בגדול אפשר לחלק את העולם לשניים: חצי שמוקסם מהקונספט של עבודה מהבית וזה בערך כל מה שהוא מייחל לו וחלק שמזדעזע מהקונספט של צורת עבודה שהיא נטולת אינטרקציה עם קולגות וסמכות עליונה שתבדוק כל צעד. אני שייכת לזן הראשון היות ואני עובדת מהבית כבר כמה שנים טובות ובפעמים הבודדות בהן עבדתי בסביבה משרדית, הופתעתי לרעה מכמות הזמן שאני והעובדים מסביבי נהגנו לבזבז במהלך היום על הפסקות, קשקושים וכמובן גם הנסיעות הלוך ושוב. כתוצאה מכך תמיד היה לי הרושם שבעבודה מהבית אפשר להספיק יותר, אך כמובן שזו פונקציה של משמעת עצמית וזה כלל לא מובן מאליו.

כיאה לדור המילניאלס, יש בינינו יותר ויותר פרילנסרים שעובדים מהבית ולכן אני מגישה הפעם את המדריך המעודכן שלי עם כל הטיפים וה-Hacks שאספתי לאורך השנים במטרה להפוך את העבודה בבית לכמה שיותר יעילה, אפקטיבית אך גם מעניינת ולא בודדה.

טיפים לעבודה מהבית Social Girls Fashion tails

✛ סביבת עבודה נקיה ונעימה:
להבדיל מסביבה משרדית שבה מקפידים להביא אדם שתפקידו לנקות את החלל , כאן אתם אדונים לעצמכם על כל המשמעויות הנלוות לכך. לכן אם אתם עובדים מהבית, ההמלצה שלי היא לדאוג שהבית יהיה אקסטרה נקי ומסודר – בדגש על אזור פינת העבודה או חדר העבודה. סביבת העבודה שלכם יכולה להיות מינימליסטית או לא, זה כבר לגמרי תלוי במבנה האישיותי שלכם, אך הכי חשוב שהיא תהיה מסודרת ונגישה, כך שיהיה לכם נעים לעבוד בה ותדעו היכן נמצא בה כל דבר.

✛ השתמשו בגמישות שלכם לטובתכם:
אני מכירה את עצמי מספיק טוב כדי לדעת שבאזור השעה 16:00 המוח שלי מכבה את עצמו ויעידו על כך כל הפוסטים שניסיתי בעבר לכתוב בשעות הערב והיו עמוסי שגיאות שגיליתי לחרדתי בבוקר למחרת. אני לא טיפוס של ערב, אני לא טיפוס שחושב בערב, אני לא טיפוס שעובד בערב. כעצמאית יש לי את הפריבלגיה להפסיק לעבוד בשעות שבהן היכולות שלי אינן בשיא כי מבחינתי למרוח עבודה כשאני גם ככה לא במיטבי זה אומר בזבוז זמן וגם כסף. אם אני יודעת שמצפה לי יום ארוך במיוחד, תמיד אעדיף להתעורר מוקדם יותר ולהתחיל לעבוד מוקדם יותר, מאשר לגרור את העבודה עד הערב.

✛ היו פעילים בשעות המקובלות:
מצד שני, אני ממליצה לכם בחום לנסות לתזמן את שעות העבודה שלכם לשעות העבודה המקובלות במשק כדי לייעל את העבודה כמה שיותר. זה מאוד לא נעים להתנהל מול פרילנס שעובד מהבית, כאשר יש צורך לעבוד איתו בפינג פונג או לקבל ממנו פידבק – ולדעת שתראו את התשובה שלו בבוקר למחרת כי הוא עובד בעיקר בלילות. חבל ליצור פערים מיותרים בשעות העבודה ולכן אם אתם בכל זאת נוהגים לעבוד בלילה, שמרו לשעות הללו משימות שאינן תלויות בגורמים חיצוניים ואתם יכולים לעבוד עליהם בזמן שלכם ובשלוות נפש.

✛ קומו והתלבשו:
לעבוד מהמיטה או מהספה זו לא שיטת עבודה מקובלת מבחינתי וזאת למרות שהספה הורודה שלי נמצאת במרחק כמה פסיעות והיא תמיד נראית מזמינה במיוחד. לעבוד מהפיג’מה שלי זו לא שיטת עבודה מקובלת מבחינתי למרות שאני בכל מקרה מתעוררת כשאני לבושה בה ובגדול אף אחד לא רואה אותי במהלך היום חוץ מהדוור. אני לא מעודדת אף אחד להתלבש ליום עבודה מהבית כמו לפגישת עסקים ולמרוח פול און איפור על הפנים, אבל מומלץ להחזיק בקטגוריה של בגדים שנראים טוב, אפשר לצאת איתם החוצה לסביבת הבית במידת הצורך והם בכל זאת לא בגדי השינה שלכם. יש גם משהו מאוד מהנה בטקס הזה של מקלחת בסיום יום העבודה והמעבר לפיג’מה לאחר מכן, משהו שנותן לנו תחושה שהרווחנו את זה ביושר – וחבל לפספס את הטקס הזה בגלל שבילינו את כל יום העבודה לבושים בפיג’מה גם ככה.

טיפים לעבודה מהבית Social Girls Fashion tails

✛ פגישות? פחות:
כשאנחנו חושבים על סדר יומו של פרילנסר, הרבה פעמים אנחנו מדמיינים אותו מיטלטל מפגישה לפגישה והרבה פעמים זה גם תיאור מדויק של המציאות, אך זו לגמרי מציאות לא נחוצה ואסביר: במדינה שלנו להרבה מאוד אנשים יש רצון להיפגש גם כשהם לא יודעים על מה ולמה, גם כשאין אפילו משהו קונקרטי שעומד על הפרק. כשאתה עובד בסביבה משרדית או נמצא כל היום בסטודיו שלך, מבחינתך פגישה זו דרך נחמדה להעביר את הזמן ואם ייצא מזה משהו – מה טוב? מבחינת הפרילנסר זה אומר שעליו להתלבש, להתארגן, לתדלק ולנסוע ברכב או בתחבורה ציבורית ולכן גם אם בנטו הפגישה היא באורך שעה, הרי שכל הסידורים מסביב יכולים לדרוש אפילו חצי יום עבודה וכמו שכולנו יודעים, איש לא מפצה אותו על הזמן האבוד. ישנן דרכים מנומסות לנתב רצון לפגישה לכדי אימייל או שיחת טלפון, זו לגמרי מיומנות שמלטשים עם הזמן וזו לגמרי מיומנות נדרשת.

✛ תכננו את הלו”ז שלכם:
אצל הפרילנסר שבוע חדש לא בהכרח דומה לשבוע שקדם לו ולכן חשוב לשמור על לו”ז כלשהו, בין אם הוא שבועי או יומי. כשאתם פרילנסרים אין מי שיזכיר לכם על כך שאירוע מתקרב או פגישה חשובה מתקיימת בקרוב – ולכן אתם צריכים לנהל ביעילות את הלו”ז של עצמכם. אני מוצאת שהדרך הכי יעילה עבורי לעבוד היא לפרק את השבוע לימים מרוכזים: יש לי יום של צילומים, יום של כתיבה, יום של סושיאל מדיה.

אני עושה כמובן הכל גם בין לבין בהתאם למה שנדרש ממני, אבל החלוקה הזו לפי משימות מרוכזות מסייעת לי לשמור על סדר ולהספיק כמה שיותר כשאני כבר נמצאת ברצף של עבודה. כשאני יודעת מה עומד על הפרק השבוע ומה מתוכנן לי כל יום, קל לי להיות ערוכה יותר לכל מיני משימות ספונטניות או כל מיני דברים נוספים שאני רוצה לעשות וצצים במהלך השבוע. קיימות כל מיני דרכים לנהל בצורה אפקטיבית את הזמן: אפשר לעשות את זה אולד סקול עם מחברת או יומן – ומומלץ גם לנהל גוגל קלנדר כדי להבטיח שאתם תמיד מסונכרנים ומעודכנים עם הכל.

✛ תכננו הפסקות מסודרות:
אני עושה באופן יזום במהלך יום העבודה שלי הפסקת עשר כדי לאכול ארוחת בוקר והפסקת צהריים שבה אני גם יוצאת עם הכלבות שלי לטיול. אם מצפה לי יום ארוך ואני צריכה לאסוף משהו מהדואר, אז אני עלולה לעשות הפסקה גם לטובת המטרה הזו כדי להזיז קצת את הרגליים ולא לשבת במקום כל היום. ההפסקות האלה מחלקות את היום שלי, כך שהרבה פעמים אני מנהלת את הלו”ז תוך שאני משתמשת בהן כעוגנים, למשל: אני רוצה להספיק X עד הפסקת הצהריים ומהפסקת הצהריים ועד סוף היום אני רוצה להספיק Y.

✛ צרו לו”ז ארוחות מסודרות:
רק בגלל שאתם עובדים לבד מהבית לא אומר שאתם יכולים לאכול מה שמסתדר – דאגו לעצמכם לארוחות מסודרות כדי לוודא שגם במחלקה הקולינרית אתם יודעים מה קורה איתכם במהלך השבוע. נשנושים ליד המחשב הם מתכון לכך שלא יהיה לכם מושג מה וכמה אתם אוכלים במהלך היום אבל גם לחוסר יעילות, כי זו התעסקות שמסיחה את הדעת ולעתים אף מורידה מהאנרגיה שלכם. מצד שני, לעשות באופן מודע הפסקת חטיף וקפה זה לגמרי משהו שאני תומכת בו, ברמה הפילוסופית כמובן.

✛ מצאו דרכים לעשות נטוורקינג:
אחד החסרונות הבולטים בעבודה מהבית היא שבעצם אין לכם אינטרקציה מובנית עם אנשים אחרים. למעשה, אם לא תקפידו על כך, עלולים לעבור ימים שלמים מבלי שתשמעו קול של אדם אחר במהלך יום העבודה. חשוב מאוד לא לפעול כאי בודד ובכל זאת למצוא דרכים לעשות נטוורקינג עם אנשים אחרים – גם ברמה המקצועית וגם עבור בריאות הנפש שלכם. בימינו זה לא כל כך מסובך כשקיימות אינספור קבוצות מקצועיות וקהילות המוקדשות לכך ברשת ואפשר בהחלט גם להצטרף לפגישת נטוורקינג IRL. מאוד עוזרת לי העובדה שאני מנהלת את העסק המרכזי שלי עם שותפה כי תמיד יש לי עם מי להתייעץ ועם מי לדבר – ואני ממליצה גם לכם למצוא קולגה שאיתה תוכלו להתיידד ואיתה תוכלו לחלוק את המורכבות שבחיי העסק שלכם.

✛ תחזקו חיי חברה ופנאי:
זו לחלוטין בחירה שלכם האם להסכים לעבוד בלילה, בימי חג או בסופ”שים אבל ההמלצה שלי היא כזו: כשתחליטו שסיימתם לעבוד – באמת תסיימו לעבוד. להבדיל מעבודה משרדית, כאן אין את הטקס של סיום יום העבודה, הנסיעה הביתה והמעבר הברור לשעות הפנאי ולכן מומלץ שתצרו לעצמכם טקס משלכם: זו יכולה להיות מקלחת ומעבר לפיג’מה, זו יכולה להיות שיחת טלפון לחברה שאומרת “סיימתי להיום”, זו יכולה להיות יציאה מהבית, לסידורים או לבילוי.

גם במהלך היום אתם יכולים לסגל לעצמכם הרגלים דומים בהפסקות שהגדרתם לעצמכם: לאכול ארוחת צהריים במטבח ולא מול המחשב, לקרוא עיתון בבוקר עם הקפה מבלי לבדוק כל רגע מה קורה בנייד וכו’. אני אוחזת בגישה שלא חייבים ליישם הכל וכל אחד קובע מה הכללים שמתאימים לו ואיזה גבולות הוא צריך להציב לעצמו כדי לא להרגיש שהוא עובד כל הזמן. ההחלטה אילו גבולות להציב ומתי הם נגזרת מתוך האינטנסיביות של העסק שלכם וגם מתוך המבנה האישיותי שלכם. אגב, על הגבולות האלה תצטרכו לעבוד לעתים לא רק מול עצמכם, אלא גם מול הלקוחות שלכם.

טיפים לעבודה מהבית Social Girls Fashion tails✛ למדו לומר ‘לא’:
לאנשים יש נטיה קסומה לחשוב שאם אתם פרילנסרים שעובדים מהבית, הלו”ז שלכם גמיש בצורה אינסופית כי בינינו, אתם לא *באמת* עובדים. זה יכול להתבטא בכך שבן הזוג ייבקש שתסגרו פינה ותקנו משהו או תעשו משהו במהלך יום העבודה או חברה שתרצה שתעשו לה טובה כי אתם גם ככה בבית. אז לא, אתם לא זמינים למטלות או למשימות תוך כדי שאתם בבית ואת ה’לא’ הזה אתם צריכים לתרגל בקול רם כלפי כל מי שמצפה שתעשו זאת. נכון שסדר היום שלכם כנראה מאפשר גמישות מסוימת למקרה שאתם באמת נדרשים לעשות משהו חשוב אשר אינו סובל דיחוי, אך רוב הבקשות שתקבלו הן פתירות גם מבלי שתצטרכו לקטוע את יום העבודה שלכם.

✛ צרו לעצמכם פסקול ליום העבודה:
מאחר שאינכם עובדים בסביבה משרדית שבה הקולגות עלולות להרים גבה אם תאזינו לבריטני בפול ווליום (היי, אני לא שופטת), הרי שבבית אין חוקים והכל הולך. צרו לעצמכם פסקול שילווה אתכם ליום העבודה: זו יכולה להיות מוסיקה, פודקאסטים (אני נהנית לאחרונה מהפודקאסט הזה), חלון פתוח, רדיו או כל דבר שעושה לכם טוב. אני לדוגמא, לא יכולה להתרכז כשיש ברקע שום סאונד כזה ולכן העבודה מהבית עובדת גם לטובתי, כי דעתי לא צריכה להיות מוסחת על ידי הצלילים שמפיקים אנשים שיושבים לידי במשרד.

✛ קנו כסא טוב:
אני חושבת שזה די מסביר את עצמו. אם יש השקעה שתחזיר את עצמה בוודאות, זו השקעה בכיסא שימנע מהגב שלכם להתפרק כשאתם יושבים שעות ארוכות מול המסך.

✛ בלי הסחות דעת מיותרות:
כשאתם עובדים מהבית אין אף אחד שמפקח עלינו ואפשר לכאורה ובקלות לפתוח חלונית נוספת ולגלוש באסוס או בבאזפיד. לעתים אין גם שום תחושה של זמן ואז הופס, העברנו שעות במענה על שאלונים בבאזפיד ונגמר יום העבודה.  אלא אם כן מדובר בבלוג שלי שבו הגלישה מותרת בכל שעות היום, צרו לעצמכם הרגל לפיו ביקור בבלוגים או באתרים מעניינים זו פריבלגיה השמורה בלעדית לשלב שבו תסיימו את יום העבודה, כסוג של פינוק. כך תרגישו שהרווחתם את הבגד החדש מאסוס ביושר ואם אתם בכל זאת מתקשים, אז קיימים תוספים לדפדפנים שמסייעים להגביל את הגלישה באתרים שמוגדרים כמבזבזי זמן, כמו למשל זה.

✛ הצבת יעדים וסיכומים:
כשאתם עובדים מהבית אין מי שיגדיר לכם מה עליכם להספיק באותו יום ואין מי שיעניק לכם משוב על כמה שהייתם יעילים היום. לכן בתחילת כל שבוע ובתחילתו של כל יום, צרו לעצמכם רשימת יעדים ריאלית לאותו יום וודאו שאתם מבינים מה עליכם לעשות כדי להגשים אותם. לדוגמא, אני יכולה לרשום לעצמי ביעדים של תחילת השבוע “להגדיל את הטראפיק של הבלוג”. אוקיי, מה זה אומר? איך אני עושה את זה? יהיה ריאלי יותר לרשום שאני צריכה לצלם את הפוסט שאני מתכננת כבר כמה זמן ואני יודעת שיש לו ביקוש, מה שיהפוך את זה ליעד בר השגה מבחינתי ולא למטלה גדולה וערטילאית. בסוף השבוע בדקו את עצמכם: במה עמדתם? מה הספקתם? מה נשאר לשבוע הבא? מה הייתם צריכים להספיק השבוע ולא הספקתם? זה יעזור לכם לנהל את הזמן טוב יותר להבא.

✛ צרו סביבת עבודה מעוררת השראה:
מאחר שאינכם עובדים בסביבה משרדית, אין מי שייקח אתכם לימי כיף, לימי העשרה ולכל מיני סדנאות – ולכן המטלה להתעדכן ולקבל השראה מוטלת עליכם. צרו לעצמכם לוח רעיונות והשראה שתמיד אפשר להביט בו כשאתם מחפשים רעיונות כחלק מהעיצוב המשרדי שלכם, בנו לעצמכם פלייליסט ביוטיוב או רשימה של בלוגים מקצועיים לשאוב מתוכם השראה, קנו ספרים ומגזינים רלוונטיים לתחום עיסוקכם, רשמו את עצמכם לקורסים מקצועיים וימי עיון או אפילו סתם קחו לעצמכם יום חופש מדי פעם כדי לנקות את הראש.

✛ אמצו חיית מחמד:
מרגישים בכל זאת בודדים קצת בעבודה מהבית? אמצו כלב או חתול. נכון, חתול שמתיישב על המקלדת או כלב שרוצה שתזרקו לו כדור זה לא בדיוק המתכון למשמעת עצמית, אבל היי, היתרונות בדבר הזה לגמרי עולים על כל חיסרון מינורי.

✛ תאהבו את מה שאתם עושים:
בסופו של דבר, כל הטיפים האלה לא ממש יעזרו אם יתברר שאתם לא טיפוסים של עבודה מהבית ואתם לא מתחברים לזה. היום אפשר לעבוד גם בבית קפה ואפשר לשכור חלל משרדי לעבוד בו כך שגם אם אתם פרילנסרים שלא מתחברים לקונספט של עבודה מהבית, זה לא אומר שאתם צריכים לזרוק הכל לפח ולחפש עבודה משרדית, אלא למצוא פתרון יצירתי שיתאים לצרכים שלכם. אני חושבת שעבודה מהבית זה דבר נפלא אבל אני גם מבינה לגמרי מדוע זה לא יתאים לכל אחד.

** קצת על הסושיאל גירלז:

אנחנו ה-Social Girls, ואנחנו מנהלות מותג בוטיק לניהול תוכן בפייסבוק ובאינסטגרם, ייעוץ אסטרטגי לפרסום נכון בסושיאל מדיה והפקת אימג’ים לאינסטגרם. אנחנו לא מספקות מענה רק לרשת כזו או אחרת, אלא חולשות על כל הרשתות ומספקות מענה כולל למותג שאיתו אנו עובדות או לו אנו מייעצות, הכל תחת המטריה של השיווק הדיגיטלי. יחד עם זאת, אנחנו גם מאמינות במיקוד ומאמינות שהעסק צריך לפעול רק ברשתות הרלוונטיות לו כך שיהיה נוכח ומזוהה איתן במקום להתפזר על פני רשתות שלא יביאו עבורו את התוצאות הרצויות. מוזמנות לעקוב אחרינו כאן וכאן – וניתן ליצור איתנו קשר במייל socialgirls2016@gmail.com