הסיבה שבגללה אני טוענת שאנחנו נמצאות בעידן של קדמה טכנולוגית בכל הקשור לטיפוח, נעוצה גם בהיצע של מוצרי ההגנה נגד השמש הזמינים לרכישה בשנים האחרונות. בעבר המשימה למצוא מוצר עם פורמולה שלא תגרום לנו להיראות כך, הייתה פשוט בלתי אפשרית:

פוסט על הגנה מפני השמש במגזין Fashion tails Luba Shragaהנחת שכבה כזו לפני המייקאפ לא הייתה באה בחשבון ואם היה לכן עור רגיש או עם נטייה לאקנה אז באמת לא הייתה סיבה להתקרב למוצרי הגנה מהשמש כי הסבירות שהם היו מחצ’קנים אתכן הייתה גבוהה ביותר. היום המצב הוא אחר ואין עוד תירוצים: במוצרי הגנה מהשמש משתמשים כל יום, גם בחורף, ללא יוצא מן הכלל.

אני כותבת בחודשים האחרונים באופן כל כך מאסיבי על טיפוח ולכן חשוב לי להדגיש: תכשיר הגנה נגד השמש הוא מוצר האנטי אייג’ינג הכי אפקטיבי שאתן יכולות למצוא והרבה יותר קל, במיוחד היום, להגן על העור מפני השמש ולשמור עליו צעיר מאשר להילחם בדיעבד בכתמי שמש באמצעות שגרת טיפוח שעולה אלפי שקלים, סמכו עליי בתור מי שחוותה ויודעת. עוד לפני שנצלול לתכשירי הגנה מהשמש שהם בעיניי המוצרים המנצחים בקטגוריה בשוק, בואו נכיר קצת את עולם מקדמי ההגנה ואת מה שחשוב לדעת בנושא:

יש שני סוגים של תכשירי הגנה מפני השמש: תכשירי הגנה מינרליים הידועים גם כתכשירי הגנה פיזיקליים או תכשירי הגנה כימיים. תכשירי הגנה מינרליים נקראים כך משום שהם כוללים בתוכם רכיבים מינרליים פעילים המסייעים בהגנה מפני השמש, כמו למשל Zinc Oxide ו- Titanium dioxide, אשר יושבים על גבי העור מבלי להיספג לתוכו ולכן הם מגנים עליו פיזית מפני קרני ה-UV, מכאן גם נובע שמם הנוסף – מקדמי הגנה פיזיקליים.

מקדמי הגנה כימיים מכילים רכיבים אורגניים כמו oxybenzone, octinoxate, octisalate ,avobenzone שמטרתם היא ליצור תגובה כימית במפגש עם קרני UV על ידי המרתן לחום ואז שחרור החום מהעור.

בנוסף לכך, ישנם מקדמי הגנה שמכילים בתוכם את שני סוגי הרכיבים ולכן הם נחשבים למקדמי הגנה שמספקים הגנה פיזיקלית וכימית בבת אחת. לכל אחד מהז’אנרים הללו יש יתרונות וחסרונות:

יתרונות של תכשירי הגנה פיזיקליים:

✛ מציעים הגנה רחבת טווח מפני קרני UVA ו-UVB

✛ אפקטיביים בהגנה מפני השמש מיד עם הנחתם, אין צורך להמתין לפני החשיפה לשמש

✛ פחות סביר שייגרמו לגירויים בעור

✛ יש להם השפעה ארוכה יותר מפני קרני ה-UV, אלא אם כן עוסקים בפעילויות שעלולות לגרום לעור להירטב או להזיע

✛ מתאימים יותר למי שסובלת מאדמומיות או רוזציאה

✛ מתאימים גם יותר למי שסובלת מאקנה, כי פחות סביר שהם יסתמו נקבוביות, כך שלסיכום, הם מתאימים יותר לעור רגיש

יתרונות של תכשירי הגנה כימיים:

✛ הפורמולה נוטה להיות עדינה ודקה יותר, מה שגורם להם להיספג ביתר קלות בעור

✛ הפורמולה מרגישה נוחה יותר על העור

✛ נוח יותר למרוח מייקאפ מעל

✛ הם אינם משאירים לובן על הפנים, בשל כך מתאימים יותר לעור כהה

✛ יכולים לעתים לתפקד גם כפריימר

✛ נטולי ריח

חסרונות של תכשירי הגנה פיזיקליים:

✛ מגיעים בדרך כלל עם הריח האופייני של ה-SPF

✛ משאירים לובן על העור ולכן פחות מתאימים לעור כהה

✛ הפורמולה סמיכה ופחות נוחה לעבודה, לא תמיד מתפזרת בצורה נוחה ולא תמיד נוח להניח מעליה איפור

✛ יכולים להיות פחות אפקטיביים אם לא מורחים אותם בצורה נדיבה ואחידה

✛ אפשר להסיר אותם בקלות באמצעות מים וזיעה, לכן הם גם פחות אפקטיביים לים או לבריכה/ פעילויות ספורט בשמש

חסרונות של תכשירי הגנה כימיים:

✛ מאחר שתכשירי הגנה כימיים מחממים את הפנים, אפקט החימום יכול להגביר את הפרשת השמן ומכאן לסתום נקבוביות ולעודד הופעת פצעונים

✛ בנוסף, הרכיבים עצמם עלולים לגרום לתגובה אלרגית שתגרום לגירוי בעור

✛ צריך להמתין כ-15-20 דקות לפני החשיפה לשמש כדי שהחומר ייספג כראוי

✛ ההנחה מחדש של החומר צריכה להתרחש לעתים קרובות יותר בהשוואה להגנה פיזית מהשמש

✛ ככל שרמת ה-SPF גבוהה יותר, כך הסיכון לגירוי בעור גבוה יותר

כשבוחנים את היתרונות והחסרונות, מגלים שבשני הסוגים יש פגמים רבים, אז לא פלא שדילגנו על מקדמי הגנה במשך כל כך הרבה זמן, נכון? אז לא בדיוק. הטכנולוגיה היום מאפשרת לנטרל את רוב החסרונות שהזכרתי ולכן זה בעיקר תלוי בפורמולה שאתן קונות. אני באופן אישי, כבעלת עור מעורב עם נטייה לאקנה, נוטה להעדיף מקדמי הגנה פיזיקליים או מקדמי הגנה שמשלבים את שתי האפשרויות אך אני לא פוסלת שום אופציה ובוחנת כל מקרה לגופו.

כמה דברים חשובים שכדאי לדעת בנוסף:

✛ ה-FDA האמריקאי לא ממליצים על שימוש בספריי להגנה מפני השמש וגם אני לא. מסתבר שצריך לרסס את החומר מתוך הספריי בצורה אחידה במשך שש שניות שלמות כדי לקבל את התועלת שמציע המוצר והגנה מתאימה נגד השמש. האפשרות להגן על עצמנו מפני השמש באמצעות ספריי היא ללא ספק נוחה וסימפטית יותר למשתמש אך מסתבר שלא יעילה במיוחד. זו גם הסיבה שהפסקתי לחפש אחר תרסיס הגנה מפני השמש לצורך חידוש ה-SPF לאחר הנחת האיפור: אם ארסס את הפרצוף במשך שש שניות רצופות גם עם הפורמולה הקלילה והעדינה ביותר, כנראה שאטביע את עצמי בחומר. בנוסף, אני לא נלהבת מהרעיון לשאוף את החומר ולכן כל ההתעסקות הזו נשמעת לי לא אטרקטיבית.

✛ אז איך בכל זאת מחדשים SPF כשיש איפור? הרי מומלץ לחדש אותו כל שעתיים. אז למטרה הזו אני משתמשת במוצרים שאציג בפניכן עוד מעט ומעבר לכך אני דוגלת בשימוש בכובע ובמשקפי שמש – ומוצאת שזה פרקטי יותר מאשר להסתובב בתיק עם תרסיס.

✛ יש ויכוח עתיק יומין האם SPF 30 מספק הגנה טובה מספיק או שדרוש SPF 50. אני אומרת דבר כזה: בחורף הישראלי או במדינות קרות יותר אפשר להשתמש גם ב-SPF 30, בקיץ הישראלי מוטב לעבור ל-SPF 50 בלבד. יש לכן SPF נמוך מזה? חבל על המאמץ, שדרגו אותו למוצר שנותן עבודה.

✛ הרכיב Oxybenzone נחשב למעורר מחלוקת ואפשר למצוא אותו במוצרי הגנה כימיים, משום שהוא בעצם בעל יכולת לחדור הכי עמוק מבין כל הרכיבים האורגניים האחרים. יש כל מיני שמועות שאומרות שהוא ממש רעיל, אבל אני לא יודעת עד כמה אני מאמינה בזה ואני תמיד דוגלת בגישה שלא צריך להיכנס לפאניקה ולהאמין לתרחישי האימה שמספרים לנו. בכל מקרה – לא מומלץ לעור רגיש.

✛ השימוש באנטי אוקסידנטים בשגרת הטיפוח שלכן יגביר את היעילות של תכשיר ההגנה מפני השמש שתניחו מעל. זו סיבה נוספת שבגללה אני משתמשת בבקרים במוצר שמבוסס על חומצה אסקורבית וזו הסיבה שבגללה אני ממליצה גם לכן (או כל נגזרת אחרת של ויטמין C). איך זה קורה? אנטי אוקסידנטים מחזקים את ההגנות הטבעיות של העור ומסייעים לו להילחם בנזקי הסביבה וגם בקרני ה-UV. תוכלו לקרוא על כך גם כאן.

✛ כמה צריך למרוח? אני תמיד ממליצה למרוח שכבה נדיבה ולעסות אותה לתוך העור ולמרוח מעליה שכבה דקה נוספת כדי להבטיח שאתן מוגנות כראוי. אחת הטעויות הנפוצות היא להניח מעט מדי קרם הגנה ולחשוב שזהו, סגרנו את הפינה.

✛ אני ממליצה לעשות בדיקות דם באופן קבוע (גם בלי קשר) ולשים לב לרמת הויטמין D אצלכן בגוף. אם אתן מגנות על עצמכן כל הזמן מפני קרני ה-UV יש סיכוי גבוה שיש לכן מחסור בויטמין הזה. זה נושא שעדיין לא נחקר רבות ולכן אני לא רוצה להיכנס לזה בהרחבה, אבל יש מחקרים שמראים שלעור בעל נטייה לאקנה יש גם נטייה למחסור בויטמין D ונחשו מה? בבדיקות הדם האחרונות שלי מפברואר התגלה שיש לי מחסור בזה גם.

פוסט על הגנה מפני השמש במגזין Fashion tails Luba Shragaתגידו שלום לנבחרת תכשירי ההגנה נגד השמש שכדאי לכן להכיר!

פוסט על הגנה מפני השמש במגזין Fashion tails Luba Shragaיש לי כמה כוכבים אמיתיים להציג לכן והכוכב הראשון הוא כזה שאתן אמורות כבר להכיר אם אתן עוקבות אחרי הבלוג שלי וזה ה-Mermaid skin gel של המותג היפני Canmake.

המוצר של Canmake מוכיח שפורמולה היא הכל כשזה נוגע לבחירת המוצר המתאים, מכיוון שיש לנו כאן עסק עם מוצר הגנה פיזיקלי המבוסס על שימוש ב- Zinc Oxide וב- Titanium hydroxide, שלמרות כל זאת מגיע במרקם נוח, שקוף, נטול ריח ונספק בקלות. המוצר הזה יכול לשמש גם כפריימר אך מעבר לכך, הוא יכול לשמש גם כקרם לחות, במיוחד בקיץ, מכיוון ש-85% מהמוצר מבוסס על רכיבים לחותיים שמזינים את העור. מוצר אגדי, כבר ציינתי? ניתן להזמין אותו כאן.

פוסט על הגנה מפני השמש במגזין Fashion tails Luba Shraga

המוצר הבא הוא ה-UV Clear Broad Spectrum SPF 46 של המותג ELTA MD והוא לדעתי מוצר ההגנה הטוב ביותר נגד השמש שאי פעם נתקלתי בו ומוצר שהוא זהב אם יש לכן עור בעל נטייה לאקנה. מדובר במוצר שמשלב תכונות פיזיקליות וכימיות יחדיו, יחד עם ה-Niacinamide שמסייע לחידוש תאי העור וחומצה היאלורונית. הוא לגמרי מוצר מולטי טאסק ובעיניי הוא מצטיין בכל הקטגוריות. אם יש לכן נטייה לפצעונים, אין צורך לשאול שאלות – זה המוצר עבורכן, ניתן להזמין אותו כאן (מזכירה לכן להשתמש באיבייטס לפני הרכישה כדי לקבל החזר משווייה)

פוסט על הגנה מפני השמש במגזין Fashion tails Luba Shraga

תכשיר מצוין להגנה מפני השמש שניתן להשיג כאן בארץ הוא ה-Daily sun SPF 30 של סבוקלם. הוא מבוסס על Titanium Dioxide ועל ethylhexyl methoxycinnamate, מה שהופך אותו למקדם הגנה משולב וכן על שורה של רכיבים לחותיים, הוא נטול אלכוהול ובסך הכל מדובר באופציה מצוינת. נכון, הייתי שמחה אילו היה מגיע באופציה SPF 50 שהייתה קצת מחוברת יותר לקיץ הישראלי ולכן אני לא משתמשת בו בעונה הנוכחית, אך בעונות קרירות יותר הוא עושה את העבודה. הוא אמנם מגיע בתצורה של תחליב לבן אך אני מוצאת שהוא קליל, מתפזר בקלות ונספג במהרה, הוא עולה 84 שקלים ומגיע בשתי גרסאות: לעור רגיל עד יבש ולעור רגיל עד שמן (לא בדקתי את ההבדלים ביניהן), ניתן להשיג בסניפי הפארם או באתר.

פוסט על הגנה מפני השמש במגזין Fashion tails Luba Shraga

ה-Sun protect water sun cream של המותג הקוריאני Thank you farmer הוא גם כן תערובת של הגנה פיזיקלית וכימית. על פניו הנתון הזה בשילוב עם העובדה שיש בו גם אלכוהול וגם רכיב בישום נשמע כמו מתכון לקטסטרופה, אבל תמיד אפשר לסמוך על הקוריאנים שהם יודעים מה הם עושים ולכן אני יכולה לדווח שמדובר במוצר מצוין שלא עורר בי שום גירויים בעור.

אני עושה מאמצים גדולים להימנע מאלכוהול במוצרי הטיפוח שלי, אם כי אני לא רואה את דינו של מוצר הגנה מהשמש שמכיל אלכוהול כדינם של מי פנים שמכילים אלכוהול , היות ואלו מהווים את הליבה של שגרת הטיפוח בעוד שמקדם ההגנה מהווה את החלק האחרון. במקרה הזה אני מוכנה להעלים עין משום שיש במוצר שורה של רכיבים כל כך עשירים ולחותיים וגם כי אני מרגישה שהאלכוהול במוצר הזה הוא שהופך את הפורמולה לאחידה ולא שמנונית. המוצר לא מותיר לובן על העור ומהניסיון שלי הוא גם לא מגרה אותו וזו הסיבה שבגללה הוא נחשב גם כמתאים לבעלות עור רגיש ובעל נטייה לאקנה. ניתן להזמין אותו כאן או כאן.

פוסט על הגנה מפני השמש במגזין Fashion tails Luba Shragaמקדם הגנה שלא הייתי נלהבת להשתמש בו הוא ה-Daily sun ג’ל פנים שקוף של לייף. הוא אמנם מכיל SPF 50 אבל הוא גם מקדם הגנה כימי בלבד, מה שאני קצת חוששת ממנו כשמדובר בפורמולה שלא ידועה לי היות ואין לי מושג עד כמה אפשר לסמוך על לייף כשזה נוגע לתכשירי הגנה מפני השמש. אני מוצאת שאחד הקריטריונים החשובים ביותר שמשפיעים על יכולת ההתמדה שלנו במוצרי הגנה מפני השמש הוא המרקם של המוצר וכאן המרקם הוא עבה מאוד ומרגיש סיליקוני. אפילו כשהנחתי אותו על עור הגוף חשתי חוסר נוחות כתוצאה מהבחירה במרקם הזה.

פוסט על הגנה מפני השמש במגזין Fashion tails Luba Shragaה- maestro uv skin defense primer של ג’ורג’יו ארמני הוא בעצם האופן שבו אני מגנה על עצמי מהשמש בצורה מתמשכת: מאחר שאני עובדת מהבית, הלו”ז שלי בנוי בצורה כזו שיש פער בזמנים בין שגרת הטיפוח שלי בבוקר לבין הזמן שבו אני מתאפרת, אם אני מתאפרת. בימים שבהם אני לא מתאפרת, אני פשוט מחדשת את תכשיר ההגנה נגד השמש בתדירות הרצויה אך בימים שכן, אני משתמשת בפריימר שמעניק גם הגנה מהשמש כדרך נוספת לשמור על העור שלי לבנבן ונטול פגמים.

ראוי לציין שמדובר במקדם הגנה כימי ולכן אם יש לכן עור מאוד רגיש, לא הייתי מתקרבת אליו. אני משתמשת בו ללא שום קושי, מצד שני, אני גם לא משתמשת בו באופן יומיומי. יש לו מרקם מאוד נוח, הוא משמש כפריימר מצוין שמעניק גלואו יפה לעור והוא מספק הגנה מהשמש. זהו בעצם. מבחינת טיפוח יש לו מעט מאוד תועלות ויש לו כמה וכמה רכיבי בישום שאמנם מעניקים לו ריח משובח אך גם פוטנציאל נוסף לגירוי העור. אני נהנית מהמוצר הזה מאוד ועם זאת, אני מאמינה שהוא לא יתאים לכל אחת. אם אתן מחפשות פריימר עם מקדם הגנה גבוה ואתן מוכנות לשקול אופציה של מקדם הגנה כימי, תבדקו אותו כאן או כאן (מזכירה לכן בשני המקרים להשתמש באיבייטס כדי לקבל החזר משווי הקנייה).

פוסט על הגנה מפני השמש במגזין Fashion tails Luba Shraga

אופציה נוספת להאריך את ההגנה שלכן מפני השמש היא בשימוש במוצר BB שמספק את ההגנה הרצויה. אני מציגה את ה-Super blemish balm של המותג הקוריאני Skin79 כדוגמא למוצרים מהז’אנר אם כי למוצר הזה באופן ספציפי לא התחברתי: כשמניחים אותו על העור הוא מושך לצבע אפרפר ומבהיל, אמנם עם ההנחה על העור הגוון מסתדר ונראה קצת אנושי יותר, אבל אני מוצאת שהוא לא מעניק כיסוי בכלל ובעיקר גורם לי להיראות שמנונית מהרגיל, אפילו עם פידור – שזה לא לוק שאליו אני מכוונת ביום יום.

אני נוהגת להניח מוצרים כאלה עם ביוטי בלנדר ולא עם האצבעות מכיוון שאני מרגישה שהביוטי בלנדר מטמיעה את ה-SPF לתוך העור בעוד שעם האצבעות אני עלולה להזיז את זה ממקום למקום וזו גם ההמלצה שלי אליכן במידה ואתן משתמשות במייקאפים או בתכשירי BB שיש בהם מקדם הגנה. את המוצר ניתן להזמין כאן.

פוסט על הגנה מפני השמש במגזין Fashion tails Luba Shraga

אז זהו חברות, סיימנו את הפוסט החופר ביקום ואם אתן כאן – מגיע לכן חטיף כפינוק. למדנו ששגרת הטיפוח שלנו צריכה להיות מבוססת אנטי אוקסידנטים, למדנו לבדוק שאין לנו מחסור בויטמין D, למדנו שצריך להשתמש בתכשירי הגנה מפני השמש בכל ימות השנה ולמדנו שהסוד בבחירת תכשיר מוצלח הוא בבדיקת הפורמולה שלו. הצטיידו במוצר טוב, קנו משקפי שמש וכובע רחב שוליים ותהיו מסודרות עד כמה שניתן. כמו כן, אני ממליצה גם הפעם להפעיל שיקול דעת בריא: לא להזניח בשום פנים ואופן את מוצרי ההגנה מפני השמש אך גם לא להיכנס לפאניקה ולהתעסק בזה ברמה לא סבירה.

שיהיה לנו קיץ בטוח (ונסבל) וסקין הורס!