלות ה-sebum ומסייע לאזן את הפרשת השמן של העור. שימו לב שבמוצר הזה מומלץ להשתמש בערב והוא יחייב אתכן לעשות שימוש במקדם הגנה באופן יומיומי אך לא הייתי ממליצה לכן לוותר עליו בשום פנים ואופן. חוץ מחומצת BHA, הוא מכיל גם ניאצינאמיד שמסייע באיחוד טקסטורת העור וחומצה היאלורונית המסייעת בהענקת לחות, כך שהוא מעולה מכל הבחינות, ניתן להזמין אותו כאן.

תפריט טיפוח נגיש לעור צעיר ואקנתי במגזין Fashion tails Luba Shragaב-Effaclar duo של לה רוש פוזיי אני משתמשת כסרום, הוא דומה למוצר של Cosrx אבל יש בו פורמולה שונה וסדר שונה של הופעת הרכיבים, מה שמשפיע גם על אופן השימוש שלי בו: הוא מבוסס בראש ובראשונה על ניאצינאמיד ועל אבץ, שהם שני רכיבי סופר סטאר לעור אקנתי באופן מיוחד, משום שהם מסייעים לאזן את הפרשת השמן של העור ומסייעים ביצירת טקסטורה אחידה יותר. כמו כן, האפקלאר דואו מכיל מינונים נמוכים יותר של חומצה סליצילית ומהסיבה הזו אני משתמשת בו על כל הפנים, גם בבקרים. את המוצר ניתן לרכוש בבתי מרקחת בארץ. בסרום ניתן להשתמש אחרי הנחת הטונר בבוקר/ בערב.

תפריט טיפוח נגיש לעור צעיר ואקנתי במגזין Fashion tails Luba Shragaבבקרים בהן אתן לא משתמשות במוצר של לה רוש פוזיי, אני ממליצה לכן להשתמש בסרום המכיל נגזרת של ויטמין סי. אמנם מדובר במוצרים שאפשר לשלב בעיקרון באותה שגרה יחד, אך אני מוצאת שבבקרים מוטב לא להעמיס שכבות של סרומים אחד על גבי השני ולכן אני עושה שימוש בסרום אחד שסוגר מבחינתי את הפינה. ויטמין סי הוא אנטי אוקסידנט וכאשר העור סובל מאקנה, אנחנו רוצות אנטי אוקסידנטים בשגרת הטיפוח שלנו. ה-magnesium ascorbyl phosphate של דה אורדינרי מגיע בריכוז 10% כך שהוא אינו אפקטיבי כמו ויטמין סי בנגזרת הטהורה שלו, אך לדעתי זה מספיק טוב ועושה את העבודה. אפשרות נוספת היא לעשות שימוש בסרום ויטמין סי המפורסם של mad hippie אותו ניתן להזמין כאן. בסרום ניתן להשתמש לאחר הנחת הטונר בבקרים.

תפריט טיפוח נגיש לעור צעיר ואקנתי במגזין Fashion tails Luba Shragaאני מניחה שאם זו לא ההיכרות הראשונה שלכן עם הבלוג שלי, אתן כבר בוודאי יודעות עד כמה אני אוהבת את שמן הרוז-היפ. אני חושבת שזה השמן האולטימטיבי לעור אקנתי משום שהוא יבש, קליל ואפקטיבי. המוצר דחוס בכבישה קרה, תכונה שמבטיחה שימור כל האנטי אוקסידנטים הקיימים בו, הוא מצוין בהרגעת ואיזון העור – והוא בעיקר עשיר בחומצה לינולאית, שהיא חומצת שומן בלתי רוויה שמצויה גם באופן טבעי בעור שלנו, אך מסתבר שכאשר הוא נאבק באקנה, יש מחסור ממנה ולכן השמן מסייע להשלים את החסר. במוצר ניתן להשתמש אחרי הנחת הסרום בערב וניתן להזמין אותו כאן.

תפריט טיפוח נגיש לעור צעיר ואקנתי במגזין Fashion tails Luba Shragaכשמדובר בלחות לעור אקנתי, אחזור ואמליץ על ה-Honey Ceramide full moisture cream של המותג הקסום Cosrx. סרמידים הן מולקולות שומן שנמצאות באופן טבעי בעור שלנו ולכן שגרת טיפוח לעור אקנתי צריכה להכיל בתוכה גם אותן. 60% מפורמולת המוצר מוקדשת לפרופוליס הידוע בתור רכיב מרגיע ומאזן – וזה בדיוק מה שעור פגוע צריך כדי להתחזק. מדובר במוצר בסיסי אך אפקטיבי מאוד בו אני ממשיכה להשתמש עד היום כקרם הלחות שלי בקיץ, מדובר בשלב האחרון בשגרת הטיפוח בערב או השלב הלפני אחרון בשגרת הטיפוח בבוקר לפני הנחת מקדם ההגנה. ניתן להזמין כאן.

תפריט טיפוח נגיש לעור צעיר ואקנתי במגזין Fashion tails Luba Shragaאופציה למסיכה טובה בה ניתן להשתמש פעם או פעמיים בשבוע בערבים, היא המסיכה האנזימטית של סבוקלם. אני מסייגת את זה ואומרת שישנם אנשים שרגישים לרכיבים אנזימטיים ולא יוכלו לעשות שימוש במסיכה הזו (כי השימוש בהם מאוד שורף עבורם), אך אם אינכן משתייכות לז’אנר, זו מסיכה שתעשה פילינג עדין לעור ותהיה מצוינת לכן. מוצרי סבוקלם בכלליות הם מעולים לעור רגיש ואני בהחלט ממליצה לבדוק גם אותם, אך לא בהכרח את קו האקנה שלהם, מכיוון שידוע שאני לא כל כך אוהבת מוצרים שמיועדים באופן רשמי לטיפול באקנה.

ב��זרה למסיכה: יש לה פורמולה מצוינת שכוללת שלל רכיבים לחותיים שיבטיחו שהעור שלכן יישאר מאוזן לצד חומצה לקטית. כשהעור סובל מאקנה, אני לא ממליצה לעשות שימוש בפילינג פיזיקלי ובוודאי שלא בפילינג גרגירים גס, לא משנה כמה אתן אוהבות את תחושת הקרצוף הזו. מצד שני, אני גם לא ממליצה לעשות שימוש בחומצות AHA אגרסיביות ולכן אני מוצאת שפילינג אנזימטי יכול לסייע מאוד וסייע גם לי אישית בשלב ההחלמה. אם אתן בכל זאת חוששת מהשימוש בפילינג כימיקלי ומצאתן פילינג פיזיקלי עדין, אז מה שעובד עבורכן, You do you וכו’. במסיכה מומלץ להשתמש אחרי שלב ניקוי עור הפנים בערב. את המוצר ניתן לרכוש בפארמים או להזמין כאן.

תפריט טיפוח נגיש לעור צעיר ואקנתי במגזין Fashion tails Luba Shraga

אני ממליצה בחום שכל מי שסובלת מאקנה תתחדש גם במסיכת לחות טובה לפנים, מכיוון שלחות זה בדרך כלל תחום שאנשים עם עור מעורב עד שמן נוטים להזניח, לפעמים אפילו בכוונת תחילה וזה מה שעושה לא מעט נזק. מסיכת הסרמידים של Too cool for school היא פצצה של לחות לעור, יש לה פורמולה קסומה שמכילה שלל רכיבים עשירים בלחות לצד סרמידים (אחרת זה היה אירוני) וניאצינאמיד. אתן שמות לב למכנה המשותף בפוסט הזה? אסביר על כך ממש בקרוב. את המסיכה ניתן להזמין כאן.

תפריט טיפוח נגיש לעור צעיר ואקנתי במגזין Fashion tails Luba Shraga

כתבתי פוסט שלם על תכשירי הגנה נגד השמש אז כמובן שלא איכנס שוב לכל הפרטים מחדש, רק אגלה לכן שמאז ניסיתי סוף סוף את ה-Anthelios XL המפורסם של לה רוש פוזיי בעל פורמולה סופר קלילה שתהיה מאוד נעימה לעור מעורב, שמן או אקנתי. עור שסובל מאקנה דורש רוטינת טיפוח שמצריכה מחויבות, גם ברמה של ההתמדה וגם ברמה של שימוש דתי של ממש במקדם הגנה. להבא, כשישאלו אתכן מהי הנטייה הדתית שלכן, אני רוצה שתענו –  Sunscreen. את המוצר ניתן לרכוש בבתי מרקחת.

מה לא לעשות כשיש אקנה?

✛ לא להשתמש במוצרים מייבשים, מוצרים נקודתיים וכל מיני תרחיפי ייבוש. רוצות פתרון מהיר יחסית? השתמשו ב-pimple patch master של Cosrx, שהיעילות שלו היא בעיקר נעוצה בעובדה שהמדבקות בלתי מורגשות על העור ולכן יכולות לסייע לכל מי שלא מצליחה להפסיק לחטט בפצעים שלה, ניתן להזמין כאן.

תפריט טיפוח נגיש לעור צעיר ואקנתי במגזין Fashion tails Luba Shraga✛ לא להשתמש במברשות ניקוי ובטח שלא במטלית “הפלא” וכל מיני שטויות כאלה. פויה, פויה ושוב פויה.

✛ לא לשטוף את הפנים יותר מפעם ביום.

✛ לא לעשות שימוש בכל מיני מתכוני DIY, שמן קוקוס, חומץ תפוחים בתור מוצרי טיפוח לגיטימיים.

✛ לא להשתמש במוצרים מבוססי אלכוהול, אגרסיביים, גסים מאוד.

למידע נוסף בנושא, ממליצה לקרוא על סיפור האקנה שלי, ממש כאן.

עור שסובל מאקנה הוא עור פגוע, אשר ההגנות הטבעיות שלו נחלשו. התפקיד שלנו הוא לסייע לעור לבנות מחדש את ההגנות הללו והדרך הנכונה לעשות את זה היא באמצעות שימוש ברכיבים שקיימים בו באופן טבעי – ולכן הזכרתי שוב ושוב בפוסט סרמידים ואנטי אוקסידנטים. חשוב מאוד לא לעשות שימוש במוצרים שעלולים לגרות או לייבש את העור ולא להתפתות לקנות כל מוצר שמבטיח להעלים לנו את האקנה. ההחלמה מאקנה היא תהליך, אבל באופן פוטנציאלי זה יכול להיות תהליך קצר במידה ומתייחסים לעור כמו שצריך, תוך כדי שעושים שימוש במוצרים אפקטיביים. כמובן שהפוסט אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי אך אני מבטיחה שאם תאמצו את הגישה שלי, תראו תוצאות. אני יכולה להעיד ממקור ראשון שעור אקנתי הוא בסך הכל עור אומלל מאוד ולכן אין שום סיבה לצאת נגדו במלחמה.

אם הפוסט הזה היה מועיל עבורכן אתן מוזמנות להפיץ את הבשורה ולספר עליו לחברות נוספות שאולי עושות לעצמן נזק עם כל מיני מוצרים שמחמירים את האקנה שלהן במקום להועיל.